Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Średniowieczny proporzec  (Przeczytany 84874 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wulfgar
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 304
Galeria Użytkownika

Wulfgar


Zobacz profil
« : 10.12.2008, 02:23:02 »


Opracowanie: Wulfgar
Poziom trudności: średni





Witam. Uśmiech

Nie wiem czy wygląda na średniowieczny, ale na pewno przypomina proporzec. Język Postaram się opisać tak, żeby nawet najmłodszy fan rycerstwa był w stanie zrobić taki sam u siebie na komputerku. Uśmiech
Pędzel, deseń oraz renderki których użyję dodam w załączniku.
Tutorial napisany na prośbę Macka.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy #902c3e, a jako kolor tła #d7b076.

Lime Point 2. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 100x400px oraz wypełniamy go kolorem #902c3e [Ctrl+,].

Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Ozdobniki. Na tej warstwie stworzymy złote ozdoby naszego proporca. Można więc ominąć kilka następnych punktów i stworzyć je (ozdoby) według własnego pomysłu. Pamiętajmy jednak, że mają to być faktycznie tylko ozdoby. Nie mogą więc zajmować dużo miejsca na całym proporcu.

Lime Point 4. Wypełniamy warstwę Ozdobniki kolorem #d7b076 [Ctrl+.]. Zaznaczamy całą warstwę Zaznaczenie->Wszystko, [Ctrl+A]. Zmniejszamy zaznaczenie o 8px Zaznaczenie -> Zmniejsz... i następnie czyścimy zaznaczenie Edycja -> Wyczyść, [Delete]. Ponownie zmniejszamy zaznaczenie, ale tym razem o 1px i wypełniamy je kolorem #d7b076. Jeszcze raz zmniejszamy zaznaczenie o 1px, ale tym razem czyścimy jego zawartość. W rezultacie powinniśmy otrzymać taką ramkę:



Lime Point 5. Ponieważ ozdobniki są raczej kwestią gustu jedynie zasugeruję pewne rozwiązania, które urealnią nam nasz proporzec. Najważniejszym jest, aby ozdoby nie zlewały nam się w jedna wielka plamę. Kształty powinny być oddzielone od siebie minimum pikselowym odstępem. O co mi chodzi zobaczycie na screenie poniżej. Aby tego dokonać najlepiej każdy nowy ozdobnik tworzyć na nowej warstwie, które później połączymy. Aby zrobić milimetrowy odstęp między ozdobami, klikamy prawym na warstwę z ozdobnikiem który chcemy oddzielić, następnie z menu kontekstowego wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Powiększamy zaznaczenie o 1px i następnie czyścimy je na warstwie która sie zlewa z naszym ozdobnikiem. Po ukończeniu prac nad ozdobnikami, klikamy na Widoczność warstwy obok warstwy Tło i następnie łączymy widoczne warstwy Obraz -> Połącz widoczne warstwy..., [Ctrl+M]. Po kilku minutach pracy otrzymałem coś takiego:



Lime Point 6. Duplikujemy warstwę Obraz -> Duplikuj, Duplikowanie warstwy, [Ctrl+D] Ozdobniki. Aktywujemy kopię i zaznaczamy Blokowanie.

Lime Point 7. Teraz spróbujemy lekko "wytrzeć" nasze ozdoby, aby proporzec wyglądał na lekko sfatygowny. W tym celu na aktywnej warstwie Ozdobniki używamy Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma... z losowym ziarnem oraz Turbulencjami w okolicach 4,0:



Lime Point 8. Teraz wybieramy Zaznaczanie według koloru, Zaznaczenie wg koloru, [Shift+O], ustawiamy Próg na 30 i przytrzymując [Shift] klikamy w kilku miejscach naszych ozdób tak, aby zaznaczyć punkty w których będą one "wytarte". Przy czym tych miejsc nie może być zbyt wiele! Następnie czyścimy zaznaczenie ([Delete]) na kopii jak i na warstwie Ozdobniki. Rezygnujemy z zaznaczenia Zaznacz -> Nic, [Shift+Ctrl+A].

Lime Point 9. Wypełniamy kopię warstwy Ozdobniki kolorem #d7b076, wyłączamy jej widoczność Widoczność warstwy i zmieniamy nazwę na "Backup". Będzie to nasza kopia, która przyda się jeszcze później:



Lime Point 10. Łączymy warstwę Ozdobniki z warstwą Tło poprzez prawoklik na warstwie z ozdobami i wybór Połącz w dół.

Lime Point 11. Teraz zajmiemy się fakturą naszego proporca. Tworzymy nową warstwę, którą nazywamy Faktura. I wypełniamy ją deseniem paper005.gif (bądz inną podobną) Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B].

Lime Point 12. Desaturujemy warstwę Faktura Kolory -> Desaturacja... i uruchamiamy narzędzie Krzywe Kolory -> Krzywe.... Ustawiamy jak na obrazku poniżej:



Lime Point 13. Przechodzimy na warstwę Tło i wybieramy Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości. Ustawiamy jak na obrazku poniżej:



Lime Point 14. Wracamy spowrotem na warstwę Faktura zmieniamy jej tryb na Pokrywanie, a krycie na około 20%. Faktura gotowa:



Lime Point 15. Łączymy widoczne warstwy [Ctrl+M].

Lime Point 16. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Plamy. Ustawiamy jej tryb na Pokrywanie. Wybieramy narzędzie Pędzel, Pędzel, [P], zmieniamy skalę na 2,00 i przy pomocy grounge_brush02, bądź innego grungowego pędzla, robimy na nowej warstwie plamy kolorem #000000.



Lime Point 17. Łączymy widoczne warstwy [Ctrl+M]

Lime Point 18. Duplikujemy warstwę Tło. I nazywamy ja Tło1. Desaturujemy duplikat. Teraz przyda nam się warstwa Backup. Klikamy na nią prawym i pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie wracamy na na duplikat warstwy Tło i odrywamy zaznaczenie Zaznaczenie -> Oderwij, {Shift+Ctrl+L]. Z oderwanego zaznaczenia tworzymy nową warstwę Warstwa -> Nowa warstwa..., [Shift+Ctrl+N]. Nazywamy ją Tło2.

Lime Point 19. Uwidaczniamy warstwę Backup.


Lime Point 20. Zmieniamy tryb warstw Backup, Tło2, Tło1 na Pokrywanie.



Lime Point 21. Chwilowo nasza złota farba jest zbyt żółta. Wracamy więc na warstwę Tło2 i przechodzimy do narzędzia Krzywe. Tam ustawiamy krzywą tak, aby nasze złoto zaczęło być złote. Jeżeli wyjdzie nam zbyt intensywne, możemy je zredukować zmieniając krycie warstwy Backup oraz Tło2. Ja ustawiłem je na odpowiednio: 50% i 75%:



Lime Point 22. Łączymy widoczne warstwy [Ctrl+M].

Lime Point 23. Teraz troszkę zniszczymy krawędzie naszego proporca, aby wyglądał jeszcze bardziej staro. Pamiętajmy jednak jak zawsze, aby nie przesadzić z dziurami. Do postrzępienia dołu użyłem narzędzia Ścieżki, Ścieżki [B ], a do boków Gumki, Gumka, [Shift+E] Circle.

Lime Point 24. Gdy już wyczyścimy co nieco z naszego proporca, tworzymy nowa warstwę i nazywamy ją Plamy. Pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy Tło. Wracamy na watstwę Plamy i tam Pędzlem z miękką końcówką malujemy brzegi wytartych dziur. Zmieniamy krycie warstwy na 80%. Łączymy nasze warstwy [Ctrl+M]. Mniej więcej taki powinien być efekt naszej pracy:

Bez przyciemniania:
Z przyciemnianiem:

Lime Point 25. Jeszcze zostało nam jedynie lekkie uwypuklenie naszego sztandaru, żeby nie wyglądał tak płasko. W tym celu tworzymy nową warstwę. Aktywujemy ją i przechodzimy do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury.... Ziarno losowości losujemy dotąd, aż nasze chmury nie będą zbyt ciemne. Przykładowo mogą być takie jak na obrazku poniżej:



Lime Point 26. Za pomocą narzędzia Krzywe zwiększamy kontrast między czernią, a bielą na naszej nowej warstwie.

Lime Point 27. Wybieramy warstwę Tło i ponownie korzystamy z narzędzia Mapowanie wypukłości:



Lime Point 28. Przenosimy warstwę z chmurami na samą górę, ustawiamy tryb na Pokrywanie. Jeżeli nasz proporzec stał się zbyt jaskrawy, zmieniamy krycie warstwy wedle upodobań. Łączymy warstwy [Ctrl+M].



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że tutorial choć długi będzie zrozumiały dla wszystkich. Jeżeli coś jest niejasne, proszę o komentarze - poprawię. Mrugnięcie

Miłego GIMPowania. Uśmiech





* render1.png (56.31 KB, 281x247 - wyświetlony 1930 razy.)

* render2.png (26.12 KB, 146x215 - wyświetlony 1938 razy.)

* paper005.gif (5.4 KB, 160x160 - wyświetlony 2019 razy.)
* my_grounge02.gbr (119.67 KB - pobrany 1145 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 10:58:33 wysłane przez Domaxi » Zapisane
Black_Angel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika


Cóż.. Co ja mam Ci powiedzieć.. Hmm?


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 24.01.2009, 14:37:00 »

Moja praca:



Tutorial przystępnie napisany, chyba każdy powinien go zrozumieć Mrugnięcie

EDIT:

Troszkę się jeszcze pobawiłam:

« Ostatnia zmiana: 24.01.2009, 19:04:42 wysłane przez Black_Angel » Zapisane

Awron
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


Magic Awron


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.02.2009, 12:49:42 »

Ja też mam swoją pracę Uśmiech


I jak się podoba Uśmiech Troche pokombinowałem Uśmiech
Zapisane

Zobacz co jest po drugiej stronie lustra...
ShadowDiego45
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


Seryjny Samobójca


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.02.2009, 13:13:21 »

Pominąłem kilka punktów tutka, ale jestem zadowolony  Chichot


Pozdrawiam autora.
Zapisane

Piganeq
Gość
« Odpowiedz #4 : 04.03.2009, 11:28:37 »

Super tutorial, mój wynik.



Tylko przy zapisaniu w Gifie troche mi rozjaśniło te przypalane boki...
Zapisane
Black_Angel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika


Cóż.. Co ja mam Ci powiedzieć.. Hmm?


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 14.03.2009, 17:45:32 »

To zapisuj w .png Uśmiech 2
Zapisane

mati96
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.04.2009, 13:55:25 »

To moja praca Uśmiech

mam nadzieje że się podoba Język


* Filar2.png (72.43 KB, 100x400 - wyświetlony 1567 razy.)
Zapisane
Gercio
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 72
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.04.2009, 09:22:32 »

Mam problem z punktem 5. Pomóżcie mi. Właściwie to go w ogóle nie rozumiem. Niech ktoś go dokładniej opisze.
Edit: W ogóle nie wychodzi mi ten tutorial;/
Zapisane
wesola124
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

wesola124


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 20.04.2009, 18:39:06 »

Czy wie ktoś jak zrobić te ozdobniki w p :'(ostani ten zwierzęcia itp.? Można to skądś pobrać czy jak mam wersje 2.6...

Re:re:
Mam, znalazłam... , ale skąd Wy to bierzecie?
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 20.04.2009, 18:47:12 »

Są w załączniku w pierwszym poście.

PS. Zmień przeglądarkę.
Zapisane

wesola124
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

wesola124


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.04.2009, 11:57:51 »

A jak zrobić te ozdobne literki?
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 22.04.2009, 12:08:24 »

tutorial chyba jest na proporzec a nie na literki Uśmiech 2

Swoja droga juz dawniej mialem sprawdzic tego tuta w praktyce. Wydaje sie w trakcie troche zakrecony (i gdzieniegdzie naprawde jest) ale da sie bez problemu zrobic.

 
« Ostatnia zmiana: 23.04.2009, 10:17:27 wysłane przez EN » Zapisane

Dorwać mnie można na:
Anomaly
Gość
« Odpowiedz #12 : 23.04.2009, 20:26:44 »

« Ostatnia zmiana: 24.04.2009, 07:04:20 wysłane przez Anomaly » Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 14.05.2009, 17:44:58 »

Oto mój proporzec Chichot nieco zmieniłem ustawienia, a wypalenie krawędzi zrobiłem w następujący sposób :
Nowa warstwa
Namalowałem na krawędziach Circle Fuzzy 11 czarnym kolorem wypalenie
Ustawiłem warstwę na tryb mnożenie.
i wygląda nieco ładniej Chichot
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Średniowieczny proporzec
Skocz do: