Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tapeta w stylu Maca  (Przeczytany 111738 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RRH
Gość
« : 05.02.2008, 04:04:15 »

Tapeta w stylu Maca
Tutorial

Oryginał: Mac style Wallpaper
Opracowanie: RRH
Poprawa: Danyeru
Poziom trudności: Trudny




Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać pierwsze tłumaczenie. Tłumaczenie na prośbę admina. Ha! Mrugnięcie
Oryginalny tutorial znajduje się na gimp-tutorials.net. Autorem jest Gimper.
Tłumaczenie jest w zdecydowanej większości dosłowne. Do tekstu dołączyłem swoje uwagi, z racji, że pewne techniki można wykonać inaczej, jak również, że autor pominął lub niedokładnie opisał pewne kwestie. Tak więc jestem pewny, że czytelnicy nie będą mięli większego problemu z wykonaniem tapety.
Zapraszam więc do lektury.
 
Tutorial jest przeznaczony dla średnio-zaawansowanych użytkowników. Do jego wykonania potrzebna jes znajomość ścieżek, jeżeli się na nich nie znasz to zajrzyj do tego poradnika.
Jednak zachęcam początkujących do zmierzenia się z nim. Jednym ze sposobów nauczenia się czegoś jest podejmowanie wyzwań.



Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Przed stworzeniem obrazu zastanów się, jaki rozmiar powinna mieć tapeta. Lepiej zacząć z większym rozmiarem, np.: 1600x1200 (jak zrobiłem), ponieważ później można ją bez problemu zeskalować do rozmiaru mniejszego.

Stwórz nowy obraz o rozdzielczości 1600x1200 pikseli. Możesz pomniejszyć obraz, żebyś miał dobry widok Ja ustawiłem 30% widoku.

Lime Point 2. Wybierz narzędzie gradient Gradient [L]. Ustaw kolor pierwszoplanowy na #d03500 i #e46a18 na kolor tła. Zastosuj go od dołu do góry (upewnij się że jest pociągnięty w linii prostej)

Od tłumacza: Sposobem na otrzymanie idealnie prostej linii lub gradientu, jest przytrzymanie klawisza [Ctrl] podczas wykonywania tej czynności.



Lime Point 3. Stwórz nową warstwę. Wybierz narzędzie gradient i ustaw kolor pierwszoplanowy jako biały (#FFFFFF). Teraz zmienimy ustawienia w opcjach narzędzia gradient na:

kolor pierwszoplanowy na przezroczystość jako typ gradientu;
promienisty jako kształt;

Od tłumacza: od tej pory stosując gradient (w większości będzie to biały) nie będę podawał, że trzeba ustawić kolor pierwszoplanowy na przezroczystość.

Zastosuj gradient promienisty Gradient zaczynając od środka i przesuwając się w kierunku dolnego prawego rogu, jak pokazano poniżej:





Ustaw tryb warstwy na pokrywanie. Na poniższym obrazku pokazałem, jak to powinno dokładnie wyglądać. Jeśli nie pozycjonowałeś dokładnie, zawsze możesz przesunąć, używając narzędzia przesunięcie Przesuwanie[M].



Lime Point 4. Utwórz nową warstwę. Wybierz narzędzie ścieżki Ścieżki {B] i narysuj dziwacznie wyglądający trójkątny kształt, jak pokazano na obrazku.



Utwórz zaznaczenie ze ścieżki.



Lime Point 5. Wybierz narzędzie gradient, w opcjach narzędzia zmień kształt na liniowy i upewnij się, że kolor pierwszoplanowy jest ustawiony na biały (#FFFFFF). Przeciągnij gradient od górnej części ramienia Naszego trójkąta w okolice jego środka. Następnie usuń zaznaczenie Menu -> Zaznaczenie -> Nic lub [Ctrl + Shift + A].





Ustaw tryb warstwy na pokrywanie.



Lime Point 6. Utwórz nową warstwę. Za pomocą narzędzia ścieżki narysuj inny trójkąt, naprzeciw trójkąta, którego właśnie stworzyliśmy, ponownie utwórz zaznaczenie ze ścieżki i wypełnij trójką, ale tym razem użyj czarnego (#000000) koloru pierwszoplanowego. Następnie ustaw tryb warstwy na pokrywanie i krycie na 7,5. Na koniec zrezygnuj z zaznaczenia.

Od tłumacza: na obrazku załączonym przez autora w ogóle nie widać efektu, który opisuje, bądź jest on tak mały, że w końcowym efekcie nie odgrywa dużej roli. Ale jak wiadomo, subtelność, subtelnością.
Autor nie pokazuje również kierunku gradientu. Dlatego proszę spojrzeć na mój obrazek.







Po wyżej wspomnianym ustawieniu warstwy będzie to wyglądać tak:



Lime Point 7. Utwórz nową warstwę, a kolor pierwszoplanowy zmień na biały (#FFFFFF).

Za pomocą ścieżek narysuj pół owalnie wyglądający kształt i utwórz zaznaczenie ze ścieżki.


Od tłumacza: w oryginale autor pisze o wypełnieniu tego zaznaczenia od lewej do prawej, jednak postępując tak nie osiągniemy takiego samego efektu, jaki autor przedstawia na obrazku. Dlatego polecam wypełnić gradientem w mniej więcej w takim kierunku jak na poniższym obrazku (Gradient, jak w poprzednich krokach, liniowy, kolor pierwszoplanowy na przezroczystość). Następnie usuń zaznaczenie.




Następnie ustaw tryb warstwy na pokrywanie.



Lime Point 8. Utwórz nową warstwę. Ponownie narzędziem do rysowania ścieżek narysuj kształt pokazany poniżej i utwórz zaznaczenie ze ścieżki.




Lime Point 9. Ustaw czarny (#000000) kolor pierwszoplanowy, następnie wybierz aerograf Aerograf [A], ustawiając pędzel Circle Fuzzy (19) oraz jego skalę na 10,00.
Pociągnij pędzlem od wewnętrznej strony ścieżki, tak jak pokazano poniżej.



Od tłumacza: polecam przytrzymać [Ctrl] w celu uzyskania prostej linii i wtedy dopiero malować aerografem.
W tym kroku trzeba być naprawdę subtelnym, bo trochę dłuższe przytrzymanie narzędzia zrobi nam brzydkie plamy, ale taka jest natura aerografu...


Odwróć zaznaczenie Menu -> Zaznaczenie -> Odwróć lub [Ctrl + I] i zamaluj wnętrze dolnej części ścieżki jak pokazano na obrazku:



Otrzymujemy taki obrazek.



Lime Point 10. Wciąż mając aktywne zaznaczenie stwórz nową warstwę i odwróc zaznaczenie. Wybierz wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift + B].

Wypełnij zaznaczenie kolorem białym (#FFFFFF).



Ustaw tryb na pokrywanie i krycie na 43,5.



Lime Point 11. Wciąż nie rezygnując z zaznaczenia stwórz nową warstwę. Teraz powiększ zaznaczenie, wybierz Menu -> Zaznaczenie -> Powiększ o 14px. Wybierz aerograf, kolor pierwszoplanowy ustaw na czarny (#000000).
Powiększone zaznaczenie zapisz do kanału (Menu -> Zaznaczenie -> Zapisz do kanału). Przejdź do ścieżek (okna dialogowe -> ścieżki) i wybierz tą, którą projektowałeś w punkcie 8. Przytrzymując [Ctrl] (odejmowanie) kliknij na ścieżka na zaznaczenie.
Otrzymane zaznaczenie możesz już zamalować aerografem.

Ustaw krycie warstwy na 33,3



Lime Point 12. Stwórz nową warstwę. Ponownie używając ścieżek narysuj okrągławy kształt, który pokrywa większość obrazu z wyjątkiem dolnej, lewej części. Utwórz zaznaczenie ze ścieżki.



Ustaw kolor pierwszoplanowy białym (#000000). Zastosuj gradient od środka ścieżki w kierunku górnej prawej części.





Ustaw tryb warstwy na pokrywanie.



Lime Point 13. Teraz chcę dodać odrobinę błysku światła do lewej, górnej części tapety.
Stwórz więc nową warstwę, wybierz narzędzie gradient Gradient z bielą (#FFFFFF) jako kolorem pierwszoplanowym.
Przykład poniżej:





Następnie ustaw tryb jako pokrywanie.



Lime Point 14. Powtórz krok 13 przez stworzenie nowej warstwy, wybranie gradientu i zastosowaniu go od lewego dolnego rogu do środka.

Od tłumacza: aby wykonać ten krok, stwórz zaznaczenie ze ścieżki, którą zaprojektowałeś w punkcie 8. i odwróć zaznaczenie [Ctrl+I]. Dalej postępuj tak, jak podaje autor.





Usuń zaznaczenie, ustaw tryb warstwy na pokrywanie... i skończone!



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania. Uśmiech

Tapeta w pełnym wymiarze:




* tapeta_w_stylu_Maca.zip (2980.87 KB - pobrany 1083 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.01.2013, 11:52:36 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.02.2008, 18:42:56 »

[h]ello
mimo, ze uwielbiam ta koncepcje minimalistycznej tapetki, to dodałam napisa wiekszy i coś jeszcze i jest to prezencik mały dla kogoś ;-)

Zapisane
MoDa
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
JID: magdalena.hensel@wp.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.02.2008, 22:29:17 »

super tut.
ja wykorzystałam go do zrobienia splashscreena dla programu
wyszło mi coś takiego
http://img246.imageshack.us/my.php?image=domatorsplashvm7.png
Zapisane
Budek24
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
JID: budek24@jabbster.pl
Licencja: CC-BY-NC
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


Lepka łapa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 24.02.2008, 11:47:23 »

A to moja pierwsza praca w GIPMie http://www.gimpuj.info/gallery/8828_24_02_08_10_42_47.png


//snufkin: umieszczaj albo miniaturkę, albo sam link - takie duże obrazki nadwyrężają łącza niektórych osób.
« Ostatnia zmiana: 25.02.2008, 21:58:16 wysłane przez snufkin » Zapisane

David21
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

David21


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.02.2008, 23:48:10 »

moje yhm yhm jak ja to mowie "dzielo"  Mrugnięcie http://www.david21site.yoyo.pl/image11/mac%20by%20david21aghvghxcf.png
Zapisane
CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 25.02.2008, 18:06:11 »

Zapisane


ƥevel
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Pevel@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 592
Galeria Użytkownika


Filozof śniadaniowy


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.02.2008, 19:12:36 »

Moja praca Mrugnięcie
Zapisane

Abi_93
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika


początkująca...


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.02.2008, 21:48:58 »

Zainstalowałam nowszą wersję i oto efekt Chichot

http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=9779

http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=9780

P.S.-Dla ciekawych te znaczki znaczą "Uśmiech" i "Dobro" Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 25.02.2008, 22:01:21 wysłane przez Abi_93 » Zapisane
kiezix
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.03.2008, 15:43:11 »

bardzo fajny tutek i dobre tłumaczenie. Wszystko wiadomo co i jak. No i dołączam swoją pracę:
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=10343
Zapisane

Hitsugaya
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika


Hitsu Art Designer


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 05.03.2008, 15:04:31 »

no nie wiem...



* tapeta1024.png (546.22 KB, 1024x768 - wyświetlony 1728 razy.)
Zapisane

xawer
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

xawer


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 11.03.2008, 12:25:42 »

hej, dziekuje za swietny tutorial. Moim zdaniem prezentuja naprawde ciekawy efekt. Mam tylko 2 pytania:
1) w jakim trybie tworzy sie nowe warstwy? czy maja byc one przezroczyste czy maja miec kolor tla.
2) Nie wiem jak sobie poradzic z problemem przy punktach 5-6. Tworze trojkat za pomoca 'sciezek' tworze nowa warstwe (przezroczysta lub kolor tla). Nastepnie wybieram przycisk gradeitnu iprzy czym zaznaczenie sciezkami natychmiast znika, niemogac edytowac zaznaczonego obszaru :/

bardzo prosze o pomoc :/
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #11 : 11.03.2008, 13:35:07 »

AD 1. Nowe warstwy zawsze są w trybie normalny. Później można zmienić na inny. Ja prawie zawsze tworzę warstwę przezroczystą. I tak też było w tutku.

AD 2. Bo nie utworzyłeś zaznaczenia ze ścieżek. Przechodzisz do panelu ze ścieżkami, zaznaczasz ścieżkę, którą utworzyłeś (trójkąt) i klikasz na czerwony prostokąt na dole panelu. Pojawi się zaznaczenie, które możesz teraz wypełnić gradientem.
Zapisane
zwierzak93
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

zwierzak93


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 14.03.2008, 18:12:00 »

mam pytanko jak otworzyc to menu gdzie widac ilosc wasrtw i jakie one sa
Zapisane
CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 14.03.2008, 18:14:58 »

Wybierasz Okna Dialogowe -> Warstwy lub wciskasz [Ctrl+L]
Zapisane


Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Tapeta w stylu Maca
Skocz do: