Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Efekt przenikania i płynnego łączenia zdjęć
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Efekt przenikania i płynnego łączenia zdjęć  (Przeczytany 61876 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 18.11.2015, 14:36:40 »

Efekt przenikania i płynnego łączenia zdjęć
Tutorial

Opracowanie: be@
Poziom trudności: średni






Tutorial składa się z dwóch części i pokazuje, jak można połączyć dwa zdjęcia tak, aby się wzajemnie przenikały lub przechodziły płynnie jedno w drugie. Efekt ten uzyskamy używając maski warstwy. Warto nauczyć się nią posługiwać.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.14. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Część I - przenikanie

Lime Point 1. Otwieramy wybrane zdjęcia jako warstwy: Plik -> Otwórz jako warstwy [CTRL + ALT + O]. Zdjęcia powinny mieć jednakowe wymiary, jeśli tak nie jest, to większe zdjęcie należy przeskalować używając narzędzia skalowanie Skalowanie lub wybierając z menu: Warstwa -> Skaluj warstwę. W przypadku, gdy zdjęcia mają różne proporcje, trzeba będzie również użyć kadrowania Kadrowanie.



Lime Point 2. Do warstwy znajdującej się wyżej dodajemy maskę warstwy: klikamy PPM na warstwie i wybieramy z menu: Dodaj maskę warstwy.



Kolor maski decyduje o widoczności - stopniu przezroczystości zdjęcia. Czarna maska sprawi, że warstwa będzie całkowicie przezroczysta. Biała maska nie wpłynie na widoczność warstwy. Różne odcienie szarości na masce sprawią, że warstwa stanie się półprzezroczysta. Im ciemniejszy odcień, tym większa przezroczystość. Użycie na masce czarno-białego gradientu sprawi, że warstwa od pełnego krycia będzie stopniowo przechodzić w pełną przezroczystość.

Lime Point 3. W przyborniku ustawiamy kolor czarny jako pierwszoplanowy i biały jako kolor tła, o ile nie były już tak ustawione domyślnie.

Lime Point 4. Wybieramy z przybornika narzędzie gradient Gradient [L]. W opcjach narzędzia ustawiamy gradient:
Kolor pierwszoplanowy na kolor tła (powinien być ustawiony domyślnie)
Kształt: Liniowy (również ustawienie domyślne)

Lime Point 5. Przeciągamy gradientem od górnej do dolnej krawędzi zdjęcia (maska warstwy musi być aktywna - powinna mieć białe obramowanie).





Jeśli chcemy aby zdjęcia przenikały się w inny sposób możemy przeciągnąć gradient odwrotnie albo na ukos bądź w poziomie.



Można również zamiast kształtu liniowego wybrać promienisty, prostokątny lub rozlany. Warto sobie przetestować różne ustawienia.



Na powyższym zrzucie odwróciłam kolory gradientu, ustawiłam kształt promienisty i przeciągnęłam od gałęzi drzewa do narożnika zdjęcia.


Część II - łączenie

Jeśli zdjęcia chcemy ułożyć w jednym rzędzie, to muszą być tej samej wysokości (szerokość może być różna), a jeśli w jednej kolumnie, to muszą być jednakowej szerokości. Poniższa instrukcja dotyczy ułożenia zdjęć obok siebie w jednym rzędzie.

Lime Point 1. Wykonujemy punkty: 1, 3 i 4 z pierwszej części (pkt. 2 pomijamy).

Lime Point 2. W menu Widok włączamy Wyświetlanie granic warstwy, o ile nie jest włączone (powinno być domyślnie).

Lime Point 3. Za pomocą narzędzia przesuwanie Przesuwanie [M] przesuwamy wyższą warstwę w lewo, tak aby zdjęcia częściowo na siebie zachodziły. Należy uważać, aby nie przesunąć warstwy w pionie.



Lime Point 4. Wybieramy z menu Obraz -> Dopasuj płótno do warstw.

Lime Point 5. Ustawiamy sobie pomocniczo pionową prowadnicę równo z lewą krawędzią niższej warstwy.



Lime Point 6. Wykonujemy punkt 2 z pierwszej części tutorialu czyli dodajemy maskę do wyższej warstwy.

Lime Point 7. Przeciągamy gradientem w poziomie od prawej krawędzi wyższej warstwy do prowadnicy. Aby gradient był idealnie poziomo należy przytrzymać klawisz CTRL podczas przeciągania.



Lime Point 8. Teraz możemy wyeksportować zdjęcie np. do formatu PNG lub JPG:



Analogicznie można połączyć zdjęcia ustawiając je w kolumnie. Trzeba tylko przesunąć wyższą warstwę pionowo w górę, ustawić poziomą prowadnicę przy górnej krawędzi niższej warstwy i przeciągnąć gradient w pionie.


Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 20.12.2015, 00:14:05 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.11.2015, 16:56:39 »

Skończone, można sprawdzić.
Tutorial miał być poprawą tego: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,1737.0.html, ale doszłam do wniosku, że właściwie niewiele ma wspólnego z tym starym, więc chyba nie bardzo kwalifikuje się jako poprawa. Nie wiem, co o tym sądzicie?
Zastanawiam się jeszcze, czy nie powinnam dać mniejszych zrzutów. Czekam na opinie.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.11.2015, 19:48:56 »

Ja bym jeszcze chyba dodał, że po tej masce można "pomaziać" ręcznie pędzlem o kolorze biały, lub czarnym, aby np. nadać temu przenikaniu jakiś inny kształt niż taki równy.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.11.2015, 20:02:11 »

Też się zastanawiałam, ale czy to już nie będzie za wiele? Ludzi te maski warstw zazwyczaj przerażają.
To może zrobić jeszcze jeden tutorial na wtapianie zdjęcia w tło i przy okazji tam to omówić?
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.12.2015, 14:58:39 »

Jakbyś omówiła to w osobnym punkcie, to myślę, że nie było by problemu.
W każdym razie - jeśli to już koniec, to może lecieć do indeksu.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.12.2015, 00:05:35 »

Dzięki wielkie Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Efekt przenikania i płynnego łączenia zdjęć
Skocz do: