Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Papercraft  (Przeczytany 63631 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Silterss
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: silterss@jabbim.com
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 654
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 29.08.2009, 11:48:04 »

Papercraft
Tutorial

Oryginał: Papercraft Text Effect
Tłumaczenie i opracowanie: Silterss
Poziom trudności: średni





   O tłumaczenie poprosił VietAnh wskazując tutorial na GIMP-a A folded and cut papercraft or scrapbook style heading. Okazało się jednak, iż jest to przeróbka tutka z PS autorstwa Enrique Floureta, pochodzącego ze strony Photoshop Roadmap. Poza tym autor GIMP-owego poradnika pominął kilka istotnych szczegółów.

   Skontaktowałem się z autorem oryginału prosząc o zgodę na translację poradnika na język polski i naszego ulubionego GIMP-a. Takową otrzymałem i przedstawiam Wam poniższy tutorial. Efekt jaki uzyskasz na koniec tutoriala zaczerpnięty został z magazynu Wired, a jego twórcą jest Mario Hugo.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Etap pierwszy – niezbędne materiały

   Na potrzeby pracy niezbędna jest czcionka Disco Deck wyszukana przez  Enrique Floureta. Jest ona wielce podobna do stylu liter z pracy Mario Hugo. Nie będę się rozpisywał nad instalacją czcionki. Wierzę, że każdy wie jak we własnym systemie umieszcza się czcionki, tak by widział je GIMP.   Dodatkowo dla leniwych umieściłem też ustawienia krzywych i gotowy gradient. Wierzę jednak, że co ambitniejsi użytkownicy GIMP-a zechcą przy okazji tutoriala potrenować tworzenie gradientu i sami postarają się o uzyskanie odpowiedniego odcienia finalnego obrazu.
   Wszystkie materiały zamieściłem w załączniku.


Etap drugi – tworzenie gradientu

   Ponieważ narzędzia do tworzenia gradientów w PS i GIMP-ie różnią się dość mocno, to zbudowanie gradientu odpowiadającego oryginałowi zajęło mi trochę czasu. W PS jest to łatwiejsze. Patrząc jednak z drugiej strony gradient utworzony GIMP-em też może być trudny do odwzorowania w PS. W sumie było warto pobawić się narzędziem edycji gradientów GIMP-a. Nigdy ich nie robiłem, a teraz wiem jakich możliwości mogę spodziewać się po w/w narzędziu.

Lime Point 1. Po uruchomieniu programu przejdź do karty Gradienty.

Lime Point 2. Kliknij w ikonę Nowy gradient . Pojawi się okno Edytor gradientów.

Lime Point 3. W pasku nazwy edytora gradientów wpisz papercraft.



Lime Point 4. Aby łatwiej Ci było utworzyć gradient rozciągnij okno edytora na całą szerokość ekranu.

          Przeczytaj to bardzo uważnie.

   Teraz kilka słów o samym gradiencie i narzędziu edycji.
   Gradient w GIMP-ie składa się z tzw. segmentów. Zaraz po otwarciu okna Edytor gradientów ujrzysz prosty gradient składający się z jednego segmentu. Segment jest symbolizowany przez trzy trójkąty na pasku segmentów. Czarne trójkąty to tzw. punkty końcowe segmentu. Każdy z punktów końcowych ma przypisany kolor, który można dowolnie zmienić. W przypadku niniejszego poradnika taka zmiana nie jest konieczna. Środkowy trójkąt koloru białego wyznacza miejsce barwy pośredniej pomiędzy punktami końcowymi.
   Każdy z punktów segmentu, czy to końcowy, czy środkowy, można dowolnie przemieszczać. Jedynym wyjątkiem są punkty końcowe całego gradientu. Dla lepszego zobrazowania zamieszczam rysunek:



   Przemieszczanie punktów segmentu działa trochę dziwnie. W przypadku gdy są aktywne wszystkie segmenty może się zdarzyć, że przesuwając jeden punt, przesuniesz jednocześnie wszystkie punkty w aktywnych segmentach. Najbezpieczniej jest aktywować tylko ten segment, którego punkty, tak końcowe jak i środkowy, chcesz przesunąć. Aby przesunąć dany punk, chwytasz go przytrzymując na nim LPM i przemieszczasz w dowolne miejsce. Aktywny segment zawsze jest zaznaczony kolorem niebieskim. Przy wielu segmentach istnieje możliwość aktywowania kilku segmentów pod warunkiem, iż ze sobą sąsiadują. Segment aktywuje się klikając LPM pomiędzy punktami końcowymi. Aby aktywować dwa lub więcej segmentów należy przytrzymać klawisz [Shift].
   Gdy najedziesz kursorem myszy da dowolny punkt segmentu lub sam pasek segmentów, w lewej dolnej części okna edycji pojawi się tekst pomocy. W tym samym miejscu pojawia się też pozycja danego punktu segmentu w trakcie zmiany jego położenia. Punkt segmentu nazywany jest tam uchwytem.



Lime Point 5. Kliknij PPM na pasek segmentów (ten zaznaczony na niebiesko) lub na sam widoczny gradient. Otworzy się menu kontekstowe edytora. Wybierz w nim Podziel segment w punkcie pośrednim.



   Ujrzysz w oknie edytora taki oto obraz:



Lime Point 6. Aktywuj tylko pierwszy segment gradientu klikając w niego LPM.

Lime Point 7. Przyjmując, że liczysz segmenty od lewej do prawej, po środkowych punktach (biały trójkąt), przesuń środkowy punkt pierwszego segmentu na pozycję 0,0780. Nie musi to być, aż tak dokładnie, ale jeśli jesteś uparty, to w oknie edycji jest ikona Powiększenie. Kliknij ją LPM tyle razy by tekście pomocy edytora ujrzeć:
Współczynnik powiększenia: 20:1
Wyświetlanie [0,4000 0,6000]

Teraz możesz ustawić każdy punkt z dokładnością do jednej dziesięciotysięcznej.

Lime Point 8. Przesuń prawy punkt końcowy pierwszego segmentu na 0,1450.

Lime Point 9. Aktywuj drugi segment gradientu.

Lime Point 10. Ustaw środkowy punkt drugiego segmentu na 0,2800.

Lime Point 11. Teraz podziel drugi segment klikając na niego PPM i wybierając z rozwiniętego menu kontekstowego Podziel segment w punkcie pośrednim. Masz już trzy segmenty gradientu.

Lime Point 12. Aktywuj trzeci segment.

Lime Point 13. Przesuń środkowy punkt trzeciego segmentu na pozycję 0,4900.

Lime Point 14. Podziel trzeci segment klikając na niego PPM i wybierając z rozwiniętego menu kontekstowego Podziel segment w punkcie pośrednim. Masz już cztery segmenty.

Lime Point 15. Aktywuj czwarty segment.

Lime Point 16. Przesuń środkowy punkt czwartego segmentu na pozycję 0,45800.

Lime Point 17. Aby być pewnym, że utworzony przed chwilą gradient pojawi się w oknie dokowanym Gradienty kliknij LPM w ikonę Zapisz w oknie edycji.

Lime Point 18. Zamknij okno Edycja gradientów

   W załączniku jest gotowy gradient pod nazwą papercraft.ggr. Gradient należy wypakować do:
użytkownicy Linuksa – home/nazwa_usera/.gimp-2.6./gradients,
użytkownicy Windows – C:\Documents and Settings\Użytkownik\.gimp-2.6\gradients.
Potem należy w karcie Gradienty kliknąć ikonę Odświeżanie gradientów , lub zrestartować program.


Etap trzeci – tworzenie tła

Lime Point 19. Otwórz nowy obraz z dowolnym tłem o wymiarach 600 x 200 px.

Lime Point 20. W menu Widok okna głównego programu zaznacz opcję Przyciągaj do siatki.

Lime Point 21. Wybierz narzędzie Gradient Gradient [L].

Lime Point 22. W karcie Gradienty wybierz utworzony wcześniej gradient papercraft.

Lime Point 23. W pozycji Kształt: z rozwijanego menu wybierz Stożkowy .



Lime Point 24. Przeciągnij gradient po obrazie dokładnie z lewego górnego rogu w prawa stronę. Ponieważ używasz gradientu o kształcie symetrycznym nie ma znaczenia jak daleko w prawo go przeciągniesz pod warunkiem, że linia wyznaczająca kierunek rysowania gradientu będzie pozioma.



   Powinieneś(powinnaś) otrzymać obraz podobny do poniższego:



   Powyższe tło jest dużo jaśniejsze od oryginału z PS. Można go przyciemnić na wiele sposobów, np. używając krzywych, jasności i kontrastu, czy poziomów. Wszystkie opcje dostępne są w menu Kolory. Dobry efekt daje zabawa krzywymi, ale najlepsze odwzorowanie oryginalnego tła, moim skromnym zdaniem, daje sposób, który opisuję poniżej.

Lime Point 25. Wyłącz Przyciągaj do siatki.

Lime Point 26. Duplikuj warstwę Tło.

Lime Point 27. W karcie Warstwy będzie aktywna nowa warstwa kopia: Tło. Z rozwijanego menu Tryb wybierz Mnożenie.

Lime Point 28. Duplikuj warstwę kopia: Tło.

Lime Point 29. W karcie Warstwy ustaw suwak Krycie na 65.

Lime Point 30. W karcie Warstwy kliknij PPM na dowolną miniaturę warstwy i z wyświetlonego menu kontekstowego wybierz Połącz widoczne warstwy. Wyskoczy okienko Łączenie warstw w którym klikasz na Połącz.

Lime Point 31. Z menu Kolor wybierz Jasność i kontrast.

Lime Point 32. W oknie dialogowym Jasność i kontrast ustaw suwak Jasność na -35 i kliknij w przycisk OK.

Lime Point 33. Tło nie jest doskonałe, widać w nim granice pomiędzy kolejnymi odcieniami barw gradientu. Aby to zniwelować z menu Filtry wybierz Rozmycie -> Rozmycie Gaussa....

Lime Point 34. W oknie dialogowym Rozmycie Gaussa ustaw Promień rozmycia na 10, zarówno w opcji Poziomo jak i Pionowo.

          Efekt będzie następujący:



   W załączniku zamieściłem ustawienia krzywych (pod nazwą papercraft_tlo_001), które dają efekt zbliżony do opisanego powyżej. Opis importu ustawień krzywych w pkt 89.
   To by było na tyle jeśli chodzi o tło.


Etap czwarty – praca z tekstem

Lime Point 35. Ustaw kolor pierwszoplanowy na #ffffff.

Lime Point 36. Wybierz narzędzie Tekst Narzędzia tekstowe [T].

Lime Point 37. W karcie Menu opcji narzędzia ustaw czcionkę Disco Deck. W opcji Rozmiar wpisz 150px.



Lime Point 38. Kliknij narzędziem Tekst na tło obrazu.

Lime Point 39. W oknie dialogowym Edytor tekstowy programu GIMP wpisz c. Zamknij okno edytora.

Lime Point 40. Z menu Warstwa wybierz Przytnij warstwę.

Lime Point 41. Powtórz punkty 38 - 40 tworząc napis craft.

Lime Point 42. W karcie Warstwy ustaw jako aktywną warstwę Tło.

Lime Point 43. Wybierz narzędzie Wyrównanie [Q].

Lime Point 44. Przytrzymując klawisz Shift kliknij narzędziem Wyrównanie na każdą z liter.

Lime Point 45. W karcie Menu opcji narzędzia z rozwijanego menu Odniesienie wybierz Aktywna warstwa.

Lime Point 46. Wyrównaj w poziomie klikając na Wyrównanie środek.



Lime Point 47. Teraz przy pomocy narzędzia Przesunięcie Przesuwanie [M] ustaw warstwy liter tak, by uzyskać efekt zamieszczony poniżej:



Lime Point 48. W karcie Warstwy pozostaw włączony widok jedynie warstwy c. Dla nie wtajemniczonych: trzeba klikać w ikonę oka by wyłączyć widok danej warstwy.



Lime Point 49. Mając aktywną warstwę c w karcie Warstwy kliknij ikonę Nowa warstwa .

Lime Point 50. W oknie dialogowym Nowa warstwa w polu Nazwa wpisz gradient #1 i kliknij OK.

Lime Point 51. Z menu Obraz -> Prowadnice wybierz Nowa prowadnica (w procentach).

Lime Point 52. W oknie dialogowym Nowa prowadnica w opcji Kierunek ustaw Pozioma i kliknij OK.

Lime Point 53. Podobnie utwórz pionową prowadnicę.

Lime Point 54. Wybierz narzędzie Gradient.

Lime Point 55. W karcie Menu opcji narzędzia sprawdź czy masz wybrany gradient papercraft.

Lime Point 56. W opcji Gradient zaznacz opcję Odwróć.

Lime Point 57. W opcji Kształt z rozwijanego menu wybierz Stożkowy (asym) .



Lime Point 58. Z punktu przecięcia prowadnic przeciągnij gradient w prawo wzdłuż poziomej prowadnicy. Pamiętaj by mieć włączoną opcję Przyciągaj do prowadnic z menu Widok.



   Wynik powinien być następujący:



Lime Point 59. W karcie Warstwy w rozwijanym menu Tryb ustaw Mnożenie dla warstwy gradient #1.

Lime Point 60. Duplikuj warstwę gradient #1 klikając w karcie Warstwy na ikonę duplikowania Duplikowanie warstwy, aż do uzyskania pięciu warstw z gradientem.

Lime Point 61. Ustaw warstwy jak na poniższym obrazie:



Lime Point 62. Pozostaw włączony widok tylko warstw c i gradient #1.

Lime Point 63. Ustaw jako aktywną warstwę gradient #1.

Lime Point 64. Przy pomocy narzędzia Przesunięcie przemieść warstwę gradient #1 poziomo w lewo do momentu, aż wierzchołek gradientu znajdzie się pośrodku litery c.



Lime Point 65. Gdy ustawienie gradientu będzie twoim zdaniem zadowalające to w karcie Warstwy kliknij PPM na warstwę gradient #1 i z menu kontekstowego wybierz Połącz w dół.

Lime Point 66. Wyłącz widok warstwy c włączając jednocześnie widok warstw r i gradient #2.

Lime Point 67. Jako aktywną ustaw warstwę gradient #2.

Lime Point 68. Z menu Warstwa w głównym oknie programu wybierz Przekształcenie -> Obróć o 90º w prawo.

Lime Point 69. Przy pomocy narzędzia Przesuwanie przemieść warstwę gradient #2 poziomo w lewo do momentu, aż u zyskasz poniższy wynik:



Lime Point 70. Pozostałe litery pokryj gradientem w analogiczny sposób.

Lime Point 71. Włącz widok wszystkich warstw.

   Praca powinna wyglądać jak na poniższym obrazie:



Lime Point 72. Jako aktywną warstwę ustaw c.

Lime Point 73. Z menu Filtry -> Światło i cień wybierz Rzucanie cienia.

Lime Point 74. W oknie dialogowym Script-fu: Rzucanie cienia wprowadź następujące ustawienia:



Lime Point 75. Zatwierdź klikając w OK.

Lime Point 76. Powtórz operację Rzucanie cienia dla pozostałych warstw z literami np. wybierając z menu Filtry opcję Powtórz „Rzucanie cienia” [Ctrl+F].


Etap piąty – barwienie

Lime Point 77. Ustaw kolor pierwszoplanowy na #ffa200.

Lime Point 78. Mając aktywną warstwę t utwórz nową warstwę nadając jej nazwę kolor i ustawiając w oknie dialogowym Nowa warstwa opcję Kolor pierwszoplanowy w sekcji Typ wypełnienia warstwy.

Lime Point 79. W karcie Warstwy ustaw Krycie na Pokrywanie. Autor oryginału użył Miękkiego światła. Ja zdecydowałem, że Pokrywanie w przypadku GIMP-a daje lepszy efekt. Osobiście zachęcam do eksperymentowania z trybami warstwy kolor. Można uzyskać inne ciekawe barwienia.

   Ponieważ obraz końcowy był odmienny od pracy robionej w PS, postanowiłem pobawić się jeszcze krzywymi na wszystkich warstwach.

Lime Point 80. Aktywuj warstwę Tło

Lime Point 81. Wybierz narzędzie Zaznaczenie rozmyte Magiczna różdżka zwane pospolicie różdżką.

Lime Point 82. Kliknij narzędziem w prawym górnym rogu tła.

Lime Point 83. Z menu Zaznaczenie wybierz Zmiękcz.

Lime Point 84. W oknie dialogowym Zmiękcza zaznaczenie wpisz 200 i kliknij OK dla potwierdzenia.

Lime Point 85. Z menu Kolory wybierz Krzywe....

Lime Point 86. W oknie dialogowym Krzywe edytuj krzywe dla kanału Wartość i Czerwony. (Ustawienia krzywych w załączniku pod nazwą papercraft_tlo_002)



   Słów kilka o imporcie ustawień krzywych. Po rozpakowaniu archiwum z załącznika znajdziesz w nim folder krzywe. W sumie nie ma znaczenia gdzie na dysku będą się znajdowały ustawienia krzywych. W oknie Importowanie krzywych można wskazać odpowiedni folder. GIMP jednak ma ustawiony domyślny folder na:
dla użytkowników Linuksa – home/nazwa_usera/.gimp-2.6./curves,
dla użytkowników Windows – C:\Documents and Settings\Użytkownik\.gimp-2.6\curves.
   Aby importować ustawienia krzywych w oknie dialogowym Krzywe w górnej prawej części jest ikona menu importu . Kliknij ją LPM i z rozwiniętego menu wybierz Importuj ustawienia z pliku.... W oknie Importowanie krzywych wybierz interesujące cię ustawienia.

Lime Point 87. Jeśli nie chcesz sam(a) eksperymentować z krzywymi zaimportuj ustawienia papercraft_tlo_002.

Lime Point 88. W oknie krzywe dla potwierdzenia kliknij OK.

Lime Point 89. Usuń zaznaczenie. Menu Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A].

Lime Point 90. Rozmyj Gaussem o promieniu 10 px warstwę Tło.

Lime Point 91. Aby niepotrzebnie nie powtarzać stosowania krzywych na wielu warstwach połącz wszystkie warstwy liter i cieni w jedną.

Lime Point 92. Dla nowo powstałej warstwy krzywa wygląda tak:



Lime Point 93. Dla chcących importować krzywą, ustawienia zapisane są pod nazwą papercraft_litery_001.

Lime Point 94. Zapisz obraz w formacie PNG.



   Pomimo, iż widać niewielkie różnice z PS-owym oryginałem, osobiście jestem zadowolony z wyniku końcowego.

Lime Point Koniec



   Moje gratulacje. Właśnie udało Ci się stworzyć tekst z efektem liter wycinanych z papieru. Tak przynajmniej określa go Enrique Flouret.



* niezbędne materiały.zip (95.21 KB - pobrany 1167 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.09.2010, 11:55:36 wysłane przez INSEKT » Zapisane

bufu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.04.2010, 14:09:10 »

No to jestem 1-szy. Fajny tutek, ładnie opisany no i przez to bardzo prosty. Wstawiam w załączniku efekt mojej pracy. Nie wiem czemu ale na obrzeżach literek widać pixele. Jak ktoś wie czemu to proszę przy okazji o informację.


* craf.png (58.06 KB, 600x200 - wyświetlony 1465 razy.)
Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 08.04.2010, 14:18:09 »

Nie zaznaczyłeś opcji wygładzania czcionki.
Zapisane

Ayats Bravo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 52
Galeria Użytkownika


Dubbing to sztuka!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 04.06.2010, 15:27:01 »

Co powiecie na to?

Zapisane


"Niech bramy niebios będą otwarte dla tych, którzy regulamin czytali, a otchłań piekielna niech pochłonie tych, którzy tego nie uczynili." (Kor 2, 17 - 18)
"Nie patrz na piękno lecz na człowieka, bo serce zostaje, a piękno ucieka"
"Whatever I start feeling sick I just stop being sick and be awesome instead. True story."
Anynyy
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
JID: anynyyy@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika


Enneagram - 4w5...


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 25.09.2010, 16:40:08 »


Z inną kolorystyką. I "E" mi nie wyszło. Jakoś nie dało się przesuwać o 1px. I to rozmazanie... Nie poszło mi.
Zapisane


Ravir421
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Ravir421


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.11.2010, 20:39:02 »

A mi wyszło tak. Może nie najlepiej ale to pierwszy raz....


* C++ fajoskie.png (40.21 KB, 600x200 - wyświetlony 1489 razy.)
Zapisane
RASTA12
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 29.06.2011, 20:20:29 »

Mi chyba wyszło tak, nie ściągałem żadnych krzywych czy gradientów.


* craft.png (102.71 KB, 640x400 - wyświetlony 1363 razy.)
Zapisane
Tomcio2232
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


GIMP-super sprawa :D


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.09.2011, 16:11:33 »

Wielkie dziex! Cool Tutek spox, przydatna czcionka w załączniku Mrugnięcie Po prostu nic dodać nic ująć  Uśmiech Uśmiech
Niżej są moje literki  Chichot


* Papercfaft text.png (63.46 KB, 600x200 - wyświetlony 1423 razy.)
Zapisane

GIMP- super sprawa Chichot
Excorus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Excorus

[G]rafik [A]mator


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 11.09.2011, 18:32:28 »

Chyba mi nie wyszło idealnie ale wg mnie to w miarę trudny poradnik.
Zapisane

Nie robię i nie będę robił grafik z animacją.
maciek0097
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

maciek0097


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.04.2012, 12:55:29 »

Dzięki wielkie!
U mnie wygląda to tak:
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Papercraft
Skocz do: