Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - InkscapeWątek: [ROZ] Efekt 3D w InkScape na łukowatych elementach
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Efekt 3D w InkScape na łukowatych elementach  (Przeczytany 14774 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
malum
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

malum


Zobacz profil
« : 07.05.2012, 23:25:33 »

Witam!
Od kilku godzin walczę z uzyskaniem efektu 3D jak na poniższej grafice:

Mówiąc dokładniej, chodzi o czarną łukowatą wstawkę, która w górnej części ma gradientowe przejcie do koloru szarego, dodatkowo zwężające się wraz ze zwężaniem się całego elementu. W InkScape gdy nałożyłem gradient na prostokąt i zacząłem go deformować, to okazało się, że prostokąt można zdeformować dowolnie (po przekształceniu w ścieżkę), ale gradient pozostaje niezmieniony Smutny Doradźcie proszę jak to zrobić.
« Ostatnia zmiana: 08.05.2012, 17:34:45 wysłane przez malum » Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 08.05.2012, 08:12:15 »

Gradient się tu nie zmienia, po prostu wypełniony element jest zwężony, a zwężenie gradientu to złudzenie optyczne. Możesz to sprawdzić pobierając i porównując kolory z różnych miejsc.
Zapisane

malum
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

malum


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.05.2012, 10:14:07 »

Gradient się tu nie zmienia, po prostu wypełniony element jest zwężony, a zwężenie gradientu to złudzenie optyczne. Możesz to sprawdzić pobierając i porównując kolory z różnych miejsc.



To chyba jednak nie jest wrażenie optyczne, poza tym jest jeszcze kilka innych problemów, popatrz:

1. Tak wygląda grafika wyjściowa - czarny pasek z gradientem na górze:



2. Gdy zwężę pasek z jednej strony powinien się zwęzić zarówno czarny pasek jak i gradient, a tym czasem gradient pozostał, a czarny pasek zniknął:



3. To jednak początek problemów. Gdy próbuję wyginać obiekt okazuje się, że gradient pozostaje niezmieniony:



Podobnie sprawa ma się z obracaniem, gdy obrócę obiekt okazuje się, że gradient pozostaje w tym samym położeniu, czyli równolegle do dolnej krawędzi ekranu. Mogę oczywiście zmienić kierunek gradientu, ale nie jestem w stanie zastosować go na łukowatej powierzchni.

Zapisane
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.05.2012, 14:09:44 »

A masz zaznaczone przeksztalcenie gradienu?
Zapisane
malum
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

malum


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.05.2012, 14:55:58 »

A masz zaznaczone przeksztalcenie gradienu?

Oświeć mnie gdzie jest ta opcja!?
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 08.05.2012, 15:29:52 »

Odpowiedź jest nieco trudniejsza do wytłumaczenia, niż się wydaje. Trzeba stworzyć obiekt w kształcie tego wypełnienia z rysunku, który załączyłeś lub załączyłaś (nie wiem czyś chłopak czy dziewczyna). Wystarczy duplikujesz go dwa razy, jeden obiekt przesuwasz nieco niżej, i modyfikujesz tak aby wystawał poza dwa pozostałe, następnie wypełniasz czarnym kolorem, drugi obiekt wypełniasz białym. Pierwszy obiekt rozmywasz odpowiednio (samemu trzeba dobrać parametry), następnie grupujesz te dwa obiekty i przesuwasz na spód. Gdy już są na spodzie widać trzeci obiekt, zaznaczasz go i zaznaczasz zgrupowane wcześniej obiekty a następnie z menu wybierasz obiekt->przytnij->ustaw.

Wiem, że to trochę zagmatwane, ale obawiam się, że lepiej nie umiem wytłumaczyć. W załączniku możesz obejrzeć jak to wygląda zrobione tą metodą.

* grafika.svg (9.29 KB - pobrany 278 razy.)
Zapisane

malum
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

malum


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 08.05.2012, 16:32:30 »

Odpowiedź jest nieco trudniejsza do wytłumaczenia, niż się wydaje. Trzeba stworzyć obiekt w kształcie tego wypełnienia z rysunku, który załączyłeś lub załączyłaś (nie wiem czyś chłopak czy dziewczyna). Wystarczy duplikujesz go dwa razy, jeden obiekt przesuwasz nieco niżej, i modyfikujesz tak aby wystawał poza dwa pozostałe, następnie wypełniasz czarnym kolorem, drugi obiekt wypełniasz białym. Pierwszy obiekt rozmywasz odpowiednio (samemu trzeba dobrać parametry), następnie grupujesz te dwa obiekty i przesuwasz na spód. Gdy już są na spodzie widać trzeci obiekt, zaznaczasz go i zaznaczasz zgrupowane wcześniej obiekty a następnie z menu wybierasz obiekt->przytnij->ustaw.

Wiem, że to trochę zagmatwane, ale obawiam się, że lepiej nie umiem wytłumaczyć. W załączniku możesz obejrzeć jak to wygląda zrobione tą metodą.

Chyba się udało - poniżej dwie wersje, jedna (górna) bez przycinania, dolna z przycinaniem:

Dzięki wielkie za pomoc - o to chodziło :-)

Właśnie widzę, że dołożyłeś załącznik - wyszło Ci ciut lepiej niż mi, ale poćwiczę Uśmiech jeszcze raz dzięki!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - InkscapeWątek: [ROZ] Efekt 3D w InkScape na łukowatych elementach
Skocz do: