Najprościej zduplikować

warstwę ze zdjęciem, na kopii zastosować:
Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa (przed rozmyciem można jeszcze zmniejszyć jasność i zwiększyć kontrast ale to już wg uznania i samego zdjęcia). Promień rozmycia trzeba sobie niestety dobrać metodą prób i błędów, zależnie od wielkości zdjęcia i oczekiwanego efektu (na zdjęciu wielkości 800 x 700px będzie to ok. 5-10px). Następnie w okienku warstw zmieniamy tryb rozmytej warstwy na
Przesiewanie i zmniejszamy jej nasycenie:
Kolory -> Barwa i nasycenie. Wartość nasycenia także trzeba dobrać "na oko".
Siłę efektu można regulować zmieniając (suwakiem w oknie warstw) stopień krycia wyższej, rozmytej warstwy. Dodatkowo miejsca, które nie mają być rozjaśniane można zamaskować. Wystarczy dodać białą maskę do rozmytej warstwy (w oknie warstw klikasz PPM na warstwę, po czym wybierasz z menu:
Dodaj maskę warstwy) i bardzo miękkim, czarnym pędzlem o nieco zmniejszonym kryciu poklikać na masce w miejscach, których nie chcesz rozjaśniać. Można także dodatkowo rozmyć maskę gaussem.
Inny sposób, dający nieco inny efekt, to dodać powyżej zdjęcia nową, przezroczystą warstwę, zmienić jej tryb na
Miękkie światło lub
Pokrywanie i bardzo miękkim pędzlem dodać kilka białych plam w miejscach, które chcemy rozświetlić. Tę warstwę również w razie potrzeby można jeszcze lekko rozmyć Gaussem.
Można także wypróbować tryb
Połączenie ziarnaGeneralnie warto się pobawić i wypróbować różne sposoby aby dobrać najlepszy dla danego zdjęcia.