Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obraz w skali szarości: konwersja z 24 do 8 bpp  (Przeczytany 6573 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 29.01.2018, 19:35:21 »

są obrazy  *.png, głębia kolorow 16,7 Milionów, 24bpp  <---- są to pojedyncze klatki z filmu potocznie okreslanego jako czarno-bialy.
Klatki maja byc indywidualnie "obrabiane" [rozliczne korekcje, oczywiscie zapisy png <--> png], potem znow "przerobione" na film.

Czy NIC sie nie straci, jesli przed tymi korekcjami przekonwertuje sie obrazy/klatki *.png do: skala szarosci, gl. kolorow 256, 8 bpp?

//be@: zmieniłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 30.01.2018, 05:19:00 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 29.01.2018, 19:39:55 »

Stracisz kolory i głębię, co chyba oczywiste. Tak na logikę: dwa różne, kontrastowe kolory (np. czerwony i niebieski) po konwersji na odcienie szarości mogą się ze sobą niemal zlewać, jeśli ich jasność będzie taka sama. Ponadto przy zmianie z 24 na 8 bpp może się pojawić banding koloru (schodkowanie) na gradientach, rozmyciach itp., właśnie z powodu braku kolorów pośrednich
« Ostatnia zmiana: 29.01.2018, 19:54:16 wysłane przez be@ » Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.01.2018, 22:17:43 »

Stracisz kolory i głębię, co chyba oczywiste. Tak na logikę: dwa różne, kontrastowe kolory (np. czerwony i niebieski) po konwersji na odcienie szarości mogą się ze sobą niemal zlewac
z tym, że masz swiadomośc, że mowimy o obrazach ktore juz na starcie sa cz-b, czyli sa w skali szarosci, wyraznie to napisalem. Będąc cz-b, są jednoczesnie 24 bpp. I problem tyczy strat (ale czego...? wlasnie o to pytam) przy konwersji  cz-b/24bpp  na  cz-b/8bpp, czyli z jednej skali szarosci na druga skale szarosci.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.01.2018, 05:15:18 »

Oj, to przegapiłam, że chodzi o czarno-białe Język
W takim razie nie powinno być widocznej różnicy ale nigdy nie sprawdzałam. Być może przejścia tonalne nie będą już tak gładkie jak przy 24 bpp. Najlepiej po prostu przekonwertować i sprawdzić. Aczkolwiek obróbkę chyba jednak lepiej przeprowadzać na plikach o większej liczbie kolorów. Polecam poradnik: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,66758.0.html - chociaż nie jestem pewna jak to się ma do skali szarości.
@Edycja:
Z tego co znalazłam w Google, to skala szarości i tak ma 256 kolorów, więc nie powinno być różnicy
Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.01.2018, 22:55:39 »

Z tego co znalazłam w Google, to skala szarości i tak ma 256 kolorów, więc nie powinno być różnicy
mnie do zadania pytania sprowokowalo to ( --> https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/using/color-modes.html):

"(...)   W trybie Skala szarości obrazy są odtwarzane przy użyciu różnych odcieni szarości. W przypadku obrazów 8-bitowych można używać 256 odcieni szarości. Każdy piksel obrazu ma jasność określoną od 0 (czarny) do 255 (biały) w skali szarości. Obrazy 16-bitowe i 32-bitowe charakteryzuje większa liczba odcieni szarości niż obrazy 8-bitowe. (...)"


- czyli jakby jednak jest "jakas" roznica miedzy skala szarosci 8bpp / 24bpp... Tzn. "jest cos na rzeczy"? Nic nie ma? No nie wiem.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.01.2018, 23:17:33 »

Szczerze mówiąc, nigdy nie zgłębiałam tego problemu, ale jak widać, nikt więcej i tak tutaj nie odpisuje Smutny
Skoro napisali tam, że obrazy 16 i 32-bitowe mają więcej odcieni szarości, to musi być to prawdą. Na ile będzie to dostrzegalne na obrazie, to trudno mi powiedzieć. Trzeba przekonwertować i po prostu porównać. Pisałam już wcześniej, czym może się objawiać brak odcieni pośrednich. Podałam także link do poradnika. Przy manipulacji krzywymi/poziomami kolorów, ich ilość (dotyczy to również liczby odcieni szarości) może mieć znaczenie, ale jak to wygląda w praktyce, to niestety nie wiem.
Może spróbuj napisać pw do użytkownika Zbyma72age - z tego co wiem, zajmuje się fotografią i powinien się orientować, w końcu jest autorem podlinkowanego wcześniej poradnika
Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 31.01.2018, 00:17:43 »

@be@

dzięki
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Obraz w skali szarości: konwersja z 24 do 8 bpp
Skocz do: