Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zdjęcie w kuli  (Przeczytany 158857 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 21.10.2006, 12:21:20 »

Zdjęcie w kuli
Tutorial

Opracowanie: Kifer
Poziom trudności: średni





W tym poradniku pokażę, jak stworzyć efekt zdjęcia umieszczonego w kuli.
Tutorial powstał na prośbę Katkas.
Zdjęcie użyte w tutorialu autorstwa Voytek S, pochodzi z Wikipedii i udostępniane jest na licencji Creative Commons.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Utwórz nowy obraz bez tła o wymiarach 300x300px.

Lime Point 2. Utwórz nową warstwę [Shift+Ctrl+N] nadając jej nazwę kula i wypełnij ją przy pomocy narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] szarym #BCBCBC kolorem.

Lime Point 3. Teraz przejdź do Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu.

Lime Point 4. W oknie Odwzorowanie na obiekt w zakładce Opcje,  z rozwijanego menu Obiekt docelowy wybierz Sfera. Zaznacz też Przezroczyste tło. W zakładce Światło z rozwijanego menu Typ źródła światła wybierz Światło kierunkowe i kliknij Ok.



Lime Point 5. Z menu Warstwa wybierz Przytnij warstwę.

Lime Point 6. Następnie wybierz Warstwa -> Skaluj warstwę... Skalowanie [Shift+T]. W oknie Skaluj warstwę ustaw rozmiar na 250px i kliknij Przeskaluj.

Lime Point 7. Teraz wybierz Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu .

Lime Point 8. Utwórz nad warstwą Tło nową przezroczystą warstwę nazywając ją obraz.

Lime Point 9. Przejdź do warstwy kula i zastosuj Kanał alfa na zaznaczenie.

Lime Point 10. Wróć do warstwy obraz.

Lime Point 11. Otwórz obraz, który chcesz umieścić w kuli. Przeskaluj go do wymiarów 250x250px, skopiuj Edycja -> Skopiuj i zamknij.

Lime Point 12. Upewnij się, że masz aktywną warstwę obraz i wybierz Edycja -> Wklej do .

Lime Point 13. Zakotwicz wklejoną warstwę klikając PPM w karcie Warstwy na Oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa) z menu kontekstowego wybierając Zakotwicz warstwę

Lime Point 14. Wyłącz widok warstwy kula w karcie Warstwy klikając ikonę Widoczność warstwy.

Wklejony obraz powinien być widoczny w zaznaczeniu.



Lime Point 15. Mając aktywną warstwę obraz z menu Zaznaczenie wybierz Zmniejsz... , w oknie dialogowym Zmniejszanie zaznaczenia ustaw 1px i kliknij Ok.

Lime Point 16. Odwróć zaznaczenie Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I] .

Lime Point 17. Z menu Edycja wybierz Wyczyść [Delete] i usuń zaznaczenie Zaznaczenie -> Nic .

Lime Point 18. Włącz widok warstwy kula i aktywuj ją jednocześnie stosując Kanał alfa na zaznaczenie.

Lime Point 19. Zmniejsz zaznaczenie o 20px.

Lime Point 20. Z menu Zaznaczenie wybierz Zmiękcz... i w oknie Zmiękcza zaznaczenie ustaw 30px, i kliknij Ok.

Lime Point 21. W oknie Przybornik wybierz narzędzie Przesunięcie [M] Przesuwanie, a w karcie Opcje narzędzia zaznacz Zaznaczenie .

Lime Point 22. Przesuń zaznaczenie 10-15px w prawo i do dołu. Następnie wyczyść zaznaczenie i usuń je.

Lime Point 23. Ustaw krycie warstwy kula na 80%.



Lime Point 24. Nad warstwą kula utwórz nową przezroczystą warstwę i nazwij ją błysk.

Lime Point 25. Przy pomocy narzędzia Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [E] zaznacz owal i wypełnij go białym #FFFFFF kolorem używając Wypełnienia kubełkiem, po czym usuń zaznaczenie.



Lime Point 26. Wybierz narzędzie Obrót Narzędzie do obracania [Shift+R] i kliknij nim warstwę błysk. W oknie Obrót w opcji Kąt wpisz 45 i kliknij Obróć.

Lime Point 27. Zastosuj na warstwie błysk Rozmycie Gaussa o promieniu 20px. Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa....

Lime Point 28. Ustaw krycie warstwy błysk np. na 80%.

Lime Point 29. Przy pomocy narzędzia Przesunięcie ustaw warstwę z błyskiem jak na poniższej grafice. Pamiętaj, iż używając poprzednio przesunięcia w karcie Opcje narzedzia aktywną opcją było Zaznaczenie. Zmień je na Warstwa .

Dla dokładniejszego uwidocznienia położenia „błysku” wprowadziłem na nie zaznaczenie.



Lime Point 30. Warstwę obraz rozmyłem dodatkowo Gaussem o promieniu 1px warstwę obraz, ale nie jest to konieczne.

Lime Point 31. Połącz warstwy, przytnij obraz i zapisz w formacie PNG.



Lime Point Koniec



Powodzenia!


« Ostatnia zmiana: 15.06.2010, 16:38:03 wysłane przez INSEKT » Zapisane
heex307
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.12.2006, 19:46:50 »

Bardzo przydatny tutek, to
końcowe rozmycie podnosi realizm.

Zapisane
piotros
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 404
Galeria Użytkownika

piotros

Informacje w sygnaturce.


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 21.12.2006, 14:13:24 »

Ja robiłem nieco inaczej i wyszło mi tak:
Zapisane

Nie wiem czy mnie tu jeszcze ktoś pamięta, ale muszę wytłumaczyć moją nieobecność. Niestety w natłoku zajęć dnia codziennego nie jestem w stanie od dłuższego czasu zaglądać na forum. Nie wiem jak długo taki stan rzeczy będzie trwał, ale jedno wiem na pewno... wrócę... Tymczasem proszę nie pisać do mnie PW, bo i tak nie będę odpisywał. Pozdrawiam, piotros.

Moje prace: [UserBars] [Wallpapers] [Signatures] [Renders]

Są graficy, którzy używają PhotoShopa. Oczywiście szanujemy ich...
bimberion
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 222
Galeria Użytkownika


Grzybek inhalacyjny


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 15.07.2007, 16:19:08 »

Przydaje się na avatar

Zapisane
Severius
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 36
Galeria Użytkownika

Severius


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.07.2007, 13:03:29 »

fajny tutek:D


Bardzo dobry tutek, tylko mam problem. Postępuję zgodnie z instrukcją, ale kiedy wyłączam widok warstwy kula, to nie pokazuje mi się coś takiego jak na obrazku w tutorialu ( tzn. że obrazek ma kształ kuli ), tylko jest normalne tło. Proszę o pomoc.
też tak miałem nie przejmuj sie tym i rub tak jak ci tutek mówi
Zapisane

metiu8
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.2
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

metiu8


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.11.2007, 18:41:09 »

bardzo spoko tutek , latwe do wykonania Mrugnięcie


* naruto.png (81.6 KB, 300x300 - wyświetlony 1643 razy.)
Zapisane
andy7
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

andy7


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.03.2008, 14:17:28 »

fajny tutek lecz mam problem
robie wszystko tak jak pokazane ale nie wychodzi mi nic
mam kule na srodku a obraz jest tlem jakby ale nie kuli tylko tego kwardratu 250x250

prosze o pomoc
Zapisane
mimi
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mimi


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.04.2008, 17:15:04 »

ja mam inny problem.. jak próbje wkleić obrazek na warstwe obraz to sie nie wkleja.. tzn pojawia sie jako nowa warstwa (pisze oderwane zaznaczenie nowa warstwa).. i na dodatek wcale nie jest obrazkiem jaki skopiowałam tylko szarym tłem tak jakby.. czy ktos jest w stanie mi pomóc.Co??
Zapisane
Kifer71
Gość
« Odpowiedz #8 : 06.04.2008, 17:28:04 »

Należy zakotwiczyć Ctrl+H, albo kliknąć ikonę kotwicy w zakładce "Warstwy" lub z menu Warstwa wybrać Zakotwicz warstwę. Jeśli chodzi o kolor to widocznie masz obraz, na którym pracujesz w złym trybie kolorów ustawiony. Sprawdź w menu Obraz -> Tryb powinno być zaznaczone RGB.
Zapisane
mimi
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mimi


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 08.04.2008, 08:45:26 »

Należy zakotwiczyć Ctrl+H, albo kliknąć ikonę kotwicy w zakładce "Warstwy" lub z menu Warstwa wybrać Zakotwicz warstwę. Jeśli chodzi o kolor to widocznie masz obraz, na którym pracujesz w złym trybie kolorów ustawiony. Sprawdź w menu Obraz -> Tryb powinno być zaznaczone RGB.

Dziekuje bardzo!!!1 z tym juz sobie poradziała..mam kolejny probloem.. obraz nie wkleja mi sie jako kula tylko jako tło..pozatym nie moge zrobic po koleji najpierw zmiejsz o 1 % zaznaczenie potem odwróć bo "zmniejsz" mam nieaktywne.. moge zrobic tylko najpierw odwróc apotem pomniejsz.. wogle na jakiej warstwie mam tym działac... i kolejny punkt tez jest dla mnie nie jasny..tzn..Zaznaczenie -> Zaokrągl, ustaw 30 px. Przesuń zaznaczenie około 10 - 15 px do dołu i w prawo..a mianowicie nie wiem jak mam przesunąć to zaznaczenie w prawo i w dół.. mogłabym prosic o pomoc.?? dziekuje z góry Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 08.04.2008, 09:16:56 wysłane przez mimi » Zapisane
redlin
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

redlin


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.04.2008, 19:45:32 »

Czesc.

Mam ten sam problem co mimi. Mianowicie po wklejeniu zdjecia na warstwe obraz i wylaczenie widocznosci warstwy kula nie widac tego zdjecia w kolku, tylko cala warstwe obraz. O co moze chodzic? I jeszcze jedno - jak usunac zaznaczenie?

pozdro
Zapisane
mimi
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mimi


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 14.04.2008, 08:47:28 »

Czesc.

Mam ten sam problem co mimi. Mianowicie po wklejeniu zdjecia na warstwe obraz i wylaczenie widocznosci warstwy kula nie widac tego zdjecia w kolku, tylko cala warstwe obraz. O co moze chodzic? I jeszcze jedno - jak usunac zaznaczenie?

pozdro
jak usunąć zaznaczenia akurat wiem Język tzn wchodzisz w zaznaczenie i robisz nic Uśmiech i po kłopocie.. ale z całą reasztą mam big problem Smutny
Zapisane
marcinsid88
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

marcinsid88


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 18.05.2008, 20:37:30 »

Heh no i przyłaczam się do wcześniejszych towarzyszy, ja także mam problem z tym przesuwaniem, to raz  , a dwa to tez obraz mi sie nie pokazuje w tej kuli, tylko normalnie jako cala warstwa. Mógłby ktoś wyjaśnić o co w tym biega ? Chichot
Zapisane
Kasage
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 129
Galeria Użytkownika


I want your blood


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 06.06.2008, 13:55:19 »

Efekt mej pracy:
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Zdjęcie w kuli
Skocz do: