Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Moja ocena książki: W.Gajda-Praktyczne projekty. Wydanie II (2010r)
Strony: 1 [2] 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Moja ocena książki: W.Gajda-Praktyczne projekty. Wydanie II (2010r)  (Przeczytany 20042 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 30.04.2011, 21:15:05 »

Hmm... No coś tam Ci się ten napis troszku pokrzywił (chyba, że to było zamierzone?). Niektóre działania wymagają wprawy więc życzę cierpliwości i wytrwałości Uśmiech A może jednak skusisz się na któryś z tutoriali forumowych, jeśli przerabianie projektów z książki już Cię znużyło?
Zapisane
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 03.05.2011, 11:32:42 »

No coś tam Ci się ten napis troszku pokrzywił
Nie do wiary. U mnie jest OK  Buzia na kłódkę

Cytuj
A może jednak skusisz się na któryś z tutoriali forumowych, jeśli przerabianie projektów z książki już Cię znużyło?
Skusiłem się na tutoriale forumowe. Jak mam trudności w zrozumieniu, co autor miał na myśli i nie potrafię sam nic wykombinować, podpieram się pomysłami autorów tutoriali z tego forum.
Muszę tę książkę przerobić do końca.
Zapisane

mk
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 03.05.2011, 12:04:38 »

Nie do wiary. U mnie jest OK
  Użyłeś nieco innych, mniej kontrastowych kolorów, niż w oryginale więc słabo to widać ale w napisie aqua, pomiędzy jego niebieską a białą częścią widać wcięcia, tak jakby litery z dolnej, białej części były węższe. Nie zauważyłeś?
  Poza tym, ta cała obwiednia na dole jest szersza niż u góry.
Poniżej fragment Twojej pracy, na którym zaznaczyłam te krzywizny:


Zapisane
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 03.05.2011, 14:17:06 »

Nie do wiary. U mnie jest OK
 Użyłeś nieco innych, mniej kontrastowych kolorów, niż w oryginale więc słabo to widać ale w napisie aqua, pomiędzy jego niebieską a białą częścią widać wcięcia, tak jakby litery z dolnej, białej części były węższe. Nie zauważyłeś?
  Poza tym, ta cała obwiednia na dole jest szersza niż u góry.
Teraz zauważyłem. Widocznie wcześniej byłem zamroczony sukcesem. Mrugnięcie Postaram się to poprawić  w przyszłości.
--------
A teraz chciałbym prosić o pomoc w nowym temacie.
Otóż przerabiam następny projekt, 11.2
W tym projekcie, z obrazka:
http://www.gimpuj.info/replacement.png
autor utworzył projekt, który zapisany w pliku  .xcf, wygląda tak
http://www.markotar.pl/projekty_gimp/kursy-zeglarskie.xcf
(przy okazji chciałbym zapytać, na jakim serwerze mógłbym umieszczać pliki .xcf, bo na ImageShack nie ma takiej możliwości).
Tematem tego projektu jest nauka wyrównywania napisów przy pomocy prowadnic. Z tymi wyrównaniami jakoś mi poszło, więc warstwy z napisami można dla lepszej wyrazistości usunąć.
Mój problem to:
Jak zapisać ten projekt w pliku .jpg, .png lub .gif, aby w widoku zaokrąglony obraz nie występował na białym prostokątnym tle.
Autor opisuje to tak: /cytat/
http://www.gimpuj.info/replacement.png
(rysunki 11.11 i 11.12, to obrazki .jpg i .xcf, znajdujące się w wyżej wklejonych linkach)
Również nie rozumiem, dlaczego w oknie warstw, warstwa nad tłem nosi nazwę: "nowa warstwa".Przecież po czynnościach skopiuj/wklej dodana warstwa nosi nazwę: "wklejona warstwa". Oczywiście, że nazwę tę można dowolnie zmieniać, ale wygląda na to, że autor tej nazwy nie zmieniał, tylko utworzył ją, jako "nową".
Ja po swojemu umiem to zrobić; zaznaczenie>zaokrąglenie>skopiuj>wklej>nowa warstwa. Ta warstwa  przyjmuje nazwę; "warstwa wklejona". Wyłączam widoczność "tła", warstwę wklejoną ustawiam jako aktywną, i zapisuję jako .png.
-----------------
dopisano 04.05.2011
Teraz obrazek nie pokrzywiony. Obrazek zawiera dokładnie te same warstwy, co "pokrzywiony", jednak w nieco innej kolejności. Ta zmieniona kolejność krycia miała istotne znaczenie.
Wypróbuję przy okazji wstawienie tego pliku na chomika. Oto jego adres zamieszkania:
http://chomikuj.pl/markotar/gimp/etap7.xcf


« Ostatnia zmiana: 04.05.2011, 18:00:34 wysłane przez kuszelas » Zapisane

mk
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 03.05.2011, 14:33:44 »

Zaraz się temu przyjrzę a pliki xcf możesz spakować i wrzucić na jakikolwiek, darmowy hosting, np. na 4shared, rapidshare, megaupload albo bez pakowania na chomikuj.pl (sama mam tam konto, więc mógłbyś wrzucić na mojego chomika).
@edit
Chcesz zapisać ten obrazek z zaokrąglonymi rogami, ale na przezroczystym tle? Jeśli tak, to wystarczy zaznaczyć narzędziem zaznaczenie wg koloru lub narzędziem różdżka białe obramowanie na nowej warstwie, przejść na warstwę tło i kliknąć delete. Następnie usunąć nową warstwę i można zapisać obrazek jako png lub gif (format jpg nie obsługuje przezroczystości). Możesz również zrobić to innym sposobem, tzn. usunąć najpierw nową warstwę, zaznaczyć całe tło, zaokrąglić i odwrócić zaznaczenie, a na koniec kliknąć delete. Wychodzi na to samo.
Cytuj
Również nie rozumiem, dlaczego w oknie warstw, warstwa nad tłem nosi nazwę: "nowa warstwa". Przecież po czynnościach skopiuj/wklej dodana warstwa nosi nazwę: "wklejona warstwa". Oczywiście, że nazwę tę można dowolnie zmieniać, ale wygląda na to, że autor tej nazwy nie zmieniał, tylko utworzył ją, jako "nową".
Autor pewnie najpierw utworzył nową, przezroczystą warstwę a następnie wkleił do niej zaznaczony obszar.
PS
Nie wiem czy nie należało założyć nowego wątku dla omawiania konkretnych projektów...
« Ostatnia zmiana: 03.05.2011, 17:15:26 wysłane przez beata072 » Zapisane
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 03.05.2011, 17:26:46 »

Możesz również zrobić to innym sposobem, tzn. usunąć najpierw nową warstwę, zaznaczyć całe tło, zaokrąglić i odwrócić zaznaczenie, a na koniec kliknąć delete. Wychodzi na to samo.
Ten sposób chciałbym poznać. Mogłabyś dokładniej?
Otwieram obrazek. Nie wiem co dalej, między tym, że mam już obrazek jako tło, a usunięciem nowej warstwy.
Cytuj
Nie wiem czy nie należało założyć nowego wątku dla omawiania konkretnych projektów...
Zgadzam się. Tak muszę zrobić, bo ten wątek miał służyć innemu celowi i cierpliwość moda może się skończyć.
Następne pytanie będzie już w "pomocnej dłoni".
« Ostatnia zmiana: 03.05.2011, 18:36:39 wysłane przez kuszelas » Zapisane

mk
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 03.05.2011, 18:10:31 »

Ten sposób chciałbym poznać. Mogłabyś dokładniej?
Otwieram obrazek. Nie wiem co dalej, między tym, że mam już obrazek jako tło, a usunięciem nowej warstwy.
Jeśli masz już gotowy projekt, dokładnie w takim stanie i z tymi wszystkimi warstwami jak w podanym przez Ciebie załączniku z kursy-zeglarskie.xcf to po prostu wyrzucasz do kosza warstwę z białym obramowaniem (tę o nazwie nowa warstwa), przechodzisz na warstwę tło, klikasz "zaznacz wszystko", następnie: Zaznaczenie -> Zaokrąglenie (promień 10), Zaznaczenie -> Odwróć i Delete. Obrazek będzie wtedy większy niż przy pierwszy sposobie. Jeśli ma być mniejszy, to po prostu odpowiednio zmniejszasz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz) przed operacją zaokrąglenia. Ja się trochę zgapiłam i nie napisałam o tym zmniejszeniu.
PS
A jeśli masz już gotowy obrazek w jednej warstwie, no to oczywiście nie ma już żadnej nowej warstwy do usunięcia, więc ten krok pomijasz Uśmiech
Zapisane
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 03.05.2011, 18:48:03 »

Wielkie dzięki.
Pozdrawiam
Zapisane

mk
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #22 : 03.05.2011, 19:17:08 »

Przepraszam, że tak późno, ale dopiero zobaczyłam ten wątek i chciałabym dorzucić swoje trzy grosze.. Wiedziałam o tym podręczniku, ale po przejrzeniu go w empiku stwierdziłam, że szkoda kasy, jednak los i tak wsadził mi tą książkę w ręce w postaci prezentu od mojego przyszłego teścia...cóż, niegrzecznie było nie przyjąć...
Zatem przestudiowałam głębiej i stwierdzam, że panu Gajdzie powinni zabronić pisać o Gimpie. Odstrasza początkujących i zraża użytkowników innych programów jeśli przyjdzie im do głowy zajrzeć do tej książki.
Poza tym, co kuszelas pisał wcześniej, te projekty mają jeszcze inne wady. Tak naprawdę wszystkie są praktycznie takie same, niewiele się różnią od technicznej strony. Raz na ćwierć książki jest coś znacząco innego, nowego i ważnego. A projekty, które pan Gajda przedstawia w tej książce to jakaś tragedia. Uczą jedynie złych nawyków w projektowaniu. Ja mam co prawda wydanie I ale w empiku widziałam, że wydanie II wcale nie jest lepsze...Moim zdaniem, Pan Gajda to zwykły amator a nie mistrz, a jak wiemy, lepiej uczyć się od mistrzów.
Ja również lubię uczyć się z książek, i gdyby na przykład nie "Kompendium Blender" to pewnie nie poradziłabym sobie tak łatwo z tym potężnym narzędziem.

W każdym razie, nie polecam na siłę drążenia tej książki o Gimpie. Moim zdaniem może więcej zaszkodzić niż pomóc.
Tutoriale na tym forum z oznaczeniem "łatwe" są dużo ciekawsze i dużo więcej się Pan z nich nauczy, Panie Kuszelas Uśmiech
Zapisane

kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : 03.05.2011, 22:10:47 »


Zatem przestudiowałam głębiej i stwierdzam, że panu Gajdzie powinni zabronić pisać o Gimpie. Odstrasza początkujących i zraża użytkowników innych programów jeśli przyjdzie im do głowy zajrzeć do tej książki.
Moim zdaniem, Pan Gajda to zwykły amator a nie mistrz, a jak wiemy, lepiej uczyć się od mistrzów.
Tutoriale na tym forum z oznaczeniem "łatwe" są dużo ciekawsze i dużo więcej się Pan z nich nauczy, Panie Kuszelas Uśmiech
Szanowna Pani Rejke,
Nie tak ostro  Mrugnięcie
Pan Gajda dla mnie jest Mistrzem, ale mistrzem w zawodzie, a nie w przekazywaniu wiedzy. Aby pisać podręcznik trzeba być Mistrzem w w obu dziedzinach.
Odnośnie książki - Kiedy ją przeglądałem, wydawało mi się że to będzie super podręcznik. Wydawało mi się, że opisy wykonania projektów są  napisane przyjaźnie dla początkującego.
Kiedy zacząłem praktycznie  przerabiać projekty bylem też entuzjastycznie nastawiony. Pięknie szło z początku. Potem było już tylko gorzej.
Dzięki za opinię - najzwyklejszy kuszelas (nie Pan  laugh, na forum są sami swoi)
 
« Ostatnia zmiana: 03.05.2011, 22:39:04 wysłane przez kuszelas » Zapisane

mk
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #24 : 03.05.2011, 22:34:50 »

Przepraszam, może faktycznie zbyt ostro Uśmiech Widzi Pan...hym...Widzisz, jestem dość młodą osobą, nauka przychodzi mi póki co z łatwością i dlatego często wykazuje bardzo buntownicze zniecierpliwienie... wiele problemów, tematów, zagadnień- jest dla mnie zbyt rozwlekle opisane, co mnie denerwuje... i...to moje zniecierpliwienie przysparza mi też kłopotów w życiu codziennym. Pracuję nad poprawą : )

Pozdrawiam serdecznie!
Zapisane

kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : 03.05.2011, 22:50:21 »

Pan Gajda zyje?Daj glos Płacz
Zapisane
zwykly.gosc
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : 31.05.2011, 14:10:41 »

Ja się tego nauczyłem eksperymentując z GIMPem. I książka nie dała mi za wiele.
Zapisane



Wertyś
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 720
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : 31.05.2011, 20:35:49 »

W sumie jedyna książka o tematyce informatycznej z jakiej jestem zadowolony to coś o tworzeniu stron internetowych (html & css). Na książki o GIMPie, czy PSie nawet nie patrzę, dla mnie o wiele łatwiej (draństwo lubi się zamykać jak jest grubsze a niczym się nie przytrzyma) jest uczyć się z poradników internetowych.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Moja ocena książki: W.Gajda-Praktyczne projekty. Wydanie II (2010r)
Skocz do: