Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wallpaper tutorial (+GMIC)  (Przeczytany 85348 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Simon1995
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 719
Galeria Użytkownika


Unstoppable


Zobacz profil
« : 23.12.2010, 11:59:37 »

Wallpaper
Tutorial

Opracowanie: Simon1995
Poziom trudności: trudny





Witam. Dzisiaj nauczymy się podstawowych zasad odnośnie tworzenia tapet na nasz pulpit. Podstawowa zasada to rozmiar. W tapetach nie ma takiej swobody jak w sygnaturach. Najpopularniejsze rozmiary (podawane w pikselach) to:
1024x768
1280x1024
1366x768
1440x900
1600x1200
1280x960
1920x1200
1280x800
1680x1050
1152x864
1920x1080
1280x768
1024x600
Musimy stosować się do tych rozmiarów, bo w przypadku gdy nie będziemy tego robić, po ustawieniu tapety na pulpit, będzie ona wyglądała nienaturalnie, tj. będzie rozciągnięta, czy nie będzie obejmowała całego ekranu, nie będzie widać jej całej itd.
Tak więc pierwszy krok: jeśli chcemy zrobić tapetę na swój monitor - sprawdzamy jego rozdzielczość. No i zaczynamy!


Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Po pierwsze musimy zastanowić się nad tematem naszej pracy. Tapeta, która będzie nam służyć za przykład w tym tutorialu została stworzona przeze mnie na konkurs, którego tematem przewodnim były wydarzenia XXI wieku. Pomyślałem o śmierci Michaela Jacksona i postanowiłem przedstawić ją właśnie w formie tapety. Na początku musimy zaplanować, jak ma nasza tapeta wyglądać, przynajmniej ogólnikowo, czyli w skrócie - musimy mieć pomysł. Jeśli siądziemy do GIMP-a bez pomysłu i będziemy tworzyć "na spontana" to nic na prawdę dobrego nam nie wyjdzie. Tak więc myśleliśmy usilnie i mamy plan. Otwieramy naszego GIMP-a i tworzymy nowy plik (Plik -> Nowy...) o wybranych przez nas rozmiarach. U mnie 1366x768px. Otwieramy na nim wybrany przez nas render/stock. Render, który został użyty przeze mnie dostępny jest w załączniku, w paczce.



Lime Point 2. Teraz pobawimy się z renderem. Duplikujemy render i na powielonej warstwie wchodzimy w Kolory -> Odcień i Nasycenie i ustawiamy Pasek Odcień na 180. Uzyskaną w ten sposób warstwę ustawiamy na pokrywanie. Następnie wyłączamy widoczność warstwy z czarnym tłem i tworzymy nową z widoku (Warstwa -> Nowa z widoku) Uzyskaną warstwę smużymy w okolicach nóg i palca, zwykłym miękkim pędzlem na domyślnych ustawieniach.

Lime Point 3. Teraz bardzo ważny moment w tutorialu. Musimy użyć GMIC-a. Co to jest i jak go zainstalować mamy opisane tutaj. Ciągle mamy wyłączoną widoczność warstwy z czarnym tłem. Znów tworzymy nową z widoku i stosujemy na niej GMIC-a. Wchodzimy w Filtry -> GMIC... -> Artistic -> Painting... i używamy tego filtra z domyślnymi ustawieniami. Jeżeli używacie tego renderu co ja, wygumkujcie efekt z prawego ramienia MJ-a. Pamiętajcie też, żeby zawsze wygumkowywać efekt z twarzy. Tryb warstwy: Normalny. Włączamy widoczność warstwy z czarnym tłem. Duplikujemy warstwę z efektem z GIMC-a i ustawimy jej tryb na Pokrywanie. Uzyskaliśmy następujący efekt:



Lime Point 4.Teraz otwieramy teksturę 1 (w paczce w załączniku) i ustawiamy ją pod warstwami z renderem. Duplikujemy ją i ustawiamy duplikat na pokrywanie. Uzyskany efekt:



Lime Point 5. Dobra to teraz nowa z widoku i zaczynamy kosmetykę. Znowu smużymy troszkę w okolicach nóg Michaela. Następnie otwieramy teksturę 2 - Tryb warstwy: Przesiewanie. Następnie wklejamy teksturę 3 i ustawiamy jej tryb na Mnożenie. W końcu otwieramy teksturę 4, ustawiamy ją w okolicach nóg postaci i Tryb Przesiewanie, Krycie 62%.



Lime Point 6. No to teraz napis. Ja zrobiłem go tak. Najpierw główny tekst czcionką Tahoma (rozmiar 8). Między każdą literą zrobiłem odstęp równy 4 spacjom, i przerwa większa dla postaci. Później duplikowałem napis i rozmyłem Gaussem 5 (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa). Oczywiście jest to kwestia dowolności. Następnie wklejamy teksturę 5, również w okolicach nóg Michaela i ustawiłem jej tryb na Presiewanie. Następnie znów nowa z widoku. Na niej stosujemy Filtry -> GMIC -> Degradations -> Additive noise. Ustawienia domyślne. Krycie warstwy: 25%.



Lime Point 7. No to znów nowa z widoku i kosmetyka. Wybieramy Filtry -> GMIC -> Degradations -> Random shade stripes. Ustawienia domyślne. Krycie warstwy: 35%.



Lime Point 8. Nowa z widoku. Teraz bardzo ważny zabieg. Filtry -> GMIC -> Various -> Random GMIC command. Na powstałej warstwie tworzymy maskę warstwy (Klikamy PPM na naszej warstwie i Dodaj maskę warstwy... -> Biały (pełne krycie)) Tryb warstwy: Przesiewanie, Krycie 66%.



Lime Point 9. I ostatni punkt naszej pracy. Tworzymy nową z widoku, wchodzimy w Kolory -> Jasność i Kontrast... i bawimy się suwakami aby uzyskać zadowalający nas efekt. U mnie Jasność 15, Kontrast 25. Uzyskaliśmy następujący efekt:



Lime Point Koniec



Tak więc dotarliśmy do końca. Mam nadzieję, że dzięki temu tutorialowi czegoś się nauczyliście. Jeżeli będziecie potrzebowali ode mnie jakichś dodatkowych porad, ewentualnie coś dla Was będzie zbyt trudne, piszcie do mnie na PW lub w tym temacie. Pozdrawiam i życzę wspaniałych efektów końcowych Mrugnięcie
Simon1995


« Ostatnia zmiana: 08.02.2015, 18:57:25 wysłane przez be@ » Zapisane

adipa1
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

adipa1


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.02.2011, 13:09:23 »

" Nowa z widoku. Teraz bardzo ważny zabieg. Filtry -> GMIC -> Various -> Random GMIC command. Na powstałej warstwie tworzymy maskę warstwy (Klikamy PPM na naszej warstwie i Dodaj maskę warstwy... -> Biały (pełne krycie)) Tryb warstwy: Przesiewanie, Krycie 66%."

Tego efektu nigdzie nie mogę znaleźć, nie znajduje sie w Various. Można zastosować jakiś zamiennik z podobnym efektem?
Zapisane
pasqdzia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 08.02.2011, 22:14:30 »

" Nowa z widoku. Teraz bardzo ważny zabieg. Filtry -> GMIC -> Various -> Random GMIC command. Na powstałej warstwie tworzymy maskę warstwy (Klikamy PPM na naszej warstwie i Dodaj maskę warstwy... -> Biały (pełne krycie)) Tryb warstwy: Przesiewanie, Krycie 66%."

Tego efektu nigdzie nie mogę znaleźć, nie znajduje sie w Various. Można zastosować jakiś zamiennik z podobnym efektem?
Też nie mogłam znaleźć, zastąpiłam go Custom GMIC command i też wyszło dobrze.
Po dodaniu kilku swoich efektów, moja praca wygląda  tak:
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=76137
Zapisane
Simon1995
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 719
Galeria Użytkownika


Unstoppable


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.02.2011, 16:47:33 »

To zależy od wersji GMICa. ;-) Może być custom Duży uśmiech
@UP: Zdesaturuj to jeszcze i rozmyj napis ;-) Będzie lepiej Duży uśmiech
Zapisane

adipa1
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

adipa1


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.02.2011, 22:58:47 »

Możesz zuploadować swoją wersję? Bardzo mi zależy na tym, bo tutorial jest świetny. Praca czeka na wykończenie. Uśmiech

//dawidosddl: A możesz powiedzieć, do kogo się zwracasz?
//Ja Do tego Pana, a zarazem autora tematu, który wypowiedizął się wyżej.

http://www.gimpuj.info/gallery/33407_12_02_11_11_08_57.png

Jutro zrobię jeszcze raz.

//dawidosddl: Sorry, nie przeczytałem postu wyżej. Mój błąd.
« Ostatnia zmiana: 02.03.2011, 18:34:50 wysłane przez dawidosddl » Zapisane
Simon1995
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 719
Galeria Użytkownika


Unstoppable


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.03.2011, 18:24:17 »

Efekt jest w tutorialu(patrz -> outcome)
Zapisane

fiszkon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

fiszkon


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 28.03.2011, 09:53:30 »

Jestem początkujący, ale wyszło mi coś takiego :  laugh
Zapisane
UsnNamEd
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

UsnNamEd


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.04.2011, 19:04:32 »


Nie ogarniam tych napisów Chichot
Zapisane
Aleksandra306
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Aleksandra306


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.04.2011, 11:10:28 »

Jak komuś jeszcze potrzebna jest paczka to link[/b]
Kod:
http://www.speedyshare.com/files/28075759/tutmj_www.przeklej.pl.rar
za darmo Mrugnięcie jak coś to pisać o reupload

Ziomioslaw: dzięki za reupload, zedytowałem pierwszy post, usunąłem też parę postów związanych z "aferą".
« Ostatnia zmiana: 26.06.2011, 10:46:26 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
arek133
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 16.07.2011, 20:20:56 »

Mi wyszło tak:
Zapisane

Celestus
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 144
Galeria Użytkownika


Hip Hop - nie dzieli nas a łączy !...


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.07.2011, 21:22:01 »

A oto Artoms Rudnevs w moim   wykonaniu:D http://www.gimpuj.info/gallery/62263_22_07_11_9_17_01.png
« Ostatnia zmiana: 26.07.2011, 20:10:57 wysłane przez dawidosddl » Zapisane


capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 25.07.2011, 21:31:12 »

Ale te "by Celestus94" to już kompletna przesada Uśmiech
Zapisane
Celestus
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 144
Galeria Użytkownika


Hip Hop - nie dzieli nas a łączy !...


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 26.07.2011, 18:59:31 »

Ale te "by Celestus94" to już kompletna przesada Uśmiech
  zawsze daję taki podpis. Przyzwyczajenie . Chichot
Zapisane


Tander
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 35
Galeria Użytkownika

Tander


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 23.09.2011, 23:01:45 »

1600 x 900 8)

Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Wallpaper tutorial (+GMIC)
Skocz do: