Cross Processing
Tutorial
Opracowanie: intruz
Poziom trudności: bardzo łatwy
Tutorial pokazuje w jak najłatwiejszy sposób wykonać efekt Cross Processing za pomocą krzywych. Spośród wszystkich narzędzi dostępnych dla fotografa w GIMP-ie, do najmniej używanych należą Krzywe. Większość ludzi dokładnie nie wie na czym polega różnica między tym na pozornie wyglądającym narzędziem. Krzywe pozwalają na większą kontrolę jasności i tonalności obrazu. Zazwyczaj krzywą zmienia się w kształt litery S. Wypchnięcie krzywej do góry powoduje rozjaśnienie obrazu, pociągnięcie w dół sprawia, że zdjęcie staje się ciemniejsze. Krzywe pozwalają kontrolować wiele punktów, a tym samym wprowadzać subtelne zmiany.
Skąd wziął się pomysł na krosowanie?Pomysł na Krosowanie narodził się dawno temu, tylko trochę po wynalezieniu fotografii kolorowej. Jak to z narodzinami bywa, jedni krosowali umyślnie , a innym wychodziło przypadkiem. W czasach ciemni chemicznej cross processing polegał na tym, że wywoływało się film negatywowy w kąpieli przeznaczonej dla slajdów bądź odwrotnie. Już wiadomo, dlaczego ten efekt niektórzy uzyskiwali przez pomyłkę. W czasach cyfrowych też można krosować, nawet łatwiej niż kiedyś. Podstawą powinno być zdjęcie o słabym kontraście. Ja użyję
tej fotografii.
Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Zaczynamy 1. Otwieramy zdjęcie, po czym
duplikujemy warstwę jeden raz. Otwieramy okno
Krzywych (Kolory –> Krzywe). Potem przechodzimy do kanału zielonego i wyciągając poza wykres jeden ze środkowych węzłów, zmniejszamy mu „garba”, na wykresie. Teraz jeszcze przesuniemy pozostałe węzły: ostatni z prawej umieśćmy wyżej – nie ma powodu, żeby światła zostały zupełnie pozbawione kontrastu na kanale zielonym, nawet jeśli odpowiadającym im pikseli jest mało. Formujemy krzywą w lekko pochylone S (mniej więcej tak jak na obrazku) i przechodzimy do kanału niebieskiego.
2. Na kanale niebieskim postępujemy inaczej. Cechą charakterystyczną dla zdjęć krosowanych (na tyle, na ile efekt ten był w ogóle powtarzalny) było zażółcenie, szczególnie w światłach, w cieniach przechodzące w zaniebieszczenie. Przesuwamy więc dolny koniec linii do końca histogramu i kawałek górnej, by zwiększyć kontrast. Następnie ustawiamy tak samo lub podobnie jak na screenie.
3. Pozostał jeszcze kanał czerwony. Tutaj wykonujemy klasyczne, mocno wygięte S. Dzięki temu cienie będą mniej czerwone (czyli bardziej niebiesko-zielone), a światła cieplejsze czyli bardziej żółtopomarańczowe. Pamiętajmy, że im bardziej stroma krzywa, tym większy na danym obszarze kontrast.
Jeśli uważasz że już uzyskałeś/aś efekt zadowalający, możesz sobie odpuścić dalszą część tutorialu. 4. Ten punkt i dalsze już nie zawsze będą dobrze wyglądały na zdjęciach, ponieważ nie wszystkie fotografie są jednakowych kolorów, jasności kontrastów etc.
Tworzymy
nową warstwę i od końcówek gór do samego dołu,
pędzlem zamalowujemy czarnym kolorem. Po czym ustawiamy
Tryb warstwy: Miękkie światło. Wybieramy
gumkę i ustawiamy jej
Krycie: 20% i gumkujemy drugi plan tak by był mniej nasycony niż pierwszy, kilkoma pociągnięciami, nie odrywając palca od lewego przycisku myszy.
5. Duplikujemy warstwę tło i ustawiamy ją na samej górze (tak by była pierwsza od góry) i poprawiamy kontrast
(Kolory –> Jasność i kontrast), ustawiamy według upodobań, ja ustawiłem
kontrast: 72% i jasności: -7% i klikamy Ok. Potem ustawiamy
Tryb warstwy: Tylko ciemniejsze i zmniejszamy krycie warstwy dowolny, w moim przypadku jest to
66%. Koniec
W każdej fotografii, ustawienia krzywych mogą się różnić, powyższe screeny krzywych są tylko przykładem takich ustawień.
Zawsze możemy jeszcze pozmieniać do woli kolory lub pobawić się krzywymi. Ale w prawdzie rzeczy właśnie wykonaliśmy zdjęcie cross processing. Kilka zabaw z filtrami i gradientami, pozwalają tworzyć niesamowite efekty.
Mam nadzieje że tutorial nie sprawił wam trudności. Pozdrawiam i życzę miłego GIMP-owania
.
Tutorial pokazuje w jak najłatwiejszy sposób wykonać efekt Cross Processing za pomocą krzywych.