Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wtapianie rendera w tło, wycinanie włosów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wtapianie rendera w tło, wycinanie włosów  (Przeczytany 5500 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« : 03.08.2012, 12:50:14 »

Witajcie!

Użyłem opcji szukaj, nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi dlatego piszę tego posta.
Wyciąłem render i chciałbym wstawić go do innego zdjęcia. Z cieniem już sobie poradziłem, natomiast sam render wygląda jak żywcem nie z tej fotki Mrugnięcie. Jego krawędzie znacznie się wyróżniają. Czy znacie jakiś sposób na "wtopienie" go w tło?
Myślałem o tym, żeby rozmyć krawędzie, ale wolałbym zachować ten render w stanie nienaruszonym Mrugnięcie.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

//bea: poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 25.08.2012, 07:41:54 wysłane przez bea » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.08.2012, 14:09:29 »

Zaznacz różdżką Magiczna różdżka lub zaznaczeniem wg koloru Zaznaczenie wg koloru przezroczyste tło wokół rendera, następnie zmiękcz zaznaczenie o jakieś 4px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i kliknij DELETE. Dzięki temu krawędzie rendera zostaną zmiękczone i nie będą już tak kontrastować z tłem. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć. Poza tym warto jeszcze dopasować jasność i odcień rendera do tła, na którym ma się znaleźć. W tym celu skorzystaj z opcji dostępnych w zakładce Kolory. Sprawdź także kierunek i kąt padania światła na zdjęciu i renderze. Jeśli się różnią, to musisz dodać światła i cienie w odpowiednich miejscach rendera tak, jak masz opisane np. tu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,57198.0.html
« Ostatnia zmiana: 04.08.2012, 10:35:08 wysłane przez bea » Zapisane
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.08.2012, 09:59:59 »

Zaznacz różdżką Magiczna różdżka lub zaznaczeniem wg koloru Zaznaczenie wg koloru przezroczyste tło wokół rendera, następnie zmiękcz zaznaczenie o jakieś 4px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i kliknij DELETE. Dzięki temu krawędzie rendera zostaną zmiękczone i nie będą już tak kontrastować z tłem. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć. Poza tym warto jeszcze dopasować jasność i odcień rendera do tła, na którym ma się znaleźć. W tym celu skorzystaj z opcji dostępnych w zakładce Kolory. Sprawdź także kierunek i kąt padania światła na zdjęciu i renderze. Jeśli się różnią, to musisz dodać światła i cienie w odpowiednich miejscach rendera tak, jak masz opisane np. tu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,57198.0.html
Dzięki za odpowiedź, kolejny raz mi pomagasz Mrugnięcie.
Mój problem chyba nie tkwi w wtopieniu, lecz w poprawce rendera.
Wycinałem bardzo trudny obiekt(przynajmniej dla początkującego), ponieważ ma sierść. Robiłem to maską. Oczywiście z pomiędzy sierści prześwituje tło i ostatnim elementem powinno być użycie pędzla miękkiego z trybem wymaż kolor i małym kryciem. Gdy tak robię(po zastosowaniu maski, render na przezroczystym tle) to coś mi nie działa jak należy. Kolor, który chcę wymazać pobieram ctrl i gdy używam pędzla to mój render robi się mocno przezroczysty i nie znika tylko ten kolor, który zaznaczam, ale prawie wszystko Smutny.

PS Nie mogę umieścić linka, ale tej metody nauczyłem się z dwóch poradników na Youtubie. Tam działa to trochę inaczej niż u mnie. Gdy autorzy wymazują kolory to ładnie im to wychodzi, a u mnie miernie Smutny. Podam same nazwy filmów:
Wycinanie włosów w gimp cz.2         min.5:40
Gimp - Skomplikowane obiekty, wycinanie min. 13:50
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.08.2012, 10:23:36 »

A może, skoro warstwa ma dodaną maskę, to malujesz po tej masce zamiast po warstwie? Możliwe również, że pobrałeś niewłaściwy kolor. Wymazywanie koloru wygląda tak, że jeśli np. wybierzesz do usuwania kolor niebieski i przejedziesz pędzlem po fioletowym tle, to zostanie Ci przezroczysty i różowy, bo kolor fioletowy to mieszanina różowego i niebieskiego. Trudno powiedzieć nie widząc zdjęcia. W każdym razie wycinanie tego typu obiektów jest bardzo trudne i nie zawsze da się uzyskać zadowalający efekt. Szczególnie, jeśli tło jest zbliżone kolorystycznie do wycinanego obiektu. Nie polecałabym tego początkującym. Jeśli możesz, to załącz plik xcf z tą pracą.
« Ostatnia zmiana: 06.08.2012, 22:49:28 wysłane przez bea » Zapisane
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.08.2012, 14:05:30 »

A może, skoro warstwa ma dodaną maskę, to malujesz po tej masce zamiast po warstwie? Możliwe również, że pobrałeś niewłaściwy kolor. Wymazywanie koloru wygląda tak, że jeśli np. wybierzesz do usuwania kolor niebieski i przejedziesz pędzlem po fioletowym tle, to zostanie Ci przezroczysty i różowy, bo kolor fioletowy to mieszanina różowego i niebieskiego.
Pracuję na warstwie(po zastosowaniu maski).
Pobieram kolor przy krawędzi rendera, ale z tła.
Dla próby przejechałem pędzlem po całym obrazku i bez większych różnic działał tak samo(pobrany kolor: brązowy) na kolorach: białym, czarnym, szarym tzn. działał jak zmniejszanie krycia warstwy. Widać dużą przezroczystość.

PS Autorzy tutoriali robili to na tłach kontrastujących z wycinanym elementem. Jeżeli dodam tło np. czarne, wygląda to ładnie(bo zamiast przezroczystości widzę czerń), ale jeżeli je usunę widać dużą przezroczystość przy krawędziach. Dlatego mam problem bo wklejając render na inne zdjęcie będzie to sztucznie wyglądać.
« Ostatnia zmiana: 06.08.2012, 22:49:46 wysłane przez bea » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.08.2012, 14:28:07 »

Kolor brązowy składa się z zielonego i czerwonego więc wymazuje te kolory, a wchodzą one w skład wielu różnych odcieni, w tym również szarego. Zerknij w zakładkę Kanały. Najlepiej do wymazania wybrać kolor, którego jest najwięcej w tle i najmniej w renderze. Niestety bez xcf-a nie będę potrafiła już bardziej pomóc.
« Ostatnia zmiana: 04.08.2012, 16:30:15 wysłane przez bea » Zapisane
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.08.2012, 19:08:41 »

Kolor brązowy składa się z zielonego i czerwonego więc wymazuje te kolory, a wchodzą one w skład wielu różnych odcieni, w tym również szarego. Zerknij w zakładkę Kanały. Najlepiej do wymazania wybrać kolor, którego jest najwięcej w tle i najmniej w renderze. Niestety bez xcf-a nie będę potrafiła już bardziej pomóc.

Niestety tło jest mało kontrastowe, no nic jakoś sobie poradzę, dziękuje Ci bardzo!

PS Czy tutaj mogę się jakoś odwdzięczyć przyznając "pomógł"? bo nie zauważyłem takiej opcji.
//bea: nie, nie ma tu takiej opcji Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 25.08.2012, 07:41:46 wysłane przez bea » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wtapianie rendera w tło, wycinanie włosów
Skocz do: