Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Jak z fotografii zrobić określoną figurę
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak z fotografii zrobić określoną figurę  (Przeczytany 121680 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gewloh
Użytkownik

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: gewloh@gimpuj.info
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 294
Galeria Użytkownika


Hello. I wanna play a game.


Zobacz profil
« : 09.12.2006, 14:44:39 »

Jak z fotografii zrobić określoną figurę
Tutorial

Opracowanie: gewloh, poprawa: be@
Poziom trudności: łatwy





W tym tutorialu pokażę, jak w bardzo prosty sposób można stworzyć zdjęcie o określonym kształcie. Początkujący też nie powinni mieć z tym problemów.

Tutorial napisany w wersji GIMP-a 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Najpierw musimy znaleźć obraz z figurą, której kształt ma przybrać fotka. Najlepiej do tego celu użyć rendera, czyli obiektu na przezroczystym tle. W innym wypadku trzeba ten kształt wyciąć z tła. Najłatwiej można to zrobić, jeśli tło zdjęcia ma jednolity kolor, kontrastujący z wycinanym elementem. Dobre oznaczenie kształtu, to kluczowy punkt tutoriala. Ja wybrałem mapę Polski.


Ważne, aby kształt po usunięciu tła był mniejszy od fotografii, którą chcemy w niego wpisać.

Lime Point 2. Otwieramy zdjęcie oraz obraz z wybranym kształtem (w tym przypadku z mapą Polski) jako warstwy: Plik -> Otwórz jako warstwy. W razie potrzeby przesuwamy Przesuwanie [M] kształt tak, aby obejmował wybrany fragment zdjęcia (pomocniczo można na ten czas zmniejszyć krycie warstwy w oknie warstw).



Lime Point 3. Jeśli nasz kształt nie znajduje się na przezroczystym tle, to usuwamy tło wg poradnika: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html, po czym klikamy PPM na warstwę z renderem i wybieramy: Kanał alfa na zaznaczenie.



Lime Point 4. Odwracamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć [CTRL + I] i wyłączamy widoczność Widoczność warstwy warstwy z renderem.

Lime Point 5. W oknie warstw klikamy na warstwę ze zdjęciem aby ją aktywować i dodajemy do niej przezroczystość: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Jeśli ta opcja jest nieaktywna, to znaczy, że warstwa już posiada kanał alfa i nie musimy nic robić.



Lime Point 6. Wciąż na aktywnej warstwie ze zdjęciem czyścimy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Wyczyść [Delete].

Lime Point 7. Eksportujemy nasz obraz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości).



Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania. Uśmiech



« Ostatnia zmiana: 23.09.2015, 19:07:50 wysłane przez be@ » Zapisane

Początek przygody z GIMPem? Przeczytaj koniecznie!      Nie pomagam poza forum i kanałem IRC.
dragon281
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.03.2008, 09:03:23 »

Coś namieszałeś w tym opisie. Robiliśmy to całą klasa na zajęciach i nikomu nie wyszło Twoim sposobem.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.03.2008, 09:42:14 »

Mógłbyś być bardziej dokładny?
Np.: wymienić z czym był problem.
Zapisane
maly
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

maly


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.03.2008, 15:38:00 »

Opiszę to dokładnie jeszcze raz. Została użyta wersja GIMPa 2.4.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.

1. Otwieramy dowolne zdjęcie, które będzie zawierało jakąś figurę a także jednolite tło różniące się od tej figury.



2. Duplikujemy warstwę Tło. Będziemy mieli dwie warstwy: Tło oraz Kopia: Tło. Usuwamy warstwę Tło, a następnie zmieniamy Kopia: Tło na Tło
3. Otwieramy jakieś zdjęcie (Plik->Otwórz->ścieżka), zaznaczamy całość, następnie kopiujemy. W projekcie, w którym znajduje się Tło tworzymy nową warstwę (np. Tapetka) i wklejamy wybrane przez siebie zdjęcie. Powinno to wyglądać jak na obrazku poniżej.



4. Przenosimy warstwę Tło na samą górę. Następnie wciskamy (Shift+O), klikamy na tle obrazka, a następnie naciskamy klawisze Delete (w starszych wersjach GIMPa należy wcisnąć Ctrl+K), aby usunąć zaznaczenie. Tło zostanie usunięte i zostanie sama figura. Odznaczamy zaznaczenie naciskając Ctrl+Shift+A. Wchodzimy w zakładki Warstwa->Przezroczystość->Kanał alfa na zaznaczenie, następnie odwracamy zaznaczenie naciskając (Ctrl+I). Przesuwamy warstwę Tło na sam dół, klikamy na warstwie Tapetka i usuwamy zaznaczenie poprzez naciśnięcie Delete. Na sam koniec klikamy PPM na warstwie Tapetka i bierzemy Połącz w dół. Na sam koniec wystarczy zapisać obrazek w dowolnym formacie.
5. Efekt powinien wyglądać tak jak na obrazku poniżej.

Zapisane
Stachuu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika


Weteran GIMP


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.04.2008, 18:48:51 »

A oto moje dzieło, wiadomo musiałem coś dać coś od siebie Uśmiech 2 :
Zapisane

Kamyy
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika


Niepojęta moc... zachwyciło mnie... samo zło!!


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.06.2008, 07:59:55 »

Ja nie miałam żadnych kłopotów z wykonaniem.
A to moja praca  Mrugnięcie

http://www.gimpuj.info/gallery/12828_19_06_08_8_55_58.JPG
« Ostatnia zmiana: 21.02.2011, 17:47:00 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

easy4...
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 24.06.2008, 12:42:16 »

moja praca  Chichot
Zapisane

Tomek_1994
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 11.07.2008, 18:21:52 »

Bardzo fajny tutek Chichot
Zapisane
aroslaw2
Gość
« Odpowiedz #8 : 28.09.2008, 12:59:06 »

Fajny i łatwy efekt.
Zapisane
evaaa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

evaaa


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.11.2008, 20:00:44 »

Prosty i bardzo przydatny efekt.

Zapisane
agajed019
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

agajed019


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15.11.2008, 21:43:41 »

o to moje dzieło  Chichot


* agacinek1.jpg (57.03 KB, 500x442 - wyświetlony 1499 razy.)
Zapisane
ramex
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

ramex


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 16.12.2008, 16:16:38 »

A nie lepiej zrobić to z pomocą maski warstwy ?
Np u ciebie zaznaczyć białe tło dodać maskę wybrać Zaznaczenie i już potem ewentualnie obrócić kolory na masce, czy kto jak tam chce...
Zapisane
Brychu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 31
Galeria Użytkownika


Bless ya! ; D


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 25.01.2009, 15:23:14 »

Eee... Czy taki tutorial się komuś przydaje? Nie wiem jak ubrać w słowa to co myślę. Chodzi mi o to, że opisujesz tu eee.. coś takiego, co jest podstawą w gimpie. Np. tutorial na kulę rozumiem, bo nie każdy potrafi, ale... Coś takiego? Może jeszcze napisz tutorial jak się wybiera kolory albo jak namalować pędzlem serduszko...
Zapisane


Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 25.01.2009, 15:32:27 »

A do czego ty tak właściwie dążysz ? Bo póki co wygląda mi to na zwykły spam.
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Jak z fotografii zrobić określoną figurę
Skocz do: