Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Radykalne zmiany w GIMPie ?!  (Przeczytany 17198 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 26.05.2007, 12:00:28 »

Zapowiadają się zmiany w UI GIMPa. Dla zainteresowanych i znających angielski podaję linki do ciekawych stron:
http://www.mmiworks.net/eng/publications/2007/05/lgm-gimp-project-overview.html

http://www.mmiworks.net/eng/publications/2007/05/lgm-top-gimp-user-requests.html

http://www.mmiworks.net/eng/publications/2007/05/lgm-top-gimp-user-requests_25.html

enjoy  Duży uśmiech
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 29.05.2007, 06:27:32 »

no w końcu:
http://www.mmiworks.net/pics/blog/singlewindowslide1024.jpg

Byleby jeszcze poprawili stabilność i gimp będzie o wiele poważniej konkurować z Photoshop czy Corel Draw.
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 29.05.2007, 06:53:18 »

barthez: nie wiem czy dokładnie czytałeś tego bloga, ale generalnie na pierwszym miejscu stawiają sobie za cel takie hasło: "not photoshop" Mrugnięcie

Czytam i czytam tego bloga i w sumie fajnie by było go przetłumaczyć(nawet fragmentarycznie) i dać jako newsa na forum. Jacyś chętni do pomocy? Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 29.05.2007, 15:11:47 wysłane przez @Cakper » Zapisane
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 29.05.2007, 14:14:58 »

Byleby jeszcze poprawili stabilność i gimp będzie o wiele poważniej konkurować z Photoshop czy Corel Draw.

Pozwolę sobie wnieść drobną uwagę.
O ile konkurencja PSa jest zrozumiała, to nie rozumiem jak GIMP może konkurować z programem do grafiki wektorowej (Corel Draw)??
GIMP raczej nigdy nie będzie wyposażony w zestaw narzędzi do wektorów i w tą stronę rozwijać się z pewnością nie będzie.

Prawdopodobnie chodzi o inny produkt z pakietu Corela: Photo-Paint
Zapisane

ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 29.05.2007, 15:34:51 »

@Myron:
Tak oczywiście, mój błąd, o Photo-Painta mi chodziło;

@Cakper:
Nie chodziło mi ze GIMP stanie się jak photoshop tylko będzie większym dla niego zagrożeniem na rynku (bo wielu grafików zraża do GIMPa wielookienkowość i mała stabilność na Windowsie)

a poza tym mogę coś niego przetłumaczyć, tylko który fragment, żeby nie było ze tłumacze coś co ktoś inny
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
Feargus
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Feargus


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.06.2007, 15:03:12 »

Mam nadzieję, że będzie taka opcja która pozwoli na powrót do trybu okienkowego Chichot Mi najbardziej brakuje grupowania wartsw, np. tworzenie folderu, podfolderu i dodania jakiegoś charakterystycznego koloru dla warstwy bo praca na ponad 200 warstwach może być uciążliwa kiedy zależy nam na edycji jakiegoś elementu Chichot

Więcej czcionek i deseni :]
Zapisane
Grymek
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 168
Galeria Użytkownika

Grymek


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.06.2007, 09:29:38 »

Ja bym jeszcze zrobil cien wewnetrzny bo dlugo zabawy z maskami itd.
Zapisane
kamila.g
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

kamila.g


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.08.2007, 10:33:24 »

Witam,

wspolpracuje z Peterem Sikking (architektem interakcji, co nie jest tozsame z ekspertem usability) od pazdziernika 2007. Moze powiem kilka slow o projekcie redesignu GIMPa...
Prezentowane na blogu rozwiazania niektorych problemow GIMPa sa wynikiem pracy ostatnich kilku miesiecy.
GIMP posiada swoja 'wizje' od ponad roku. Okresla ona jego docelowych uzytkownikow, mowi czym jest GIMP.
Zainteresowanych odsylam do http://gui.gimp.org/index.php/GIMP_UI_Redesign#product_vision

Prace nad redesign-em GIMPa rozpoczel sie od utworzenia dokumentu o 11 stronach, ktory opisuje cala funkcjonalnosc GIMPa. Nastepnie wraz z Ellen Reitmayr przeprowadzilismy obserwacje na uzytkownikach, ktorych profile okresla wizja GIMPA. Na podstawie obserwacji stworzone zostaly user scenarios (scenariusze uzytkowania). Kazdy scenariusz zawieral liste celow, ktore chca osiagnac uzytkownicy. Sposob, w jaki osiagaja dany cel, nie jest jednak w scenariuszu okreslony.
Scenariusze ustalone zostaly podczas spotkania z glownymi developperami.
Nastepnym etapem byla ocena GIMPa na podstawie scenariuszy. Zajeło to około 2 miesięcy. Razem z Peterem przeszlismy przez kazdy scenariusz oceniając, w jakim stopniu GIMP pozwala na jego realizacje.
Na stronie http://gui.gimp.org/index.php/GIMP_UI_Redesign mozecie znalezc notatki z oceny.
Sa to tylko notatki, a na kompletna analize bedzie trzeba jeszcze troche poczekac.
Na stronie znajduja sie juz jednak fragmenty analizy, ktora zostala zaprezentowana na konferencji Libre Graphics Meeting w maju. Peter opisuje nasza prezentacje na swoim blogu.

A propos oceny dodam jeszcze, ze nie wygladala ona w sposob:
"podoba nam sie to narzedzie, ten filtr jest fajny"
byla to czysta analiza tego, czy narzedzie pozwala uzytkownikowi na realizacje jego celow, dyskutowalismy o fundamentalnej funkcjonalnosci narzedzia, w troche mniejszym stopniu o jego uzytecznosci (w rozumieniu- "ten przycisk powinien byc po prawej stronie").

przed nami jeszcze duzo pracy, duzo analizy, jeszcze wiecej projektowania...a potem trzeba to wdrozyc
nawet pomimo tego, ze implemetacja GEGLE powinna rozwiazac wiele obecnych problemow, bedzie trzeba na nia jeszcze troche poczekac:(

pozdrawiam,
kamila giedrojć

ps przyszla konferencja Libre Graphics Meeting (http://libregraphicsmeeting.com/) odbedzie sie we Wroclawiu, w maju 2008. Gyby ktos byl zainteresowany pomoca w organizacji, prosze o maila camille.giedrojc(at) gmail.com.



Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 24.08.2007, 14:19:53 »

Witaj Kamila Uśmiech
Miło, że zajrzałaś na to forum.

Z tego co piszesz rozumiem, że w wersji  GIMPa 2.4. żadne rewolucyjne zmiany w interfejsie nie zostaną, niestety, wprowadzone. Czy możesz, jednak, choć w przybliżeniu określić kiedy (za ile miesięcy a może lat) prace o których wspominasz się zakończą?
       
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kamila.g
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

kamila.g


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 27.08.2007, 19:05:31 »

Z tego co piszesz rozumiem, że w wersji  GIMPa 2.4. żadne rewolucyjne zmiany w interfejsie nie zostaną, niestety, wprowadzone. Czy możesz, jednak, choć w przybliżeniu określić kiedy (za ile miesięcy a może lat) prace o których wspominasz się zakończą?
       

Witaj miicc!

jezeli chodzi o zmiany w GIMPie 2.4....pisze o nich Sven:
Changes in GIMP 2.4.0-rc1
=========================

- further improvement to the Print plug-in
- completed the color management functionality for 2.4
- store JPEG setting with the image and use them when saving as JPEG
- further improved the rectangle tools, in particular handling of the
  fixed aspect ratio
- added color profile selector widget
- further improved the display quality for zoomed-out views

jak to wszystko dziala, jeszcze nie wiem niestety
ale duzych zmian raczej nie ma jezeli chodzi o interface...narzedzie skalowania powinno jednak lepiej dzialac

a kiedy nastapia wieksze zmiany? trudno mi powiedziec. prace nad implementacja GEGLE powinny sie wkrotce zaczac, nie wiem ile to moze potrwac. mam nadzieje, ze za rok GIMP jednak mocno sie zmieni, przynajmniej path tool, dostepne filtry i prawdopodobnie profile kolorow

ka
Zapisane
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 27.08.2007, 19:17:35 »

kamilo, a mam jeszcze pytanie apropo profili kolorów i 16bit
jako, że jesteś zaangażowana w to, to może będziesz więcej wiedzieć Uśmiech

jak jest z wprowadzeniem CMYKa do GIMPa?
podejżewam, że CMYK jest opatentowany, a co za tym idzie - płatny, czy jeśli tak to problemem jest kwestia licencji na niego(chodzi o fundusze) czy, to tylko chodzi o kod programu i pracę deweloperów GIMPa

no i czy wiadomo coś o tych 16 bitach Uśmiech

przyznam, że gimp w zastosowaniach profesjonalnych sprawdził by się bardzo dobrze, gdyby właśnie nie ten nieszczęsny CMYK

a tak na końcu to chciałem podziękować, za to, że do nas zaglądasz Uśmiech myślę, że Twoja wiedza i zaangażowanie w GIMPa nie powinny się "zmarnować", chodzi mi o to, że zajmujesz się tym od kuchni i miłoby mi(i myśle, że nie tylko mi) jeśli od czasu do czasu dałabyś znać u nas co tam w kwestii zmian słychać

pozdrawiam,
kacper gunia
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 27.08.2007, 19:22:24 »

Wiesz może czy są brane pod uwagę takie udogodnienia jak grupowanie warsw w foldery (coś w stylu Photoshopa) i filtry lub efekty działające w czasie rzeczywistym na warstwach.
Jeszcze mam pytanie w sprawie trybu CMYK, czym jest spowodowane nieobsługiwanie go w Gimpie? Myślę (chociaż nie wiem), że nie jest to spowodowane sprawą licencji i biblioteki GTK+, gdyż Inkscape również jest na licencji GPL, opiera się na bibliotece GTK+ i ma obsługę tego systemu kolorów.

Edit: Narzędzie ścieżek mimo iż przydatne ma jeszcze spore braki, chociażby do tego z Inkscape.
Jeszcze jednym ograniczeniem jest słaba obsługa typografii w Gimpie.
Zapisane

@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 27.08.2007, 19:34:46 »

noss: o grupowaniu warst jest tu napisane: http://www.mmiworks.net/eng/publications/2007/05/lgm-top-gimp-user-requests_25.html Mrugnięcie
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 27.08.2007, 19:49:05 »


Żebym ja jeszcze umiał czytać Mrugnięcie
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Radykalne zmiany w GIMPie ?!
Skocz do: