Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - InkscapeWątek: Wykrywanie krawedzi obiektu + koloryzacja wykrytych krawedzi.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wykrywanie krawedzi obiektu + koloryzacja wykrytych krawedzi.  (Przeczytany 16260 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
grabsoon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

grabsoon


Zobacz profil
« : 29.07.2010, 10:51:18 »

Witajcie.

Bardzo chcialbym wiedzieć jak zrobić efekt wykrycia krawędzi oraz odpowiedniego ich kolorowania. Aby zobrazować o co mi chodzi daje
link do tła umieszczonego na jednej ze stron. Jak widać tło wykonane zostało na podstawie zdjęcia  budynków (kościoła oraz baszty), wycięte zostały ich krawędzie a następnie nadana im został odpowiednia barwa. Nie wiem czy taki efekt ma jakąś swoją nazwę, jeśli ma będę wdzięczny za jej podanie.

Dla przykładu ten obrazek - chciałbym wykryć krawędzie kwiatków wraz z łodygą, (dajmy na to ze tło ma barwe #EEEEEE), nadać krawędzią barwę #CCCCCC, zapisać jako PNG nanieść na stronie tak aby jej tło było delikatnie zaakcentowane kształtem tych kwiatów.

Z uwagi na fakt, ze jestem zupełnym amatorem w dziedzinie obsługi programów graficznych (Gimp wydaje mi się najbardziej czytelny i intuicyjny) będę wdzięczny za wszelkie (nawet najbardziej oczywiste) wskazówki. Dziękuje.


Zapisane
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.08.2010, 17:40:59 »

Czy o to Tobie chodzi:

Wektoryzacja:

Kwantyzacja koloru

W wyniku zastosowania tego filtra zostanie utworzony obrazek przejściowy znacznie różniący się od poprzednich, jednak również bardzo użyteczny. Filtr ten znajduje krawędzie w miejscach, w których zmieniają się kolory, nawet jeśli jasność i kontrast mają taką samą wartość. Ustawiona tutaj liczba kolorów decyduje, ile będzie kolorów wyjściowych, jeśli obrazek przejściowy jest kolorowy. Decyduje również o tym, który piksel będzie czarny/biały i czy kolor będzie miał indeks parzysty czy nieparzysty.


Źródło: http://www.inkscape.org/doc/tracing/tutorial-tracing.pl.html
Zapisane
grabsoon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

grabsoon


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.08.2010, 09:43:31 »

Dokladnie tak. Dzieki wielkie.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - InkscapeWątek: Wykrywanie krawedzi obiektu + koloryzacja wykrytych krawedzi.
Skocz do: