Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Rozmycie Gaussa w v.2.10: banding koloru
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Rozmycie Gaussa w v.2.10: banding koloru  (Przeczytany 8895 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 29.05.2018, 20:05:20 »

@Pshem: nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to schodkowanie powstaje tylko przy rozmywaniu obiektu na przezroczystej warstwie. Kiedy rozmywam na białym tle, to działa prawidłowo (...)
No ok, ale przed aktualizacją do wersji 2.8 (której już nie posiadam) i wcześniejsze nakładałem na przezroczystej warstwie różne kolory, które potem rozmywałem. Robiłem to często w sytuacji gdy chciałem dodać poświatę w określonym kolorze, np białym, żółtym. Problemu nigdy nie miałem.


ps. dodatkowo nie wiem dlaczego pędzel mi pływa zmieniając wielkość, a nic nie zmieniałem od poprzedniego rysowania. Od początku gdy używam wersji 2.10 mam takie drobne problemy z narzędziami, ale po restarcie programu problemy ustawały. W wersji 2.8 zdarzały się, ale w tej o wiele częściej.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 29.05.2018, 20:12:29 »

A wyświetliłeś sobie ten żółty na czarnym tle? Bo na białym to nie widać, ale jak podłożysz czarne, to już nie jest tak ładnie Język Po prostu ten problem jest bardziej widoczny na kontrastowym tle.
U mnie żółte koło na przezroczystej warstwie po rozmyciu prezentuje się tak, kiedy podłożę czarne tło: https://i.imgur.com/rDKoRlW.png
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 29.05.2018, 20:15:26 »

Poprawiłem poprzedni post, bo się okazało, gdy zastosowałem kolor filetowy to też jest problem. Czyli na żółtym również będzie jak piszesz wyżej. Pomaga tylko zmiana na 16 bitów, jest trochę lepiej, ale jak dla mnie to błąd tej wersji programu, w poprzednich tego nie było. Nigdy nie zmieniałem tych bitów i było dobrze. Pozostaje tylko czekać, aż to poprawią.

Rozmycie wariuje, narzędzia wariują, niestabilna wersja.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 29.05.2018, 20:19:43 »

Co do zmiany rozmiarów pędzla, to nie wiem jak się to tam u Ciebie odbywa ale może masz w preferencjach ustawione współdzielenie dla rysowania i wtedy jak zmienisz np. pędzel na gumkę i ustawisz jej rozmiar na inny, to po powrocie do pędzla będzie miał rozmiar jaki ustawiłeś gumce.
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 29.05.2018, 20:23:09 »

Z pędzlem reset narzędzia pomógł, ale chodziło o to, ze po poruszeniu kursorem wielkość pływała, zwiększał się i zmniejszała. Tematu już nie rozwijam, bo to nie w temacie tego wątku, to tylko miała być ilustracja, że wersja 2.10.2 jest problematyczna, bo miałem już nie raz problem z narzędziami. Teraz ten problem rozmycia gaussa, które używam bardzo często.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 29.05.2018, 21:21:29 »

Przy okazji porównałam też Rozmycie w ruchu: liniowe w GIMP 2.8 i 2.10. Rozmyłam kwadrat 130 x 130 px ustawiając w obu programach kąt na 0 i długość na 100. Efekty na zrzucie:



Skąd taka różnica? Rozmycie w GIMP 2.10 wg mnie wygląda dziwnie. Co o tym sądzicie?

Podobną różnicę w rozkładzie koloru można zauważyć na gradiencie liniowym (funkcja liniowa) kolor pierwszoplanowy na przezroczystość:

GIMP 2.8

GIMP 2.10
« Ostatnia zmiana: 29.05.2018, 21:46:11 wysłane przez be@ » Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 29.05.2018, 21:34:40 »

Oczywiście, jest inne.
Poczekam, jeszcze trochę i może pomyślę nad powrotem do 2.8 bo dużo używam rozmycia
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 30.05.2018, 18:00:26 »

Wszystkie te problemy z rozmyciem występują li tylko na Windows. Na Linuksie GIMP działa poprawnie.
Sprawdzane na Windows 7, Windows 10, Linux Manjaro.

Edycja:
Gradienty też poprawne.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 30.05.2018, 18:32:27 »

@Aaseel - dzięki za info Uśmiech Czyli ewidentnie jest to jakiś bug, skoro na Linuksie problem nie występuje. Ciekawe czy i kiedy to naprawią...
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Rozmycie Gaussa w v.2.10: banding koloru
Skocz do: