Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tekst 3D - dodatek do zdjęcia  (Przeczytany 69708 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 30.03.2010, 18:31:57 »

Tekst 3D - dodatek do zdjęcia
Tutorial

Opracowanie: Typhon
Poziom trudności: średni





Grafiki, które są umieszczone na forum, są skalowane do rozmiarów 600x[][][]px., aby wygodniej się przeglądało tutorial. W rzeczywistości pisząc ten tutorial pracuję na zdjęciu o wymiarach 2048x1536px.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Zdjęcie na którym pracujemy może nie jest szczególnie ładne, ale przedstawia w dobry sposób perspektywę obrazu ulicznego,
na którym najłatwiej pracować, głównie z powodów dużej ilości punktów odniesień i linii prostych.

Lime Point Rozdział I - analiza perspektywy

Perspektywa dotyczy każdego zdjęcia jakie kiedykolwiek zostało wykonane. Często ślady perspektywy nie są widoczne, bo zdjęcie zostało wykonane z bliska, pod specyficznym kątem, bądź obiekt fotografowany należy do niecodziennych, jak na przykład bryła, która na przestrzeni odległości zwiększa swoją wysokość.
Jeżeli chcecie być dokładni, rysujcie sobie podobną siatkę jako oddzielną warstwę i wzorujcie się na jej liniach, gdybyście byli niepewni rozmiarów.

Lime Point 1. Pozioma czerwona kreska jest tzw. liną horyzontu. Linia ta jest wyznacznikiem miejsca na zdjęciu bądź grafice, w którym wszystkie rzeczy o tej samej wysokości przecinają się we wspólnym punkcie. Najpopularniejsza w grafice linia horyzontu znajduje się na wysokości 1.75m, czyli na wysokości oczu. Jak dobrze można zauważyć, osoby będące na zdjęciu niewiele różnią się wzrostem, a linia horyzontu przecina ich twarze na wysokości oczu. Jest to najłatwiejsza metoda wyznaczenia tejże linii, zaraz po idealnie widocznym horyzoncie np. morza, bądź pustyni.
 
Lime Point 2. Pionowa czerwona kreska, która przecina w niektórych miejscach linę horyzontu dzieli obraz na moduły, w architekturze najczęściej na sześciany, z których najłatwiej cokolwiek skonstruować. Mam nadzieję, że dobrze widoczny jest kwadrat w prawej części obrazu. Jak ruszycie wyobraźnią i ustawicie sobie pionowe kreski na np. kwadracie, który wycina się z chodnika poprzez szarą kratownice, przetniecie te linie równoległymi do poziomu podstawy z uwzględnieniem perspektywy, na całym zdjęciu wyłonią się Wam szeregi sześciokątów..
 
Lime Point 3. Żółty punkt jest miejscem zbiegu linii głębokości.
 
Lime Point 4. Niebieskie linie są wstawione jedynie w celu uświadomienia głębokości obrazu.



Lime Point Rozdział II - analiza światłocienia

Światłocień jest bardzo ważnym elementem przy tworzeniu takiego napisu, ponieważ niewłaściwe ułożenie tonacyjne na obrazie, rzucenie niewłaściwego cienia sprawi, iż napis będzie wyglądał nierealnie, a z pewnością mniej realnie. Na zdjęciu zaznaczyłem kierunek cienia, w którym się układa oraz kilka końcowych punktów cienia, w celu całkowitego wyeliminowania prawdopodobieństwa popełnienia pomyłki.



Lime Point Rozdział III - dodawanie napisu i jego edycja

Lime Point 1. Za pomocą narzędzia Tekst Narzędzia tekstowe [T] dodaj dowolny napis na obraz. Napis powinien być stosunkowo duży, aby w późniejszych etapach łatwiej się go obrabiało. Polecam grube, proste i wyraźne czcionki takie jak Arial Bold, Arial Heavy czy Segoe UI Bold. Ja wybrałem Segoe UI Bold o rozmiarze 250px.

Lime Point 2. Jeżeli wpisałeś już swój tekst, pomyśl, gdzie chciałbyś ustawić swój napis. Gdy dokonasz już tego wyboru, przesuń warstwę z napisem tak, aby róg tekstu dotykał miejsca, w którym ma się opierać. Domaluj sobie na warstwie z siatką kreskę wychodzącą od punktu zbiegu, która wyznaczy Ci kąt napisu. Ja narysowałem tą kreskę wyraźnym, fioletowym kolorem.

Orange Point 1. Aby ułatwić sobie rzutowanie perspektywy, wyrównaj granicę warstwy z tekstem do wysokości i szerokości tekstu. Na warstwie z napisem wybierz Kanał alfa na zaznaczenie..., następnie użyj Zaznaczenie -> Powiększ... o 1-2 px., [Ctrl+Z], [Ctrl+V].

Orange Point 2. Jeżeli nie zamierzasz pobierać tekstury z obrazu, a samodzielnie pokolorować napis wypełnij go teraz za pomocą gradientu tak, aby jaśniejszy kolor był na bardziej oświetlonej części tekstu.



Lime Point 3. Używając narzędzia Perspektywy Narzędzie perspektywy [Shift+P], wygnij napis tak, aby jego górna część mniej więcej stykała się z fioletową linią i kątem odpowiadała obranemu kierunkowi. Po wykonaniu tej czynności możesz dowolnie przesunąć ten napis po linii prowadzącej do punktu zbiegu. Ja przesunąłem ten napis pomiędzy filary w murku.



 
Lime Point 4. Wybierz warstwę, która zawiera tekst i naciśnij [Ctrl+C w celu umieszczenia napisu jako pędzla w schowku. Utwórz nową warstwę, która znajdzie się pod warstwą z tekstem, wybierz Pędzel Pędzel [P], kliknij [ w celu zmniejszenia trochę pędzla, kolor zmień na czarny za pomocą opcji "Użyj koloru gradientu", bo w inny sposób nie zmienisz koloru pędzla ze schowka i umieść napis gdzieś za napisem głównym. Proponuję, abyś ponownie namalował sobie prowadnice odwzorowując się na istniejących już wokół prostych. Mam nadzieję, że widzisz przestrzeń grubość murka, jaką sztucznie uzyskałem kilkoma kreskami.



Lime Point 5. Kliknij warstwę z czarnym napisem, pędzel zmień na niewielkie Circle i zamaluj obraz tak, aby napis sprawiał wrażenie połączonego. Te same rogi napisu białego i czarnego łączysz razem.
Ważnym jest to, że pracujesz ciągle na warstwie z czarnym napisem! Pod żadnym pozorem ich na razie nie łącz.



Lime Point 6. Wytnij teraz z dowolnego miejsca na obrazie kawałek tekstury, który posłuży Ci do wypełnienia napisu. Gdy już go wytniesz, wyłącz widok wszystkich warstw poza napisem 3D i fragmentem tła, używając narzędzia Perspektywy Narzędzie perspektywy [Shift+P] dopasuj warstwę z teksturą do linii perspektywy, jej tryb zmień na Mnożenie. Połącz tą warstwę z napisem i włącz widoczność Widoczność warstwy wszystkich warstw. Jako iż mój napis znajdował się na murku w miejscu, w którym był przysłaniany przez niektóre elementy, musiałem zmniejszyć krycie napisu, ostatecznie go dopasować i wymazać miejsca, w których coś na niego nachodziło.



Lime Point 7. Teraz wypełnisz kolorem czarną powierzchnię napisu, aby nadać mu realizmu. Wybierz narzędzie Pobranie koloru Narzędzie do pobierania koloru {O}, kliknij na punkt, który odpowiada tonami na warstwie ze zdjęciem, po czym kliknij na warstwę z czarnym napisem, zaznacz Blokuj kanał alfa i wypełnij kolorem. Następnie duplikuj warstwę z tekstem (z teksturą), wyłącz widoczność duplikatu, zaś oryginał stonuj używając Kolory -> Jasność i kontrast... z wartościami ustawionymi na 0. Połącz szary napis z powierzchnią 3D.



Lime Point 8. Duplikuj napis 3D bez tekstury i wyłącz widoczność duplikatu. Narzędziem Zaznaczenia według koloru Zaznaczenie wg koloru [Shift+O] zaznacz część pseudo 3D i użyj Filtry -> Szum -> Szum HSV..., aby mniej więcej otrzymać fakturę w tym wypadku kamienia.

Lime Point 9. Włącz widoczność duplikatu napisu, wybierz Pędzel <pędzel> [P] i namaluj nieco ciemniejszym kolorem brzegi napisu. Zaznaczeniem rozmytym Magiczna różdżka {U} kliknij na dowolną powierzchnię napisu. Używając gradientu przezroczysto-czarnego wypełnij przestrzeń tak, aby efekt był podobny do tego, który jest poniżej.

Orange Point Do powierzchni zaokrąglonych, takich jak wewnętrzne ścianki litery B najlepszy jest gradient promienisty.




Lime Point 10. Włącz widoczność warstwy tekstu z teksturą powierzchni 3D z szumami, którą ustaw nad warstwą z powierzchnią 3D z cieniem i pobaw się trochę trybami warstw. Ja tym razem użyłem trybu Wypalanie. Dopasuj teraz za pomocą Kolory -> Jasność i kontrast... lub Kolory -> Odcień i nasycenie... swój napis do tła. Potem wystarczy już stonować zdjęcie, aby całość bardziej współgrała.

m


Lime Point Koniec



Tak, wiem, że trochę krzywo jest miejscami. Błędy, które w komputerze dużo łatwiej popełnić niż na kartce, gdzie wszystko lepiej wychodzi Uśmiech Łapy i gały wypadają po pisaniu tutoriala, więc efekty mają być dobre Chichot

Miłego 3D'owania Chichot


« Ostatnia zmiana: 12.02.2012, 22:17:30 wysłane przez Typhon » Zapisane

londrix
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

londrix


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30.08.2010, 19:50:23 »

ja mam takie pytanie poniewaz nie wiem jak zrobic taka siatke i te linie co glebie ukazuja. prosze o pomoc z gory thx.
Zapisane
Siena
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Siena


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.09.2010, 16:18:54 »

Cytuj
ja mam takie pytanie poniewaz nie wiem jak zrobic taka siatke i te linie co glebie ukazuja. prosze o pomoc z gory thx.

Zapraszam na kurs rysunku odręcznego  Chichot
ewentualnie szukać w google jakiś tutoriali odnośnie wykreślania perspektywy
chociaż bardziej polecam rysunek ponieważ fajnie kreuje wyobraźnie przestrzenną

A co do tego tuta to jest ok
pamiętaj tylko że przejścia proste tonalne jak to na literze "P" w rzeczywistości nie istnieją więc nie będą wyglądać naturalnie

EDIT

poza tym nie uwzględniłeś jeszcze paru cieni jeżeli nie wiesz o co chodzi to mogę ci pokazać tylko udostępnij xcfa
Zapisane
evanna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

evanna

Życie to nie gra


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.01.2011, 12:42:53 »

Zatrzymuje się na pkt. 4 w rozdziale III nie mogę zmienić koloru pędzla , proszę o pomoc.
Zapisane

Idioci, idioci wszędzie
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.01.2011, 13:12:27 »

Kolor pędzla zmieniasz normalnie, poprzez zamianę go na ww. czarny, używając tych dwóch prostokącików po środku panela z narzędziami.
Zapisane

evanna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

evanna

Życie to nie gra


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.01.2011, 16:22:12 »

Cytuj
SECONDHEARTBEAT napisał: Kolor pędzla zmieniasz normalnie, poprzez zamianę go na ww. czarny, używając tych dwóch prostokącików po środku panela z narzędziami.


No właśnie mi nie działa tak na ten pędzel z napisem , bo normalnie wchodzi a teraz jakby wgl.nie było to to  Smutny
Zapisane

Idioci, idioci wszędzie
Werrrcia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Werrrcia


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.02.2011, 18:05:52 »

Wow...
Ktoś da swoją pracę?
Zapisane

Weronika to Ja...
Przywitaj się ze Mną...
popeek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


POPEEK


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.04.2011, 18:09:27 »

Ja jako pierwszy zapodam swoją pracę. ;] Nie jest identyczny jak w tutku ale podobny. :]


« Ostatnia zmiana: 11.04.2011, 14:54:09 wysłane przez Terrqge » Zapisane





Nitsuite
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Nitsuite


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 03.04.2012, 20:54:44 »

Ja mam problem z dodaniem drugiego napisu, ja mam to pędzlem napisać?
Zapisane
Vorli
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Vorli


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.08.2012, 17:30:06 »

Odkopię i też zapodam Chichot
Jestem tu nowy choć już od jakiegoś miesiąca wchodzę tu bez rejestracji i ćwiczę z TuTkami

Efekt:


Przepraszam że z własnej galerii.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2012, 18:14:47 wysłane przez Vorli » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Tekst 3D - dodatek do zdjęcia
Skocz do: