Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Dlaczego linia ginie...  (Przeczytany 2072 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
awmater
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 16.10.2009, 11:52:18 »

Witam.
Jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi na poprzednie pytanie a już proszę o pomoc w następnym temacie.
Nie wiem, czy każdy nowy,początkujący tak często prosi o podpowiedzi i pomoc, ale myślę,że na początku Gimpowania jest to chyba normalne i zrozumiałe, gdyż pozwala szybciej poznać arkan tej sztuki.
Tym razem nie wiem jak sobie poradzić ze znikaniem linii skośnych.Przy ich rysowaniu wciskam [Shift], ale kiedy go puszczę linia znika. Dodatkowe przytrzymywanie [Ctrl] czy (i) [Alt] niczego nie zmienia. Narysowana linia prosta znika zaraz po puszczeniu [Shift]. Jak ją "zatrzymać"?
Załączam screena narysowanej linii widocznej w czasie przytrzymywania [Shift]:

Mam nadzieję,że zaawansowanym Gimpiarzom odpowiedź na te pytanie nie sprawi trudności.
Dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 18.10.2009, 18:42:25 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

aWm
Mishell
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 68
Galeria Użytkownika

Mishell


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.10.2009, 12:04:16 »

moga byc dwa powody:
a) nie nacisnąłeś lewego przycisku myszy zeby narysować linię
b) masz taki sam kolor pierwszoplanowy jak kolor tła
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 16.10.2009, 12:05:44 »

Zanim puścisz Shift to kliknij lewym klawiszem myszki. Wtedy linia się narysuje. Drugą sprawą jest to, że rysujesz białym kolorem, czyli tym samym jak tło. Wniosek: nie widać linii.
W Przyborniku po lewej masz takie prostokąty jeden na drugim. Kliknij na ten na wierzchu i wybierz kolor inny niż kolor tła. Dopiero wtedy zobaczysz efekty rysowania.

Usunąłeś sobie też okno opcji narzędzi, które jest dla Ciebie niezbędne. Jak je przywrócić masz opisane tu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,5923.msg141699.html#msg141699
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
awmater
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 16.10.2009, 17:32:40 »

mmiicc
Niestety z brakiem okna "Opcje narzędzia" poniżej "Przybornika" mam problemy.Przy próbie wykonania porady do której odesłałeś mnie w swym linku, kiedy klikam na Okna>Opcje narzędzia, nie mogę przeciągnąć i upuścić tego okna ponieważ ono same pojawia się wtedy na "właściwym miejscu" pod "Przybornikiem". Jednak każde kliknięcie gdziekolwiek powoduje jego znikanie. Również kiedy zamknę i powtórnie otworzę GIMP-a te okno nie jest widoczne - Screen:
.
Jednak zauważyłem,że po 2 kliku na narzędzie (np.pędzel,ołówek itd)pod Przybornikiem pojawia się okno "Opcja narzędzie,Urządzania" - screen:
.
Również to okno niknie po każdym kliknięciu lub restarcie GIMP-a, pokazując się powtórnie na chwilę po 2 kliku na wybrane narzędzie.
Co mogę zrobić aby ten stan zmienić. W poradzie do której odesłałeś mnie w swym linku nie ma opisu rozwiązania tego problemu.
Dodatkowo nie wiem dlaczego niektóre linie proste sa trochę "poszarpane" co jest widoczne na powyższych screenach.
Pozdrawiam.
Zapisane

aWm
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 16.10.2009, 18:18:14 »

Czy Ty myślisz, że my wszystko znajdziemy za Ciebie? Ten problem z brakiem opcji narzędzia był poruszany już wiele razy, a na dodatek rozwiązanie jest w FAQ...
Zapisane

mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 16.10.2009, 20:53:40 »

Cytuj
Co mogę zrobić aby ten stan zmienić. W poradzie do której odesłałeś mnie w swym linku nie ma opisu rozwiązania tego problemu.

Jest tam obrazek i widać na nim, gdzie musisz złapać okienko myszką. Wklejam jeszcze raz na przykładzie Twojego zrzutu.




Cytuj
Dodatkowo nie wiem dlaczego niektóre linie proste sa trochę "poszarpane" co jest widoczne na powyższych screenach.

Dlatego, że używasz narzędzia ołówek  Ołówek. Żeby mieć gładkie krawędzie trzeba używać pędzla Pędzel.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
awmater
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.10.2009, 10:50:18 »

mmiicc dziękuję.
Jesteś naprawdę wyrozumiały i nie stosujesz spychotechniki i odsyłania pytającego do miejsca czy porady, której jako początkujący w tej fazie zaawansowania  (czytaj analfabetyzmu informatycznego) nie może zrozumieć. Ja nawet Twojej doskonałej i zilustrowanej porady przez chwilę nie rozumiałem.Dopiero po chwili zastanowienia i dokładnym obejrzeniu fotki (strzałek) zrozumiałem co należy "chwycić" i gdzie "upuścić".
Zadziałało. A po poradach w FAO i dla początkujących myślałem,że to okno z narzędziami powinno pokazać się pod opcją Okna na belce>Narzędzia i stamtąd należy je "chwycić za granatową belkę" i przeciągać na wskazane miejsce pod przybornikiem.
Ponieważ w taki ogólny i mało precyzyjny sposób są udzielane niektóre porady stąd tyle niezrozumienia i pytań denerwujących bardziej zaawansowanych Gimpowców np Twego poprzednika "Opiekuna tutoriali"
Może jestem matołem, ale podobnie jak na tym etapie zaawansowania nie mogę zrozumieć niektórych porad czy poleceń zawartych w tutorialach i dlatego o nie pytam, tak nie jestem w stanie pojąć dlaczego niektórym zaawansowanym użytkownikom,znającym GIMP i posługującym się nim z zamkniętymi oczami łatwiej jest robić pytającym wykłady o ich lenistwie w poszukiwaniu właściwych odpowiedzi czy rozwiązań, niż udzielić krótkiej ale rzeczowej i zrozumiałej odpowiedzi jak Ty to zrobiłeś, nie pierwszy zresztą raz. I za to Ci jestem wdzięczny - początkujący analfabeta.
Dzięki takiej postawie więcej użytkowników pozna i zacznie się posługiwać GIMP-em a po jego poznaniu pomagać innym nowicjuszom. Tak trzymaj. Uśmiech
Zapisane

aWm
Quot
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 320
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.10.2009, 17:53:26 »

A gdzie tag [ROZ]?

Ziomioslaw: dodałem.
« Ostatnia zmiana: 18.10.2009, 18:42:46 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Dlaczego linia ginie...
Skocz do: