Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Edycja fotografii => Wątek zaczęty przez: intruz on 14.12.2010, 20:55:17Tytuł: Cross Processing
Wiadomość wysłana przez: intruz on 14.12.2010, 20:55:17
Cross Processing
Tutorial

Opracowanie: intruz
Poziom trudności: bardzo łatwy


(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_35749_25_04_11_12_57_32.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=78847)
Tutorial pokazuje w jak najłatwiejszy sposób wykonać efekt Cross Processing za pomocą krzywych. Spośród wszystkich narzędzi dostępnych dla fotografa w GIMP-ie, do najmniej używanych należą Krzywe. Większość ludzi dokładnie nie wie na czym polega różnica między tym na pozornie wyglądającym narzędziem. Krzywe pozwalają na większą kontrolę jasności i tonalności obrazu. Zazwyczaj krzywą zmienia się w kształt litery S. Wypchnięcie krzywej do góry powoduje rozjaśnienie obrazu, pociągnięcie w dół sprawia, że zdjęcie staje się ciemniejsze. Krzywe pozwalają kontrolować wiele punktów, a tym samym wprowadzać subtelne zmiany.

Skąd wziął się pomysł na krosowanie?
Pomysł na Krosowanie narodził się dawno temu, tylko trochę po wynalezieniu fotografii kolorowej. Jak to z narodzinami bywa, jedni krosowali umyślnie , a innym wychodziło przypadkiem. W czasach ciemni chemicznej cross processing polegał na tym, że wywoływało się film negatywowy w kąpieli przeznaczonej dla slajdów bądź odwrotnie. Już wiadomo, dlaczego ten efekt niektórzy uzyskiwali przez pomyłkę. W czasach cyfrowych też  można krosować, nawet łatwiej niż kiedyś. Podstawą powinno być zdjęcie o słabym kontraście. Ja użyję tej (http://www.gimpuj.info/gallery/35749_25_04_11_12_56_50.png) fotografii.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.[lp] Zaczynamy

[lp] 1. Otwieramy zdjęcie, po czym duplikujemy <duplikowanie-warstwy> warstwę jeden raz.  Otwieramy okno Krzywych (Kolory –> Krzywe).  Potem przechodzimy do kanału zielonego i wyciągając poza wykres jeden ze środkowych węzłów, zmniejszamy mu „garba”, na wykresie. Teraz jeszcze przesuniemy pozostałe węzły: ostatni z prawej umieśćmy wyżej – nie ma powodu, żeby światła zostały zupełnie pozbawione kontrastu na kanale zielonym, nawet jeśli odpowiadającym im pikseli jest mało. Formujemy krzywą w lekko pochylone S (mniej więcej tak jak na obrazku) i przechodzimy do kanału niebieskiego.

(http://www.gimpuj.info/gallery/35749_14_12_10_8_37_04.png)


[lp] 2. Na kanale niebieskim postępujemy inaczej. Cechą charakterystyczną dla zdjęć krosowanych (na tyle, na ile efekt ten był  w ogóle powtarzalny) było zażółcenie, szczególnie w światłach, w cieniach przechodzące w zaniebieszczenie. Przesuwamy więc dolny koniec linii do końca histogramu i kawałek górnej, by zwiększyć kontrast. Następnie ustawiamy tak samo lub podobnie jak na screenie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/35749_14_12_10_8_39_09.png)

[lp] 3. Pozostał jeszcze kanał czerwony. Tutaj wykonujemy klasyczne, mocno wygięte S. Dzięki temu cienie będą mniej czerwone (czyli bardziej niebiesko-zielone), a światła cieplejsze czyli bardziej żółtopomarańczowe. Pamiętajmy, że im bardziej stroma krzywa, tym większy na danym obszarze kontrast.

(http://www.gimpuj.info/gallery/35749_14_12_10_8_38_56.png)

Jeśli uważasz że już uzyskałeś/aś efekt zadowalający, możesz sobie odpuścić dalszą część tutorialu. ;)

[lp] 4. Ten punkt i dalsze już nie zawsze będą dobrze wyglądały na zdjęciach, ponieważ nie wszystkie fotografie są jednakowych kolorów, jasności kontrastów etc.
Tworzymy nową warstwę i od końcówek gór do samego dołu, pędzlem <pedzel> zamalowujemy czarnym kolorem. Po czym ustawiamy Tryb warstwy: Miękkie światło. Wybieramy gumkę <gumka> i ustawiamy jej Krycie: 20% i gumkujemy drugi plan tak by był mniej nasycony niż pierwszy, kilkoma pociągnięciami, nie odrywając palca od lewego przycisku myszy.  

[lp] 5. Duplikujemy <duplikowanie-warstwy> warstwę tło i ustawiamy ją na samej górze (tak by była pierwsza od góry) i poprawiamy kontrast (Kolory –> Jasność i kontrast), ustawiamy według upodobań, ja ustawiłem kontrast: 72% i jasności: -7%  i klikamy Ok. Potem ustawiamy Tryb warstwy:  Tylko ciemniejsze  i zmniejszamy krycie warstwy dowolny, w moim przypadku jest to 66%.

(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_35749_25_04_11_12_57_32.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=78847)

[lp] Koniec


W każdej fotografii, ustawienia krzywych mogą się różnić, powyższe screeny krzywych są tylko przykładem takich ustawień.
Zawsze możemy jeszcze pozmieniać do woli kolory lub pobawić się krzywymi. Ale w prawdzie rzeczy właśnie wykonaliśmy zdjęcie cross processing. Kilka zabaw z filtrami i gradientami, pozwalają tworzyć niesamowite efekty.

Mam nadzieje że tutorial nie sprawił wam trudności. Pozdrawiam i życzę miłego GIMP-owania :).


(http://www.gimpuj.info/gallery/35749_24_04_11_8_03_44.png)
Tutorial pokazuje w jak najłatwiejszy sposób wykonać efekt Cross Processing za pomocą krzywych.
Tytuł: Odp: Cross Processing
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 15.11.2014, 14:56:37
Wideo wersja tego tutorialu: Efekt Cross Processing (Xpro) - Wideotutorial (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,64636.msg293594.html#msg293594)