Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: tło - nocne niebo  (Przeczytany 14648 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
SqL
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika


Eyes


Zobacz profil
« : 06.10.2009, 16:09:40 »

Witam zawsze chciałem napisać tutorial na gimpuj.info próbowałem robić efekty itp i wpadłem na pomysł zrobić nocne niebo


Poziom: łatwy

LETS GO

 [lp]1. Pracę zaczynamy od utworzenia nowego dokumentu o rozmiarach min. 640x480 px ( rozmiar dokumentu nowej pracy można indywidualnie sobie określić , w zależności od własnych potrzeb ) . Tło zostawmy w spokoju i stwórzmy nową warstwę ( Menu główne > Warstwa > Nowa warstwa ) o nazwie "BG" , następnie ustawmy kolory : #050a14 lub czarny jako kolor pierwszoplanowy , natomiast #263757 jako kolor tła i wypełnijmy warstwę "BG" gradientem koloru (L) z ustawieniami domyślnymi ( gradient : kolor pierwszoplanowy na kolor tła RGB , kształt : liniowa ) , ciągnąc myszkę w dolnej części dokumentu w kierunku takim jak to zostało przedstawione poniżej



 [lp]2. Tworzymy nową warstwę ( Menu główne > Warstwa > Nowa warstwa ) , nazywamy ją "gwiazdy 1" , następnie wlewamy do niej czarny (#000000) kolor narzędziem wypełnianie kolorem lub deseniem (Shift+b) i wypełniamy ją szumem filtrem Filtry > Szum > Rozproszenie HSV z następującymi ustawieniami : wstrzymanie - 3 , odcień - 0 , nasycenie - 0 , wartość - 120 . Teraz wybierzmy Warstwa > Kolory > Poziomy , ustawmy następujące wartości ( obok ikonek kroplomierza ) : Wybór czarnego punktu - 88 , środkowy punkt 1,00 , wybór białego punktu - 100 i zatwierdźmy ustawienia wciskając OK , aby otrzymać przezroczystość warstw usuniemy szybko kolor czarny narzędziem Zaznaczanie obszarów według kolorów (Shift + o) , ustawmy opcje według ilustracji 2 i kliknijmy prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na czarnym obszarze na warstwie "gwiazdy 1" , następnie wciskamy kolejno kombinację klawiszy : ( Ctrl + k ) wyczyść i ( Ctrl + Shift + A ) - brak zaznaczenia i ustawiamy na zakończenie tego punktu przezroczystość ( Krycie ) warstwy na 25 do 30% .



 [lp]3. W tym punkcie powtórzymy czynności wykonane w poprzednim kroku z drobnymi różnicami . Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją "gwiazdy 2" , następnie wlewamy do niej czarny (#000000) kolor narzędziem wypełnianie kolorem lub deseniem (Shift+b) i wypełniamy ją szumem filtrem Filtry > Szum > Rozproszenie HSV z następującymi ustawieniami : wstrzymanie - 3 , odcień - 0 , nasycenie - 0 , wartość - 120 . Teraz wybierzmy Warstwa > Kolory > Poziomy i ustawmy następujące wartości : Wybór czarnego punktu - 100 , środkowy punkt 1,00 , wybór białego punktu - 107 i zatwierdźmy ustawienia wciskając OK , aby otrzymać przezroczystość warstw usuniemy szybko kolor czarny narzędziem Zaznaczanie obszarów według kolorów (Shift + o) , ustawmy opcje według ilustracji 2 i kliknijmy prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na czarnym obszarze na warstwie "gwiazdy 2" , następnie wciskamy kolejno kombinację klawiszy : ( Ctrl + k ) wyczyść i ( Ctrl + Shift + A ) - brak zaznaczenia i ustawiamy przezroczystość ( Krycie ) warstwy na 50 do 55% . Na chwilę obecną powinniśmy uzyskać efekt podobny do ilustracji przedstawionej poniżej .



 [lp]4. W kolejnym kroku "domalujemy" imitację słabego blasku mniejszych gwiazd na niebie . Standardowo tworzymy nową warstwę , oczywiście jak zwykle na najwyższym poziomie warstw o nazwie "blask 1" , wybieramy narzędzie malowanie rozmytymi pociągniętymi pędzla ( p ) i z zakładki narzędziowej wybieramy pędzel: Circle Fuzzy (07) z domyślnymi ustawieniami : krycie 100% , itp . Następnie wybierzmy jako kolor pierwszoplanowy biały ( #FFFFFF ) i dla wygody oraz precyzyjniejszej pracy powiększmy nasz obrazek o 400% . Teraz namalujmy klikając punktowo pędzlem , kilkanaście bądź więcej ( kilkadziesiąt ) kropek na warstwie "blask 1" na punktach imitujących gwiazdy starając się je umieścić centralnie na "gwiazdce" ( pikselku ) , rozrzucając je w miarę równomiernie na całej warstwie w sposób taki jak pokazuje to ilustracja 3a i 3b . Po czym rozmywamy warstwę filtrem Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa ustawiając promień rozmycia poziomo i pionowo : 4 , oraz na zakończenia zmieniamy przezroczystość warstwy na około 20 % .




 [lp]5. Teraz powtórzymy poprzedni krok z drobnymi różnicami . Tworzymy nową warstwę o nazwie "blask 2" , wybieramy narzędzie malowanie rozmytymi pociągniętymi pędzla ( p ) i z zakładki narzędziowej wybieramy pędzel: Circle Fuzzy (13) ze standardowymi ustawieniami : krycie 100% , itp . Następnie wybierzmy jako kolor pierwszoplanowy biały ( #FFFFFF ) i dla wygody oraz precyzyjniejszej pracy powiększmy nasz obrazek o 400% . Teraz namalujmy klikając punktowo pędzlem , o około 50% mniej kropek niż w poprzednim kroku , na warstwie "blask 1" na punktach imitujących gwiazdy starając się je również umieścić centralnie na "gwiazdce" , rozrzucając je w miarę równomiernie na całej warstwie w sposób taki jak pokazuje to ilustracja 3a i 3b . Po czym rozmywamy warstwę filtrem Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa ustawiając promień rozmycia poziomo i pionowo 6 , oraz na zakończenia zmieniamy przezroczystość warstwy na około 25 % .



 [lp]5. W kolejnym przedostatnim kroku postaramy się namalować prostą symulację drogi mlecznej . Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją "droga mleczna" , po czym dodajemy chmury filtrem filtry > Renderowanie > Chmury > Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły : 2 , Rozmiary X-0,9 Y-10,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone . Teraz poprawmy kontrast warstwy przez wybranie Warstwy > Kolory > Jasność i kontrast wstawiając następujące wartości : jasność : 10 , kontrast : 20 , oraz zmieniamy tryb warstwy na Rozjaśnianie . Na zakończenie tego punktu , jeszcze zamaskujmy zbędne obszary warstwy w następujący sposób : wybieramy z menu głównego Warstwa > Maska > Dodaj maskę warstwy z początkową maską warstwy Biała ( bez przezroczystości ) , ustawiamy jako kolor pierwszoplanowy biały natomiast jako kolor tła wybieramy kolor czarny , po czym wybieramy narzędzie Wypełnianie gradientem koloru ( L ) z ustawieniami takimi jakie są pokazane na ilustracji 4 ( kolor pierwszoplanowy na kolor tła ) i maskujemy naszą warstwę "droga mleczna" , ciągnąc prawym przyciskiem myszki w kierunku strzałki która jest narysowana na ilustracji 5 . W tym punkcie należy zwrócić uwagę na efekt uzyskany przed zamaskowaniem naszej warstwy , przy odrobinie fantazji manipulując ustawieniami w filtrze jednolite chmury możemy uzyskać efekt mniej lub bardziej zachmurzonego nieba .





 [op]Na zakończenie tego tutka wykonamy na szybko dwie bardzo proste mini mgławicę . Tworzymy nową warstwę o nazwie " mgławica 1 " , malujemy na niej chmury filtrem filtry > Renderowanie > Chmury > Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły - 1 , Rozmiary około X-11,0 Y-11,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone , po czym wybierzmy Warstwa > Kolory > Poziomy i ustawmy następujące wartości ( obok ikonek kroplomierza ) : Wybór czarnego punktu - 110 , środkowy punkt 1,00 , wybór białego punktu - 140 . Teraz wybierzmy narzędzie różdżki czyli Zaznaczanie sąsiadujących obszarów ( z ) z ustawieniami które są pokazane na ilustracji 6 , wciskamy klawisz Shift ( zaznaczanie wielokrotne ) zaznaczamy cztery małe obszary białe na warstwie , przykładowe zaznaczenia są pokazane na ilustracji 7 i usuńmy naszą nowo utworzoną warstwę . Następnie jeszcze raz stwórzmy nową warstwę na najwyższym poziomie w zakładkach warstw ( tak jak zawsze do tej pory to robiliśmy ) , oczywiście nazywamy ją " mgławica 1 " , wypełniamy ją kolorem #2d4a7e używając narzędzia kubełka , usuwamy zaznaczenie wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + A , rozmywamy ją filtrem Gausian Blur z opcjami Promień rozmycia X i Y około 25 i na zakończenie zmieniamy Tryb warstwy na Przesiewanie i przezroczystość na 30% . Efekt jaki uzyskaliśmy w tym punkcie wykonując dotychczasowe czynności można uzyskać również przy pomocy większego okrągłego pędzla , malując na warstwie obszary symulujące mgławice , ja niestety nie miałem takiego który by odpowiadał moim potrzebom dlatego zdecydowałem sie nie iść krótszą drogą . Aby zakończyć naszą pracę , dodajmy jeszcze jedną nową warstwę " mgławica 2 " , dodajmy do niej chmury filtrem Filtry > Renderowanie > Chmury > Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły - 1 , Rozmiary : X-16,0 Y-16,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone i zmieńmy tryb warstwy na Rozjaśnianie . Jeszcze na chwilę wybierzmy warstwę " mgławica 1 " , zaznaczmy ją Warstwa > Przezroczystość > Kanał alfa na zaznaczenie i wracamy z powrotem do warstwy " mgławica 2 " , odwracamy zaznaczenie wciskając kombinację klawiszy Ctrl + I , usuwamy niepotrzebne obszary na warstwie Ctrl + Shift + A i dla poprawienia ostatecznego efektu wybierzmy jeszcze korekcję Warstwa > Kolory > Poziomy i wpiszmy wartość od 235 do 220 w polu Wybór białego punktu (prawa ikonka kroplomierza) .





I oto Efekt


Mam Nadzieje że zaakceptujecie mój Tut

Pozdrawiam SqL
« Ostatnia zmiana: 06.10.2009, 16:21:56 wysłane przez SqL » Zapisane
Adamos
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: theadam0s(znaczek o nazwie m-a-ł-p-a)jabbim.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 436
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.10.2009, 16:19:56 »

To połączenie kilku naszych tutoriali, więc raczej nie specjalnie się przyda. Ja jestem na nie, ale poczekajmy na innych.
Morze sie Przyda
Mi się jeszcze morze do niczego nie przydało  laugh
EDIT: O RANY! Chciało Ci się tyle pisać? Przecież jak tutorial nie zostanie zaakceptowany to pójdzie na marne! No chyba że pójdzie do perełek...
Zapisane

Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.10.2009, 16:26:14 »

No i po co się męczyłeś ze zrobieniem tutka jeśli nie wiesz czy go przyjmą Język
Ja też jestem na nie
Cytuj
To połączenie kilku naszych tutoriali, więc raczej nie specjalnie się przyda.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 06.10.2009, 16:30:52 »

To Twoje Sql: http://www.egimp.yoyo.pl/tut2/niebo/niebo.htm ?
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 06.10.2009, 16:31:41 »

Taki efekt można uzyskać odpowiednio przerabiając ten tutorial: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,15547.0.html

Głos na nie!
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 06.10.2009, 19:34:05 »

Deja vu?



Ahh, no tak.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 06.10.2009, 19:40:34 »

Cytuj
mój Tut
Cytuj
wpadłem na pomysł zrobić nocne niebo
Zjadłeś "jak" ale to nie zmienia faktu, że jesteś paskudnym kłamcą...

EDIT: O RANY! Chciało Ci się tyle pisać? Przecież jak tutorial nie zostanie zaakceptowany to pójdzie na marne!
Za dużo się nie namęczył... A hotlinking obrazków to już po prostu przegięcie. Smutny
Zapisane

Adamos
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: theadam0s(znaczek o nazwie m-a-ł-p-a)jabbim.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 436
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.10.2009, 19:51:37 »

Może lepiej poczekajmy aż pan SqL wyjaśni sprawę? Bo potem jak się okaże że to jego to głupio trochę będzie...
Zapisane

Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.10.2009, 19:53:34 »

Wg. mnie na 80% to jego nie jest, ale ja nie wnikam... Może teraz boi się przyznać Język.
Zapisane

Adamos
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: theadam0s(znaczek o nazwie m-a-ł-p-a)jabbim.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 436
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 06.10.2009, 19:57:18 »

Poczekajmy na niego, wtedy wszystko dokładnie się wyjaśni. A gdyby to nie było jego, na pewno się przyzna, bo chyba nie chce, żebyśmy go cały czas kojarzyli z ripperem?
Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 06.10.2009, 20:24:14 »

Bo potem jak się okaże że to jego to głupio trochę będzie...
No to wtedy go po prostu przeprosimy...
Z resztą gdyby tamten był jego to podałby pewnie link. Co prawda tutorial jest na wolnej licencji ale i tak mógł napisać, że nie jest autorem (jeśli nie jest).
Zapisane

SqL
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika


Eyes


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 07.10.2009, 14:34:20 »

Dobra Chłopacy
Szczerze to nie jest Moje Dzieło ale dlatego to napisałem bo chciałem napisać tutka na forum i
niewiem jak to przyjmiecie ale Sory za to i będe kombinował teraz z sygnaturami

i jeszcze raz Przepraszam

to dla was xD

Wybaczcie mi zrobiłem to żeby napisać tutka na forum

Pozdrawiam SqL
Zapisane
Adamos
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: theadam0s(znaczek o nazwie m-a-ł-p-a)jabbim.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 436
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 07.10.2009, 14:35:57 »

Przynajmniej się przyznał! Uśmiech To co? Wybaczymy mu?  Uśmiech 2

Ziomioslaw: nie.

Edit: Jakby co, jestem bardziej na nie, niz na tak xD
« Ostatnia zmiana: 07.10.2009, 18:21:02 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 07.10.2009, 16:14:24 »

Przynajmniej się przyznał! Uśmiech To co? Wybaczymy mu?  Uśmiech 2

Nie.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: tło - nocne niebo
Skocz do: