Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Rozetka  (Przeczytany 61055 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 16.12.2006, 22:37:24 »

Rozetka
Tutorial

Opracowanie: Kifer71
Poziom trudności: średni





Wczoraj bazgrałem trochę GIMP'em i pokazałem efekt na IRCu. Widząc, że praca się podoba napisałem tutka.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Zaczniemy od stworzenia nowego obrazu (Plik -> Nowy... [Ctrl+N]) o wymiarach 300x300 px i białym tle. Następnie stwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją okrąg. Teraz przyszła kolej na ustawienie prowadnic:
  • Poziome: 10 i 130 px.
  • Pionowe: 90 i 210 px.



Lime Point 2. Zaznaczeniem eliptycznym Zaznaczenie eliptyczne [E] zaznacz obszar między prowadnicami, a następnie wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] zaznaczenie kolorem #5a5a5a.



Lime Point 3. Następnie zmniejsz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 2 px. Wyczyść zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]) i usuń je (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 4. Zduplikuj warstwę okrąg (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę), duplikat odbij w pionie (Warstwa -> Przekształcenie -> Odbij w pionie) lub obróć Narzędzie do obracania [Shift+R] o 180o. Na koniec połącz duplikat z oryginalną warstwą (PPM na warstwie -> Połącz w dół).



Lime Point 5. Ponownie zduplikuj warstwę okrąg (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę) i obróć Narzędzie do obracania [Shift+R] duplikat o 90o. Następnie połącz duplikat z oryginalną warstwą (PPM na warstwie -> Połącz w dół).



Lime Point 6. Zduplikuj warstwę okrąg pięciokrotnie (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę), zmień warstwom nazwy i poustawiaj je tak, jak na rysunku.



Lime Point 7. Teraz zajmiemy się obracaniem warstw. Będziesz obracał Narzędzie do obracania [Shift+R] warstwy o podanych niżej parametrach:
  • okrąg1: 15o
  • okrąg2: 30o
  • okrąg3: 45o
  • okrąg4: 60o
  • okrąg5: 75o



Lime Point 8. W okienku warstw wyłącz widoczność warstwy Tło. Następnie kliknij PPM na dowolną warstwę -> Połącz widoczne warstwy... -> Przycięta do obrazu.



Lime Point 9. Włącz widoczność warstwy Tło, a następnie utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją duży okrąg. Teraz zmień położenie prowadnic:
  • Poziome: 10 i 290 px.
  • Pionowe: 10 i 290 px.



Lime Point 10. Na warstwie duży okrąg zaznacz elipsę Zaznaczenie eliptyczne [E] pomiędzy prowadnicami. Wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] zaznaczenie kolorem #5a5a5a, zmniejsz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 2 px i wyczyść je (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).

Po wyłączeniu widoczności warstwy okrąg powinieneś uzyskać taki widok:


Lime Point 11. Włącz widoczność (Widoczność warstwy) warstwy okrąg i połącz warstwę duży okrąg z warstwą okrąg (PPM na warstwie -> Połącz w dół). Zastosuj filtr rozmycia Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) na warstwie okrąg z ustawieniami:
  • Poziomo: 3,0
  • Pionowo: 3,0
  • Typ rozmcyia: RLE



Lime Point 12. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją odwzorowanie i wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] ją kolorem białym. Na warstwie odwzorowanie zastosuj filtr mapowania wypukłości (Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości) z ustawieniami:
  • Mapowanie wypukłości: warstwa okrąg
  • Głębia: 8



Lime Point 13. Duplikuj warstwę odwzorowanie (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę), duplikat obróć Narzędzie do obracania [Shift+R] o -90o. Zmień tryb krycia warstwy na Tylko ciemniejsze i połącz duplikat z oryginalną warstwą (PPM na warstwie -> Połącz w dół). Ponownie zduplikuj warstwę odwzorowanie (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę), odbij ją w poziomie (Warstwa -> Przekształcenie -> Odbij w poziomie), zmień tryb krycia warstwy na Tylko ciemniejsze i połącz duplikat z oryginalną warstwą (PPM na warstwie -> Połącz w dół).



Lime Point 14. Pobierz zaznaczenie z warstwy okrąg (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie), przejdź do warstwy odwzorowanie i powiększ zaznaczenie (Zaznaczenie -> Powiększ...) o 1 px. Następnie odwróć zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i wyczyść je (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]) i wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] warstwę Tło kolorem czarnym.



Lime Point 15. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją wypełnienie. Na warstwie wypełnienie zaznacz elipsę Zaznaczenie eliptyczne [E] o średnicy 280 px między prowadnicami, następnie zastosuj filtr plazmy (Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma...) z ustawieniami:
  • Ziarno losowości: 3156606727
  • Turbulencje: 3,0



Lime Point 16. Zdesaturuj warstwę (Kolory -> Desaturacja) i zabarw ją (Kolory -> Barwienie) zgodnie z ustawieniami:
  • Odcień: 20
  • Nasycenie: 100
  • Jasność: -20



Lime Point 17. Usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]). Przejdź na warstwę odwzorowanie i zastosuj na niej takie same parametry barwienia, jak w poprzednim punkcie. Pobierz zaznaczenie z warstwy wypełnienie (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie). Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwij ją pokrywanie. Ustaw kolor pierwszoplanowy na #fffc00, a drugoplanowy na #ff8a00. Na warstwie pokrywanie przeciągnij gradientem promienistym Gradient [L] od środka do krawędzi zaznaczenia. Ustaw tryb krycia warstwy pokrywanie na Pokrywanie. Zduplikuj warstwę odwzorowanie (PPM na warstwie -> Duplikuj warstwę) i ustaw jej tryb krycia na Pokrywanie. Następnie wyłącz widoczność (Widoczność warstwy) warstwy okrąg. Przesuń warstwy odwzorowanie i kopia: odwzorowanie nad warstwę wypełnienie (kopia powinna być nad oryginalną warstwą).



Lime Point 18. To już ostatni punkt. Osobiście nad warstwą wypełnienie dodałem nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazwałem ją pędzle i na niej pobawiłem się pędzlem Pędzel [P] bamann cloud 3 (dostępny w załączniku) w kolorze #7d361a. Następnie lekko wygumkowałem Gumka [Shift+E] stosując ten sam pędzel. Na koniec usuń zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).




Lime Point Koniec



Powodzenia i miłego GIMP-owania Uśmiech.



* Cloudy_by_basmann.zip (75.35 KB - pobrany 683 razy.)
« Ostatnia zmiana: 13.03.2014, 01:28:15 wysłane przez be@ » Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 17.12.2006, 19:47:32 »

Bardzo ciekawy i fajny efekt oraz dobrze opisany tutek, aż się skusiłem go przerobić Uśmiech



PS. Pomiędzy punktami 13-14 chyba czegoś brakuje, bo po połączeniu tych pojedynczych kółek otrzymujemy dopiero połowę, ja tę warstwę zduplikowałem i obróciłem o 180 stopni i pasowało.
Po mapowaniu wypukłości z głębią 8 (punkt 23) mi wyszło znacznie większe uwypuklenie.
Generalnie bardzo fajny tutorial. Uśmiech
Zapisane

feleck
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

feleck


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.02.2008, 14:03:56 »

Lime Point 16.  (...)  w kolorach #7d361a i #7d361a. (...)

Drugi kolor na pewno ten sam?

Pozdrawiam
-= feleck =-
Zapisane
Luna20
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 39
Galeria Użytkownika


GIMP 4 EVER


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.02.2008, 20:05:17 »

Moja troszku mniejsza rozetka :p
Zapisane
exiled
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


Zupa była za słona.(czekamy na drugie)


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 01.03.2008, 18:16:09 »

A gdzie jest ikonka do tych prowadnic?(jak wygląda i w jakim menu?) Bo ja siedzę w GIMP'ie z tydzień i jeszcze się tak nie rozeznałam...Uśmiech
Zapisane

Amita(Miśqu)
Luna20
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 39
Galeria Użytkownika


GIMP 4 EVER


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 01.03.2008, 18:35:49 »

exiled ikonki jako takiej nie ma, lecz jak masz obraz to z lewej i u góry masz taką skalę od 0 do iluś tam (w zależności jaka rozdzielka obrazu).Klikasz w te pole i tszymając wciśnięty przycisk myszki ciągniesz myszka na obraz na wartośc jaka ma powstac prowadnica.I tym oto sposobem możesz twożyc pionowe i poziome prowadnice.
Zapisane
MaVeN13
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

MaVeN13


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.06.2008, 23:21:04 »

A to Mój efekt:

Zapisane
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.06.2008, 19:22:20 »

Heh.. tylko kolory inne

Zapomniałbym.. Fajny efekt i w ogóle łatwy prosty i przede wszystkim dobrze opisany tutek
Zapisane
muffinka
Gość
« Odpowiedz #8 : 14.06.2008, 22:26:20 »

bardzo fajny tutorial! dzięki! Język


* rotacja.png (168.76 KB, 300x300 - wyświetlony 1376 razy.)
Zapisane
Domaxi
Gość
« Odpowiedz #9 : 07.08.2008, 19:55:56 »

Teusz ! Mogłeś więcej tych postów napisać..  Zły
Zapisane
wrona
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.08.2008, 20:40:01 »

Teusz ! Mogłeś więcej tych postów napisać..  Zły


Sorry, ale nikt nie odpowiada. Jeszcze raz przepraszam za spam ale nie daję rady z tym.

Nie ma ktoś rozetki w formacie .xcf do przesłania?
« Ostatnia zmiana: 12.08.2008, 16:18:10 wysłane przez Teusz » Zapisane
DraqDras
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

DraqDras


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.12.2008, 14:34:23 »

Naprawdę świetny Tutek ! Wszystko przejrzyście opisane! Gratuluję!  Mrugnięcie

Moja praca:
Zapisane
Puppets' Master
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika


Enjoy :D


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 22.12.2008, 16:21:02 »

Oraz moja praca z której jestem zadowolona Uśmiech
Zapisane

cygan93
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

cygan93


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 30.12.2008, 15:12:01 »

a o to moje dzieło po modyfikacji Uśmiech 2http://cygie.wrzuta.pl/obraz/8wgkj2VTjk/cygan
Zapisane
Huan
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 57
Galeria Użytkownika


Lew po wegetariańsku?


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 16.01.2009, 16:06:06 »

Moja pracka, Uśmiech


tylko nie wiem czemu jaśniejsza, odpowiecie?
Zapisane

“Konieczność walki nakazana przez położenie, nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie!”
Teter
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


TTR


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 30.03.2009, 18:02:35 »

Fajny tut!
To moja praca:



Pozdrawiam!

PS Chuba się rozkręcam na tym forum... Chichot
Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 09.04.2009, 15:45:04 »

Kifer - Twoje tutki są niesamowite.
Mój efekt końcowy:

Zapisane

iThom
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 18.07.2009, 10:15:05 »

Oto moje wypociny

I jeszcze xcf

* Rozeta.xcf (1018.15 KB - pobrany 289 razy.)
Zapisane
karla77
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

karla77


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 21.11.2011, 00:37:11 »

witam wszystkich.swietny tutorial, brawa dla autora. mam jednak pytanie, czy w podobny sposob, albo jeszcze latwiejszy daloby sie zrobic koronkowa tasme np;czarna- prosta w lini, bez zadnego tla (taka babska rzecz Chichot). bardzo mi zalezy na tym, zeby wykonac kilka wzorow koronek w prosty sposob, tylko,ze nie mam pojecia jak to zrobic?!czy znalazlaby sie dobra dusza i napisala, jak mozna takie cos wykonac? przeszukalam tutoriale,ale nic podobnego w temacie nie znazlam , jedynie wlasnie tutorial rozetki. prosze o pomoc.z gory dziekuje.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 21.11.2011, 00:42:00 »

Może to Ci się przyda: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,43524.0.html?
Zapisane
karla77
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

karla77


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 21.11.2011, 11:51:17 »

beatao72 dziekuje bardzo o takie cos wlasnie mi chodzi, ale kompletnie nie wiem , jak mam to pobrac. przepraszam za zawracanie glowy, ale jestem kompletna noga w progamie gimp, ucze sie dopiero Smutny.gdybys mogla mi troche z tym pomoc? prosze;)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 21.11.2011, 13:54:34 »

Dopiero teraz dokładniej się przyjrzałam i widzę, że dodatek ten wymaga wcześniejszej instalacji GIMP Python. Sama tego nie mam, więc nie jestem pewna co i jak. Tutaj jest wątek na temat instalacji Phytona: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,26623.0.html. Co do samego skryptu, to na stronie: http://registry.gimp.org/node/24504 klikasz w "spirograph.py" i kopiujesz do notatnika, po czym przy zapisie wybierasz "wszystkie pliki" i zapisujesz pod nazwą spirograph z rozszerzeniem .py, a następnie wrzucasz do folderu "plug-ins" o ile się nie mylę. Jeśli zamierzasz instalować GIMP Python extension, to najlepiej jak popytasz bardziej obeznanych w tej dziedzinie użytkowników, takich jak Silterss czy MareroQ, bo ja mogłam coś namieszać. Póki co spróbuję poszukać, czy nie ma zwykłego skryptu tego typu.
Zapisane
Vexinus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Vexinus


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 28.11.2011, 20:40:40 »

Dobry poradnik, efekt końcowy wspaniały Uśmiech

A to po drobnej modyfikacji:
http://www.gimpuj.info/replacement.png
Zapisane

zoorka1
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

zoorka1


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 05.02.2016, 13:31:40 »

jasne dokladne wytlumaczenie, dzięki




Zapisane
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Rozetka
Skocz do: