Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szybka zmiana koloru z usunięciem faktury
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Szybka zmiana koloru z usunięciem faktury  (Przeczytany 1714 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Taal
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika

Taal


Zobacz profil
« : 17.05.2022, 18:39:56 »

Witam

Od pewnego czasu próbuję przemalowywać modele kartonowe. Chciałbym mieć na przykład samoloty w barwach konkretnego pilota. Idzie mi nawet niezłe. Problem jednak w tym, że niekiedy jest to baaaardzo pracochłonna robota.
 Klasyczny druk to po prosty tysiące maleńkich kropeczek, o zbliżonym zabarwieniu. Oko tego nie odróżnia ale program – jak najbardziej ! Tak więc :

* używanie kubełka nie zawsze pomaga. Zamiana koloru następuje tylko na pewnych jednorodnych obszarach. A ponieważ, jak pisałem, mam do czynienia z wielokolorowym zbiorem pikseli – wtedy klik za klikiem...
* w grę wchodzi klonowanie w oparciu o już zmieniony obszar.
* odznaczenie pętlą całego wybranego obszaru i wtedy zalanie kubełkiem.
* i tak zostaje, na koniec,poprawianie pędzlem - maznięcie po maznięciu.

 Zawsze jednak jest to „ręczna” robota.
 Chciałbym więc zapytać czy jest może bardziej wydajny sposób ?

Posługuje się GIMP 2.8
Dla ilustracji załączam powiększenie kawałka kadłuba aby zilustrować problem.

Pozdrawiam

//be@: Zmieniłam tytuł.

PS
Przed znakami typu pytajnik, wykrzyknik, dwukropek czy kropka nie wstawia się spacji


* Przemalowanie w GIMP.jpg (87.91 KB, 411x451 - wyświetlony 64 razy.)
« Ostatnia zmiana: 30.05.2022, 19:08:06 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.05.2022, 02:54:00 »

Kolory można zmieniać na wiele sposobów. Za pomocą mieszania warstw, opcji z zakładki Kolory, np. Barwa i nasycenie, Krzywe, Barwienie, Balans kolorów, Odwzorowania -> ...
Która konkretnie opcja będzie najbardziej odpowiednia, to już zależy od zdjęcia i koloru wejściowego oraz docelowego. Tak więc aby doradzić, musiałabym mieć próbkę której kolor chcesz zmienić i wiedzieć, jaki ma być kolor docelowy.
W każdym razie w przypadku gdy barwiony obszar nie jest jednolitym kolorem, ale składa się z drobnych kropeczek o różnych odcieniach lub ma widoczną fakturę, to sposoby które wymieniłeś są najgorsze z możliwych, o ile nie chcesz pozbyć się tej faktury czy zróżnicowania odcieni. Jeśli natomiast zależy ci na gładkim, jednolitym tle, to w przypadku tak prostych kształtów i wzorów jak ten z załącznika, najlepszym sposobem będzie odrysowanie tego w programie wektorowym, np. darmowym Inkscape
« Ostatnia zmiana: 18.05.2022, 03:27:49 wysłane przez be@ » Zapisane
Taal
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika

Taal


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.05.2022, 07:32:02 »

Witam
Dziekuję za tak szybką odpowiedź.

  Pokazałem fragment konstrukcji jedynie z uwagi na jego fakturę, a nie kształt. A one bywają rożne. Gdybym miał do czynienia jedynie z prostokątami, powalczyłbym ze znaną mi pętlą - odznaczenie+kubełek i po sprawie. Niestety, jak to przy samolotach/samochodach bywa, kształt części jest baaardzo różny, w tym i owalny, co wymaga sporej ilości kliknięć myszką.
 Tak więc jak dla mnie to przerysowanie części w Inkscape jest właśnie „rozwiazaniem najgorszym z możliwych”. Bo GIMP już poznałem, a Inkscape to tak nie za bardzo...

W tym akurat wypadku chcę zamienić to wielokropkowe ciemno bordowe malowanie na czysty biały kolor (przesyłam powiększony fragment).

Pozdrawiam


* KOLOR.jpg (1926.77 KB, 1425x4001 - wyświetlony 69 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.05.2022, 07:40:58 »

Czyli zależy ci na usunięciu tej kropkowanej faktury i zamianie na całkowicie gładki, jednolity kolor? Jeśli tak, to dla mnie nadal najlepszą opcją jest przerysowanie w Inku. Tam o wiele wygodniej obrysowuje się kształty za pomocą ścieżek niż w GIMP-ie
Zapisane
Taal
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika

Taal


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.05.2022, 11:14:22 »

Witam

Na razie walczę.

 Zrobiłem tak : * Kolory > Desaturacja , a potem * Kolory > Inwersja i bęc !
Mam biały kolor, w niektórych miejscach pozostały nieliczne ciemne/czarne kropki. Owszem, ale nieliczne i,co ważne, nie zgromadzone przy przy zaokrąglonych krawędziach.
 Tak więc czas na Narzędzia > Pędzel ( biel+ prostokątny ) i wraz z klawiszem Shift wprowadziłem porządki.
 Trochę trwało ale to i tak może 1/100 poprzedniej roboty.
Jeżeli będę miał ochotę mogę > Kubełek i...dobrać odcień bieli.

Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szybka zmiana koloru z usunięciem faktury
Skocz do: