Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Czerwone sznurówki wiązane na dwa sposoby
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Czerwone sznurówki wiązane na dwa sposoby  (Przeczytany 47676 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
davidmdv
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 183
Galeria Użytkownika


Każdy inny, wszyscy równi !!!


Zobacz profil
« : 12.05.2008, 11:43:22 »

Czerwone sznurówki
wiązane na dwa sposoby

Tutorial

Opracowanie: davidmdv
Poziom trudności: średni


   



W tutorialu tym opiszę, jak zrobić czerwone sznurówki pokazane na obrazkach powyżej. Oczywiście można próbować robić wyżej pokazane w innych kolorach. Do sprawnego wykonania tego tutoriala niezbędna jest co najmniej podstawowa wiedza o GIMP-ie oraz obsługa ścieżek i filtrów.
 
Z pomocą tego tutoriala również można wykonać linę, wystarczy dobrać odpowiedni kolor i samemu pobawić się z ułożeniem cieni.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy, przezroczysty obraz (Plik -> Nowy [Ctrl+N]) o wymiarach 300x300px.

Lime Point 2. Tworzymy 5 nowych poziomych prowadnic (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica) i ustawiamy je w odstępach co 50px.



Lime Point 3. Ustawiamy dwie nowe pionowe prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica) na bokach obrazu w odstępach 25px od krawędzi.

Lime Point 4. Włączamy przyciąganie do prowadnic (Widok -> Przyciągaj do prowadnic).



Lime Point 5. Tworzymy nową warstwę [Ctrl+Shift+N] i nazywamy ją dziurki.

Lime Point 6. Załączonym pędzlem [P] aa_Kollko.gbr (pędzel do pobrania w załączniku) ustawionym na skala: 0.30, robimy dziurki na przecięciach prowadnic.



Lub w taki sposób, jeśli chcemy zawiązać nasze sznurówki na krzyż:



Lime Point 7. Tworzymy nową warstwę [Ctrl+Shift+N] i nazywamy ją sznurówki.

Lime Point 8. Dodajemy nową warstwę i nazywamy ją tło2. Przenosimy tę warstwę jako warstwę najniższą (Warstwa -> Stos -> Warstwa na dno). Aby efekty były lepiej widoczne wypełniamy ją [Shift+B] Wypełnienie kubełkiem na biało.

Lime Point 9. Pracujemy teraz na warstwie sznurówki. Tworzymy ścieżkę, narzędziem tak jak na obrazku.



Lub w taki sposób, jeśli chcemy zawiązać nasze sznurówki na krzyż:



Lime Point 10. W oknie ścieżek (jeśli nie jest domyślnie otwarte: Okna Dialogowe -> Ścieżki) duplikujemy [Shift+Ctrl+D] tę ścieżkę tyle razy, ile chcemy mieć sznurówek, nie licząc jednej już zrobionej (w moim przypadku jeszcze 4 razy). Włączamy widoczność tychże ścieżek.



Lime Point 11. Przesuwamy kolejne ścieżki (narzędziem Przesuwania [M], gdzie w menu narzędziówki wybieramy przesunięcie: Ścieżka i zaznaczamy opcję Przemieszcza aktywną ścieżkę) tak, aby ich końce były w miejscach przecięć kolejnych prowadnic.



Lub w taki sposób, jeśli chcemy zawiązać nasze sznurówki na krzyż:



Lime Point 12. W menu ścieżek klikamy PPM i wybieramy Połącz widoczne ścieżki.



Lime Point 13. Wybieramy pędzel Circle (15), ustawiamy skalę na 1.20. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy ef1100.

Lime Point 14. Mając aktywną warstwę sznurówki, w oknie ścieżek klikamy na naszą ścieżkę PPM i wybieramy Rysuj wzdłuż ścieżki z opcją Rysuj narzędziem - pędzel.




Lime Point 15. Na warstwie sznurówki wybieramy: PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie: Filtry -> Szum -> Szum RGB o wartościach:
- Czerwony: 0.07
- Zielony: 0.07
- Niebieski: 0.07
- Alfa: 0.00


Lime Point 16. Nie likwidując zaznaczenia wybieramy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie "w ruchu" z wartościami:
- Tryb rozmycia: liniowy
- Długość: 5
- Kąt: 24


Lime Point 17. Likwidujemy zaznaczenie [Ctrl+Shift+A]. Następnie używamy: Filtry -> Światło i cień -> Efekty świetlne z wartościami jak na obrazku:




Lime Point 18. Wybieramy: Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia z wartościami:



Lime Point 19. Przenosimy warstwę (w menu warstw [Ctrl+L]) Drop Shadow ponad warstwę sznurówki. Narzędziem [M] przemieszczamy warstwę tak, aby na dole poszczególnych sznurówek był widoczny cień. Mniej więcej tak powinno to wyglądać:



Lub w taki sposób, jeśli chcemy zawiązać nasze sznurówki na krzyż:



Lime Point 20. Duplikujemy warstwę Drop Shadow, na powstałej warstwie używamy Kolory -> Inwersja, zmieniamy tryb warstwy na Połączenie ziarna. Zmniejszamy krycie do 50.0.

Lime Point 21. Przesuwamy [M] warstwę tak, aby na górze poszczególnych sznurówek było widoczne niewielkie rozjaśnienie. Mniej więcej tak:



Lub w taki sposób, jeśli chcemy zawiązać nasze sznurówki na krzyż:



Gdyby efekt wyglądał trochę mdło, kombinujemy z ustawieniami trybu i krycia warstwy!

Lime Point 22. Na warstwie Dziurki używamy Kolory -> Desaturacja o wartości: Jasność. Następnie używamy: Filtry -> Odwzorowanie -> Mapowanie wypukłości z wartościami jak na obrazku:



Lime Point 23. Na warstwie sznurówki wybieramy PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie, następnie Zaznaczenie -> Odwróć. Przechodzimy do warstwy kopia: Drop Shadow i wciskamy [Delete]. Usuwamy zaznaczenie.

Lime Point 24. Duplikujemy warstwę dziurki i zmieniamy tryb powstałej warstwy na Przesiewanie.

Lime Point 25. Wybieramy Obraz -> Wymiary płótna, zmniejszamy wymiary do wymiarów początkowych (300x300px).

Lime Point 26. (tylko dla sznurówek krzyżowanych) Wyłączamy widoczność warstwy tło2, w oknie warstw PPM -> Połącz widoczne warstwy z wartością Rozszerzona w razie potrzeby. Następnie duplikujemy powstałą warstwę Tło, następnie warstwę kopia: Tło odbijamy w poziomie narzędziem Odbicie [Shift+F].



Lime Point 27. Teraz możesz zmienić kolor tła lub samo tło.

Lime Point 28. Kadrujemy [Shift+C], by pozbyć się nadmiaru płótna.

   


Lime Point Koniec



Lime Point W miarę ciekawy przykład zastosowania:



Modyfikując niektóre wartości ustawień w punktach 15, 16 i 17 można uzyskać nieco inne, ale również ciekawe efekty! Uśmiech

Proszę mi wybaczyć ewentualne nieścisłość odcieni czerwonego na podglądach, ale wykonywałem ten tutorial dwa razy, aby wypróbować jasność efektu końcowego. Mimo iż odcienie się różnią, ustawienia na screenach są prawidłowe!



* aa_Kollko.gbr (39.1 KB - pobrany 1161 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:04:57 wysłane przez Domaxi » Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 21.02.2009, 21:34:58 »

No to ja pokażę swój efekcik sznurówek wiązanych na krzyż:
Zapisane

aXe'
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.03.2009, 19:03:42 »

O to moje sznurówki:
Zapisane

Anomaly
Gość
« Odpowiedz #3 : 14.04.2009, 17:11:17 »

 Uśmiech


Poprawiłem post tak, żeby obrazek się wyświetlał //Pevel

Dzięki Pevel  Uśmiech Następnym razem postaram się wstawić go prawidłowo  <aniolek>
« Ostatnia zmiana: 14.04.2009, 21:06:13 wysłane przez Anomaly » Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.05.2009, 12:11:20 »

A ja zrobiłem szare

troszkę nie wyszło
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
Roark
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 68
Galeria Użytkownika


Roark był kiedyś damiant1998!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 18.10.2009, 11:55:53 »

A oto moje sznurówki
Zapisane


Jellyfish
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


Małymi krokami lecz do celu


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.02.2010, 15:05:46 »

A ja zamieniłam sznurówki na linę  Mrugnięcie

Zapisane
OKTS'a
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 93
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 14.03.2010, 10:11:38 »

mój efekt końcowy:

muszę jeszcze popracować nad tymi sznurówkami
Zapisane

urszula-kol
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

urszula-kol


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 07.06.2011, 19:13:14 »

Dawno nikt w tym wątku nie zamieszczał prac, to ja to zrobię.
Dziękuję za instrukcję. Tak mi wyszły sznureczki.

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Czerwone sznurówki wiązane na dwa sposoby
Skocz do: