Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Dynia na Halloween  (Przeczytany 73208 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 11.11.2006, 10:14:29 »

Dynia na Halloween
Tutorial

Opracowanie: Kifer71 Poprawa: Hasia
Poziom trudności: Średni






Z tego co mi wiadomo tutorial ten pierwotnie pisany był do PS-a, jego autorem jest RAV. Niestety nie posiadam linku do oryginału.
Nauczycie się z niego jak narysować dynię na Halloween.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzenie elementów dyni.

Otwórz Nowy obraz Plik->Nowy... o wymiarach 500x500 pikseli z białym tłem. Kolor pierwszoplanowy ustawiamy na #ffb033, drugoplanowy na #e98208. Utwórz nową przeźroczystą warstwę Warstwa->Nowa warstwa.... Okno warstw otworzysz przez Okna->Dokowalne okna dialogowe->Warstwy lub skrótem [Ctrl+L]. Dla większej przejrzystości numeruj swoje warstwy. Teraz na tej nowo stworzonej warstwie Narzędziem Zaznaczenie eliptyczne  Zaznaczenie eliptyczne [E] zaznacz pionową elipsę.




Teraz wybierz Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B], w opcjach narzędzia ustaw Wypełnienie koloru tła. Wypełnij zaznaczenie. Zmniejsz zaznaczenie o 4 piksle Zaznaczenie->Zmniejsz.... Następnie kliknij na narzędzie Gradient Gradient [L]. W zakładce Gradientów wybierz Kolor pierwszoplanowy na kolor tła (RGB). Paletę z gradientami otworzysz wybierając Okna->Dokowalne okna dialogowe->Gradienty lub skrótem [Ctrl+G]. W opcjach narzędziach ustaw gradient na Liniowy i przeciągnij gradientem z góry do dołu zaznaczenia. Usuń zaznaczenie. W ten sposób stworzyłeś właśnie pierwszy człon dyni.



Teraz czas zrobić kolejne człony naszej dyni. W tym celu utwórz kolejną przeźroczystą warstwę. Znowu wybierz Zaznaczanie eliptyczne i zaznacz podobną elipsę do tej którą już zrobiłeś. I powtórz wcześniejsze czynności.



Teraz przesuń drugi człon pod ten pierwszy.



Trzeci element wykonaj tak samo. Następnie przytnij warstwę Warstwa->Automatycznie przytnij warstwę. Narzędziem Obrót Narzędzie do obracania [Shift+R] odrobinę obróć warstwę z trzecim elementem w lewo. W moim przypadku obróciłam ją o -6 stopni.



W ten sposób dodawaj kolejne człony dyni, aż uzyskasz zamierzony kształt.



Lime Point 2. Upiększanie dyni.

Teraz dodamy naszej dyni odrobinę blasku.
Stwórz nową przeźroczystą warstwę. Ustaw ją nad warstwą z pierwszym elementem. Następnie Zaznaczeniem eliptycznym zaznacz elipsę odrobinę mniejszą niż element na warstwie poniżej. Kolor pierwszoplanowy ustaw na biały. Wybierz gradient Kolor pierwszoplanowy na przeźroczystość i przeciągnij od góry zaznaczenia do dołu na około 3/4 jego wysokości. Rozmyj Rozmyciem Gaussa Filtry->Rozmycie->Rozmycie Gaussa o parametrach ustawionych na 2. Powtórz rozmycie. Krycie warstwy ustaw na 80%. Screen pokazuje jeszcze obrazek przed rozmyciem.



Teraz dodaj błyski na kolejnych elementach dyni powtarzając wykonane już czynności. Pamiętaj aby warstwę z błyskiem nad warstwą elementem pochylonym także przyciąć i odpowiednio pochylić. Tak aby pasowało.



Lime Point 3. Oczy, nos i usta.

Teraz utwórz nową przeźroczystą warstwę na samej górze stosu warstw. Nazwij ją OL (oko lewe). Teraz zaznaczeniem eliptycznym zrób małą poziomą elipsę. Wypełnij ją kolorem #8b1f12.



Teraz na nowej przeźroczystej warstwie nazwanej OP zrób takim samym sposobem prawe oko. Może być trochę mniejsze.



Teraz przesuń warstwę OP pod warstwę OL i narzędziem Przesunięcie Przesuwanie [M] ustawionym na przesuwanie warstw ustaw ją tak aby lewe oko przykrywało niedużą część oka prawego. Przejdź na warstwę OL i utwórz zaznaczenie z kanału alfa Warstwa->Przeźroczystość->Kanał alfa na zaznaczenie lub w oknie warstw kliknij PPM na aktywnej warstwie i wybierz Kanał alfa na zaznaczenie. Tak uzyskane zaznaczenie przesuń narzędziem Przesuwanie ustawionym na przesuwanie zaznaczeń odrobinę w górę.



Utwórz nową przeźroczystą warstwę. Nazwij ją OL1. Kolor pierwszoplanowy ustaw na #93550c. Następnie Gradientem Kolor pierwszoplanowy na kolor tła (RGB) Liniowym przeciągnij zaznaczenie.



Teraz przejdź na warstwę OL daj Kanał alfa na zaznaczenie. Odwróć zaznaczenie Zaznaczenie->Odwróć [Ctrl+I]. Przejdź z powrotem na warstwę OL1 i wyczyść. Z drugim okiem zrób tak samo, a nową warstwę nazwij OP1. Warstwę OP1 przesuń pod warstwę OL1. Przejdź na warstwę OL1 i połącz ją z warstwą OL1 Warstwa->Połącz w dół.



Narzędziem Rozsmarowywanie Rozmazywanie rozsmaruj delikatnie krawędź powstałą po warstwie OP1. Krycie warstw OL i OP ustaw na 80%.



W podobny sposób powstały nos i usta.

Dorysuj ogonek i Halloweenowa dynia gotowa.

Oto efekt końcowy:



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 28.01.2013, 12:50:28 wysłane przez Danyeru » Zapisane
3LV15
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

3LV15


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.10.2007, 12:55:34 »

Tutek troche zagmatwany. Ale jezeli mi sie udalo to sie kazdemu uda.
Oto co mi wyszlo:

Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #2 : 22.11.2007, 23:13:14 »



Tutek ciekawy, ale wykonanie światła na dyni wg poradnika nie uda się, bo po połączeniu wszystkich warstw z odblaskami, nałożą się one na siebie i efekt się zepsuje.
Pozostaje metoda "kanał alfa na zaznaczenie" i zabawa w czyszczenie.
Szkoda, że o tym nie wspomniałeś, bo początkujących może to dezorientować.


Zapisane
makler
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 14.05.2008, 18:47:01 »

To jedna z moich pierwszych prac


* Dynia.png (45.41 KB, 420x300 - wyświetlony 1919 razy.)
Zapisane
easy4...
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 25.06.2008, 08:51:21 »

tutorial napisany dokładnie, ne było żadnych problemów.
Zapisane

Kwitek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.08.2008, 22:04:05 »

Chcialem sprawdzic czy jestem w stanie zrobic taka dynie bez pomocy tutoriala (zerknalem jedynie na gotowy obrazek by wiedziec jak ma wygladac). Dodalem kilka elementow od siebie i calosc wyglada naprawde ladnie.


* Mr._Pumpkin.png (66.91 KB, 500x500 - wyświetlony 1388 razy.)
Zapisane
Graf.Bartek
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 54
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.10.2008, 17:50:47 »

Ukradłem ci pomysł Język http://www.gimpuj.info/replacement.pngPracka na konkurs Uśmiech 2
Zapisane

teomos
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

teomos


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.12.2008, 23:32:50 »

Moja pierwsza praca w Gimpie Uśmiech

Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 18.04.2009, 13:55:19 »

Ile razy się jeszcze będziecie o to pytać?
Mówię, że na forum ciągle trwa poprawianie obrazków i nie wiadomo ile jeszcze potrwa.

Ale ja sobie mogę mówić i tak nikt nic z tego nie wyniesie i za kilka dni będzie podobny post.
Zapisane

hellssister
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

hellssister


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 29.04.2009, 17:18:00 »

Mam pytanie, jak należy wykonać tą część instrukcji z blaskiem? Jak łączę warstwy z blaskami to nakładają się one na siebie i nie wiem co zrobić, aby tak się nie działo. Proszę o dość pilną odpowiedź.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Dynia na Halloween
Skocz do: