Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tekst 3D w Inkscape  (Przeczytany 20438 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 20.04.2007, 12:26:21 »

TEKST 3D W INKSCAPE

Tutorial przeznaczony jest dla osób początkujących, niemniej jednak, znających podstawy Inkscape'a.

Oryginalny tutorial znajduje się na stronie: http://ryanler.wordpress.com/2007/02/06/24/
Nie jest to tłumaczenie dosłowne.



KROK 1
Zaczynamy od utworzenia napisu, najlepiej dość „pokaźną” czcionką (ja użyłem Adventurer Black SF).



KROK 2
Zamień tekst na ścieżkę. Aby to zrobić, musisz zaznaczyć napis i wejść w menu: Ścieżka > Obiekt na ścieżkę [Shift + Ctrl + C]



KROK 3
Aby sobie ułatwić zadanie będziemy używać warstw. W tym celu otwieramy okienko dialogowe warstw: Warstwa > Warstwy [Shift + Ctrl + L]. Aktualną nazwę warstwy zmieniamy na „Tekst”.
Następnie dodajemy 2 warstwy „Jasna” i „Ciemna”, umieszczając je ponad warstwą tekstu (będą to cienie na tekście, tworzące interesujący nas efekt).



KROK 4
Wracamy do warstwy „Tekst”.
Zaznaczamy nasz napis, klikamy na nim PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybieramy Duplikuj [Ctrl + D].
Mając ciągle zaznaczony nasz napis, wchodzimy do menu: Warstwa > Przenieś zaznaczenie na wyższą warstwę [Shift + PageUp]. Powtórz tą czynność jeszcze raz aby mieć duplikat ścieżki tekstu w każdej z warstw.

KROK 5
Wybierz warstwę „Jasna”.
Zduplikuj tekst i zamień go na inny (zupełnie przypadkowy kolor) i przesuń go lekko w prawo i na dół (możesz użyć kursorów).



Zaznaczasz oba obiekty tekstowe na tej warstwie i wchodzisz w menu: Ścieżka > Różnica
(żeby sprawdzić, czy efekt zadziałał, w pozostałych warstwach wyłącz widoczność).



Teraz powtórz powyższe kroki z warstwą „Ciemna”, z tym, że duplikat tekstu przesuń tym razem w  lewo i w górę, (nie w prawo i dół jak poprzednio).



KROK 6
Zmień kolor tekstu na warstwie „Ciemna” na czarny, a na warstwie „Jasna” na biały.
Następnie dopasuj przezroczystość warstw „Jasnej” i „Ciemnej” (ja ustawiłem ok. 50%).

Tekst 3D mamy gotowy.



Można jeszcze pobawić się dodaniem tła i różnego rodzaju efektów, jak np. odbicie lustrzane (ale to już temat na osobny tutorial) Uśmiech



Czekam na komentarze, uwagi, propozycje, a także na Wasze efekty.


« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 17:49:12 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Baranek
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: baranek@jabster.pl
Wiadomości: 22
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.05.2007, 13:06:49 »

hm mnie wyszło coś takiego,mam pytanko jak zrobiłeś ten efekt zanikającego napisu,chodzi mi o ten w odbiciu gradientem?
mnie wyszło coś takiego

Zapisane
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.05.2007, 01:11:04 »

W skrócie:

Pod napisami znajduje się prostokąt (tło) z przejściem gradientowym od szarego do białego.
Nad dolnym napisem leży drugi prostokąt, który został poddany przejściu gradientowemu od przezroczystości (górna część) do koloru białego (część dolna napisu).

Mam nadzieję, że poniższy obraz rozwieje pozostałe wątpliwości.



Zapisane

Baranek
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: baranek@jabster.pl
Wiadomości: 22
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 14.05.2007, 09:57:58 »

teraz wszystko jasne dzięki
Zapisane
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 28.06.2007, 16:35:04 »

Cieszę się, że Wam powychodziło, ale może ktoś mi powie:



Super tutek! Extra efekt!
Zapisane

Marecki
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.07.2007, 07:14:19 »

Troszkę za dużo poprzesuwałaś jasną i ciemną warstwę. Ja to robiłem na oko nie strzałkami (wtedy są za duże odstępy i nie ma efektu).

Mi wyszło tak Uśmiech

Zapisane
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 27.04.2008, 18:52:49 »

@mariusz_pirania zdajesz sobie sprawę, że to nie jest tutorial do Gimpa a do INKSCAPE?
Zapisane
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 27.04.2008, 20:28:39 »

Właściwie do GIMPa też jest napuisany - przeze mnie. Jest link w moim podpisie - na upartego a GIMPie też da rady Uśmiech
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Tekst 3D w Inkscape
Skocz do: