Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przesiadka systemowa  (Przeczytany 4295 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rodez
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 04.05.2010, 17:07:26 »

Już od dłuższego czasu mam zamiar przesiąść się z okienek na coś darmowego na podstawie Linux... i tu kilka moich pytań:

1. Na jaką wersję się zdecydować(Ubuntu etc.)?
2. Czy trudno się przestawić z okienek na pingwinka?
3. Jak z dostępnością programów?
4. Co z grami? Trzeba stosować emulatory, czy nie da się ich w ogóle odpalić?
5. Jak ze stabilnością i z czerpaniem zasobów przez system?
6. Czy konfiguracja systemu jest trudna i jak ona przebiega?


Wiem, że jestem leniwy bo pewnie wszystko jest w google, ale chciałbym się dowiedzieć od użytkowników, którzy się przesiadali i mają jako takie doświadczenie.
Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 04.05.2010, 17:13:26 »

1. Jeśli jesteś początkującym, to Ubuntu będzie chyba najlepszym wyjściem.
2. Mi nie było trudno, musiałem tylko poczytać trochę o podstawach użytkowania.
3. Większość popularnych programów jest w repozytoriach i można je łatwo instalować, resztę możesz pobrać w paczkach DEB, albo kompilować samemu.
4. Linux nie czyta plików EXE, więc konieczne będzie użycie jakiegoś programu, np. WINE, albo PlayOnLinux.
5. Na moim sprzęcie Ubuntu 10.04 działa bardzo stabilnie i czerpie dużo mniej zasobów w porównaniu do Windowsa XP.
6. Na to pytanie już Ci nie odpowiem, bo po prostu się na tym nie znam.
Zapisane

caje
Emeryt

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: caje@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 802
Galeria Użytkownika


chyba mam napis na ryju


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 04.05.2010, 17:28:12 »

1. Ubuntu powinno być najlepsze dla początkującego, na początek masz wszystko ładnie i logicznie ułożone (łatwy dostęp do programów, ustawień itp.), a potem i tak możesz je mocno zmienić (środowisko graficzne), aby odpowiadało twoim potrzebom
2. Ja 'opuszczałem' Windowsa dość wkurzony niezapowiedzianym formatem, więc w Ubuntu poczułem wielką ulgę, nie było ciężko
3. Znajdziesz wszystko co potrzebujesz do codziennego użytku (oprócz gier)
4. Ja dla gier zostawiłem sobie na kompie 2 systemy, Windowsa włączam, tylko jeśli chcę pograć
5. Szybko się włącza, wyłącza, ładuje programy, no i nie zamula jak Windows przy włączaniu (z dużą ilością programów startowych)
6. Zależy co masz na myśli, instalacja jest bardzo prosta i oczywista
Zapisane

pozdro & poćwicz

Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.05.2010, 19:57:08 »

Moja ocena może być nieobiektywna, ale:

1) Polecam Fedorę. Jest to mój pierwszy Linuksowy system z jakim miałem w życiu do czynienia, i raczej (mi jako zielonemu) nie sprawia wielkich kłopotów (ofc, "google is you friends, remember about it")

2) Na Fedorze (i nie tylko) trzeba poznać odpowiednie prawa rządzące się systemem. Jak to załapiesz, reszta pójdzie z górki.

3) Programy głównie instaluje się z Yum'a, jako rpm, albo .bin (są wszystkie opisane na wiki Fedory). Jak nie ma czegoś w repo, standardowo - kompilacja. Fedora nie jest wyjątkiem, gdzie trzeba kompilować niektóre programy. Na Ubuntu prędzej czy później też może spotkać Cię taka sytuacja.
Zanim zacznie się kompilowanie, warto sprawdzić w googlach, być może ktoś już skompilował i stworzył z tego instalkę rpm, którą po pobraniu możesz zaraz zainstalować Mrugnięcie

4)O grach raczej zapomnij, chyba, że chcesz kombinować z Wine, PlayOnLinux itp (dalej nie wiem, bo nie korzystam z takich dodatków)

5) IMHO, Fedora nieźle śmiga na starym kompie (przykład renderowania obrazka o rozdziałce 1024x768 na Win$hicie zajmowało z grubsza 20 min, na Fedorze max 10 (te same materiały, obiekty itp (chociaż mało to znaczy, ale jednak jest coś))). A komp mający 512MB Ramu czy też z prockiem z wcale nie najwyższej półki. Śmiem twierdzić, że śmiga idealnie.

6) Nie, raczej nie jest trudna. Jedno o czy warto pamiętać, żeby zaktualizować system zaraz po zainstalowaniu. Jeżeli chodzi o kolory, tapety, motywy itp łatwo się zmienia, bez bólu itp. Jeżeli chodzi o bardzej wnikliwe konfiguracje (nie miałem potrzeby tego zmieniać, ale jest multum poradników, tylko trzeba umieć je znaleźć)

Dodatkowo dorzucę, że forum Fedory jest przyjaźnie nastawiony do użytkowników, a nie z wycieczkami jakie miałem okazje czytać na forum Ubuntu (kiedy zastanawiałem się jaki system wybrać)
Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.05.2010, 20:13:43 »

Na początku wypróbuj Ubuntu, potem jak ci się spodoba to się przesiądziesz na inną dystrybucję.

Cytuj
3) Programy głównie instaluje się z Yum'a, jako rpm, albo .bin (są wszystkie opisane na wiki Fedory). Jak nie ma czegoś w repo, standardowo - kompilacja. Fedora nie jest wyjątkiem, gdzie trzeba kompilować niektóre programy. Na Ubuntu prędzej czy później też może spotkać Cię taka sytuacja.
Zanim zacznie się kompilowanie, warto sprawdzić w googlach, być może ktoś już skompilował i stworzył z tego instalkę rpm, którą po pobraniu możesz zaraz zainstalować

W Ubuntu nie ma rpm, jest .deb. Rpm używa Mandriva, Fedora czy np. SUSE. Deb to Debian, Ubuntu, Mint itd.
Warto też wspomnieć o instalacji z Synaptica, naprawdę łatwe i przyjemne narzędzie.

Cytuj
Dodatkowo dorzucę, że forum Fedory jest przyjaźnie nastawiony do użytkowników, a nie z wycieczkami jakie miałem okazje czytać na forum Ubuntu (kiedy zastanawiałem się jaki system wybrać)

Ale przynajmniej do Ubuntu mamy Ubucentrum.net. Język

Cytuj
4)O grach raczej zapomnij, chyba, że chcesz kombinować z Wine, PlayOnLinux itp (dalej nie wiem, bo nie korzystam z takich dodatków)

Hmmm, i jeszcze Cedega, ale ona jest chyba płatna.
Bocian, polecam ci ten poradnik: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/08/14/linux-to-nie-windows/ Może nieco zrozumiesz działanie Linuksa.
Zapisane

Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.05.2010, 20:39:33 »

Dodam jeszcze, że na jednej stronce możesz sobie zrobić teścik, który Ci przybliży jaki system będzie dla Ciebie odpowiedni.

http://jakilinux.org/jaki-linux/

Wyszła mi Fedora, OpenSUSE i wspomniany Ubuntu (jako najlepiej prezentujące się) Poczytałem o tych dystrybucjach i wybrałem.

Aha, pamiętaj, że Linux raczej nie jest dla osób leniwych (jak coś Ci się skopie i nic nie zaradzisz, to będzie Ci się z tym kaszanić przez resztę czasu użytkowania, dopóki tego problemu się nie pozbędziesz Mrugnięcie ) To nie jest jak Windows, że będzie Ci wywalać notoryczne okienka, tylko raz Cię poinformuje i czyń co uważasz za słuszne (wyjątkiem jest SELinux, ale w niektórych wypadkach).

Takie moje zdanie Mrugnięcie O Ubu nie wypowiem się pozytywnie, czy też negatywnie, więc za wiele Ci nie porównam i nie powiem Mrugnięcie
Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.05.2010, 20:48:00 »

W tym Quizie pierwsza wyszła mi Fedora, za nim Ubuntu i OpenSUSE, na razie się jednak nie przesiadam. Mrugnięcie
Zapisane

caje
Emeryt

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: caje@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 802
Galeria Użytkownika


chyba mam napis na ryju


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 04.05.2010, 21:25:42 »

Cytat: quiz
1. Ubuntu Linux
2. Debian GNU/Linux
3. Fedora
4. openSUSE
5. Mandriva Linux

no to zostaję Język
Zapisane

pozdro & poćwicz

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 04.05.2010, 22:33:55 »

Cytuj
1. openSUSE
2. Fedora
3. Mandriva Linux
4. Debian GNU/Linux
5. Ubuntu Linux

Ale się zdziwiłem Język.
Zapisane

mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 04.05.2010, 22:59:38 »

Ten test jest sprzed trzech lat.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
caje
Emeryt

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: caje@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 802
Galeria Użytkownika


chyba mam napis na ryju


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 04.05.2010, 23:34:43 »

Chyba nawet więcej, bo sam artykuł sprzed 5 Mrugnięcie
Zapisane

pozdro & poćwicz

marecki_
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: lethal2@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika

marecki_


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 05.05.2010, 00:46:25 »

Bierz nowego Ubuntu albo Fedorę

Te systemy są prostsze niż Windows Uśmiech
Zapisane
Rodez
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 07.05.2010, 16:01:41 »

Dobra biorę Ubuntu... a teraz pytań ciąg dalszy...

1. Brać 10.x po angielsku czy czekać na spolszczenie?
2. Czy wersje 9.10 x32 i x64 rozróżnia się tak jak w Windows ilością obsługiwanej pamięci?
Zapisane

Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 07.05.2010, 16:04:31 »

Bierz najnowszą 10.04, nie musisz czekać na żadne spolszczenia, ściągasz z Ubuntu.com i przy instalacji wybierasz jeżyk polski, potem system masz po polsku.
Instalować 9.10 już się nie opłaca. Nie ma sensu wracać do starej wersji, no chyba że naprawdę coś z 10.04 na twoim komputerze będzie nie tak.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Przesiadka systemowa
Skocz do: