Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Szklany wilber  (Przeczytany 50487 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 15.10.2006, 20:31:40 »

Szklany Wilber
Tutorial

Opracowanie: Kifer71 Poprawa: bea
Oryginał: Oryginalny tutorial
Autor: kward1979uk
Poziom trudności: Średni





Uproszczony sposób na uzyskanie efektu przezroczystego szkła, podobnie jak w tutorialu na: Przezroczysty (kafelek?) obiekt. Zastosowanie skryptów Glass i Sketch ułatwia pracę, a ponadto można „szklić” dowolne kształty.
Niezbędne skrypty do pobrania w załączniku na końcu poradnika. Należy je wrzucić do folderu scripts w katalogu użytkownika przed uruchomieniem GIMP-a.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy w GIMP-ie obraz, który będzie grawerowany na szklanym obiekcie, np. taki:



Obraz nie może posiadać kanału alfa, tryb kolorów musi być ustawiony na RGB. W innym przypadku skrypt Sketch nie będzie dostępny. Najlepiej jeśli obraz przedstawia jakiś obiekt na jednolitym, w miarę kontrastowym tle. Wymiary obrazu na potrzeby tego tutoriala nie powinny przekraczać 150 x 150 px.

Lime Point 2. Wybieramy: Scrit-fu -> Gimp-talk.com -> Sketch. W oknie skryptu ustawiamy białe tło (powinno być domyślnie) i klikamy OK.

Lime Point 3.  W oknie warstw usuwamy białe tło: warstwa background i eksportujemy obraz z rozszerzeniem GIF, np.: "Wilb.gif". Należy pamiętać, gdzie plik został zapisany, bo będzie nam jeszcze potrzebny.



Lime Point 4. Tworzymy nowy przezroczysty obraz o wymiarach 300 x 300 px. Dodajemy nową przezroczystą warstwę i nazywamy ją Szkło. Rysujemy na niej obiekt, który będzie "szklaną płytką". Można to zrobić odręcznie pędzlem bądź narzędziem lasso Lasso, za pomocą ścieżek lub użyć gotowego obrysu/kształtu znalezionego np. w Google. Kształt wypełniamy dowolnym kolorem, za wyjątkiem czarnego, aby nie utrudniał widoczności w późniejszych krokach. Ja wypełniłam czerwonym.



Lime Point 5. Otwieramy zapisany wcześniej plik GIF jako warstwę: Plik -> Otwórz jako warstwy i przesuwamy go narzędziem Przesuwanie Przesuwanie [M] na wybrane miejsce. Nazywamy tę warstwę Wilber i dopasowujemy jej wymiary do obrazu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu.



Lime Point 6. Wybieramy narzędzie Tekst Narzędzia tekstowe [T], ustawiamy rodzaj i wielkość czcionki (warto też lekko zwiększyć odstępy pomiędzy literkami), po czym czarnym kolorem wpisujemy tekst, np.: GIMP i dopasowujemy wymiary warstwy tekstowej do obrazu.



Lime Point 7. Stosujemy filtr: Kward1979uk -> Glass z ustawieniami:
       Na warstwie tekstowej (u mnie GIMP) – Thickness na 1, Shadow Displacment na 12
Na warstwie Wilber odpowiednio 2 i 12
Na warstwie Szkło - odpowiednio 3 i 12
Opcja delete oryginal layer wedle uznania, ja zostawiłam domyślnie.

Lime Point 8. Warstwę Tło wypełniamy wybranym kolorem. Ja użyłam niebieskiego w odcieniu: 84cced. Zależnie od wybranego koloru tła zmieniamy krycie warstw z cieniami. Ja zmieniłam:
       layer380
layer3#140
layer3#3100



A tutaj dla przykładu jeszcze inny obrazek uzyskany przy pomocy powyższego tutoriala:



Lime Point Koniec



W załączniku potrzebne skrypty oraz poglądowy XCF i obrazek Wilbera użyty w tutorialu.
Życzę miłego GIMP-owania Uśmiech

* GlassWilber.rar (200.16 KB - pobrany 581 razy.)
« Ostatnia zmiana: 13.09.2013, 12:21:26 wysłane przez be@ » Zapisane
heex307
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.12.2006, 20:47:59 »

Świetny tutek, duzo łatwiejszy niz ten
z kafelkiem, ponizej to co mi wyszło:

Zapisane
klio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

klio


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 26.06.2008, 16:28:57 »

a mnie się wywala po wyborze tła: "wystąpił błąd podczas wykonywania(sketch 5 15'(255 255 255) error: set! unbound variable: theimage
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.06.2008, 16:58:46 »

Tutaj podobno jest odświeżony skrypt pod GIMP 2.4:

http://kward1979uk.deviantart.com/art/GLASS-SCRIPT-FU-runs-on-2-4-30316704

prosiłbym o weryfikacje.

EDIT:
Pevel potwierdza działanie - dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 26.06.2008, 17:27:00 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
klio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

klio


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.06.2008, 20:11:35 »

teraz  w komunikacie jest mała zmiana na: sketch 1 2'
Jak sobie tło wytnę ręcznie to opcja glass mi działa tylko samo wycinanie tła sketch leci.
Zapisane
evanna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

evanna

Życie to nie gra


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 28.11.2011, 22:39:41 »

Wyszło mi brzydko wiem , no ale cóż wyszło to trzeba sie cieszyć
Zapisane

Idioci, idioci wszędzie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Szklany wilber
Skocz do: