Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tworzenie desenia  (Przeczytany 93468 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Cawz
Użytkownik

Reputacja: 10 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 121
Galeria Użytkownika


Wesoły GIMPer :)


Zobacz profil
« : 26.08.2007, 17:08:19 »

Tworzenie desenia
Tutorial

Opracowanie: Cawz, Poprawa: bea
Poziom trudności: Łatwy





 Desenie wykorzystujemy najczęściej przy tworzeniu userbarów, avatarów, layoutów i często innych prac graficznych. Czasami zachodzi potrzeba zrobienia własnego desenia i ten tutorial pokazuje na kilku przykładowych deseniach, w jaki sposób można to zrobić.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Pierwszy deseń jaki wykonamy będzie to "Krecha" o grubości 5px.

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz: Plik -> Nowy o wymiarach 20 x 20 px z przezroczystym tłem tak jak na poniższym screenie:



Lime Point 2. Podgląd obrazu ustawiamy na 800%: Widok -> Powiększenie. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne i zaznaczamy obszar o wymiarach 20 x 5 px.



Lime Point 3. Wypełniamy zaznaczenie czarnym kolorem za pomocą kubełka Wypełnienie kubełkiem lub przeciągając kolor bezpośrednio z przybornika na zaznaczony obszar.



Lime Point 4. Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak i przechodzimy do zapisywania desenia.
Aby zapisać wybierz : Edycja -> Skopiuj, a następnie: Edycja -> Wklej jako -> Nowy deseń. Wpisujemy nazwę, tutaj: "Krecha" i klikamy OK.



Lime Point 5. Nasz przykładowy deseń gotowy. Oto efekt, który uzyskamy gdy wypełnimy nim białe tło:





Drugi deseń będzie to pattern, którego używamy w userbarach i nie tylko.

Lime Point 1. Otwieramy nowy obraz o wymiarach 3 x 3 px z przezroczystym tłem. Podgląd obrazu przestawiamy na 800% aby było łatwiej wykonać dalsze kroki

Lime Point 2.. Wybieramy narzędzie Ołówek Ołówek. Pędzel, którym będziemy malować to Hardness 100. Rozmiar i odstępy pędzla ustawiamy na 1, proporcje i kąt na 0. Wybieramy dynamikę wyłączoną: Dynamics Off.

Lime Point 3. Teraz rysujemy przekątną klikając ołówkiem piksel po pikselu czyli w sumie 3 piksele wzdłuż przekątnej obrazu.
Powinno to wyglądać tak :



4. Zapisujemy w taki sam sposób jak poprzedni deseń. Poniżej efekt wypełnienia opisanym deseniem białego tła:


i userbar z wykorzystaniem powyższego desenia:





Trzeci i ostatni deseń, który stworzymy w tym tutorialu będzie to "Miód" autorstwa Cawz

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 10x10 px oraz przezroczystym tle. Powiększamy widok do 800%.
 
Lime Point 2. Wybieramy narzędzie Pędzel Pędzel i animowany pędzel o nazwie Sparks. Rozmiar pędzla najlepiej ustawić na ok. 5 - 10 px, zależnie od efektu jaki chcemy uzyskać. Odstępy ustawiamy na 1, proporcje i kąt na 0. Wybieramy dynamikę wyłączoną: Dynamics Off i rysujemy pędzlem po naszym obrazie, aż go całkiem zamalujemy.



Lime Point 3. Zapisujemy tak jak zwykle. Poniżej przykładowe tło wypełnione deseniem utworzonym przy pomocy pędzla o rozmiarze 5 px i obok dla porównania deseń uzyskany przy użyciu pędzla o wielkości 10 px:


Jak widać można uzyskać różne efekty, zależnie od tego, jakiego rozmiaru pędzla użyjemy podczas tworzenia desenia.


Lime Point Koniec


Użyte pędzle są standardowo dostępne w GIMP 2.8. Zapisywane desenie znajdziecie w folderze patterns w katalogu użytkownika.
W załączniku desenie utworzone wg powyższego poradnika.
Dziękuję za uwagę i życzę Miłego GIMPowania Uśmiech

* Patterns_.rar (3.85 KB - pobrany 565 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.02.2014, 00:10:23 wysłane przez be@ » Zapisane

Nowy
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Nowy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.01.2008, 13:34:35 »

Prywatna wiadomość (Offline)
   
   
Tworzenie desenia
« : 26.08.2007, 18:08:19 »
   Odpowiedz cytując


Wymagania : Program Graficzny GIMP
Poziom Trudności : Łatwy - Tutorial, który ma pomóc użytkownikom naszego forum w tworzeniu własnych deseni.
Tutorial jest wzorem jak utworzyć deseń. Desenie wykorzystujemy najczęściej przy tworzeniu Userbarów, Avatarów, Layoutów i często innych prac graficznych. Czasami przychodzi chęć zrobienia własnego desenia i w tym tutorialu właśnie to będzie opisane.
Poniżej opisane będzie jak kilka przykładowych deseni.

Pierwszy deseń jaki wykonamy będzie to "Krecha" o grubości 5px.

1. Otwieramy nowy dokument (Plik>Nowy...) o wymiarach 20x20px z przezroczystym tłem tak jak poniższym screnie .



2. Podgląd obrazu ustawiamy na 800%. Wybieramy narzędzie "Zaznaczenie obszarów prostokątnych"  i zaznaczamy obszar 20x5 px, a następnie wypełniamy zaznaczenie czarnym kolorem.


3. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie>Brak). I przechodzimy do zapisywania deseniu.
Aby zapisać wybierz Script-Fu>Zaznaczenie>Do desenia... Wybieramy nazwe naszego nowego patternu np. Krecha i następnie zatwierdzamy.


Nasz przykładowy deseń gotowy. Oto efekt, który uzyskamy gdy wypełnimy naszym deseniem biały obszar.



Drugi deseń będzie to pattern, którego używamy w userbarach i nie tylko.

1. Otwieramy nowy dokument o wymiarach 3x3px z przezroczystym tłem, tak jak poniżej.


2. Podląd obrazu przestawiamy na 800% Aby było łatwiej wykonać dalsze kroki.
Wybieramy narzędzie "Rysowanie pixelami o ostrych krawędziach" czyli "Ołówek". Pędzel, którym będziemy malować to Circle(01) (1x1). Ustawiamy go.
3. Teraz ołówkiem rysujemy przekątną pixel po pixelu.
Po wykonaniu popdunktu 3 powinno to wyglądać tak :

4. Teraz pozostaje nam tylko zapisać. Script-Fu>Zaznaczenie>Do desenia... Wybieramy nazwe naszego nowego patternu np. "Kreski". I potwierdzamy.

U mnie w Script-Fujest tylkoKonsola Script-Fu, Odśwież skrypty, Uruchom serwer

nie wiem czemu może mam inny GIMP od ciebie?
Zapisane
Alien7
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Alien7


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.01.2008, 19:29:47 »

ja mam tak samo jak poniżej, ale polecam zapisać obrazek w formacie "pat" i wgrać do GIMP-2.0/share/gimp/2.0/patterns
Zapisane
Lenoxxi
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 188
Galeria Użytkownika


Chojrak ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.03.2008, 10:26:14 »

Więc tak, w wersji 2.4.4 robisz: Plik -> Zapisz jako -> xxx.pat (gdzie xxx jest nazwą) zapisujesz w katalogu gimp 2.4 -> patterns, odświeżasz gimpa i masz
Zapisane

Stop pokemonom!!
kluz
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

kluz


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.03.2008, 15:16:00 »

Mam wersje Gimpa 2.4 i nie mam czegoś takiego jak Script-Fu.
Mimo że wgrywałem do folderu patterns i dalej nie mam desenia na liście deseni.
Co zrobić??
Zapisane
yeti1989
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

yeti1989


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.05.2008, 09:05:05 »

ja skopiowalem moj desen .pat do katalogu:
C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\patterns
i dziala
tylko ze nazwa deseniu to bedzie domyslnie GIMP Pattern [jezeli nie wpiszecie nic innego przy zapisywaniu pliko jako *.pat]
i jego podglad nie dziala. tzn. jest czarny kwadrat Chichot
Zapisane
mNagly
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

mNagly


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.05.2008, 13:46:09 »

a u mnie nie ma caly czas tego desenia Płacz Płacz

zapisalem wszystko tak jak powinno, w formacie .pat i w folderze patterns (w moim przypadku C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\patterns) a desenia jak nie bylo tak nie ma Niezdecydowany Niezdecydowany

resetowalem gimpa, odswierzalem desenie, nic nie pomaga, co mam z tym zrobic?? Co? Zawstydzony
Zapisane
Aljans
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


grafik na zawołanie


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 13.07.2008, 05:43:19 »

BOŻEEE Script-Fu to Filtry OMG
Zapisane

itris
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

itris


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 19.07.2008, 13:13:35 »

można jeszcze zaznaczyć cały obrazek (ctrl+a), skopiować (ctrl+c) a potem wejść w: edycja/wklej jako/nowy deseń

powinien być ten sam efekt co po skrypcie Uśmiech 2
Zapisane
m@tthew^
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

m@tthew^


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.01.2009, 13:49:28 »

Mam problem nie wiem gdzie zapisać juz zrobiony deseń i czcionke na Windows Vista czy ktos wie gdzie?

Prosze o dokładny opis zapisu. Dziekuje Mrugnięcie
Zapisane
JaDopieroZaczynam
Użytkownik

Reputacja: -3 Offline Offline

Wiadomości: 55
Galeria Użytkownika

JaDopieroZaczynam


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 30.01.2010, 20:23:42 »

Sory, że odświeżam już tak stary temat. Ale mam problem z tym. Wszystko jest ok, deseń jest ale jak go chce użyć, to jest za mocny, tzn. zbytnio zaciemnia mi sygnaturkę. Jak zrobię większego desenia np. 5px to wtedy są takie jakby kreski i widać kiedy one się zmieniają. Mógłby ktoś wykonać gotowy desen ten co kreska czarna jest na ukos i go tutaj wrzucić?
Zapisane
fenix505
Pod nadzorem

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 115
Galeria Użytkownika


It's me ;D


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 16.04.2010, 17:39:24 »

3-maj
w załączniku masz

* kreska_na_ukos.pat (0.14 KB - pobrany 850 razy.)
Zapisane

emma100
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 31.07.2010, 20:45:38 »

3. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie>Brak). I przechodzimy do zapisywania deseniu.
Aby zapisać wybierz Script-Fu>Zaznaczenie>Do desenia... Wybieramy nazwe naszego nowego patternu np. Krecha i następnie zatwierdzamy.

NIE MAM TEJ OPCJI-  [lp]Script-Fu>Zaznaczenie>Do desenia...


 

 
Zapisane
kr2ysiek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: krzysiek.211@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 28.09.2010, 20:19:09 »

Aby zapisać jako deseń należy zaznaczyć cały obrazek (ctrl+a), skopiować (ctrl+c), a potem wejść w: "Edycja > Wklej jako > Nowy deseń..." Otworzy się okno dialogowe z pytaniem o nazwę desenia i nazwę pliku na dysku.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTechniczneWątek: Tworzenie desenia
Skocz do: