Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Malujemy włosy w GIMP-ie  (Przeczytany 90353 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« : 01.09.2010, 21:10:47 »

Malujemy włosy w GIMP-ie
Tutorial

Opracowanie: hasia
Poziom trudności: trudny





W tutorialu tym, postaram się pokazać, jak namalować włosy w GIMP-ie. Poradnik ten będzie wymagał od was czasu i cierpliwości.
Proszę, nie traktować wszystkiego co tu napiszę jako wyroczni, lecz bardziej jako taką wskazówkę, w jaki sposób można malować. Biorąc pod uwagę fakt, że jest wiele sposobów na osiągnięcie jakiegoś efektu, mój wcale nie musi być jedyny i najlepszy. Sama uczyłam się czytając wiele tutoriali różnych autorów i wypracowałam swój własny sposób, który opiszę w tym poradniku.

Dodatkowe pędzle, które będą nam potrzebne znajdziecie w załączniku, są to pędzle wykonane prze ze mnie. Jeżeli ktoś ma ochotę, może sam utworzyć sobie podobne.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.8 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Kształt fryzury.

Tworzymy nowy obraz(Aby nasze włosy nie wisiały w powietrzu, użyłam wcześniej namalowanej twarzy). Do portretów najlepiej jest wybrać jakiś "ciałopodobny" kolor Tła.
Pracować powinniśmy na obrazie o dość sporych rozmiarach. W moim przypadku jest to format A5 wybrany z podstawowych szablonów GIMP-a.
Jeżeli wiemy już jaki kolor włosów będzie miała nasza postać, to tworzymy przy pomocy pędzla Pędzel [P] Circle paletę z czterech kolorów: ciemny, jasny i dwa pośrednie w wybranym przez nas odcieniu. Warstwę z paletą ustawiamy jako wierzchnią. Ja zdecydowałam, że moje włosy będą brązowe.

Tworzymy teraz nową warstwę, ustawiamy ją nad warstwą z postacią, na niej malujemy ciemnym kolorem ogólny kształt naszych włosów. Krycie pędzla ustawiamy na 20%-30%. Odstęp pędzla ustawiam na 1,0. Im mniejszy odstęp, tym gładsze pociągnięcia będzie mieć nasz pędzel, więc przy każdej zmianie pędzla proponuję zmniejszać ten odstęp.
Dalsza  konfiguracja narzędzia powinna wyglądać tak:  W Dynamice pędzla, gdzie mamy Nacisk zaznaczamy: Krycie, Twardość, Rozmiar. Dalej w opcjach zaznaczmy Przyrostowe.
Malując, zawsze w jednej dłoni mam piórko, drugą zaś trzymam na klawiaturze i w celu pobrania koloru z palety wciskam [Ctrl]. W ten bardzo wygodny sposób zmieniam barwy, pobierając je i z palety i swojego obrazka.



Lime Point 2. Pierwsze pasma.

Znowu tworzymy nową warstwę. Teraz, kolorami pośrednimi,  malujemy jak mają układać się poszczególne pasma włosów. Na tym etapie krycie pędzla wybieram intuicyjnie, ale powinno się ono mieścić w przedziale od 15-20. Rozmywamy lekko pasma Rozmyciem Gaussa, Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa. Parametry rozmycia zależne są od  rozmiarów obrazka, przy moim ustawione były na 5.



Lime Point 3. Dynamika włosów.

Teraz będziemy potrzebować rozproszonego pędzla, wybierzcie najgęściejszy z tych z załącznika. Tworzymy warstwę. Ustawiamy krycie pędzla na ok 4-6, i bez zbędnego pośpiechu rysujemy kolejne pasma włosów zaznaczając, w którą stronę podkręcają się i nachodzą na siebie. Ponownie rozmywamy na tych samych ustawieniach.



Lime Point 4. Światło na włosach.

Teraz postaramy się nadać naszym pasmom fakturę włosów.
Zmieniamy pędzel na któryś rzadszy, z tych rozproszonych. Teraz, już dokładniej, malujemy nasze pasma. Pamiętajmy cały czas o tym, że  włosy nakładają się na siebie, przecinają się, falują, łączą się ze sobą. Na tym etapie dobieramy barwy, uwzględniając już gdzie będzie padać światło i jak będą układać się cienie. Rozmywamy.



Lime Point 5. Pierwsze detale.

Zmniejszamy nieco rozmiar pędzelka i kontynuujemy malowanie naszych pasemek, dodając coraz więcej szczegółów.



Lime Point 6. Wchodzimy w detale.

Zmieniamy pędzel na jakiś miękki np. Circle Fuzzy. Musi być małych rozmiarów, bo będziemy malować pojedyncze kosmyki i włosy. Jest to mój ulubiony etap tworzenia włosów.
Teraz zajmiemy się już prawie ostatnimi szczegółami. Jeżeli czujesz się pewnie, to nie musisz  tworzyć nowej warstwy.
Malując ciemne włoski zwiększamy nieco krycie pędzla, malując jasne postępujemy odwrotnie. Maluj włoski wychodzące z poszczególnych pasm, które przebiegają przez inne pasma, krzyżują się, a nawet czasami lekko sterczą.



Lime Point 7. Wykończenie fryzury.

Na koniec trochę kosmetyki. Schodzimy na spodnie warstwy i małym pędzelkiem, używając narzędzia Rozsmarowywania Rozmazywanie , wykończamy widoczne grube pasma włosów, tworząc postrzępione kosmyki, tak jak na obrazku:



Efekt końcowy:



Lime Point Koniec




Pamiętaj, że na malowanie włosów nie ma jednego, najlepszego sposobu. Jak wiele jest rodzajów fryzur i czynników wpływających na dynamikę włosów, tak wiele może być możliwości ich malowania. Ja przedstawiłam tylko jeden z nich.

Miłego malowania!



* Nowy Folder skompresowany (zip).zip (7.96 KB - pobrany 1492 razy.)
« Ostatnia zmiana: 24.02.2013, 16:49:17 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Kira desu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Kira desu


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.01.2011, 19:45:23 »

swietny efekt super te wlosy,
ja chyba takiej cierpliwosci nie mialam Skwaszony ale fryzura top trendy trzeba przyznac xD Mrugnięcie

Zapisane
Kira desu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Kira desu


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.02.2011, 21:53:51 »

drugie podejscie  Mrugnięcie puchacze w modzie xD  Rozmazywanie

Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 17.02.2011, 19:51:46 »

To bardzo dobry tutorial Uśmiech Jestem za niego wdzięczna bardzo!
Mój efekt jest daleki od perfekcji..ale ...jeszcze tydzień temu w ogóle nie potrafiłam rysować włosów Uśmiech
Zapisane

SeBB
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

SeBB


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.03.2011, 21:21:20 »

Witaj Mi wychodzi coś takiego postępuje zgodnie z tutorialem nie wież co robię źle?
zależy mi na tym

http://www.gimpuj.info/gallery/16613_27_03_11_9_18_57.png


* szkicgimp.png (922.13 KB, 1017x1253 - wyświetlony 2792 razy.)
« Ostatnia zmiana: 28.03.2011, 17:19:49 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Przeczytaj regulamin.
Thi
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Thi


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.04.2011, 20:58:13 »

Cytuj
Witaj Mi wychodzi coś takiego postępuje zgodnie z tutorialem nie wież co robię źle?
zależy mi na tym

Włosy malujesz od najgrubszego pędzla, po najcieńszy i cała filozofia.
Na rysunku, który Ci wyszedł włosy są zrobione zbyt rzadko i zbyt grubym pędzlem. Poza tym włosy widoczne od profilu nie wyrastają od czoła, tylko stopniowo z całego czubka głowy. A u Ciebie wygląda jakby wyrastały tylko od czoła.
Ostatnia faza, to malowanie włosów szybkimi pociągnięciami za pomocą cienkiego pędzla, żeby uzyskać wrażenie pojedynczych włosków. I gładko zaczesane włosy nie powinny krzyżować się pod kątem prostym. Przyjrzyj się, jak jest w tutorialu, jak się krzyżują, na pewno nie pod kątem prostym. A najlepiej znajdź w necie jakieś zdjęcie włosów i spróbuj przestudiować, w jaki sposób się układają na głowie, od czubka głowy począwszy. Na początek gładko uczesane włosy, a potem jak zacznie Ci coś wychodzić, spróbuj bardziej skomplikowane fryzury.
Do ostatniej fazy/warstwy nie używaj smużenia, bo zniszczysz efekt! Możesz ewentualnie baaaardzo delikatnie rozetrzeć końcówki, żeby ładnie wtopiły się w resztę włosów. Rób to naprawdę delikatnie, żeby nie rozetrzeć przypadkiem niczego dookoła.
Każdy nowy etap zaczynaj na nowej warstwie, żeby nie zniszczyć poprzedniej. Poćwicz rysując mały kosmyk włosów na szerokość około 5cm, mniej się namęczysz, a szybciej się dowiesz, czy coś wychodzi. Powodzenia.
Zapisane
SeBB
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

SeBB


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 21.04.2011, 13:52:31 »

Dzięki za odpowiedz 
Zapisane

Przeczytaj regulamin.
anavertis
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.05.2011, 12:19:01 »

 takie coś wyszło
« Ostatnia zmiana: 19.05.2011, 14:21:22 wysłane przez anavertis » Zapisane

Rysikowata.
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.05.2011, 22:09:18 »

Wyszło mi coś takiego: http://i52.tinypic.com/nwya08.png
Starałam się robić wszystko zgodnie z tutorialem, ale coś musiałam schrzanić. Co zrobiłam źle?
Zapisane
anavertis
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 26.05.2011, 22:49:04 »

I drugie podejście:


Rysikowata rysunek jest mały i niewiele widać , ale myślę, że problem może być z tym, że włosy nie sa taką "masą" tylko np nachodzą na siebie itp
Zapisane

Ikarumi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 30.05.2011, 12:40:55 »

A mi wyszło coś takiego:


W porównaniu do innych prac tego nawet nie można nazwać włosami, ale cóż.  laugh
« Ostatnia zmiana: 30.05.2011, 13:55:21 wysłane przez Terrqge » Zapisane

"Człowiek, który dzieli się miłością z innymi, sam się uzdrawia duchowo przez tą miłość oraz uzdrawia relacje z innymi"
stokarz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.06.2011, 19:57:44 »

Mi nie wychodzi.
« Ostatnia zmiana: 20.06.2011, 09:01:45 wysłane przez Terrqge » Zapisane

pasqdzia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 01.07.2011, 14:18:49 »


Twarz wzięłam z googli, bo nie chciało mi się rysować, ale włosy na podstawie tutka. Myślę, że wyszły nawet nie źle, choć lewa strona jakoś tak dziwnie.
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 06.07.2011, 21:14:54 »

To trudny, ale świetnie napisany tutorial.
Sukces zależy już tylko od Twojej pracy, jeśli jednak jest dla Ciebie za trudny...spróbuj z innym z działu DP i wróć po jakimś czasie.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPDigital PaintingWątek: Malujemy włosy w GIMP-ie
Skocz do: