Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Perspektywa i siatki perspektywiczne  (Przeczytany 7133 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Octavian
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 04.09.2015, 16:55:46 »


    Zacznę trudnym tematem, ale niewątpliwie ciekawym. Chciałbym porozmawiać o budowaniu siatek perspektywicznych w naszym ulubionym programie graficznym. Żadne tam Auto-Kłady i inne takie nie wchodzą w grę! Cool
Jak mawiał wielki znawca tematu Leon Marek Suzin, tatuś legendarnego prezentera ważne by problem rozwiązać nie tylko poprawnie, ale w najprostszy możliwy sposób!
Strasznie zaciekawiły mnie dwie kwestie, po pierwsze możliwość budowania sześcianów przedstawiona  TUTAJ nie rozumiem jednak na czym dokładnie polega funkcja środka przekształcania w tym przypadku i możliwość wyrysowania siatki.
     Dobrze wygląda też TA  metoda, nie ogarniam jednak tego co dzieje się po 4 kroku, przerosło mnie to.

Jeśli zaciekawi was temat zapraszam do dyskusji, próbowałem też ustawić parametry przy klonowaniu aby uzyskać taki efekt, ale bez rezultatu.   
Może właściwym byłoby zwrócenie uwagi na ustawienia samej ścieżki?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.09.2015, 17:11:22 »

A czego dokładnie nie rozumiesz w tej drugiej metodzie? W pkt. 4 pokazany jest tylko efekt działania z pkt. 3. Masz już gotową siatkę prowadnic, włączasz przyciąganie do prowadnic i rysujesz piórem.
Co do pierwszej metody, to zaraz się jej przyjrzę , ale pewnie będę musiała poeksperymentować.
W każdym razie mam wrażenie, że żadna z tych metod nie daje takiej pełnej perspektywy. Brakuje jakby jednego wymiaru jeszcze i chyba nie da się uzyskać w Inkscape takiego efektu jak w programie 3D, co już było wałkowane w wątku na forum: http://inkscape-tutorial.pl/forum/potrzebuje-pomocy/145-rysowanie-w-perspektywie-siatka.html, ale nie mam pewności, bo właśnie nie jestem szczególnie biegła w posługiwaniu się tymi sześcianami 3D.

@Edit:
Trochę się jeszcze pobawiłam tymi sześcianami, ale właściwie nie jestem pewna co dokładnie chcesz osiągnąć. Sama nie do końca ogarniam jakieś bardziej precyzyjne posługiwanie się nimi. Nie znalazłam dobrego tutorialu w języku polskim. Punkty zbiegu można przełączać pomiędzy dwoma trybami: skończonym i nieskończonym (równoległym) oraz ustalać ich położenie wpisując kąt w trybie nieskończonym, lub przesuwając ręcznie punkt zbiegu w trybie skończonym. Najlepiej sobie poeksperymentować z tymi ustawieniami. Można także przesuwać ścianki samego sześcianu wyciągając go w kierunkach punktów zbiegu, bądź chwytając za środek oznaczony x zmieniać położenie całego sześcianu.

Tutaj wszystkie znikające punkty są w trybie skończonym:





Tutaj punkt na osi Y jest w trybie nieskończonym pod kątem 2700 (przycisk: || jest aktywny):




Jeśli natomiast chodzi o efekt z obrazka na końcu Twojego posta, to ja bym sobie wyrenderowała zwykłą siatkę: Efekty -> Renderowanie -> Siatka i zastosowała do niej perspektywę: Efekty -> Modyfikuj ścieżkę -> Perspektywa. Sprawdziłam i bardzo ładnie to wychodzi:



Teraz można użyć interpolacji (Efekty -> Wygeneruj ze ścieżki -> Interpolacja), aby uzyskać efekt przestrzenny:



Zduplikowałam ścieżkę i kopię przesunęłam pionowo w dół, a oryginalnej zmieniłam kolor na jasnoczerwony. Można pokombinować z kolorami i uzyskać ciekawszy efekt, np.:



Tutaj zastosowałam interpolację do trzech śieżek: żółtej, czerwonej i czarnej.
 
« Ostatnia zmiana: 04.09.2015, 21:51:28 wysłane przez be@ » Zapisane
Octavian
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.09.2015, 19:44:51 »


Dziękuję za pomoc, choć uważam że temat nie został jeszcze definitywnie wyczerpany.
Istotnie pomysł z rozciągnięciem siatki w perspektywie wydaje mi się dużo bardziej elegancki, niż poprzednie metody.
Pozbieram teraz wszystkie informacje, poczytam trochę na forum i postaram się przedstawić jakieś konstruktywne wnioski.
Zdecydowanie wpisywanie sześcianów w siatkę i ich budowa to zagadnienie, które postrzegam jako kluczowe, choć nie spodziewam się, że ogół podzieli mój punkt widzenia problemu.
Całkowicie odrzucam pogląd który sugeruje, że Inkscape jest niekompletny, że brakuje mu jakiegoś wymiaru - nic bardziej mylnego gdy mowa o tworzeniu iluzji trójwymiarowości w dwóch wymiarach, siatka perspektywiczna to tylko dwie kropki i kilka kresek, jej potencjał leży w zrozumieniu mechanizmów samej optyki, czyli właściwym umieszczeniu tych "kropeczek" i "kreseczek".

Tak więc, na razie zostawiam problem, a uzbrojony w wiedzę zamierzam powrócić do tego ciekawego wątku, jeszcze raz dziękuje za pomoc i zaangażowanie w problem.
Siatka przedstawiona w przykładzie kapitalnie oddaje atmosferę którą chciałem uchwycić - czyli kiczowatych efektów w stylu lat 80s, Dobra Robota @be!  Cool
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: Perspektywa i siatki perspektywiczne
Skocz do: