Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] W jaki sposób można zachować symetrie?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] W jaki sposób można zachować symetrie?  (Przeczytany 1089 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 21.09.2018, 06:39:20 »

Witam.
Szukam sposobu/możliwości, dzięki którym będę mógł zachować stu procentową symetrie, szczególnie przy napisach.
Otóż jest opcja robienia jakichś zaznaczeń, które ułatwią zachować "równość"?
Przykładowo, jest czarne tło, na czarnym tle chcę wrzucić mały napis, który otoczę prostokątem zaznaczenia i ten prostokąt wypełnię białym tłem, a napis będzie czarny. I tutaj mogą być pewne nierówności przy zaznaczeniu, bo z jednej strony mogę trochę za bardzo wyjechać w prawo i nie będzie idealnie.
Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem
« Ostatnia zmiana: 01.10.2018, 08:38:42 wysłane przez Vn8 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.09.2018, 12:25:49 »

W opcjach narzędzia zaznaczania możesz sobie zaptaszkować Powiększanie od środka. Wtedy wyznaczasz środek napisu za pomocą prowadnic i rozpoczynasz zaznaczanie od środka, a będzie się symetrycznie powiększać. Jeśli warstwa jest przycięta do napisu, to po kliknięciu w nią pokazuje się na moment środek oznaczony krzyżykiem. Można też zaznaczyć dokładnie cały napis (PPM na warstwie tekstowej i wybrać Kanał alfa na zaznaczenie) i użyć skryptu Centre of mass, który podrzucam w załączniku. Skrypt dodaje prowadnice wyznaczające środek aktywnego zaznaczenia.
Musisz jednak wziąć pod uwagę kształty liter i ogonki. W przypadku napisów, geometryczny środek należy traktować tylko jako pomocniczy, gdyż nie zawsze pokrywa się ze środkiem optycznym. Np. jeśli pierwszą literą jest K, a ostatnią L, to geometryczny środek trzeba przesunąć odrobinę w lewo, bo za literą L jest więcej światła niż przed K. Poczytaj o kerningu optycznym Mrugnięcie

* centre-of-mass.scm (6.37 KB - pobrany 123 razy.)
« Ostatnia zmiana: 27.09.2018, 02:05:55 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] W jaki sposób można zachować symetrie?
Skocz do: