Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Średniowieczna kartka  (Przeczytany 126127 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 13.01.2010, 21:52:50 »


Opracowanie: SECONDHEARTBEAT
Poziom trudności: łatwy





Wielokrotnie poszukiwałem tutorialu na temat uzyskania ładnie wyglądającej średniowiecznej kartki. Poradnik na papirus niestety był zepsuty, ten od Ziomosława mi nie odpowiadał, zaś sama zniszczona karta to za mało dla mnie, więc postanowiłem pokombinować samemu i w końcu się udało.

Niebrzydkie pędzle ozdobne: Pędzle Ozdobne

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Stwórz nowy obraz [Ctrl+N] o wymiarach 209,90x289,98 milimetrów.Są to wymiary rzeczywiste kartki formatu A4.

Lime Point 2. Główną warstwę wypełnij kolorem #c1b16f, używając narzędzia Wypełnienie Wypełnienie kubełkiem[Shift+B].



Lime Point 3. Użyj teraz Filtry -> Szum -> Szum HSV..., z następującymi wartościami:



Lime Point 4. Stwórz duplikat Duplikowanie warstwy warstwy Tło. Na skopiowanej warstwie użyj Filtry -> Artystyczne -> Nakładanie na płótno..., o głębi ustawionej na 2. Tryb krycia skopiowanej warstwy ustaw na Wartość.



Lime Point 5. Zaznacz cały obraz klikając [Ctrl+A] i zmniejsz zaznaczenie o 20,11 milimetra. Teraz użyj Zaznaczenie -> Zniekształcenie obwodu... nie zmieniając żadnych wartości, odwróć zaznaczenie wybierając Zaznaczenie -> Odwróć...[Ctrl+I], po czym naciśnij przycisk [Delete].



Lime Point 6. Stwórz nową warstwę. Odwróć ponownie zaznaczenie za pomocą klawiszy [Ctrl+I], wybierz Pędzel Pędzel [P] o kolorze #000000. Rodzaj pędzla zmień na Circle Fuzzy (19), a skalę ustaw na 4.00. Namaluj teraz niezbyt dokładną ramkę.



Lime Point 7. Użyj Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o wartości Pionowej i Poziomej ustawionej na 100.00. Tryb warstwy z ramką zmień na Miękkie Światło. Połącz (PPM na warstwie -> Połącz w dół) teraz ze sobą obie warstwy.



Lime Point 8. Dodaj teraz nową warstwę, na której użyj Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury..., tryb zmień na Pokrywanie, zaś krycie warstwy ustaw na 20%. Połącz obie warstwy.



Lime Point 9. Zrób duplikat głównej warstwy, następnie użyj na nim Filtry -> Światło i cień -> Błyskotanie... o następujących wartościach:



Lime Point 10. Użyj Kolory -> Desaturacja -> Średni na "zbłyskotanej warstwie". Narzędziem Rozsmarowywania: Selektywnego Rozmazywanie {S}, rozmaż gwiazdki mniej więcej tak:



Lime Point 11. Tryb rozsmarowanej warstwy zmień na Pokrywanie. Połącz obie warstwy i wykonaj duplikat, następnie potraktuj go Kolor -> Desaturacja -> Jaskrawość, po czym zmień jego tryb na Przesiewanie z wartością krycia ustawioną na 15%. Połącz wszystkie warstwy razem.



Lime Point 12. Stwórz teraz pionową prowadnicę w połowie obrazu Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach). Na nowej warstwie wymaluj jakimś artystycznym wzorkiem ozdobę i zmień jej tryb na Pokrywanie.



Lime Point Koniec




Nie musisz sztywno trzymać się wartości suwaków... lecz pamiętaj! Format A4 daje najlepszy efekt, a przynajmniej takie jest moje zdanie Uśmiech

Pozdrowienia dla każdego z gimpowiczów Uśmiech
SECONDHEARTBEAT


« Ostatnia zmiana: 21.04.2010, 05:31:54 wysłane przez INSEKT » Zapisane

bufu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.03.2010, 00:34:59 »

Mi jakoś tak wyszło Uśmiech Nie jest to efekt zadowalający ale na szybkiego było robione. Jutro popracuje nad tym i wstawię poprawione. Biała obwódka zrobiła mi się przy pkt. z błyskotaniem nie wiem czemu. Naprawie mam nadzieję i wstawię poprawione.

EDIT:
Wszystko wyszło na spokojnie pięknie Uśmiech Dzięki za tutek bardzo się przydał. Załącznik poprawiona praca.


* sredniowieczny papier.png (1004.81 KB, 595x822 - wyświetlony 2355 razy.)

* papier.png (996.33 KB, 498x727 - wyświetlony 11163 razy.)
« Ostatnia zmiana: 26.03.2010, 14:27:14 wysłane przez bufu » Zapisane

FilipoL
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.04.2010, 10:02:16 »

Bardzo fajny i przyjemny  tutek. Mrugnięcie
 ;

Moje dzieło:
Zapisane
Aterasu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Aterasu


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.04.2010, 18:11:43 »

A to moje:

http://i43.tinypic.com/jaxs91.png
Zapisane
sadayoshi91
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

sadayoshi91


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 28.04.2010, 10:55:05 »



Uploaded with ImageShack.us


to moja praca z dodatkiem Chichot
Zapisane
Szumi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.04.2010, 19:04:18 »

@sadayoshi

patrzyłem na to długo, i żeby cokolwiek przeczytać musiałbym chyba robić stop-klatki.
zmień tą animację i popraw napis, bo nie da się przeczytać ani literki Mrugnięcie

moja praćka:


« Ostatnia zmiana: 30.05.2010, 20:53:20 wysłane przez SECONDHEARTBEAT » Zapisane

emma100
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 07.05.2010, 21:14:30 »

moje małe dzieło



Zapisane
Morvid
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Morvid


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 15.05.2010, 14:54:01 »

Skąd można pobrać takie ciekawe wzorki?

Albo jak one się fachowo nazywają? -.-   Uśmiech
Zapisane
PROgramista9559
Gość
« Odpowiedz #8 : 17.05.2010, 19:38:57 »

Te wzorki to pędzle i można je pobrać tu http://feda2.deviantart.com/art/Decorations-gimp-brushes-94331142



@sadayoshi
moja praćka:

ŻAL to nie ten tutorial Ogarnij się.
« Ostatnia zmiana: 30.05.2010, 20:53:11 wysłane przez SECONDHEARTBEAT » Zapisane
Morvid
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Morvid


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.05.2010, 14:04:36 »

A mi wyszło cośtakiego

Zapisane
Greber
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.06.2010, 08:06:02 »

A oto moi drodzy gimpowicze moja pierwsza praca w gimpie Uśmiech

Zapisane
PROgramista9559
Gość
« Odpowiedz #11 : 30.06.2010, 12:53:54 »

@Greber

Mogłeś dać przezroczystość


A to moje
Zapisane
Palooon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Palooon


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 08.07.2010, 10:38:36 »

Nie wychodzi mi punkt 9. Zamiast błysków na całej pracy, to mam tylko białe rogi :[ Ktoś wie o co chodzi?
Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 11.07.2010, 14:40:28 »

Być może masz zaznaczoną jakąś partię obrazu, albo nie masz ustawionych błyskotek tak, jak w tutorialu, bądź bardzo podobnie.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Średniowieczna kartka
Skocz do: