Malujemy włosy w GIMP-ie
Tutorial
Opracowanie: hasia
Poziom trudności: trudny
W tutorialu tym, postaram się pokazać, jak namalować włosy w GIMP-ie. Poradnik ten będzie wymagał od was czasu i cierpliwości.
Proszę, nie traktować wszystkiego co tu napiszę jako wyroczni, lecz bardziej jako taką wskazówkę, w jaki sposób można malować. Biorąc pod uwagę fakt, że jest wiele sposobów na osiągnięcie jakiegoś efektu, mój wcale nie musi być jedyny i najlepszy. Sama uczyłam się czytając wiele tutoriali różnych autorów i wypracowałam swój własny sposób, który opiszę w tym poradniku.
Dodatkowe pędzle, które będą nam potrzebne znajdziecie w załączniku, są to pędzle wykonane prze ze mnie. Jeżeli ktoś ma ochotę, może sam utworzyć sobie podobne.
Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.8 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Zaczynamy 1. Kształt fryzury.
Tworzymy nowy obraz(Aby nasze włosy nie wisiały w powietrzu, użyłam wcześniej namalowanej twarzy). Do portretów najlepiej jest wybrać jakiś "ciałopodobny" kolor
Tła.
Pracować powinniśmy na obrazie o dość sporych rozmiarach. W moim przypadku jest to format
A5 wybrany z podstawowych szablonów GIMP-a.
Jeżeli wiemy już jaki kolor włosów będzie miała nasza postać, to tworzymy przy pomocy
pędzla [P] Circle paletę z czterech kolorów: ciemny, jasny i dwa pośrednie w wybranym przez nas odcieniu. Warstwę z paletą ustawiamy jako wierzchnią. Ja zdecydowałam, że moje włosy będą brązowe.
Tworzymy teraz nową warstwę, ustawiamy ją nad warstwą z postacią, na niej malujemy ciemnym kolorem ogólny kształt naszych włosów. Krycie pędzla ustawiamy na
20%-
30%.
Odstęp pędzla ustawiam na
1,0. Im mniejszy odstęp, tym gładsze pociągnięcia będzie mieć nasz pędzel, więc przy każdej zmianie pędzla proponuję zmniejszać ten odstęp.
Dalsza konfiguracja narzędzia powinna wyglądać tak: W
Dynamice pędzla, gdzie mamy
Nacisk zaznaczamy:
Krycie,
Twardość,
Rozmiar. Dalej w opcjach zaznaczmy
Przyrostowe.
Malując, zawsze w jednej dłoni mam piórko, drugą zaś trzymam na klawiaturze i w celu pobrania koloru z palety wciskam
[Ctrl]. W ten bardzo wygodny sposób zmieniam barwy, pobierając je i z palety i swojego obrazka.
2. Pierwsze pasma.
Znowu tworzymy nową warstwę. Teraz, kolorami pośrednimi, malujemy jak mają układać się poszczególne pasma włosów. Na tym etapie krycie pędzla wybieram intuicyjnie, ale powinno się ono mieścić w przedziale od
15-20. Rozmywamy lekko pasma
Rozmyciem Gaussa,
Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa. Parametry rozmycia zależne są od rozmiarów obrazka, przy moim ustawione były na
5.
3. Dynamika włosów.
Teraz będziemy potrzebować rozproszonego pędzla, wybierzcie najgęściejszy z tych z załącznika. Tworzymy warstwę. Ustawiamy krycie pędzla na ok
4-6, i bez zbędnego pośpiechu rysujemy kolejne pasma włosów zaznaczając, w którą stronę podkręcają się i nachodzą na siebie. Ponownie rozmywamy na tych samych ustawieniach.
4. Światło na włosach.
Teraz postaramy się nadać naszym pasmom fakturę włosów.
Zmieniamy pędzel na któryś rzadszy, z tych rozproszonych. Teraz, już dokładniej, malujemy nasze pasma. Pamiętajmy cały czas o tym, że włosy nakładają się na siebie, przecinają się, falują, łączą się ze sobą. Na tym etapie dobieramy barwy, uwzględniając już gdzie będzie padać światło i jak będą układać się cienie. Rozmywamy.
5. Pierwsze detale.
Zmniejszamy nieco rozmiar pędzelka i kontynuujemy malowanie naszych pasemek, dodając coraz więcej szczegółów.
6. Wchodzimy w detale.
Zmieniamy pędzel na jakiś miękki np.
Circle Fuzzy. Musi być małych rozmiarów, bo będziemy malować pojedyncze kosmyki i włosy. Jest to mój ulubiony etap tworzenia włosów.
Teraz zajmiemy się już prawie ostatnimi szczegółami. Jeżeli czujesz się pewnie, to nie musisz tworzyć nowej warstwy.
Malując ciemne włoski zwiększamy nieco krycie pędzla, malując jasne postępujemy odwrotnie. Maluj włoski wychodzące z poszczególnych pasm, które przebiegają przez inne pasma, krzyżują się, a nawet czasami lekko sterczą.
7. Wykończenie fryzury.
Na koniec trochę kosmetyki. Schodzimy na spodnie warstwy i małym pędzelkiem, używając narzędzia
Rozsmarowywania , wykończamy widoczne grube pasma włosów, tworząc postrzępione kosmyki, tak jak na obrazku:
Efekt końcowy:
Koniec
Pamiętaj, że na malowanie włosów nie ma jednego, najlepszego sposobu. Jak wiele jest rodzajów fryzur i czynników wpływających na dynamikę włosów, tak wiele może być możliwości ich malowania. Ja przedstawiłam tylko jeden z nich.
Miłego malowania!