Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Tryb kolorystyczny CMYK i wymiary wizytówki
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Tryb kolorystyczny CMYK i wymiary wizytówki  (Przeczytany 2600 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Madzialena
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 206
Galeria Użytkownika


I told you I'm a psycho @.@


Zobacz profil
« : 19.08.2016, 17:47:47 »

Wie ktoś jak zmienić tryb kolorystyczny na CMYK? Bo jakoś nie mogę tego znaleźć. A druga rzecz to jaki wymiar obrazu ustawić przy projektowaniu wizytówki? Wiem, że najczęstsze wymiary wizytówek w Polsce to 90 mm x 50 mm, ale ile mam doliczyć, albo jak to wykadrować żeby w drukarni nic nie ucięło.
« Ostatnia zmiana: 01.11.2017, 03:12:32 wysłane przez be@ » Zapisane


Prawda jest w oczach.I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie"-Robert Ludlum
Sygnaturki Chichot
Webdesign Duży uśmiech
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.08.2016, 18:15:02 »

Wizytówkę to jednak najlepiej tworzyć w programie wektorowym. Co do CMYK-a, to GIMP nie posiada natywnej obsługi tego trybu kolorów, trzeba zainstalować wtyczkę Separate+: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,14840.0.html
Ja bym jak już to polecała Kritę, gdzie masz natywną obsługę CMYK i możesz od razu tworzyć w tym trybie kolorów, bo po automatycznej konwersji to czasem są przykre niespodzianki, zwłaszcza w przypadku koloru pomarańczowego i niebieskiego.
Z darmowych programów wektorowych do tworzenia wizytówek z natywną obsługą CMYK jest tylko Scribus, ew. sK1 Project na Linuksa, ale ten projekt jest w fazie rozwoju i nie wiem na ile nadaje się do normalnej pracy.
Jeśli chodzi o wymiary, to koniecznie dodaj spady po 3 mm z każdej strony, no i trzeba dodać znaczniki drukarskie, zwłaszcza linie cięcia. Inkscape dodaje te znaczniki automatycznie, Scribus chyba też.
Pamiętaj też o ustawieniu odpowiedniej rozdzielczości na samym początku pracy. Dla wizytówki to będzie 300 - 350 PPI, chyba że masz jakieś mocno szczegółowe zdjęcie w tle, to więcej.
PS
Jakbyś miała projekt przygotowany w Inku, to mogę Ci nawet przygotować do druku, bo ostatnio nieustannie to robię.

@Edycja:
Zapomniałam jeszcze, że samej konwersji na CMYK można dokonać używając prostego, darmowego programiku CMYKTool: https://www.gimpuj.info/index.php?topic=66592.0
« Ostatnia zmiana: 19.08.2016, 19:58:01 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Tryb kolorystyczny CMYK i wymiary wizytówki
Skocz do: