Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Legalne dodatki do GIMPA  (Przeczytany 6580 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« : 03.08.2012, 13:06:57 »

Nie jestem pewien czy umieściłem temat w dobrym dziale.

Chciałbym poruszyć temat legalnych dodatków do programu GIMP.
Jak wiadomo ciężko jest znaleźć coś prawdziwie legalnego i za darmo. Szanuję prawa autorskie i jeżeli nie mam pewności nie ściągam.
Chciałbym Was zapytać o legalne i darmowe strony na których można pobrać czcionki i pędzle. Słyszałem, że Nasz kochany GIMP obsługuje też format photoshopowy tylko jaki? Czy wgrywa się te photoshopowe pędzle tak samo jak gimpowe?

Wiem, że jest/są tematy na forum o czcionkach itp., ale nie mam pewności co do legalności. Dla przykładu (nie mogę podać linka bo nie mam 10 postów) jest tutorial na sygnaturkę, który zawiera odnośniki do deviantartu. Z tego co mi wiadomo deviantart automatycznie przypisuje "Wszystkie prawa zastrzeżone", chyba, że użytkownik zaznaczy licencję Creative Commons. Najlepsze strony to takie na których autorzy sami określają prawa.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02.09.2012, 13:53:19 wysłane przez Grafik_adept » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.08.2012, 14:13:26 »

GIMP normalnie obsługuje pędzle do PS-a. Wrzucasz je do tego samego folderu co pędzle "gimpowe".
Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.08.2012, 10:14:55 »

maaaamo
1.Pędzle Photoshopowe (.abr) wgrywa się tak samo jak gimpowe do katalogu z pędzlami
2. jeśli chodzi o czcionki, to osobiście używam Dafonta (http://dafont.com), co do legalności to
Cytat: dafont
The fonts presented on this website are their authors' property, and are either freeware, shareware, demo versions or public domain. The licence mentioned above the download button is just an indication. Please look at the readme-files in the zips or check the indicated author's website for details, and contact him/her if in doubt. If no author/licence is indicated that's because we don't have information, that doesn't mean it's free.
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.08.2012, 11:44:45 »

maaaamo
Proszę o wyrozumiałość dla początkujących.

2. jeśli chodzi o czcionki, to osobiście używam Dafonta (http://dafont.com), co do legalności to
Cytat: dafont
The fonts presented on this website are their authors' property, and are either freeware, shareware, demo versions or public domain. The licence mentioned above the download button is just an indication. Please look at the readme-files in the zips or check the indicated author's website for details, and contact him/her if in doubt. If no author/licence is indicated that's because we don't have information, that doesn't mean it's free.
Dziękuje Ci bardzo! Nie zauważyłem tego!

--------------------------------------------

Kontynuując wątek chciałbym zapytać o zdjęcia z, których korzystacie do zarobkowych/komercyjnych projektów. Licencje Creative Commons są super i można znaleźć dużo zdjęć, ale powiedzmy sobie szczerze, Kto chciałby np. na banerach lub pod logo umieszczać dane autora? Moim zdaniem licencje Creative Commons są raczej prezeznaczone dla własnego użytku lub jeżeli Ktoś ma własną działalność i nie przeszkadzają mu dane autora/-ów.

Na sxc.hu można znaleźć zdjęcia royalty free, ale czytając :
http://www.sxc.hu/info.phtml?f=help&s=7_2
z mojego ubogiego angielskiego + tłumacza google doszedłem do tego, że nie wolno robić loga Smutny. Czy byłby Ktoś tak łaskawy, i powiedział mi co można, a czego nie można ze zdjęciami royalty free, czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki np. pytanie autora o zgodę itp.?

PS Ewentualnie, jeżeli istnieje taka legalna strona na, której są umieszczone zdjęcia za darmo i do dowolnego użytku to proszę o link.
PS2 Bea znalazłem informację, że PS-owe brushe mogą scrashować gimpa? Mnie się to osobiście nie zdarzyło, ale czy oprócz abr istnieje jakiś inny typ pędzli, których nasz kochany Gimp nie lubi?

Pozdrawiam serdecznie
Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 28.08.2012, 13:13:20 »

Cytuj
PS2 Bea znalazłem informację, że PS-owe brushe mogą scrashować gimpa? Mnie się to osobiście nie zdarzyło, ale czy oprócz abr istnieje jakiś inny typ pędzli, których nasz kochany Gimp nie lubi?

Jeśli do foleru z pędzlami wgrasz ich zbyt dużo (liczone w tysiącach), istnieje prawdopodobieństwo, że twój komputer tego nie wytrzyma i GIMP się zawiesi już podczas uruchamiania.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 29.08.2012, 01:44:27 »

PS2 Bea znalazłem informację, że PS-owe brushe mogą scrashować gimpa? Mnie się to osobiście nie zdarzyło, ale czy oprócz abr istnieje jakiś inny typ pędzli, których nasz kochany Gimp nie lubi?
GIMP z całą pewnością bez żadnych problemów obsługuje pędzle: ABR, GBR, VBR oraz GIH. Nic mi nie wiadomo o tym, by obsługiwał jeszcze jakieś inne. Nigdy nie miałam potrzeby tego sprawdzać. A wysypuje się, tak jak napisał Terrqge, od nadmiernego obciążenia dużą ilością pędzli, bez względu na ich format.
Zapisane
Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.09.2012, 10:32:28 »

Za odpowiedzi w sprawie pędzli dziękuje!

Wracając do tematu darmowych fotek znalazłem taką stronę:
http://www.stockphotosforfree.com/

Całkowicie darmowe, komercyjnie czy nie, free.
Czy znacie podobne strony?
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 01.09.2012, 21:09:33 »

Cytuję z podanej przez Ciebie strony:
Cytuj
There are never any fees to download our stock photos, and they come with a royalty free license so you can use them in all types of media, for worldwide distribution, forever! You can even use them in commercial projects—always free!
Ale lepiej się jeszcze upewniaj szukając jakichś informacji przy każdym zdjęciu.

Tutaj trochę pisałem na ten temat:
Wszelkie techniki w GIMP-ie dozwolone. Należy wykorzystać obraz podlinkowany w temacie ale można również używać dodatkowych zasobów pochodzących z legalnych źródeł.
Darmowe zdjęcia znajdziecie m.in. na stronach:
A także w galeriach wielu użytkowników deviantART np.:

Jak na deviantART poprzeglądasz kategorię "stock photos" to znajdziesz masę takich kont.
Zapisane

Grafik_adept
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika

Grafik_adept


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 02.09.2012, 09:53:14 »

Dziękuje bardzo!

PS DA jest fajne, ale strasznie uboga szukajka. Nie można filtrować po licencjach... Często jest też tak, że Ktoś nie używa licencji CreativeCommons, a w podpisie pozwala ściągać itp. Sprawdzanie każdego obrazka jest dość uciążliwe...

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Legalne dodatki do GIMPA
Skocz do: