Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Edycja fotografii: funkcje Picasy w GIMP-ie I
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Edycja fotografii: funkcje Picasy w GIMP-ie I  (Przeczytany 45764 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rysiek!!
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 215
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 31.10.2009, 20:39:42 »


Opracowanie: Rysiek!!
Poziom trudności: łatwy
Część pierwsza, kliknij aby zobaczyć część drugą.



Picasa to jeden z najpopularniejszych programów do niezaawansowanej przeróbki zdjęć. Prace w nim tworzone wykorzystywane są głownie do portali społecznościowych (www.nasza-klasa.pl, www.fotka.pl, www.facebook.com). Popularność zawdzięcza możliwości wykonania w prosty sposób efektów graficznych każdemu, nawet bez doświadczenia i wiedzy w zakresie edycji grafiki rastrowej. Przez prosty panel użytkownik może wybrać rozmaite funkcje i połączyć je w spójną całość, dodając zdjęciu odpowiedni smaczek.

Zainspirowany popularnością programu (oglądaniem masowych ilości zdjęć przerabianych tym programem) postanowiłem napisać poradnik, dzięki któremu każdy bez trudu wykona w GIMP-ie operacje podobne do tych oferowanych przez twórców programu Picasa.

Zagadnienia części pierwszej:
- Przytnij - przy wykorzystaniu narzędzia "Kadrowanie"
- Przytnij - przy wykorzystaniu polecenia "Wymiary płótna"
- Wyprostuj - przy wykorzystaniu prowadnic, narzędzia "Obrót", i "Skalowanie"
- Czerwone oczy - przy wykorzystaniu zaznaczenia według koloru, duplikacji warstw, poleceń zmiękczenia zaznaczenia oraz desaturacji.
- Automatyczny kontrast - przy wykorzystaniu polecenia "Jasność i Kontrast"
- Retuszuj - przy wykorzystaniu narzędzia "Rozsmarowywanie"
- Retuszuj - przy wykorzystaniu narzędzia "Klonowanie i Rozsmarowywanie"
- Dostrajanie - przy wykorzystaniu polecenia "Poziomy"

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point Przytnij - przy wykorzystaniu narzędzia "Kadrowanie"

Lime Point 1. Otwieramy zdjęcie, które chcemy edytować i wybieramy narzędzie Kadrowanie Kadrowanie [Shift+C].

Lime Point 2. Zaznaczamy myszką obszar, który chcemy wyciąć. Przyciemniony obszar to fragment, który zostanie usunięty przy kadrowaniu.



Lime Point 3. Możemy teraz zmieniać jego wymiary i położenie. Najprostszym sposobem jest edycja obszaru bezpośrednio na obszarze roboczym. Klikając w środek możemy przesunąć obszar, klikając na środek boku możemy powiększyć lub zmniejszyć rozmiar poziomo lub pionowo (zależnie od boku). Klikając w róg obszaru możemy powiększyć lub zmniejszyć w pionie i poziomie jednocześnie.

Drugi sposób to edycja wartości w oknie Opcji Narzędzia:



Lime Point 4. Po ustawieniu odpowiedniego fragmentu klikamy [Enter]. Efekt:



Lime Point Przytnij - przy wykorzystaniu polecenia "Wymiary płótna"

Lime Point 1. Otwieramy zdjęcie, które chcemy edytować.

Lime Point 2. Wybieramy Obraz -> Wymiary płótna. Powinno otworzyć się okno Ustawienie wymiarów płótna obrazu:



Lime Point 3. W okna Szerokość i Wysokość wpisujemy wielkość zdjęcia jaką chcemy uzyskać. Możemy też za pomocą strzałek zmieniać wielkość tak, aby uzyskać optymalny efekt. Wybrany "łańcuszek" obok strzałek, pozwala nam zmienić wymiary zdjęcia, zachowując ich proporcjonalność. A więc zmniejszając jedną z wartości (np. szerokość, wysokość) druga zmienia się automatycznie.



Lime Point 4. Teraz ustawiamy miejsce przycięcia (czarny prostokąt). Możemy wpisać przesunięcie obrazu względem osi X i Y ręcznie. Drugim sposobem jest przesuwanie zdjęcia w oknie podglądu za pomocą myszki. Przycisk Wyśrodkuj powoduje ustawienie przycięcia w środku obrazu.



Lime Point 5. Możemy zaznaczyć Zmiana rozmiaru warstw: Wszystkie warstwy, co zastąpi nam ostatni punkt, jednak aby dokładniej ustalić miejsce przycięcia nie wybieramy tego polecenia. Jeśli już ustawimy wszystkie ustawienia (w tym przycięcie) odpowiednio klikamy na przycisk Zmień Rozmiar. Obszar roboczy powinien wyglądać tak jak poniżej:



Lime Point 6. Teraz za pomocą narzędzia Przesunięcie  Przesuwanie [M] możemy przesunąć obraz, aby jeszcze dokładniej dopasować miejsce wycięcia. Gdy to zrobimy wybieramy z menu Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Teraz przerywane linie oznaczające granice warstwy, powinny przebiegać wzdłuż granic płótna.



Lime Point Wyprostuj - przy wykorzystaniu prowadnic, narzędzia "Obrót" i "Skalowanie"

To narzędzie jest używane głównie do obracania zdjęcia, aby przedstawiało postać pod niewielkim kątem. Pomimo tego, opiszę tu obrócenie zdjęcia, zgodne z zamysłem twórców narzędzia "Wyprostuj", czyli pokażę jak wyprostować zdjęcie, które jest lekko przekrzywione.

Lime Point 1. Zaczniemy od ustawienia prowadnicy - linii prostopadłej do jednego z boków, która jest niewidoczna po zapisaniu obrazu, służy tylko jako linia pomocnicza. Tworzymy ją klikając na jedną z dwóch podziałek (które widzimy nad i po lewej stronie obrazu) i przeciągając na obraz. Potrzebna nam będzie linia pozioma, więc klikamy i przeciągamy z poziomej podziałki (umieszczonej nad obrazem).



Lime Point 2. Wybieramy narzędzie Obróć Narzędzie do obracania [Shift+R], klikamy na obraz i przesuwając suwakiem, w nowo otwartym oknie obracamy obraz o odpowiedni kąt, możemy też wpisać go w odpowiednie pole.



Lime Point 3. Mamy obrócony obraz, w miarę równo względem poziomej prowadnicy. Ostatnim problemem zostaje to, że niewielka część obrazu jest pusta. Możemy to poprawić kadrując obraz (instrukcje w opisie przycinania), albo powiększając wymiary warstwy ze zdjęciem. Aby nie zmieniać rozmiarów obrazu proponuję to drugie. Wybieramy narzędzie Skalowanie Skalowanie [Shift+T], klikamy na obraz i podobnie jak w 3 punkcie, części o używaniu narzędzia Kadrowanie edytujemy fragment, tym razem nie miejsce przycięcia, ale wielkość warstwy.



Lime Point 4. Klikamy Przeskaluj  Skalowanie [Shift+T], a później Warstwa -> Dostosuj wymiary warstwy do obrazu. Po wykonaniu tego punktu, mamy gotowy obraz:



Lime Point Czerwone oczy - przy użyciu zaznaczenia według koloru, duplikacji warstw, poleceń zmiękczenia zaznaczenia oraz desaturacji

Narzędzie, które służy do usuwania każdemu znanych "czerwonych oczu" ze zdjęcia.

Lime Point 1. Zaczynamy oczywiście od otworzenia zdjęcia, z którego chcemy usunąć "czerwone oczy". Jeśli to konieczne (zdjęcie jest małych rozmiarów) powiększamy obraz przy pomocy polecenia Widok -> Powiększenie. Jeśli widzimy oko w przybliżeniu i nie ma sensu przybliżać, przechodzimy do punktu następnego.



Lime Point 2. Teraz należy zaznaczyć czerwony obszar oka, używamy do tego narzędzia Zaznaczenie według koloru  Zaznaczenie wg koloru [Shift+O] lub Zaznaczenie rozmyte  Magiczna różdżka i klikamy na czerwone elementy, tak długo, aż cała powierzchnia czerwonego oka nie będzie zaznaczona. Pamiętamy aby była zaznaczona opcja Tryb: Dodaje do bieżącego zaznaczenia, ewentualnie klikami z wciśniętym przyciskiem [Shift]. Możemy też zaznaczyć obszar oczu innymi narzędziami, ale jedno z dwóch opisanych w zupełności wystarczy.

Uwaga! Na obrazie mogą być inne czerwone elementy, które zostaną zaznaczone razem z okiem. Aby uniknąć zaznaczenia niepotrzebnych części obrazu po zaznaczeniu czerwieni, zobacz czy inne elementy nie zostały zaznaczone. Jeśli tak to wybierz narzędzie Odręczne zaznaczanie obszarów  Lasso [F]. Następnie z wciśniętym [Ctrl] lub wybraną opcją Tryb: Odejmuje od bieżącego zaznaczenia obrysuj obszary które nie powinny być zaznaczone. Spowoduje to odjęcie danego obszaru od zaznaczenia.



Lime Point 3.Rozmywamy zaznaczenie wybierając Zaznaczenie -> Zmiękcz... Wpisujemy wartość, która zaokrągli i rozmyje zaznaczenie, nie zmieniając znacznie jego granic. Wartość jest zależna od wielkości obrazu, ja zastosuje 10px. Następnie wybieramy Kolory -> Desaturacja i klikamy OK. Nasze czerwone oko stało się szare.



Lime Point 4. Czas nadać oku ciemniejszą barwę, wykorzystamy do tego opcję Kolory -> Jasność i kontrast. Jasność zmniejszamy o około 100 (ustawiamy -100), jednocześnie zwiększając kontrast o około 20 (ustawiamy 20).



Lime Point 5. Teraz gdy nasza praca jest już praktycznie gotowa usuwamy zaznaczenie, wybierając Zaznaczenie -> Nic. Naszym oczom ukazuje się obraz końcowy.



Lime Point Automatyczny kontrast - narzędzie Jasność i kontrast

Opcja którą wykonuje program Picasa możliwa jest do wykonania w GIMP-ie za pomocą prostego narzędzia Kolory -> Jasność i kontrast, który w łatwy i szybki sposób pomaga ustawić wyrazistość zdjęcia na dokładnie taki, jaki nam odpowiada. Można również zrobić to za pomocą opcji Kolory -> Poziomy, której zdecydowałem się nie opisywać, gdyż jest bardziej skomplikowana, a w dziedzinie kontrastu i jasności nie ma większych możliwości od standardowego narzędzia.

Lime Point 1. Otwieramy obraz, który wymaga edycji kontrastu i/lub jasności.



Lime Point 2. Oceniamy czy obraz jest za mało, czy za bardzo wyrazisty lub zbyt jasny, czy zbyt ciemny. W moim wypadku jest to najczęstszy przypadek, do którego wykorzystywane jest to narzędzie: obraz jest "mdły" - zbyt jasny i za mało wyrazisty. Aby sobie poradzić z tym problemem wybieramy Kolory -> Jasność i kontrast. Ukazuje się nam okienko, w którym możemy zmieniać wartości jasności i kontrastu.



Lime Point 3. Wybieramy wartości. Najlepszy efekt jest kiedy zwiększając kontrast zmniejszamy jasność i na odwrót - zwiększając jasność zmniejszamy kontrast. Pamiętamy aby mieć włączoną opcję "Podgląd" w okienku - pozwala ona na zobaczenie wprowadzonych zmian bezpośrednio podczas edycji wartości. Widzimy więc jak zmieni się obraz po zatwierdzeniu (OK).



Lime Point 4. Jeśli dopasowaliśmy już wartości, które nam odpowiadają wybieramy OK i cieszymy się z poprawionego zdjęcia.



Lime Point Retuszuj - narzędzie Rozsmarowywanie

Jedno z ciekawszych narzędzi programu, pozwala na retuszowanie (zamazywanie) niedoskonałości na zdjęciu. Postanowiłem do odwzorowania tego narzędzia podejść znacznie bardziej szczegółowo, ponieważ jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Operacja ta będzie opierała się na narzędziach Klonowanie Klonowanie [C] i Rozsmarowywanie Rozmazywanie {S}. Opcje te można wykorzystywać razem lub osobno, w zależności od wymaganej sytuacji, dlatego też ten punkt opiszę dość szczegółowo na dwóch różnych obrazach.

Lime Point 1. Otwieramy obraz. Wybrałem zdjęcie mojego autorstwa, szczyty drzew, nad którymi widnieje błękitne niebo z białymi chmurami. Postaram się przy użyciu narzędzia Rozsmarowywanie Rozmazywanie {S} pozbyć się chmur i zostawić tylko błękitne niebo.



Lime Point 2. Mając obraz i wytyczony cel edycji zabieramy się do pracy. Ale zanim to zrobimy wolę omówić narzędzie, z którego skorzystamy. Narzędzie rozsmarowuje (rozmazuje) fragment obrazu. Każdy, kto rozmazywał kredki pastelowe dla lepszego efektu, czy przez przypadek roztarł tekst pisany długopisem żelowym, powinien wiedzieć, jak to wygląda. Okno narzędzia:



Lime Point 3. Omówmy sobie to, co się w nim znajduje:
Orange Point Suwak krycie - ustalamy nim, jak bardzo rozmycia ma pokrywać obraz. Pod uzyskanym efektem znajduje się obraz bazowy, więc od tego suwaka zależy, jak zmieni się on pod wpływem rozmycia.
Orange Point Pędzel - narzędzie, jakim będziemy rozmywać. Mamy dostępne te same pędzle, co w innych narzędziach, w zależności od naszych zbiorów może być ich bardzo dużo. Różnią się one wielkością, kształtem, rozmyciem brzegów itd. Standardowo wybrany jest Circle (okrągły). Ja polecam jednak Circle Fuzzy (okrągły rozmyty).
Orange Point Skala - wielkość pędzla, ustawiamy ją w zależności od wielkości obrazu/elementu, który chcemy rozmywać.
Orange Point Tempo - określa jak długa kreska może powstać z jednego ruchu i jak szybko stanie się mniej wyrazista. Polecam zostawić standardowe 50.
Ustalamy optymalne wartości, które możemy w każdym momencie zmienić.



Lime Point 4. Zabieramy się do rozmazywania, wciskając w dane miejsce i z wciśniętym lewym przyciskiem myszy przesuwamy i puszczamy. Na początku efekty mogą nie być zadowalające, ale ćwicząc powinniśmy dojść do perfekcji. Tak wygląda teraz moje zdjęcie, po 5-minutowej edycji. Ze względu na niestaranność, drzewa są u góry trochę rozmyte, ale nie pogarsza to efektu.



Lime Point Retuszuj - narzędzie Klonowanie i Rozsmarowywanie

Narzędzie klonowanie jest zbliżone do narzędzia "Retuszuj" z Picasy. Najważniejsza różnica to odwrotność wykonywanych zadań: najpierw zaznaczamy miejsce z którego kopiujemy, a potem miejsce, w którym umieszczamy obiekt. Postaram się przy użyciu tego narzędzia, a także innych poznanych we wcześniejszych częściach tutoriala usunąć ze zdjęcia obiekt.

Lime Point 1. Otwieramy obraz. Ja zdecydowałem się usunąć z niego okno widoczne za maszyną.



Lime Point 2. Na wstępie przyglądnijmy się narzędziu i jego opcjom. Tak wygląda okno opcji narzędzia:



Lime Point 3. Krycie, pędzle i opcje skali pędzla zostały omówione już przy okazji Rozsmarowywania, więc ich opis pominiemy. Skupmy się więc na pozostałych opcjach:
Orange Point Zanikanie - w odróżnieniu od Picasy, w GIMP-ie możemy zapełniać danym fragmentem obrazu fragment o innym kształcie, jaki wybierzemy. Zamiast klikać na dane miejsce przesuwamy myszką podobnie jak w przypadku Rozsmarowywanie. Zanikanie ustala po jakiej odległości podczas "malowania" ma maleć krycie wklejanego obrazu. Zwykle nie zaznaczam tej opcji.
Orange Point Drganie - reguluje częstotliwość drgań, które będą generowane. Działa to w podobny sposób, jakby trzęsły Ci się ręce podczas używania narzędzia.
Orange Point Twarda krawędź - krawędź pędzla będzie, niezależnie od niego zawsze pozbawiona rozmycia.
Orange Point Źródło - określa, czy nakładany obraz będzie (standardowo) częścią obrazu, którą wybierzemy, czy deseniem, który możemy wybierać z gotowych lub tworzyć własne.
Orange Point Wyrównanie - określa, w jaki sposób podczas ruchu myszką będzie pobierany materiał (czy będzie pobierany równolegle do pędzla, czy będzie pobierany z jednego miejsca, lub pobierany z miejsca, które znajduje się w określonej od nas odległości od malowanego fragmentu).

Ustalamy więc odpowiednie dla nas ustawienia. Ja wybrałem takie:



Lime Point3. Teraz zabieramy się do pracy. Miejsce, z którego pobieramy obraz wybieramy klikając z wciśniętym [Ctrl], następnie możemy przejść do malowania. W niejednolitych kolorach wykonanie pracy może być bardzo utrudnione. Jak widać efekt nie jest zadowalający.



Lime Point4. Tu z pomocą przychodzi nam wcześniej poznane narzędzie Rozsmarowywanie Rozmazywanie {S}. Wykorzystując je uzyskamy odpowiedni efekt.



Lime Point Dostrajanie - poziomy

Lime Point1. Zadania zakładki Picasy, która służy dostrajaniu obrazu wykonane zostaną przy pomocą opcji Kolory -> Poziomy, której działanie i obsługę postaram się przybliżyć. Na wstępie należy powiedzieć, że zdjęcia edytowane w GIMP-ie tworzone są z 4 kanałów RGB: czerwonego (Red), zielonego (Green) i niebieskiego (Blue) oraz kanału Alfa- przeźroczystości. Każdy z nich możemy edytować oddzielnie za pomocą poziomów. Za ich pomocą możemy też edytować je razem - na czym się skupimy.

Orange Point 1. Otwieramy obraz i okno opcji Kolory -> Poziomy, które wygląda tak:



Orange Point 2. Wykres określa, jaka jest ilość fragmentów obrazu w danej jasności. Poziomy edytujemy między innymi poprzez strzałeczki pod wykresem.
Orange Point Szara strzałka określa ogólną ilość światła w obrazie, jej odpowiednikiem w programie Picasa jest suwak "Wypełnienie światłem".
Orange Point Biała strzałka określa jasność jasnych części obrazu, jej odpowiednikiem w programie Picasa jest suwak "Najjaśniejsze miejsca".
Orange Point Czarna strzałka określa ilość ciemnych elementów, jej odpowiednikiem w programie Picasa jest suwak "Cienie".



Orange Point 3. Teraz staramy się ustawić optymalne opcje, które pozwolą nam uzyskać wymarzony efekt.



Orange Point 4. Poziomy wyjściowe działają jak narzędzie Jasność i kontrast, z tym że przesuwając białą strzałkę w lewą stronę ściemniamy obraz, a przesuwając czarną strzałkę w prawo obraz rozjaśniamy. Odległość między nimi to kontrast, czym są bliżej względem siebie, kontrast jest mniejszy. Jeśli zmienimy miejscem strzałki otrzymamy efekt Negatywu (odwrotne kolory), który również możemy uzyskać wybierając Kolory -> Inwersja. Tak wygląda efekt negatywu:



Lime Point Koniec części pierwszej



Wszelkie pytania, niejasności, sugestie proszę pisać w tym temacie. Jeśli tutorial przyda się choćby jednej osobie, uznam, że spełnił swój cel Uśmiech

Pozdrawiam każdego, który zdecydował się przeczytać część pierwszą mojego obszernego poradnika. Miłego GIMP-owania  Wilber

Zapraszam do przeczytania części drugiej obejmującej efekty upiększające zdjęcia, tworzenie kolaży i kilka innych. (Część druga w trakcie tworzenia)


« Ostatnia zmiana: 06.01.2013, 11:04:14 wysłane przez Danyeru » Zapisane

<br /><br />Pamiętaj moje prace są ukazywane na licencji CC-NC-BY-SA, nie możesz ich wykorzystywać w celach komercyjnych, oraz do każdego ukazania ich, jesteś zmuszony do prezentacji ich autora.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 26.04.2010, 18:01:00 »

Tutorial przeszedł pod moim bacznym okiem. Ryśku, podrzuć jeszcze jakąś ikonkę (proponuję coś związanego z Picasą) i krótki opis do indeksu, a wtedy przenosimy.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Casavex
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Casavex


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.01.2011, 22:21:51 »

Co do czerwonych oczu.. Nie łatwiej po prostu przez opcje Filtry - Uwydatniania - Usuwanie czerwonych oczu? :]
Zapisane
Rysiek!!
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 215
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.02.2011, 20:32:35 »

Casavex - Nie wiem, czy w okresie, kiedy pisałem ten artykuł była taka opcja, jednakże postaram się ją sprawdzić i dodać jako sposób alternatywny. Chociaż po głębszym zastanowieniu, może zostawie obszerniejszy opis - niech ktoś z tego wyniesie coś, a nie tylko to, że taka funkcja istnieje. Uśmiech

Edycja : Po przeglądnięciu tej funkcji stwierdzam, że ręczny sposób jest lepszy. Przy czerwonych elementach na obrazie nie tylko oczy stają się szare. Przy trochę rozmytym przy małym progu część koloru czerwonego zostaje czerwona, a przy dużym progu nawet części twarzy robią się szare - filtr nieco chybiony na moje oko. Dzięki za sugestie w każdym bądź razie.
« Ostatnia zmiana: 13.02.2011, 20:34:39 wysłane przez Terrqge » Zapisane

<br /><br />Pamiętaj moje prace są ukazywane na licencji CC-NC-BY-SA, nie możesz ich wykorzystywać w celach komercyjnych, oraz do każdego ukazania ich, jesteś zmuszony do prezentacji ich autora.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Edycja fotografii: funkcje Picasy w GIMP-ie I
Skocz do: