Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Praca na zaznaczeniu okręgu + pacyfka od podstaw
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Praca na zaznaczeniu okręgu + pacyfka od podstaw  (Przeczytany 1924 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Eisen
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 21.09.2012, 15:58:02 »

Witam, od razu przejdę do sedna. Jak mogę pracować na danym zaznaczeniu na nowej warstwie? Chodzi mi o sam pierścień koła/okręgu. Nie wiem czy dobrze tłumaczę, zrobiłem więc screena:

chodzi o to, żeby na nowej warstwie pracować tylko na tej ramce okręgu - pierścieniu. dla przykładu, jak chcę wypełnić ten pierścień jakimś kolorkiem, wypełnia się cała warstwa oprócz okręgu. robiłem zaznaczenie -> zmniejsz i odwróć. pewnie jest to związane z kanałem alfa - kombinowałem, ale nie dałem rady. poza tym, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dokładnie jak zrobić pacyfkę w gimpie (wygląda mniej więcej tak)? dopiero zaczynam. z góry dzięki
« Ostatnia zmiana: 10.11.2014, 06:27:24 wysłane przez be@ » Zapisane

ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.09.2012, 17:12:01 »

z tego co zrozumiałem to chcesz pracować na pierścieniu, który zaczynałby się tam gdzie linia zaznaczenia na twoim screenie, a kończył na brzegu kółka, tak? Są dwa sposoby:

1. Jeśli pierścień może być na tej samej warstwie co koło - przejdź na warstwę z kołem i klikając PPM w oknie warstw, wybierz "kanał alfa na zaznaczenie". Następnie w oknie obrazu zaznaczenie -> zmniejsz i tu ustalasz sobie jak "gruby" ma być pierścień. Pozostaje odwrócić zaznaczenie [Ctrl+i], i wybrać opcję blokuj kanał alfa, która uniemożliwi modyfikację pikseli z alfą. Nie zapomnij cofnąć tego po zakończeniu pracy z pierścieniem.
2. Jeśli pierścień ma być na nowej warstwie - Zaznaczenie, które stworzyłeś sobie na screenie, wypełnij na nowej warstwie kolorem (na przykład) czarnym. Przejdź na warstwę z kołem, i korzystając z narzędzia  Magiczna różdżka różdżka zaznacz różowy okrąg. Teraz przeskocz z powrotem na warstwę z okręgiem czarnym i używając różdżki i opcji odejmij od zaznaczenia (klik z Ctrl) odejmij czarny okrąg. Pierścień już jest. Aby pozbyć się czarnego okręgu odwróć zaznaczenie i naciśnij Delete. Znów odwróć zaznaczenie, aby utworzyło ono na powrót pierścień.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.09.2012, 18:29:17 »

Zamiast różdżki radziłabym użyć kanał alfa na zaznaczenie. Zaznaczenie będzie bardziej precyzyjne i będzie mieć gładsze brzegi. Poza tym od czego jest opcja zapisywania zaznaczenia do kanału? Kliknij PPM na warstwę z różowym okręgiem, wybierz kanał alfa na zaznaczenie, zmniejsz zaznaczenie o grubość pierścienia i zapisz je do kanału. Następnie powtórz czynności tylko już bez zmniejszania i zapisywania, wejdź w zakładkę Kanały, kliknij PPM na zapisany wcześniej kanał i wybierz Odejmij od zaznaczenia. Teraz możesz przejść na nową, pustą warstwę i wypełnić swoje zaznaczenie.




Kształt pacyfki uzyskasz za pomocą ścieżek Ścieżki albo zaznaczenia prostokątnego. Aby było równo i symetrycznie wyświetl sobie odpowiednio skonfigurowaną siatkę: Widok -> Wyświetlanie siatki, Obraz -> Skonfiguruj siatkę. Dla zachowania symetrii i uproszczenia sobie pracy najlepiej utworzyć tylko połowę kształtu (wzdłuż pionowej osi symetrii), a następni zduplikować Duplikowanie warstwy i odbić w poziomie Odbicie
« Ostatnia zmiana: 21.09.2012, 21:51:35 wysłane przez bea » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Praca na zaznaczeniu okręgu + pacyfka od podstaw
Skocz do: