Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : Dzisiaj o 01:47:14 
Zaczęty przez Zbyma72age - Nowe: wysłane przez be@
Nie zajmuję się za bardzo obróbką zdjęć, a zwłaszcza plików RAW, więc może czegoś nie wiem, ale jaki jest sens otwierania pliku RAW w GIMP, a następnie z poziomu GIMP-a w RAW Therapee? Czy taki plik nie powinien być najpierw edytowany w RAW Therapee, a dopiero w następnej kolejności otwierany w GIMP?
Pytam, bo nie jestem pewna, gdzie przenieść ten wątek. Nie wiem czy mogę ten program potraktować jak coś w rodzaju wtyczki do GIMP-a, bo jest to zupełnie samodzielny program. Z drugiej strony na pewno jest bardzo istotny dla wielu użytkowników GIMP i nie chciałabym, aby wylądował w dziale HP -> Programy graficzne, bo jednak jest pewnym uzupełnieniem dla GIMP-a.

 2 
 : Wczoraj o 00:00:45 
Zaczęty przez Zbyma72age - Nowe: wysłane przez Zbyma72age
wydany dnia 2019-04-20
RawTherapee zapewnia wybór potężnych narzędzi, dzięki którym możesz ćwiczyć sztukę tworzenia surowych zdjęć. Pamiętaj, aby przeczytać RawPedia, aby zrozumieć, jak działa każde narzędzie, abyś mógł go w pełni wykorzystać. Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest artykuł „ Pierwsze kroki http://rawpedia.pixls.us/Getting_Started”.
Kliknij „Strona główna http://rawpedia.rawtherapee.com/Main_Page” w lewym górnym rogu po przeczytaniu tego artykułu, aby zobaczyć wszystkie inne artykuły.

Jeśli znajdziesz problem, nie zatrzymuj go dla siebie. Dowiedz się, jak napisać przydatne raporty o błędach http://rawpedia.pixls.us/How_to_write_useful_bug_reports, aby rozwiązać problem.

Porozmawiaj z innymi użytkownikami i programistami na naszym wspólnym forum
https://discuss.pixls.us/c/software/rawtherapee.
Możesz także prowadzić czat na żywo za pomocą IRC http://rawpedia.rawtherapee.com/IRC - nie wymaga instalacji.
Ściągnij
•   Instalator Windows jest dostępny na naszej stronie Pobieranie
https://rawtherapee.com/downloads.
•   Obraz dysku macOS jest również dostępny na w/w stronie.
•   Użytkownicy Linuksa mogą pobrać RawTherapee ze swoich menedżerów pakietów lub pobrać aplikację AppImage ze strony pobierania .

Wiadomości istotne dla fotografów
RawTherapee obsługuje większość formatów raw, w tym Pentax i Sony Pixel Shift, Canon Dual-Pixel oraz te z czujników Foveon i X-Trans. Jeśli zastanawiasz się, czy obsługuje on surowy format twojego aparatu, najpierw pobierz RawTherapee i spróbuj sam. Jeśli nieobsługiwany format nie jest obsługiwany, albo nie zostanie otwarty, albo podgląd na karcie Edytor będzie wyglądał na czarny, biały lub będzie miał silny odcień koloru - zwykle w kolorze magenta. W takim przypadku przeczytaj artykuł RawPedia „ Dodawanie obsługi nowych formatów raw”.

Aby efektywnie korzystać z RawTherapee, powinieneś wiedzieć, że:
•   Możesz przewijać wszystkie panele za pomocą kółka myszy.
•   Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę narzędzia, aby automatycznie rozwinąć go podczas zwijania wszystkich innych.
•   Aby zmienić wartości suwaka lub listy rozwijanej za pomocą kółka przewijania myszy, przytrzymaj klawisz Shift. Dzięki temu można bezpiecznie przewijać panele bez przypadkowej zmiany suwaka lub innego ustawienia narzędzia.
•   Wszystkie krzywe obsługują klawisze Shift i Ctrl podczas przeciągania punktu. Shift + przeciąganie powoduje, że punkt jest przyciągany do znaczącej osi (góra, dół, przekątna, inne), podczas gdy Ctrl + przeciąganie powoduje, że ruch myszy jest bardzo precyzyjny, co pozwala na precyzyjne pozycjonowanie punktów.
•   Istnieje wiele skrótów klawiaturowych, dzięki którym praca z RawTherapee jest znacznie szybsza i zapewnia większą kontrolę. Upewnij się, że zapoznałeś się z nimi na stronie „ Skróty klawiaturowe ” RawPedia !
Nowe funkcje od 5.5:
•   Obsługa Pseudo-HiDPI, dla gładkiego i ostrego interfejsu użytkownika bez względu na rozmiar ekranu. Tryb Pseudo-HiDPI jest domyślnie wyłączony, włącz go w Preferencje> Ogólne> Wygląd. Skalowanie w RawTherapee zależy od rozmiaru czcionki, DPI i skalowania wyświetlania. Podczas gdy skalowanie zostało przetestowane pod kątem poprawnego działania w systemach Windows, Linux i macOS, istnieją pewne tryby wyświetlania systemu MacOS, które są z nim niekompatybilne, w szczególności te tryby z rozszerzeniem „(HiDPI)” w ustawieniach ekranu MacOS. Niektóre wersje macOS (10.14. *) Wydają się nie wyświetlać żadnych trybów, w takim przypadku użytkownik musi spróbować.
•   Możliwość przenoszenia narzędzi do nowej karty Ulubione .
 
•   Profil przetwarzania „ Unclipped ”, aby ułatwić zapisywanie obrazu przy zachowaniu danych w całym zakresie tonalnym.
•   Regulowane przez użytkownika ustawienia płytek na wątek w Preferencje> Wydajność dla użytkowników, którzy chcą znaleźć optymalne wartości dla swojego systemu. Domyślna wartość 2 płytek na wątek działa najlepiej ogólnie.
•   Setki optymalizacji prędkości, poprawki błędów i ogólne ulepszenia.
RawTherapee i inne projekty open-source wymagają dostępu do przykładowych plików raw z różnych marek i modeli aparatów, aby poprawnie obsługiwać te formaty raw. Możesz pomóc, przesyłając surowe pliki do RPU: https://raw.pixls.us/

PS
usunięto problem w otwieraniu RAW Therapee w Preferencje GIMP-a już od tej wersji nie ma problemu

 3 
 : 23.04.2019, 12:38:50 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez Colorful
Sorry że nie napisałem konkretniej, w pośpiechu pisałem.
Chciałem wiedzieć jak zrobić taki napis 3d i na pewno skorzystam z tego co napisałaś, a drugie pytanie związane z rzekomym gradientem na przedniej płaszczyźnie zadałem z czystej ciekawości, bo myślałem, że wymaga to więcej pracy.

Dziś albo jutro wezmę się za ten napis i dam znać Uśmiech

Udało się zrobić taki napis, tylko muszę pobawić się gradientami na przedniej płaszczyźnie. Dzięki Mrugnięcie

 4 
 : 22.04.2019, 13:47:00 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez be@
To trzeba było tak od razu napisać. Tytuł sugerował, że chodzi o ten efekt 3D, a to przecież nie ma z tym nic wspólnego Smutny Nie widzę tam gradientu. To po prostu żółty napis popaćkany pędzlem w jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Wystarczy powyżej napisu dodać przezroczystą warstwę w trybie Pokrywanie i na niej poklikać białym i czarnym pędzlem. Ew. jeśli jest tam gradient, to na całym napisie, ale został tak zapaćkany pędzlem, że ledwo go widać

 5 
 : 22.04.2019, 13:43:43 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez Colorful
Chodzi mi o ten kolor na przedniej powierzchni.

 6 
 : 22.04.2019, 13:02:34 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez be@
Nie wiem co masz na myśli. Jeszcze raz zapytam. Czy Tobie chodzi o ten złoty gradient widoczny na spodniej części liter, czy o ten żółty kolor na przedniej płaszczyźnie?

 7 
 : 22.04.2019, 12:52:59 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez Colorful
Bardzo dziękuję za pomoc.
Co do gradientu, to na zdj które podałem, światło pada po różnych częściach napisu

 8 
 : 21.04.2019, 19:08:14 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez be@


Coś takiego uzyskałam za pomocą skryptu 3dscript. Zastosowałam go na tekscie wypełnionym gradientem w taki sposób: https://i.imgur.com/YRH8WU5.png. Oczywiście trzeba trochę pokombinować z ustawieniami. Opis opcji:
Głębia: grubość wytłoczenia 3D
Horizontal i Vertical direction: kierunek mapowania
Half depth: daje wrażenie lekkiego obrotu napisu na osi poziomej lub pionowej (dokładnie nie wiem co to robi, ale najlepiej wygląda vertical)
Bump-direction: kierunek, z którego pada światło (najlepiej 10 przy kierunku mapowania w prawo i w dół)
Bump-projection depth: siła cieniowania wytłoczenia
Bump-height: Wysokość źródła światła (najlepiej zostawić domyślnie, albo coś w pobliżu)
Skrypt w załączniku.
@Edycja:
Był jeszcze inny skrypt, który dodawał efekt 3D skierowany do centrum napisu, tak jak na Twoim przykładzie, ale miałam zainstalowany tylko ten. Jeśli Ci zależy, to poszukam tego drugiego.

 9 
 : 21.04.2019, 18:26:55 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez be@
Chodzi o ten złoty gradient który jest widoczny na spodniej części liter?
Kojarzę skrypt, który dodawał podobny efekt i chyba dało się później zamienić go na gradient, ale musiałabym poszukać...

 10 
 : 21.04.2019, 18:20:45 
Zaczęty przez Colorful - Nowe: wysłane przez Colorful
Witam.
Chciałbym zrobić podobny napis 3d, tak jak w załączniku.
Gradient musi być rzucany na każdą literę osobno, aby otrzymać taki efekt jak na zdj ?

Strony: [1] 2 3 ... 10