Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Szklany napis 2  (Przeczytany 54999 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« : 08.02.2008, 22:05:09 »

Szklany napis 2
Tutorial

Opracowanie: rav
Poziom trudności: średni





Dzisiaj natknąłem się na bardzo ciekawy efekt szkła. Wykonanie takiego napisu zajmuje mniej niż pięć minut. Tutorial napisany na podstawie Clouds Uhh autorstwa noclayto. Stosować można go również na innych obiektach.

Tutorial napisany w wersji Inkscape 0.45. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o dowolnych wymiarach i tworzymy na nim napis [F8]. Ja użyłem czcionki Tahoma o wielkości 22 pikseli. Pozostaje nam do wyboru kolor czcionki, bardzo ładne kolory można znaleźć w palecie kolorów Tango Icon Theme Palette. W tym tutorialu użyję koloru 204a87ff.



Lime Point 2. Przechodzimy do okna Wypełnienie i kontur [Shift + Ctrl + F]. W zakładce Kontur upewniamy się, że kontur jest wyłączony. Jako wypełnienie tekstu (nie konturu) wybieramy Gradient liniowy, gdzie punktem początkowym będzie wybrany przez nas kolor, a końcowym kolor biały, bez przezroczystości.



Lime Point 3. Ustawiamy gradient za pomocą narzędzia do tworzenia i modyfikowania gradientów [Ctrl + F1] pionowo tak, by dół tekstu był lekko białawy.



Lime Point 4. Duplikujemy tekst - [Ctrl + D]. Wybieramy narzędzie do tworzenia okręgów [F5] i tworzymy elipsę, która będzie zakrywała nasz napis mniej więcej od połowy w dół.



Lime Point 5. Zaznaczamy tekst i elipsę (da się to wykonać przytrzymując klawisz [Shift]). Stosujemy na nich różnicę ścieżki - Ścieżka -> Różnica [Ctrl + -]. Jako wypełnienie dla nowo powstałego obiektu wybieramy Gradient liniowy, którego początkowy punkt będzie biały, a końcowy również biały, ale z przezroczystością o wartości zero. Gradient ustawiamy tak, by obiekt był częściowo przezroczysty.



Lime Point 6. Ostatnim krokiem będzie nadanie tekstowi czarnego konturu. Jego rozmiar nie powinien przekraczać 1 px, ale to już jest zależne od wielkości czcionki. Można również ustawić Zaokrąglone Połączenie. I tak oto uzyskaliśmy całkiem niezły efekt.






Lime Point Koniec



Jak już pisałem, ten efekt można również stosować na obiektach. Oto kilka przykładów:








« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 16:33:44 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Koszt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Koszt


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.02.2009, 21:32:01 »

Mogłeś to łatwiej napisać... jestem początkujące, i mam problemy z wykonaniem 2 punktu
Zapisane
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 01.03.2009, 09:51:17 »

Z czym dokładnie?
Zapisane

Koszt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Koszt


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.03.2009, 19:22:20 »

Z tym:

Jako wypełnienie tekstu (nie konturu) wybieramy Gradient liniowy, gdzie punktem początkowym będzie wybrany przez nas kolor, a końcowym kolor biały, bez przezroczystości.
Zapisane
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.03.2009, 20:28:43 »

Wszystko jest bardzo czytelnie opisane, wiec najlepiej będzie jak zanim zaczniesz przerabiać tutoriale zapoznasz się z interfejsem Inkscape'a.
Polecam na początek obejrzenie tych filmów szkoleniowych: KLIKADEŁKO.

Odpowiadając na Twoje pytanie, to pierw zaznaczasz tekst za pomocą wskaźnika [F1], następnie z narzędziówki wybierasz gradient a u góry w opcjach narzędzia wybierasz gradient liniowy, po czym przeciągasz od góry do dołu tekstu. Klikasz w górny uchwyt gradientu i klikasz na wybranym kolorze z palety kolorów, z niższym uchwytem gradientu robisz podobnie, z tym że wybierasz kolor biały.
Zapisane

Harnasik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Harnasik


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 06.07.2009, 22:53:13 »

Mamy problemy w punkcie 5. Po zrobieniu różnicy, wycina mi część z napisu i ze zrobieniem gradientu jest, oczywiście, potem problem.
Przestudiowałem filmiki (fajna sprawa - tylko trzeba sobie przerwy w nich robić jak ktoś nie jest obcykany) ale nie pomogło mi to przebrnąć.
Gdzie zrobiłem błąd, przy różnicowaniu czy przy gradiencie?

plik zrzutu z ekranu poniżej


* szklany napis.JPG (210.49 KB, 1152x864 - wyświetlony 1626 razy.)
Zapisane
ADii298
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

ADii298

tAki sobie nooPek<--(^.-)-<<


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 14.11.2009, 07:46:51 »

Hej mi tez nie wychodzilo z tą różnicą i troche pozmieniałem oto moja pierwsza praca w inkscape:
Zapisane

]http://proxy.gimpuj.info/gallery/31564_06_03_10_10_48_01.png[/img]
Stach to nic złego...
Przeczytaj regulamin.
dYm
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.01.2010, 16:55:12 »

Chłopie 2 pkt nieopisany ani nic :/ nierozumiem.
Zapisane

Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.01.2010, 19:58:16 »

Chłopie 2 pkt nieopisany ani nic :/ nierozumiem.

Punkt 2, podobnie jak i wszystkie pozostałe jest opisany doskonale, a dodatkowo zawiera zrzut ekranowy.
Po pierwsze, napisz z czym masz problem. Czym więcej informacji podasz, tym łatwiej będzie Ci udzielić pomocy. Samo pisanie "nie rozumiem" nic nikomu nie daje. Ja też twojego problemu nie rozumiem...
Zapisane

xy0urn3ux
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 18
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.04.2010, 14:37:20 »

Moje dzieło :


Zapisane
mikedaddy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

mikedaddy


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 23.06.2010, 06:52:50 »

2. WYPEŁNIENIE I KONTUR - w ogole tego nie mam.. nie mam takiej ramki aby sobie samemu ustawic koloru gradientu tylko gotowe wzorce ktore do konca mi nie odpowiadaja. Używam GIMP 2.6.8.     Ktos mi pomoze ?

PS. napis szklany wyszedl super Uśmiech)
Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 23.06.2010, 07:20:28 »

To tutorial do programu Inkscape.
Zapisane

mikedaddy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

mikedaddy


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 28.06.2010, 21:10:27 »

sory za glupie pytanie.. (zaznaczam ze jestem kompletnie zielony) napis wyszedl ekstra. wielkie dzieki. mam tylko problem. elipsa nie rysuje mi sie tak jak u Was jak na obrazku tylko w danym kolorze i nie przyciemnia tak jak tu koloru (ten łuk) a rozjaśnia. jak zrobić by elipsa przyciemniła swój łuk? nie tworząc oczywiscie koloru całej elipsy poza napisem? albo chociaz latwiej.. jak rozjasnić przezroczystosc (o koncowych pkt bialy-bialy) aby nie rozjasnialo za mocno.. sorry
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 29.06.2010, 21:35:06 »

mikedaddy, napisz to jeszcze raz ze zwracaniem uwagi na znaki interpunkcyjne. Możesz dodać zrzut ekranu z Twoim efektem. Nic nie zrozumiałem.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Szklany napis 2
Skocz do: