Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Klisza  (Przeczytany 81651 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pilej
√ ι ק

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 949
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 30.01.2009, 18:48:40 »

Klisza
Tutorial

Opracowanie: PIL3J
Poziom trudności: trudny





Przedstawiam wam tutorial na kliszę. Podczas jego pisania właściwie nie wzorowałem się na niczym, kolor tylko wziąłem z mojej domowej kliszy Mrugnięcie Jeśli chodzi o trudność, to warto umieć posługiwać się podstawowymi opcjami GIMP-a. Trzeba też trochę czasami pomyśleć, jeżeli nie wytłumaczyłem wszystkiego dokładnie Mrugnięcie Dlatego właśnie poradnik ma poziom trudny.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 900x245px w kolorze szarym (u mnie #727272). Ustawiamy prowadnice poziome na 15, 34, 48, 198, 212 oraz 231.

Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę o nazwie klisza i wypełniamy [Shift+B] kolorem #23190F. Zostawiamy ją i tworzymy nową, na której robimy mały, biały prostokącik o wymiarach 13x19px (między prowadnicą 15 a 34, będzie to widoczne na zrzucie ekranu), po czym zaokrąglamy (Zaznaczenie -> Zaokrąglenie, wartość 45). Następnie kopiujemy i wklejamy takie prostokąty, by wyszło coś takiego:



Klikamy prawym na warstwie z prostokącikami i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Przechodzimy do warstwy Klisza i wciskamy [Delete].

Lime Point 3. Następny krok to dodanie zdjęć. Wybieramy sobie 4 zdjęcia i wklejamy. Każde z nich skalujemy do wysokości 150px i ustawiamy obok siebie (jak na obrazku), w miarę równo.



Wasze zdjęcia są za bardzo widoczne (na zrzucie już przerobione). By uzyskać taki efekt jak powyżej, łączymy wszystkie warstwy ze zdjęciami (!). Następnie wybieramy Kolory -> Inwersja. Tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie. Jeżeli są jeszcze za jasne, to wyciągamy z nich Kanał alfa na zaznaczenie i na nowej warstwie wypełniamy czarnym kolorem, a tryb nowej warstwy ustawiamy na Pokrywanie i krycie według potrzeb. Mamy uzyskać taki efekt jak na obrazku, zdjęcia nie mogą być za jasne, bo to jest przecież klisza.

Lime Point 4. Teraz łączymy wszystkie warstwy oprócz Tła. Tło zostawiamy, a warstwę powstałą z połączenia nazywamy klisza.
Teraz ważny krok - uzyskiwanie efektu przezroczystości w odwzorowaniu. Zmniejszamy krycie warstwy klisza do 60%. Następnie tworzymy nową warstwę pod spodem. Przechodzimy do warstwy klisza i klikamy Połącz w dół. Teraz mamy przezroczystą warstwę o kryciu 100%. Wygląda to tak:



Lime Point 5. Duplikujemy warstwę klisza i duplikat nazywamy rolka. Tworzymy nową, pustą warstwę i nazywamy góra i dół. Wyłączamy widoczność Widoczność warstwy warstwy klisza i przechodzimy do warstwy rolka. Stosujemy na niej odwzorowanie obiektu (Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu) o wartościach:

Zakładka opcje:
- Obiekt docelowy: walec
- Zaznacz przezroczyste tło

Zakładka światło:
- Światło: kierunkowe.
- X: -0,77
- Y: -1,00
- Z: 0,00

Zakładka materiał:

Poziomy intensywności

- Otaczające: 0,50
- Rozproszone: 1.20

Refleksyjność
- Rozproszone: 0.70
- Odbłysków: 0,50
- Podświetlenie: 27

Zakładka ułożenie:
- Obrót X: 5

Zakładka walec:
- Góra: góra i dół
- Dół: góra i dół
- Promień: 0.11
- Długość: 0.77

Powinno nam wyjść coś takiego:



Lime Point 6. Duplikujemy warstwę rolka i przesuwamy duplikat pod spód. Skalujemy do 870px, krycie ustawiamy na 50%, przesuwamy o 5 pikseli do góry (5 kliknięć na górną strzałkę po zaznaczeniu [M]). Znowu duplikujemy warstwę rolka (a nie jej duplikat) i przesuwamy na sam dół. Skalujemy do 850px, krycie na 75%, przesuwamy o 5 pikseli do dołu.
Efekt:

                           

Teraz łączymy wszystkie duplikaty warstwy rolka, a warstwę góra i dół usuwamy.

Okno warstw:



Znów duplikujemy warstwę rolka i duplikat przesuwamy pod spód. Skalujemy do 800px, przenosimy trochę do góry i lekko obracamy (będzie to widoczne zaraz na obrazku). Znowu duplikujemy warstwę rolka (tą na górze) i duplikat przesuwamy na sam dół. Skalujemy do 700px, podnosimy i obracamy w drugą stronę.
Oto efekt po dwóch działaniach:



U mnie dół rolki jest trochę brzydki, więc go poprawię. Można jednak to ominąć, bo w sumie nie wiem czy to poprawia, czy pogarsza efekt. Sami zdecydujcie.
Duplikuję warstwę rolka, duplikat przesuwam na sam dół, po czym odbijam pionowo, skaluję do 850px, krycie na 70% i ustawiam [M] tak, by było ładnie:



Jeżeli rolka wygląda nierealistycznie, to można pomajstrować z kryciem i ustawieniem tych warstw.

Lime Point 7. Teraz dodamy trochę odbłysków charakterystycznych dla kliszy. Na nowej warstwie(którą umieszczamy na samej górze) malujemy białym pędzlem Pędzel Circle Fuzzy, by uzyskać coś takiego:



Następnie gaussujemy o wartości 30-35 i tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie. Rolkę mamy gotową.

Lime Point 8. Łączymy wszystkie warstwy oprócz tła. Zostaje nam Tło, niewidoczna warstwa klisza i warstwa rolka (lub któraś z jej kopii, zależy jak łączymy). Teraz powiększymy sobie obraz (Obraz -> Wymiary płótna) do wysokości 300px (wyłączamy proporcjonalność, bo obraz i tak jest za szeroki, potem go wykadrujemy). Tło doprowadzamy do porządku, by nie było widać przezroczystości.

Teraz ustawiamy rolkę lekko po lewej, bowiem będziemy robić rozwinięty fragment taśmy.

Obraz i warstwy powinny wyglądać tak (tyle, że wymiary 900x300px, ja troszkę skalowałem obrazek).



Lime Point 9. Teraz musimy zmierzyć, jak wysoka jest rolka, żeby wiedzieć, jak przeskalować taśmę. Nie może być wysokość dokładnie taka sama, bo to jest rolka z wystającymi zwojami. U mnie wyszła wysokość 180px. Teraz oczywiście wykonujemy to skalowanie. Następnie odbijamy poziomo Odbicie i przycinamy zdjęcia, które wystąpiły w rolce (jedno zdjęcie po lewej i jedno po prawej). Można przyciąć równo, jak u mnie, albo w środku oczek. Ustawiamy tak jak na zrzucie, oczywiście pod warstwą rolka, przy czym na rolkę nie może nachodzić dużo taśmy, tylko tyle, by było widać, że taśma wychodzi z rolki. Ustawiamy mniej więcej tak jak na obrazku:



Lime Point 10. Teraz dopasowujemy wymiary warstwy klisza do obrazu. Następnie przechodzimy do deformacji (Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie). Wybieramy zwinięcie ZWZ, zmieniamy promień deformacji na 83, stopień deformacji na 0,28 i klikamy raz w tym miejscu(można też w innym):



Teraz obracamy tak, by kąt między rolką a początkiem taśmy był prostopadły. Oto efekt:



Lime Point 11. Teraz proponowałbym odbić rolkę poziomo, by jej prawa strona była w cieniu. Chyba że ktoś potrafi dobrze robić światło, to niech zrobi inaczej, ja od tego specem nie jestem.
Następnie duplikujemy raz warstwę klisza, by wzmocnić kolory i potem łączymy ją z duplikatem. Tworzymy nową warstwę między klisza a rolka i nazywamy cień. Malujemy czarnym pędzlem Fuzzy i rozmywamy to gaussem o wartości 20-30, mniej więcej w ten sposób:



Tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie. Jak jest za ciemno to zmniejszamy krycie. Musimy teraz usunąć cień spoza taśmy. Zatem Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy klisza, Zaznaczenie -> Odwróć, przechodzimy do warstwy cień i wciskamy [Delete].

Lime Point 12. Teraz uatrakcyjnimy trochę wygląd taśmy. Zbieramy zaznaczenie alfa z warstwy klisza, tworzymy pod spodem nową warstwę (nazywamy ją cień taśmy) i wypełniamy zaznaczenie kolorem czarnym. Potem przesuwamy ją o 1px do góry i o 1px w prawo. Następnie znów zbieramy zaznaczenie z warstwy klisza i usuwamy je na warstwie cień taśmy(Uwaga: By usunąć zaznaczenie trzeba wcisnąć [delete] około 3 razy, ja jednak wcisnąłem raz, by przyciemnić taśmę). Krycie warstwy cień  taśmy ustawiamy na jakieś 70%. Łączymy cień taśmy i kliszę.  
Teraz wzmocnimy światło na taśmie. W tym celu zbieramy zaznaczenie z warstwy klisza, tworzymy nową o nazwie gradient i robimy gradient czarno-biały w ten sposób:



Lime Point 13. Tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie, krycie 50%.
Już tylko wykończenia. Łączymy wszystkie warstwy oprócz tła. Warstwę tło zostawiamy, a warstwę powstałą z połączenia nazywamy cała klisza. Teraz możemy (aczkolwiek nie musimy) obrócić sobie lekko warstwę cała klisza, np o 5o. Usuwamy tło.



Lime Point Koniec



Koniec. Mam nadzieję, że tutorial był przejrzysty, choć wiem, że za łatwy nie był Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 10:56:17 wysłane przez Domaxi » Zapisane

Rodbert
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Rodbert


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.02.2009, 16:17:21 »

wyszło coś takiego
dół rolki skopany bo błędnie zesakalowałem niektóre warstwy

Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 18.03.2009, 12:35:08 »

Tutek fajny, ale trochę długi.
Moje wypociny:
« Ostatnia zmiana: 25.05.2009, 20:53:40 wysłane przez Qba_ » Zapisane

Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.05.2009, 17:25:48 »

A mi takie coś wyszło

Bardzo tobry tutorial Uśmiech
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
mau110
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
JID: krzychu72@gmail.com
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

mau110


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 26.05.2009, 20:15:24 »

Gdyby ktos z zaawansowanych zrobil ten tutorial krok po kroku to mialby poziom sredni, a wtedy poczatkujacy mogliby sprobowac swoich sil.


* klisza2.png (164.41 KB, 1050x245 - wyświetlony 1691 razy.)
« Ostatnia zmiana: 26.05.2009, 21:32:49 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 27.05.2009, 14:42:00 »

Gdyby ktos z zaawansowanych zrobil ten tutorial krok po kroku to mialby poziom sredni, a wtedy poczatkujacy mogliby sprobowac swoich sil.

Nie wydaje mi się. PIL3J, napewno napisał ten tutorial najlepiej jak potrafi. A czemu niby początkujący nie mogą próbować swoich sił?
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
mau110
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
JID: krzychu72@gmail.com
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

mau110


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 27.05.2009, 15:35:21 »

Moga i jak widac probuje - tyle ze 1/3 tutoriala robilem na zasadzie prob i bledow; fakt ze mi wyszlo, ale podchodzilem do tego kilka razy.

Nie zarzucam PIL3J-owi niczego, sam napisal, ze trzeba kombinowac i chwala mu za pomysl, ale gdyby rozszerzyc tutorial to by zachecilo poczatkujacych.
« Ostatnia zmiana: 27.05.2009, 16:28:29 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Pilej
√ ι ק

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 949
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.07.2009, 10:54:11 »

Co masz na myśli dokładnie?
Ja po prostu bardzo nie lubię tutoriali, które mówią dokładnie ile px zrobić rozmycie, czy coś,
bo to w ogóle uczy funkcji, tylko konkretnego efektu na pamięć. Przyznam, ze nie umiem pisać bardzo zrozumiale, więc prosiłbym o sugestie, to można zrobić rewrite Mrugnięcie


Cytuj
Moga i jak widac probuje - tyle ze 1/3 tutoriala robilem na zasadzie prob i bledow; fakt ze mi wyszlo, ale podchodzilem do tego kilka razy.

I czy przez te próby i błędy nie nauczyłeś się czegoś więcej? Przynajmniej wiesz już jak wygląda okno "odwzorowanie obiektu"
i do czego służą suwaki, a jak bym napisał wszystko dokładnie, to byś zerżnął ze screena i kliknął OK. Wydaje Ci się, że straciłeś czas, ale to nie prawda.

Proszę jeszcze raz o sugestie, bo mam trochę czasu to mogę poprawić Mrugnięcie
Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 13.07.2009, 11:56:19 »

Jak dla mnie jest on dobrze napisany. Kiedy go przerabiałem nie byłem jeszcze tak obeznany w GIMP-ie, jak jestem teraz i przerobiłem go bez większych przeszkód.
Zapisane

Pilej
√ ι ק

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 949
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.07.2009, 19:47:39 »

No z tego co widzę to tylko coś jest nie tak w kolorystyce i janości, bo wszystkim wychodzi jaśniejszy i taki wyblakły. Potem to poprawię.
Zapisane

Zosiek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Zosiek


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 23.08.2009, 12:57:23 »

Tutek bardzo fajny oto moje wypociny Chichot :
Zapisane


RASTA12
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 20.12.2009, 13:04:45 »

jak zrobić prowadnice? Co? Help
________________
Edit: Dzięki|
            \/
« Ostatnia zmiana: 20.12.2009, 15:47:10 wysłane przez RASTA12 » Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 20.12.2009, 14:25:21 »

Obraz>Prowadnice>Nowa prowadnica, albo po prostu przeciągasz tą miarke z krawędzi okna Gimpa na obraz...
Zapisane

Verri
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


!


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 21.12.2009, 19:01:36 »

Tut świetny i bardzo dobry efekt prawie jak realne.

Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Klisza
Skocz do: