Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Naklejki na przezroczysty szablon  (Przeczytany 6446 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Baronowski
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Baronowski


Zobacz profil
« : 12.12.2015, 17:22:57 »

Witam,
Mam takie pytanie odnośnie robienia naklejek w GIMP-ie.
Ściągam sobie dany wzór naklejki z białym tłem, załóżmy od coś takiego:



Zaznaczam sobie elementy białego tła za pomocą różdżki ustawiając progowanie na około 30, dodaję Kanał Alfa i usuwam gumką do mazania białe tło. Wcześniej ustawiłem progowanie na około 100, ponieważ ładnie wymazywał w/w tło, ale po wydrukowaniu naklejek na przezroczystym szablonie po odklejeniu w ogóle nie widać wzoru jeśli są naklejone na innej barwie niż właśnie biała. Tutaj pytanie - czy to jest wina progowania, że nie widać wzoru czy coś innego? Teraz tak jak wspomniałem ustawiłem próg na 30 i usuwałem tło i tutaj kolejne pytanie - czy to jest w porządku żeby wzór naklejki wyszedł ładny i widoczny na innych kolorach niż biały?
Nie widziałem też, że drukarka nie widzi białego koloru i go nie drukuje i trzeba zmienić typowo biały na taki lekko szarawy - dla czego tak jest?
Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.12.2015, 17:41:54 »

Ten obrazek, co zapodałeś jest bardzo słabej jakości, widać na nim kompresję JPG. Trzeba go poprawić zwiększając kontrast i jak już będzie czarno-biały (czarny musi być całkowicie czarny, bo teraz jest ciemnoszary), to nie trzeba nic zaznaczać, tylko po prostu użyć filtra: Zmiana koloru na alfę.
Po co drukarka ma drukować na biało, skoro kartki są białe? Chyba, że jakaś specjalna, nigdy nie drukowałam naklejek...
Ponadto obraz do druku powinien mieć rozdzielczość 300 PPI, ten Twój co tutaj wrzuciłeś na pewno się do druku nie nadaje, ale można go bardzo łatwo zwektoryzować i wtedy bez problemu zapiszesz w odpowiedniej rozdzielczości.
Zapisane
Baronowski
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Baronowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.12.2015, 18:30:50 »

Ten obrazek to tylko poglądowy do sprawy o którą mi chodziło, ale na przykład jedną z naklejek chcę mieć taką:



I co muszę zrobić, aby dobrze wyglądał na wydruku jako naklejka i nie była przezroczysta. Zaznaczam jak wyżej wspomniałem biały obszar różdżką i dodaję kanał Alfa, a następnie biało tło wymazuję gumką do mazania. Klikam zakładkę "Obraz", a następnie "Rozmiar Wydruku" i zmieniam "Rozdzielczość X" oraz "Rozdzielczość Y" na 300. Dodatkowo zmieniam białe tło napisu "Hoonigan" na lekko szarawe, aby nie wydrukowało się bezbarwne.
Czy nadal to będzie drukowało się przezroczyste tak, że nie będzie tego widać na innym tle niż białe? I jakie najlepiej ustawić progowanie podczas zaznaczania wyżej wymienionego tła?
Dodam, że drukuję to w drukarni.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 12.12.2015, 18:40:11 »

To jest takie sztuczne podbijanie rozdzielczości i nic nie da. Trzeba utworzyć nowy obraz w rozdzielczości 300 czy nawet 350 PPI oraz docelowych wymiarach w mm lub cm i wtedy otworzyć obrazek z naklejką. Trzeba także ustawić wyświetlanie wymiarów w mm lub cm. Jeśli w menu Widok odznaczysz opcję: Punkt do punktu, to będziesz widział rzeczywiste wymiary naklejki po wydruku.
Po co męczyć się gumką? Przecież po zaznaczeniu białego tła wystarczy wyczyścić zaznaczenie klawiszem DELETE albo zmienić biały kolor w przezroczystość używając filtra: Kolory -> Zmiana koloru na alfę.
Polecam tutorial dotyczący prawidłowego usuwania jednolitego tła: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html
Ten obrazek też jest słabej jakości i wymaga poprawy, bo na białym tle widać ciemniejsze piksele, stąd problem z progowaniem.
Co do przezroczystości bieli, to niestety się nie wypowiem, bo nigdy naklejek nie drukowałam i nie miałam potrzeby drukowania białych elementów na ciemnym tle, ani nie posiadam drukarki, która drukuje naklejki. To już chyba trzeba zapytać w drukarni.
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.12.2015, 23:24:41 »

Co do wydruku białego koloru, to w modelu CMYK oznacza on wartość 0 dla każdego koloru, czyli nie drukowanie niczego. Nie ma białego tuszu, więc biały na ekranie, w wydruku przyjmuje kolor kartki. Zrobienie jasnoszarego tła też nic nie da, bo bo prostu wydrukuje ci trochę czerni Język.

Oczywiście to tyczy się domowych drukarek, z tego co wiem w profesjonalnych drukarniach można znaleźć maszyny z białym tonerem.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.12.2015, 23:36:58 »

O właśnie, jeszcze zapomniałam, że do druku musi być w CMYK-u.
Zapisane
Baronowski
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Baronowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.12.2015, 02:09:25 »

Skwarek to jak mam wydrukować coś zamiast białego? Już zrobiłem kilkanaście naklejek i zamiast białego koloru dałem właśnie jasnoszary. Dodam jak wyżej, że drukuję w drukarni, a nie w domu, ale powiedzieli mi tam, że nie ma białego koloru w drukarkach to pewnie oni takiej drukarki nie posiadają.
To są dwie poglądowe naklejki już przygotowane do wstawienia na szablon A4, który będzie przezroczystą folią gotową do naklejenia zaraz po wycięciu, proszę oto one:




Wiem, że brzydko wycięte, ale nie o to chodzi. Oczywiście u mnie w formacie .png nie ma tego białego tła tylko puste pole i powiedzcie mi, czy właśnie taki odcień zamiast bieli normalnie mi wydrukuje drukarka w profesjonalnej drukarni, w której jak wspomniałem nie mają białego tuszu?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.12.2015, 02:14:54 »

To jest pytanie do drukarni. To oni powinni Ci powiedzieć, jak przygotować te naklejki. A skoro nie mogą wydrukować z białym, to zmień drukarnię. Przecież jest ich mnóstwo, można wysłać pliki przez internet, to nie musi być w Twoim miejscu zamieszkania.
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.12.2015, 19:33:11 »

Na przezroczystej nie da rady uzyskać białego koloru bez białego tuszu. Czemu nie możesz po prostu wydrukować na białej folii?
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
Baronowski
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Baronowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 14.12.2015, 01:13:28 »

Bo niektóre naklejki maja elementy, które powinny w środku nie mieć żadnej grafiki, anie wypełnienia.
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 14.12.2015, 18:43:49 »

A nie ma opcji nacięcia dokładnego kształtu na naklejce?
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
Baronowski
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Baronowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 14.12.2015, 21:10:13 »

Na niektórych jest, ale spróbuj dociąć na przykład to:

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: Naklejki na przezroczysty szablon
Skocz do: