Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Gif, a tryby warstw - zapisanie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Gif, a tryby warstw - zapisanie  (Przeczytany 3057 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Shayen
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 22.08.2016, 13:24:28 »

Cześć,
Robię sygnaturę na forum, ale mam problem z trybami warstw. Więc tak, mam obrazek:
http://oi64.tinypic.com/9ubre1.jpg
Czerwona część to miejsce na gif, a cała reszta ma pozostać nieruchoma. Mogę w sumie wyznaczyć to czerwone pole jako przezroczyste i w kodzie HTML wyznaczyć je jako miejsce do gifa, ale gdy tak zrobię to warstwy, które mają tryb: tylko ciemniejsze, połączenie ziarna, miekkie światło i rozjaśnienie. Tu pojawia się problem. Gdy chciałabym wyznaczyć pole gifa na przezroczyste to otrzymuję taki efekt:
http://oi67.tinypic.com/2sb8y08.jpg
I przez tą przezroczystość nie ma zachowanego efektu textur.

Druga opcja jest taka by zrobić tę całość w gimpie, ale z moimi umiejętnościami wyjdzie tak, że każda warstwa będzie działać jak jeden oddzielny kadr.
Dodam, że w pliku .xcf ten gif jest pogrupowany

I tu moje pytanie - czy mogę zapisać ten obrazek jako gif w taki sposób by ten gif tylko był ruchomy, a cała reszta zachowała się? Z efektami textur i tak dalej.
« Ostatnia zmiana: 14.09.2016, 20:04:27 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 22.08.2016, 14:06:03 »

Tryb warstwy to algorytm wyznaczający sposób oddziaływania pikseli na tej warstwie na piksele poniżej. Jeśli pod spodem jest przeźroczystość to logicznie, że nie ma tam pikseli i nie ma na co oddziaływać. Aby tekstura nie zaginęła potrzebujesz aby warstwa w innym trybie niz normalny dalej miała pod sobą coś na co będzie działał ustawiony tryb krycia. W gifie, każda warstwa lub grupa to osobna klatka, czyli warstwy xcf-a po eksporcie stracą swój tryb i zachowają się jak ustawione na tryb "normalny". Czyli potrzebujesz aby każda twoja klatka była w trybie normalnym. Przypominam, że klatką może być grupa warstw, jednak przed eksportem go gif-a musisz połączyć tę grupę. Grupa powinna być w trybie normalnym, ale warstwy w niej zawarte już niekoniecznie.
Nie ma wglądu do całości pliku ale najczęstszym rozwiązaniem jest połączenie każdej klatki z tłem. Dla przyspieszenia tego procesu można posłużyć się skryptem http://www.gimpuj.info/index.php?topic=52460.0
Tutaj znajdziesz w/w skrypt, a także dużo innych ciekawych skryptów do animacji.

Przy okazji pamiętaj, że gif nie obsługuje półprzeźroczystości dlatego lepiej uważać czy aby nie masz takich pikseli. Jeśli twój gif nie może mieć tła to najlepiej jak nie będzie zawierał takich pikseli, ponieważ zrobią się nieprzeźroczyste.
Zapisane

Shayen
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.08.2016, 14:31:36 »

Więc tak - grupowanie nie pomaga, bo grupa też będzie traktowana jako oddzielny kadr. Może inaczej wytłumaczę:
To jest mój obrazek z texturami i z białym tłem zamiast gifa. Wszystko co widać w linku poniżej ma zostać w wersji nieruchomej:
http://oi66.tinypic.com/aaam2b.jpg
Część czerwona ma być gifem (ta czarna postać)
http://oi64.tinypic.com/vdkj7.jpg
Ale na tle czerwonym również jest nałożona textura w trybach wyżej wymienionych

Chodzi mi o to by efekty z pierwszego linku były nieruchome. Do tej sygnatury użyłam gifa:
http://oi68.tinypic.com/20qxctv.jpg

Jest tylko pomniejszony.

I chciałabym by tylko on się ruszał. By był pod sygnaturą i texturą.

Czy da się tak w gimpie zrobić?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 22.08.2016, 15:14:59 »

Wybacz, że tyle odpisywałam ale czas sesji na forum mi się skończył i musiałam pisać raz jeszcze całą wiadomość Język

Ja rozumiem o co Ci chodzi, jednak bez wglądu w całość dużo zgaduję. Skrypt, który wcześniej podawałam służy do powielania warstwy i łączenia jej z każdą klatka animacji. Ile klatek tyle razy zostanie zduplikowana owa warstwa. Szkopuł, że nie da się zastosować go na grupach warstw (własnie sprawdziłam).
W każdym razie, skrypt może się przydać jednak podejrzewam, że w twoim przypadku trzeba trochę więcej pokombinować, ponieważ potrzebujesz połączyć animację z kilkoma warstwami w różnych trybach. Jak bardzo kombinowac to nie wiem, potrzebowałabym otworzyć twój plik u siebie. Czy w takim razie, możesz podesłać mi ten plik? Zobaczyłabym jak to dokładnie wygląda i co można zrobić.

Czy docelowa animacja może być nie przeźroczysta? Rozumiem, że czerwona warstwę można wyrzucić?

Edit:

Sprawdziłam sobie trochę na innym gifie, gdzie wrzuciłam kilka warstw z różnymi trybami na samą górę. I tak jak mówiłam jest to możliwe.

Użyłam skryptu, który podałam kolejno na każdej warstwie z efektem. Przeniosłam wszystkie te warstwy, w takiej kolejności jakiej były na sam dół i zaczynając od tej najniższej wybrałam Overlay background. Przed tym pozostałym warstwom z teksturami wyłączyłam krycie aby nie połączyły się z aktualnie wybraną(filtr działa tylko na widocznych warstwach). Kiedy filtr zakończył pracę usunęłam oryginalną warstwę i przeszłam na kolejną warstwę od dołu, włączyłam jej widoczność i zastosowałam ten sam skrypt. Znowu usunęłam oryginalną warstwę. Powtórzyłam te kroki przy każdej warstwie z efektem.

Przykład z użyciem twojego gif-a(randamowe zdjęcia jako tekstury Język):

« Ostatnia zmiana: 22.08.2016, 16:07:42 wysłane przez Hasia » Zapisane

Shayen
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.08.2016, 16:25:10 »

Dokładnie o to mi chodzi. Dziękuję Uśmiech Teraz tylko skrypty ogarnąć Chichot
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Gif, a tryby warstw - zapisanie
Skocz do: