Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Siatka z okrągłymi otworami  (Przeczytany 60756 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 25.11.2011, 22:25:37 »

Siatka z okrągłymi otworami
Tutorial

Opracowanie: beata072
Poziom trudności: łatwy

(kliknij aby powiększyć)



Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 800 x 800 px i kolorze jasnoszarym b2b2b2

Lime Point 2. Zmieniamy nazwę warstwy Tło na Siatka

Lime Point 3. Wybieramy: Filtry -> Zniekształcenia -> Wydruk gazetowy  i ustawiamy:
          Rozdzielczość: dwie pierwsze wartości pozostawiamy ustawione domyślnie
          Rozmiar oczka: 30
          Rozdzielane kanały: RGB
          Zablokuj kanały: zaznaczone
          Kąt: 45 (we wszystkich kanałach musi być taki sam)
          Rodzaj punktu: Kółka
          Nadpróbkowanie: 15
          Klikamy OK



Lime Point 4. Zmieniamy czarny kolor w przezroczystość: Kolory -> Zmień kolor w alfę, wybieramy czarny i klikamy OK



Lime Point 5. Zmieniamy kolor naszej siatki. Można to zrobić na różne sposoby, podaję dwa przykładowe:
     Sposób I
Wybieramy Kolory -> Barwienie i zmieniamy kolor na taki jaki nam odpowiada, najlepiej jakiś ciemny odcień szarego. Ja wybrałam 0e1823



     Sposób II
W oknie warstw blokujemy przezroczystość warstwy zaznaczając okienko Blokowanie. Ustawiamy wybrany kolor w przyborniku i przeciągamy go bezpośrednio na obraz lub wypełniamy przy pomocy kubełka Wypełnienie kubełkiem. Odznaczamy blokowanie


Lime Point 6. Wybieramy Filtry -> Dekoracja -> Dodaj fazę z ustawieniami:
          Grubość: 6
          Pozostałe okienka odznaczone


Lime Point 7. Powtarzamy dodanie fazy:  Filtry -> Wyświetl ponownie "Dodaj fazę", tym razem wybierając grubość: 5

Lime Point 8. Znów powtarzamy dodanie fazy, nie zmieniając grubości (pozostawiamy 5): Filtry -> Powtórz "Dodaj fazę"

Lime Point 9. Ostatni raz powtarzamy dodanie fazy. Powinniśmy otrzymać taki wzór:


Lime Point 10. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę powyżej Siatki, ustawiamy jej tryb na Miękkie światło i nazywamy ją Światło


Lime Point 11. W przyborniku ustawiamy kolor biały jako pierwszoplanowy

Lime Point 12. Klikamy w narzędzie gradient Gradient i ustawiamy:
           Gradient: Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość
           Kształt: Promienisty

Lime Point 13. Przechodzimy na warstwę Światło (klikamy na nią w oknie warstw) i przeciągamy po niej gradientem od środka obrazu w kierunku narożnika


Lime Point 14. Duplikujemy Duplikowanie warstwy warstwę Światło i krycie kopii ustawiamy na ok. 30



Lime Point 15. Wybieramy z przybornika narzędzie przesuwanie Przesuwanie, klikamy nim na warstwę kopia: Światło i przesuwamy pionowo w górę o ok. 100px używając strzałek na klawiaturze

Lime Point 16. Warstwę Światło (tą oryginalną) łączymy z warstwą Siatka:
           - w oknie warstw klikamy PPM na warstwie Światło i wybieramy Połącz w dół

Lime Point 17. Teraz możemy utworzyć nową warstwę poniżej siatki i wypełnić wybranym kolorem lub deseniem albo wkleić na nią dowolne tło, które chcemy mieć pod siatką, np. jakąś teksturę



Lime Point 18. Przechodzimy na warstwę Siatka i wybieramy: Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia z ustawieniami:
        Przesunięcie X: 4
Przesunięcie Y: 4
Promień rozmycia: 3
Kolor: czarny
Krycie: 60 (jeśli tło jest bardzo ciemne lub pstrokate, można zwiększyć krycie, np. na 80)
Dopuszczalne powiększenie: zaznaczone


Lime Point 19. Na koniec kadrujemy wzdłuż granic warstwy Siatka, aby pozbyć się wystającej części warstwy Drop Shadow, powstałej po dodaniu cienia:
        Mając wciąż aktywną warstwę Siatka, wybieramy narzędzie kadrowanie Kadrowanie i zazanaczamy całą warstwę dokładnie wzdłuż krawędzi, po czym klikamy ENTER

Koniec



Nie byłam pewna, jak prawidłowo zatytułować ten tutorial; w sumie jest to taka perforowana powierzchnia.
Wszelkie pytania i uwagi mile widziane Uśmiech



  Sposób na stworzenie tła w postaci perforowanej powierzchni.
« Ostatnia zmiana: 08.02.2012, 19:36:50 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
Crom
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Crom


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.11.2011, 20:21:56 »

Hmmmm... ciekawe na czyim tutorialu się wzorowałaś ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.11.2011, 20:29:06 »

Na niczyim, a jest gdzieś podobny? Szczerze mówiąc nie szukałam i nie sprawdzałam, chociaż pewnie są w sieci takie tutoriale, jeśli nie do Gimpa, to do PS-a. Zainspirowało mnie pytanie Nacomi o kropkowane tło: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,53990.0.html i tak bawiąc się tym wydrukiem gazetowym przyszło mi do głowy właśnie coś takiego. Poza tym w sieci jest mnóstwo tutoriali, zwłaszcza do PS-a i zapewne nieraz się zdarzyło, że komuś przyszło do głowy coś, co już wcześniej zostało opracowane przez kogoś innego i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może zostać posądzony o plagiat. Nie wiem dlaczego ludzie często robią z takich rzeczy aferę i dlaczego zadajesz mi właśnie takie pytanie...
« Ostatnia zmiana: 27.11.2011, 21:36:59 wysłane przez beata072 » Zapisane
wiktoria2001197
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.02.2012, 22:17:50 »

Jako pierwsza wstawiam prace Muszę tylko obciąć te białe tlo co lekko widać.Hm...w sumie nie az tak lekko...
Oto praca




A co do tutka to mi się podoba,proste niby niepotrzebna siatka,ale ta umiejetnosc robienia takiej siatki moe sie kiefdyś przydać ; )
« Ostatnia zmiana: 09.02.2012, 09:39:18 wysłane przez Sooly » Zapisane
siuranina
Gość
« Odpowiedz #4 : 10.02.2012, 13:11:42 »

Wersja bez tła z zagęszczonymi oczkami. Deseń zrobiłem sam.
Mi to przypomina siatkę w telefonie (przed głośnikiem) :


« Ostatnia zmiana: 18.02.2012, 14:01:09 wysłane przez ReorDion » Zapisane
ProJumz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.02.2012, 14:26:56 »

Bawię się tym wydrukiem a tu nagle oświeciło mnie że mam dokładnie taki sam deseń !  Chichot Dam go w załączniku jakby ktoś chciał.

* Tło#1.pat (1000.03 KB - pobrany 848 razy.)
Zapisane

olesia567
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.02.2012, 11:18:04 »

Bardzo realistyczna siatka.
Zapisane

olesia567
Leny20
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Leny20


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.03.2012, 12:01:01 »

http://i44.tinypic.com/313nmh1.png
« Ostatnia zmiana: 06.03.2012, 14:13:34 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Myrevin
Gość
« Odpowiedz #8 : 12.03.2012, 20:52:04 »



Dodam coś od siebie. Ja przy tworzeniu nowego obrazu tło sobie ustawiłem na przezroczyste, utworzyłem nową warstwę i ją wypełniłem jasno szarym kolorem. Potem w opcjach filtru wydruk gazetowy zamiast RGB zaznaczyłem Intensywność. Uzyskałem w ten sposób od razu przezroczyste otwory. Prosty i przejrzysty tutorial.  Cool 
Zapisane
cyanek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

cyanek


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 22.04.2012, 10:06:36 »

 Płacz  mam pewnie problem mianowicie dochodzę do momentu w którym jest "zmień kolor w alfe". W moim gimpie to jest jasnoszare i nie dam rady na to kliknąć Smutny Nie wiem co mam zrobić Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.04.2012, 10:18:52 »

Może masz obraz w trybie indeksowanym albo w odcieniach szarości? Sprawdź: Obraz -> Tryb. Powinien być w trybie RGB, jeśli jest inny, to musisz zmienić.
Zapisane
cyanek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

cyanek


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 25.04.2012, 10:46:57 »

Może masz obraz w trybie indeksowanym albo w odcieniach szarości? Sprawdź: Obraz -> Tryb. Powinien być w trybie RGB, jeśli jest inny, to musisz zmienić.

Dziękuję  Mrugnięcie sprawdzę Uśmiech
Zapisane
Enterprise
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Enterprise


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.04.2012, 02:47:10 »

Robione z nudów chyba wyszło mi.



http://i45.tinypic.com/2na47xx.png
Zapisane
kORMORAN
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 06.11.2012, 22:03:10 »

Mam problem z gimpem 2.8 nie działa mi filtr wydruk gazetowy nagle straciły się wszystkie kropki żadne ustawienia nie pomagają POMOCY!.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Siatka z okrągłymi otworami
Skocz do: