Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Okienko na potrzeby WWW  (Przeczytany 87568 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pilej
√ ι ק

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 949
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 21.07.2009, 10:24:43 »


Opracowanie: PIL3J
Poziom trudności: średni


Przedstawiam Wam tutorial, który poprowadzi Was przez proces tworzenia tego oto okienka przydatnego do wyświetlania informacji na stronie WWW. Uśmiech
Postaram się wytłumaczyć, jak korzystać z gradientów, uzyskać efekty wypukłości i poprawnie tworzyć światło.
Na początku poradnik będzie bardzo monotonny, więc się nie przejmujcie. Mrugnięcie Jeśli będą jakiekolwiek problemy z warstwami, to na samym końcu zamieściłem zrzut ekranu. Będą tam wszystkie warstwy, więc jak którejś nie będziesz miał(a), to zapewne dotyczy ona następnych punktów. Ważna jest kolejność.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 800x600px i wypełniamy tło ciemnoszarym kolorem, u mnie #2c2c2c. Następnie ustawiamy prowadnice w jednostkach pikselowych:
        - pionowe na 232 i 568
        - poziome na 182 i 371

Lime Point 2. Tworzymy nową przezroczystą warstwę, o nazwie jasny_szary. Na niej, przy użyciu zaznaczenia prostokątnegoZaznaczenie prostokątne, zaznaczamy prostokąt o wierzchołkach w punktach przecięcia prowadnic. Następnie: Zaznaczenie -> Zaokrąglenie o wartości 6 i wypełniamy Wypełnienie kubełkiem kolorem #b5b5b5. Na razie nie anulujemy zaznaczenia. Możemy już wyłączyć prowadnice (Widok -> Wyświetl prowadnice).



Lime Point 3.Tworzymy nową przezroczystą warstwę o nazwie ciemny_szary. Wybieramy Zaznaczenie -> Zmniejsz o 1px i wypełniamy kolorem #666666.
Tworzymy nową warstwę o nazwie ciemny_kolor, zmniejszamy zaznaczenie o 1px i wypełniamy kolorem #2e3514.

Lime Point 4.Teraz czas na odrobinę wyjaśnienia. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic), żeby to lepiej widzieć. Spójrzmy na poniższy obrazek lub na swoją pracę. Zwykłe 1-pikselowe paski z oddali wyglądają jak jeden wypukły pasek, o to nam chodziło. Jest on wypukły, ponieważ na górze jest jaśniejszy kolor.



Lime Point 5. Jeden wypukły pasek to trochę mało, żeby utworzyć ciekawy efekt, zatem idziemy dalej. Klikamy PPM na okienku obecnej warstwy i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Tworzymy nową warstwę o nazwie jaskrawy_kolor, zmniejszamy zaznaczenie o 1px, zmieniamy wartość zaokrąglenia na 5 i wypełniamy jaskrawym odcieniem koloru, którego użyliśmy wcześniej, u mnie jest to #bae317. Znowu zmniejszamy zaznaczenie o 1px i usuwamy zawartość ([Delete]), nie anulujemy zaznaczenia.



Lime Point 6. Teraz musimy utworzyć podobny wypukły pasek co na początku, z tym że paski teraz będą położone odwrotnie. Tworzymy nową warstwę o nazwie ciemny_szary_2, zmniejszamy zaznaczenie o 1px i wypełniamy kolorem #666666. Następnie znowu nowa warstwa o nazwie jasny_szary_2, zmniejszamy o 1px, ale teraz zmniejszamy również wartość zaokrąglenia na 4, po czym wypełniamy kolorem #b5b5b5.



Lime Point 7. Teraz tworzymy nową warstwę o nazwie Czarne_tło, zmniejszamy zaznaczenie o 1px i wypełniamy kolorem czarnym. Tutaj ważne jest, by ten kolor był całkowicie czarny. Anulujemy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic).



Lime Point 8. Pora dodać trochę życia. Wracamy do warstwy jaskrawy_kolor, klikamy PPM i na Dodaj maskę warstwy, wybieramy Biała (bez przezroczystości). Teraz bierzemy pędzel Pędzel Circle Fuzzy (19) o skali 10 i kolorze czarnym, i klikamy (nie mażemy!), w niektórych obszarach jaskrawego paska (proponuję też w narożnikach). Można też trochę zmniejszyć skalę pędzla i parę razy kliknąć. Staramy się uzyskać taki efekt jak na obrazku poniżej.



Lime Point 9. Mamy już w miarę ładnie wyglądające okienko, więc przejdźmy teraz do detali. Przechodzimy do warstwy jaskrawy_kolor, wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie, tworzymy nową warstwę o nazwie światła i klikamy gdzieniegdzie (tylko w miejscach, gdzie są już błyski, żeby je lekko wzmocnić) białym pędzlem Circle Fuzzy (19) o skali 5. Tryb warstwy światła ustawiamy na Pokrywanie.
Do tego przydałoby się wzmocnić cienie. Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie ciemny_kolor, tworzymy nową warstwę o nazwie cienie i klikamy (również w miejscach błysków) takim samym pędzlem jak ostatnio, tyle że czarnym. Tryb na Pokrywanie, krycie można trochę zmniejszyć.
Wprawdzie niewiele nam to pomogło, ale na tym właśnie polegają detale.



Lime Point 10. Teraz zajmijmy się okienkiem. Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie czarne_tło. Tworzymy nową warstwę o nazwie gradient, zmniejszamy zaznaczenie o 2px. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy biały. W opcjach narzędzia gradient Gradient wybieramy gradient: kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i przeciągamy tak jak widać na poniższym obrazku:



Lime Point 11. Wciąż pracując na zaznaczeniu, gaussujemy (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) o wartości 70px. Następnie zmniejszamy krycie warstwy na 20%.

Lime Point 12. Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie jasny_szary, potem na samej górze tworzymy warstwę o nazwie okno_światła. Wybieramy największy pędzel Circle Fuzzy o największej skali i robimy światło, tak jak widać poniżej. Ja sobie jeszcze pomogłem rozmyciem Gaussa o wartości 20px.



Zmieniamy tryb warstwy okno_światła na Pokrywanie. Następnie duplikujemy Duplikowanie warstwy, krycie duplikatu zmniejszamy do 50% i wymazujemy tak, by wzmocnione było tylko źródło światła.

Lime Point 13. Teraz musimy zrobić wypukłość pod tekst. W tym celu na samej górze tworzymy warstwę o nazwie wypukłość i śmiało malujemy największym pędzlem Circle Fuzzy, po czym gaussujemy o wartości 20px, jak widać poniżej.



Śmiało, bo teraz tryb zmieniamy na Pokrywanie.

Lime Point 14. Teraz dodamy jeszcze trochę tej zieleni, bo za mało życia jest. Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie czarne_tło, tworzymy na samej górze nową warstwę o nazwie kolor i mażemy pędzlem w kolorze, w jakim zrobiliśmy jaskrawy pasek, czyli #bae317, jak widać poniżej. Tryb warstwy na Kolor, krycie 50%. Rezygnujemy z zaznaczenia.



Lime Point 15. Teraz zabieramy się za treść. Tutaj każdy ma pole do popisu. Ja napiszę, jak wykonałem obrazek widoczny na samym dole.
Piszemy sobie jakąś prostą czcionką (u mnie Loma Bold) w kolorze #b6cf53 słowo "OSTRZEŻENIE". Następnie duplikujemy warstwę z tekstem, duplikat przesuwamy pod spód. Następnie przeciągamy czarny kolor z narzędziówki na duplikat warstwy z tekstem. Teraz przesuwamy Przesuwanie warstwę o 1px do góry i 1px w prawo. Można to łatwo zrobić klikając raz na strzałkę do góry i w bok. Teraz kanał alfa na zaznaczenie na warstwie OSTRZEŻENIE, następnie tworzymy nową warstwę o nazwie gradienty. Wybieramy gradient kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i tworzymy biały gradient u góry i czarny u dołu, jak widać poniżej.



Tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie.

Lime Point 16. Piszemy tekst czcionką Tahoma, rozmiar 11px z odznaczonym wygładzaniem i zaznaczonym wyśrodkowaniem w kolorze #b6cf53.

Lime Point 17. Teraz pora na przycisk. Zaczynamy od stworzenia nowej warstwy o nazwie przycisk. Następnie przy pomocy zaznaczenia prostokątnego zaznaczamy pod tekstem obszar jak widać na poniższym obrazku.
Wybieramy gradient dwuliniowy, kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i robimy biały gradient, co również widać poniżej.



Krycie warstwy gradienty ustawiamy na 8%. Teraz, w ten sam sposób co OSTRZEŻENIE, piszemy tekst "OK" lub "AKCEPTUJ". Można dodać pod spodem cień. Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie jasny_szary, tworzymy nad Tłem nową warstwę o nazwie cień i wypełniamy kolorem czarnym. Następnie rozmycie Gaussa o promieniu 30px. Krycie warstwy cień ustawiamy na 25%.

Tym sposobem dotarliśmy do końca, oto rezultat:



Okno warstw:



Lime Point Koniec




Mam nadzieję, że wszystko wytłumaczyłem jasno, a przynajmniej się starałem Uśmiech W takich pracach najważniejsze jest eksperymentowanie i bardzo do tego zachęcam. Człowiek się uczy na własnych doświadczeniach, a tutoriale mają tylko naprowadzać Mrugnięcie


« Ostatnia zmiana: 02.09.2009, 21:22:34 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Aniwa
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 191
Galeria Użytkownika


Dla tych chwil trzeba żyć!


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.09.2009, 22:39:53 »

No proszę, jestem tutaj pierwsza Uśmiech
Świetny tutek Uśmiech Dzięks!




Tak się tylko zastanawiam, że chyba niepotrzebnie na początek dawać takie duże wymiary płótna skoro efekt końcowy i tak jest ograniczony do okienka. Wiem, że to dla prowadnic, ale te prościej byłoby utworzyć przy mniejszym płótnie.
 Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 03.09.2009, 10:44:32 wysłane przez Aniwa » Zapisane
Pilej
√ ι ק

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 949
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.09.2009, 15:44:50 »

Powinno się patrzeć na pracę na dużym jednolitym tle, tak po prostu łatwiej się pracuje. Na płótnie wielkości tego, co dałaś pracę ciężko jest pracować, bo krawędzie obrazu przeszkadzają Uśmiech Takie przynajmniej są moje odczucia Uśmiech
Zapisane

Aniwa
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 191
Galeria Użytkownika


Dla tych chwil trzeba żyć!


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 03.09.2009, 16:09:05 »

Ok, rozumiem. Po prostu dla mnie, czyli osoby która robiła tą pracę na podstawie Twojego tutka, jest to niepotrzebny dodatek, ponieważ robiąc z tutka i tak zawsze minimalizuję okno gima i okno przeglądarki tak by zmieściły się na ekranie monitora. W ten sposób szybciej mi się pracuje.
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 03.09.2009, 17:02:04 »

Poza tym w tej wolnej przestrzeni płótna wokół okienka pierwotnie był wielki, słaby cień, stąd tyle miejsca.

Zostaję!
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Aniwa
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 191
Galeria Użytkownika


Dla tych chwil trzeba żyć!


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.09.2009, 18:13:33 »

To błędem nie jest, więc spoko.



W 2012 ma być koniec roku, więc długo się tym nie nacieszę... Ale fajnie że zostajesz! Chichot

Edit: Nesq ma rację, koniec świata... Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 04.09.2009, 14:53:49 wysłane przez Aniwa » Zapisane
matthew*
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika


Matthew.


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.09.2009, 20:28:41 »

Bardzo przejrzyście napisany poradnik.  Mrugnięcie
Pobawiłem się troszkę, lecz co nieco zmieniłem.
Dałem mniej jaskrawy kolor, bardziej hmmm. spokojniejszy Duży uśmiech
Efekt mojej pracy,



Dodałem podcieniowanie, kilka innych "dodatków", upiększających czcionkę.
Zapisane

matthew.
pamiętam o historii...
Ania2213
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika


Just gimp it!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 04.09.2009, 19:50:19 »

Widzę PIL3J kolejny tut... Oto mój efekt końcowy:

Mam nadzieje że mam dobrze Język
Zapisane

Sygnaturka w remoncie.
Zapraszam do mojej galerii
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 12.09.2009, 21:52:58 »

PIL3J, muszę przyznać, że się spisałeś. Tutorial jest świetny, wielu osobom się zapewne przyda.
Mój efekt:

http://www.gimpuj.info/gallery/21370_02_09_09_5_51_22.png
« Ostatnia zmiana: 27.09.2009, 15:13:21 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

SyKaMa
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 44
Galeria Użytkownika

SyKaMa


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 26.09.2009, 15:40:38 »

 Uśmiech


* wjramka.jpg (24.96 KB, 800x600 - wyświetlony 1675 razy.)
Zapisane

paczuj
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

paczuj


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 27.09.2009, 13:34:57 »

Klikamy PPM na okienku obecnej warstwy i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.

Gdzie jest ta alfa  Zły ?

I gdzie sa te warstwy.. mozna jakos to pokazac? Ja mam tylko jedno menu po lewej w tym gimpie.

Post ponizej juz mi odpowiedzial o warstwy.
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 27.09.2009, 13:38:34 »

Klikamy PPM na okienku obecnej warstwy i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.

Gdzie jest ta alfa  Zły ?

Klikasz prawym klawiszem myszy na warstwę i z menu kontekstowego wybierasz "Kanał alfa na zaznaczenie". Jeśli nie widzisz menu warstw przywołujesz je za pomocą CTRL+L

BTW: Z jakiś kosmicznych powodów nie widać (przynajmniej u mnie) żadnych obrazków.
Hmm... jak wejdę w kod strony i wydłubie np. obrazek z punktu 7... http://www.gimpuj.info/gallery/4453_21_07_09_11_56_12.png ...to go widzę.
Zapisane
Aniwa
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 191
Galeria Użytkownika


Dla tych chwil trzeba żyć!


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.09.2009, 15:09:16 »

[
BTW: Z jakiś kosmicznych powodów nie widać (przynajmniej u mnie) żadnych obrazków.
Hmm... jak wejdę w kod strony i wydłubie np. obrazek z punktu 7... http://www.gimpuj.info/gallery/4453_21_07_09_11_56_12.png ...to go widzę.

U mnie są wszystkie obrazki, więc nie wiem o co chodzi.
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 27.09.2009, 17:46:16 »

Trzeba wyłączyć AdBlock. Jezu reklamy!
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPWWWWątek: Okienko na potrzeby WWW
Skocz do: