Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tutorial na userbar (nowoczesny)  (Przeczytany 104422 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 26.12.2009, 22:42:44 »

Opracowanie: Terrqge
Poziom trudności: średni






Witam.
W tym tutorialu zamierzam pokazać Wam uniwersalny sposób, na zrobienie dobrego userbara. Czasy się zmieniają, teraz nie wystarczy już jeden render i deseń.
Wszystko postaram się wytłumaczyć jak najprościej, jednak wymagana jest co najmniej podstawowa wiedza o narzędziach GIMP-a.
W załączniku znajdziecie czcionkę Visitor TT2 (BRK).

Tutorial napisany jest na przykładzie userbara "Darksiders". Robiąc userbar możemy eksperymentować, nie wszystko musi być wg poradnika. Jest jednak kilka ściśle określonych dla userbarów zasad, których należy się trzymać (ale o tym później). Mrugnięcie

Wszystkie screeny pokazane są z już zrobioną ramką, my stworzymy ją na koniec.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Orange Point Umiejscowienie stocków i renderów

Lime Point 1. Tworzymy nowy, przezroczysty obraz (Plik -> Nowy [Ctrl+N]) o wymiarach 350x19px.



Lime Point 2. Następnie wchodzimy na Google Grafika i wyszukujemy obrazy związane z tematem. Oczywiście, nie wszystko musimy brać z Google Grafika, wiele zależy od tematu. Jeśli np. robimy userbara na temat filmu, możemy odwiedzić galerię wybranej produkcji na Filmweb. Jeśli temat dotyczy gry, to na portalach związanych z grami, itp.

Lime Point 3. Teraz ważny punkt, a mianowicie musimy odpowiednio zeskalować Skalowanie [Shift+T] i umieścić nasze stocki. Na tło wklejamy część jakiegoś stocka, nie istotne jakiego, i tak w przyszłości zostanie w większości zasłonięty. U mnie wygląda to tak:



Lime Point 4 Następnie nakładamy resztę stocków/renderów. Kopiujemy i wklejamy kolejne, skalując je narzędziem skalowanie Skalowanie [Shift+T]. Pamiętajmy o wciśniętym [Ctrl], potem wymazujemy lekko krawędzie stocków, tak żeby wszystko ze sobą współgrało (rendery wycinamy gumką Gumka [Shift+E] za pomocą pędzla Circle Fuzzy). Tutaj nie podam pełnej instrukcji, trzeba mieć wyczucie, ja skalowałem odpowiednio od wysokości 20px, do nawet 100px. Pamiętajmy, aby zostawić miejsce na logo/logotyp wybranego tematu. Tak przedstawia się układ w moim przykładzie:



Lime Point 5. Naszym zadaniem zostaje wklejenie loga/logotypu danej gry, filmu, produktu itp. Szukamy logo w Google Grafika, a potem wycinamy krawędzie gumką Gumka [Shift+E] za pomocą pędzla Circle Fuzzy. Dla ułatwienia pracujemy na powiększeniu 300-400%. Oczywiście możemy pokombinować z innymi sposobami wtopienia logo, możemy przyciąć same boki, zrobić lekką poświatę itp.



Lime Point 6. Ważna rzecz, a mianowicie wyostrzanie naszego userbara. Na początku należy stworzyć nową warstwę z widoku.  W tym celu wchodzimy w (Warstwa -> Nowa z widoku) a potem (Filtry -> Uwydatnianie -> Wyostrzanie...) Tutaj, trudno określić jest dokładne wartości, w przykładzie ostrość ustawiłem na 30, choć czasem potrzeba nawet 50. Pamiętajmy, żeby nie pominąć tego punktu, jest bardzo ważny, userbary bowiem nie mogą być rozmyte. W razie potrzeby, jeśli coś wydaje nam się zbyt wyostrzone, zawsze można użyć narzędzia Rozmywanie/Wyostrzanie Rozmycie-wyostrzenie [Shift+U] i rozmyć lub wyostrzyć niektóre elementy, np. logo.



Po wyostrzeniu nasz userbarek wygląda tak:



Mamy już podstawę userbara, teraz można zająć się wykończeniem.


Orange Point Wykończenie

Lime Point 1. Teraz zajmiemy się wykończeniem userbara, w tym momencie ważną rolę gra światło i kolory. Każdy userbar będzie potrzebował innego światła, jaśniejszy mniej, a ciemniejszy (taki jak w przykładzie) więcej, czasem userbar jest tak jasny, że wystarczy jedno pociągnięcie gradientu, a światło i tak będzie zrównoważone. Jeśli chodzi o kolory, to userbar musi być nasycony, ale nie do przesady, tutaj musimy mieć poczucie estetyki.

Lime Point 2. Najpierw tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa) [Shift+Ctrl+D] i przeciągamy gradientem Gradient [L] dwuliniowym, białym na przezroczystość od środka do góry, tryb warstwy ustawiamy na Miękkie światło, a krycie ok.: 50%, wymazujemy gradient z okolicy loga, gumką Gumka [Shift+E] za pomocą pędzla Circle Fuzzy.



Lime Point 3. Teraz rzecz podobna do poprzedniej, a mianowicie gradientami promienistymi (białymi na przezroczystość) rozświetlamy renderki w sposób pokazany na screenie. Tryb warstwy: Miękkie światło, krycie ok. 100%.



Lime Point 4. Następnie przeciągamy z góry na dół gradient liniowy z kolorkami pasującymi do userbara, Tryb warstwy: Wypalanie (zachęcam do kombinowania z innymi trybami), krycie ok.: 25%. Tak, jak w punkcie 2., możemy wymazać gradient z logo.



Lime Point 5. Możemy teraz rozświetlić lekko logo gradientem promienistym o małym kryciu. Ja dodałem jeszcze kawałek jakiegoś stocka na pokrywaniu (również bardzo małym kryciu, np. 10-15%).



Lime Point 6. Teraz zaznaczeniem eliptycznym robimy elipsę od lewego górnego rogu do prawego górnego rogu i wypełniamy je kolorem białym. Krycie zmniejszamy do ok. 20-30%. Po tej operacji możemy jeszcze się pobawić kontrastem i jasnością (Kolory -> Jasność i Kontrast...).



Lime Point 7. Na koniec robimy napis i ramkę, napis piszemy czcionką Visitor TT2 BRK (dostępna w załączniku) o rozmiarze 13, kolor: biały. Następnie wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie z napisem (PPM na warstwie tekstowej -> Kanał alfa na zaznaczenie) i zwiększamy zaznaczenie o 1px (Zaznaczenie -> Zwiększ...). Teraz tworzymy nową warstwę (Warstwa -> nowa warstwa) [Shift+Ctrl+D], wypełniamy ją czarnym kolorem. Następnie warstwę z obramowaniem umieszczamy pod warstwą z napisem.
Pamiętajmy o tym, że napis musi być oddalony dokładnie 6px od każdej krawędzi userbara (włącznie z ramką). Pokazuje to ten screen:



Aby zrobić ramkę należy stworzyć nową warstwę (Warstwa -> Nowa Warstwa) [Shift+Ctrl+N], następnie zaznaczyć wszystko (Zaznaczenie -> Wszystko...) [Ctrl+A], zmniejszyć zaznaczenie o 1px (Zaznaczenie -> Zmniejsz...), odwrócić je (Zaznaczenie -> Odwróć...)[Ctrl+I] i wypełnić czarnym kolorem.



Lime Point Koniec



Mam nadzieje że ten tutorial was czegoś nauczył, pamiętajmy aby eksperymentować, nie wszystko musi być tak samo jak w tutorialu, każdy userbar zawsze będzie trochę inny. Mrugnięcie Dla zainteresowanych stworzyłem także uproszczoną, wersję graficzną tutoriala, znajduje się ona tutaj.
Miłego Gimp-owania. Uśmiech



* visitor2.ttf (36.51 KB - pobrany 1736 razy.)
« Ostatnia zmiana: 28.03.2010, 16:47:50 wysłane przez INSEKT » Zapisane

jinek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

jinek


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.03.2010, 23:15:08 »

Grafiką zacząłem bawić się od niecałego tygodnia. Chciałem spróbować tego tutka ze względu na dorobek jego autora. Koleś zna się na rzeczy, a że poprzednie tutki jakie zrobiłem były podstawowe i nie nadążały za trendami...  O to co mi wyszło:

Tak wiem same ryje...ciężko było dostać jakieś sensowne stocki do tematyki street fightera,więc są tylko ryje Język. Ogólnie mój 3ci userbar i 5 praca w gimpie. Jak macie jakieś konstruktywne uwagi, sugestie, wskazówki to proszę.
« Ostatnia zmiana: 29.03.2010, 22:36:15 wysłane przez jinek » Zapisane

Kubi1000
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.03.2010, 14:23:44 »

Supcio tutek Chichot Chichot  Zły Zły
Zapisane
Adarn
√ ι ק

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 968
Galeria Użytkownika


Parówkowym skrytożercą mówimy NIE!


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 29.03.2010, 20:02:26 »



Brawo Terrqge! Jeśli tak wyglądają pierwsze ubki to naprawdę ładnie opisane.

Supcio tutek Chichot Chichot  Zły Zły

A taka opinia to mało przydatna.

U mnie w galerii jest kilka userbarów też się uczyłem z tego tutoriala.
Zapisane

KuBa1307
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.03.2010, 13:27:00 »

Spoko tutoriol ładnie opisany i ciekawe out daje 7/10
Zapisane
Gimpix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 45
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 30.03.2010, 18:17:47 »

to moja druga praca i pierwszy userbar Uśmiech
Zapisane

navy1jons
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

navy1jons


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.04.2010, 14:38:29 »

Wszystko ładnie i pięknie ale między punktem 2 a 3 się gubię Smutny Pomoże mi ktoś ? I jak później nałożyć te logo ? Dzięki za wyrozumiałość.
Zapisane
Gimpix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 45
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 02.04.2010, 14:54:43 »

chodzi ci o ten 2 i 3 pkt w wykończeniu czy na początku?
Zapisane

Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 02.04.2010, 15:13:03 »

Po prostu, ściągasz jakieś stocki, wklejasz je do GIMP'a, zaznaczasz wybrany fragment, np jakąs postać, a potem wklejasz i zmniejszasz do userbar'a, wycinasz lekko boki i masz, żeby przerobić ten tutorial trzeba znać przynajmniej podstawy GIMP'a, a żeby skopiować i wkleić obrazek do userbara to już są naprawdę podstawowe podstawy. (Masło maślane)

Dam wam XCF'a, moze pomoże: http://www.megaupload.com/?d=IZR6PQC3

Zakaz kopiowania warstw.
« Ostatnia zmiana: 25.09.2010, 16:17:31 wysłane przez Terrqge » Zapisane

navy1jons
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

navy1jons


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 02.04.2010, 15:25:14 »

chodzi ci o ten 2 i 3 pkt w wykończeniu czy na początku?
na początku.
Zapisane
navy1jons
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

navy1jons


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 02.04.2010, 23:05:32 »

chodzi ci o ten 2 i 3 pkt w wykończeniu czy na początku?
na początku.

wyszło mi takie coś po kilku próbach. pewnie i tak nie do końca to ?

Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 03.04.2010, 16:36:44 »

Ale to nie userbar, wymiary się nie zgadzają  Mrugnięcie.
Zapisane

ReX™
Użytkownik

Reputacja: -6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 764
Galeria Użytkownika


*O*


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 03.04.2010, 17:19:01 »

Mój Rezultat Chichot

Chichot
Zapisane

navy1jons
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

navy1jons


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 04.04.2010, 20:10:07 »

Ale to nie userbar, wymiary się nie zgadzają  Mrugnięcie.
specjalnie zwiększyłem i miałem tego świadomość, że robię niepoprawnie ale pytanie moje było ogólne czy w miarę wyszło ?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPSygnaturyWątek: Tutorial na userbar (nowoczesny)
Skocz do: