Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przycisk menu w stylu Maca  (Przeczytany 56218 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 04.08.2007, 22:59:20 »

Przycisk menu w stylu Maca
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: średni





W tym tutorialu nauczysz się wykonywać ładny guzik, którym można ładnie przyozdobić stronę www.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obrazek (Plik -> Nowy... [Ctrl+N]) o dowolnych wymiarach i białym tle.



Lime Point 2. Następnie za pomocą narzędzia Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] utwórz zaznaczenie o wymiarach 150x30 px..



Lime Point 3. Teraz wybierz Zaznaczenie -> Zaokrąglenie, i ustaw poniższe opcje.





Lime Point 4. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją Owal.

Lime Point 5. Zaznaczenie na warstwie Owal za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełnij kolorem #000000.

Lime Point 6. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 7. Duplikujemy warstwę Owal (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) i zmieniamy nazwę duplikatu na Owal2

Lime Point 8. Wyłączamy widoczność warstwy Owal klikając na ikonkę Widoczność warstwy przy jej miniaturce.

Lime Point 9. Na warstwie Owal2 stosujemy filtr: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... z ustawieniami, jak na obrazku niżej.





Lime Point 10. Na warstwie Owal wchodzimy w Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie i powracamy do warstwy Owal2.

Lime Point 11. Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i czyścimy je (Edycja -> Wyczyść [Delete]).

Lime Point 12. Usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 13. Zaznaczamy opcję Blokowanie kanału alfa dla warstwy Owal2.

Lime Point 14. Teraz za pomocą narzędzia Powiększenie Zoom [Z] powiększ obraz do 300%.

Lime Point 15. Następnie wybieramy narzędzie Gradient Gradient [L] z wybranym gradientem Default i wypełniamy nim warstwę Owal2 tak, jak jest pokazane na screenie.





Lime Point 16. Duplikujemy warstwę Owal2 (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) i zmieniamy jej nazwę na Biały filtr.

Lime Point 17. Warstwę Biały filtr wypełniamy za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #ffffff.

Lime Point 18. Zmniejsz krycie warstwy Biały filtr na 50%.



Lime Point 19. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją Oświetlenie.

Lime Point 20. Na warstwie Owal2 wejdź w Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie i powróć do warstwy Oświetlenie.

Lime Point 21. Na kolor pierwszoplanowy ustaw #ffffff.

Lime Point 22. Wybierz narzędzie Gradient Gradient [L] i jako gradient ustaw: Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i przeciągamy nim od górnej krawędzi guzika do dolnej.



Lime Point 23. Z duplikuj warstwę Oświetlenie (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D])


Lime Point 24. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją Czarny obrys. Przesuń ją na samą górę.

Lime Point 25. Wypełniamy warstwę Czarny obrys za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #000000.

Lime Point 26. Zmniejsz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 px i wyczyść je (Edycja -> Wyczyść [Delete]).



Lime Point 27. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją Biały obrys.

Lime Point 28. Warstwę Biały obrys wypełnij za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #ffffff.

Lime Point 29. Zmniejsz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 px, wyczyść (Edycja -> Wyczyść [Delete]) i usuń je (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).

Lime Point 30. Zmieniamy tryb krycia warstwy Czarny obrys na Połączenie ziarna, a krycie na 50%.



Lime Point 31. Na warstwie Owal2 wejdź w Warstwa -> Przezroczytsość -> Kanał alfa na zaznaczenie.

Lime Point 32. Zmniejsz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 px i odwróć (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]).

Lime Point 33. Na warstwie Owal2 wyczyść zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]) i usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 34. Teraz na warstwie Owal2 wejdź w Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia i ustaw poniższe opcje.





Lime Point 35. Wybierz narzędzie Tekst Narzędzia tekstowe [T], czcionkę Tahoma, rozmiar na 12 px i odznacz Wygładzanie.



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech.


« Ostatnia zmiana: 17.07.2010, 08:34:26 wysłane przez noss » Zapisane

dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.08.2007, 14:01:43 »

Zapisane

Severius
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 36
Galeria Użytkownika

Severius


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.12.2007, 13:51:50 »

fajne

Zapisane

gawrozek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

gawrozek


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.02.2008, 16:23:55 »

dzięki wielkie

Zapisane

Drobbek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika


Taki sobie Metallowiec...


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.05.2008, 20:08:47 »

Jestem nowym użytkownikiem super tutek, świetne forum etc. Chichot Oto moja praca:


* buttonjakmac.png (6.52 KB, 300x200 - wyświetlony 783 razy.)
Zapisane


Yanke$
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika

Yanke$


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.11.2008, 12:40:57 »

Fajny tutorial, tylko paru zdjęć nie widać (chyba).
Mój efekt.
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 21.02.2009, 09:07:20 »

Fajny efekt:
Zapisane

Taos
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


Początki w Gimpie. . .


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.03.2009, 20:40:26 »

od pkt 30 zacząłem sie gubic :/

edit:
Miło by było gdyby go dostosować do najnowszej wersji + obrazki krok po kroku jaki się otrzymuje efekt
« Ostatnia zmiana: 07.03.2009, 21:13:04 wysłane przez Taos » Zapisane

Ranrwein
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Ranrwein


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 20.07.2009, 09:58:49 »

Fajne, Przyda się Moje Uśmiech


Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 21.07.2009, 14:43:24 »

Fajny tutek, mały a cieszy Uśmiech.

Zapisane

-LeWy-
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


Teraz już zrozumiałem sens życia.


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 14.01.2010, 09:54:09 »

Ładny button. Co prawda nie jest on "przestrzenny", ale... jest schludny i prosty Język
Efekt mojej pracy:
Zapisane
Koli
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Koli


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 02.03.2010, 16:38:37 »

Na początek chciałbym wszystkich przywitać, więc Witam wszystkich Mrugnięcie  (Pierwszy post)

Jest to pierwsza moja praca w Gimpie więc wiem że nie jest dobra... i coś pewnie nie tak zrobiłem. Ale od czegoś trzeba zacząć.


* Bez tytułu.png (3.7 KB, 192x64 - wyświetlony 700 razy.)
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 18.04.2010, 19:05:36 »

Witaj noss, mam problem z Twoim poradnikiem "Przycisk menu w w stylu Maca". Mianowicie gdy chcę pomalować warstwę biały filtr na biało, to malują mi się takie paski, a nie cały obszar przycisku. Robiłem wszystko po kolei jak w poradniku. Próbowałem parę razy, ale ciągle tak samo. Co mam robić, malować tak pasek po pasku, czy coś robię źle?

Pozdrawiam!

W którym konkretnie punkcie Ci nie wychodzi?

W oryginale wypełniałem za pomocą skrótu "CTRL + ," lub "CTRL + .", ewentualnie przeciągając myszką kolor z narzędziówki na warstwę lub zaznaczenie.

Przy dostosowywaniu tutorialu do nowszej wersji Gimpa pewnie wkradł się błąd aby wypełniać kubełkiem, co w niektórych przypadkach daje różne efekty.

Jeśli będziesz nadal zainteresowany, to przerobie tutorial i wprowadzę ewentualne poprawki.
Zapisane

Fuzion
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


GIMP jest Super ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 30.06.2010, 14:18:12 »

A to moje

Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPWWWWątek: Przycisk menu w stylu Maca
Skocz do: