Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiSzukamWątek: [ROZ] Linie perspektywy i siatka/kratka - script lub plugin
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Linie perspektywy i siatka/kratka - script lub plugin  (Przeczytany 7335 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 05.04.2009, 10:22:20 »

Na wstępie, szukałem w googlach, lecz znalazłem jakieś skomplikowane operacje tego co chciałbym uzyskać...

Tak więc, (wiem, że nie zaczyna się zdania od "więc" Język ) ostatnio szkicuję w gimpie obrazki (całkiem spore formaty. Ostatnio nawet 1000x1500 pix) i ciężko się rysuje bez pomocy jak linie perspektywy czy siatka... Jest jakiś skryp, który pozwoliłby na wygenerowanie kratek jak w zeszycie? Język Odnosie lini perspektywy, chodzi mi o to, by można było zaznaczyć punkt zbiegu, określić grubość tych lini i gęstość. Z tego właśnie punktu wychodziły właśnie te linie perspektywy o ustawionych przeze mnie parametrach Mrugnięcie

Ewentualnie jakieś wskazówki, lub przydatny link Uśmiech Lecz najlepiej wskazać, gdzie taką paczkę skryptów znajdę Chichot
Nie wiem czy dobrze się wyraziłem, lecz mam nadzieję, że pomożecie Uśmiech


Pozdrawiam,
Dobrotek
« Ostatnia zmiana: 05.04.2009, 18:58:16 wysłane przez Dobrotek » Zapisane
Adarn
√ ι ק

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 968
Galeria Użytkownika


Parówkowym skrytożercą mówimy NIE!


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.04.2009, 10:25:22 »

A nie wystarczy Ci siatka?
Zapisane

Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.04.2009, 10:31:26 »

Hmmm... To zależy co mam zamiar naszkicować. Jeżeli szkicuję bardzo prosty obrazek, to siatka bardzo ułatwi to zadanie, lecz z liniami to już obrazy, w których chciałbym się trzymać zasad 3D przy szkicowaniu (bo na programy 3D jestem za głupi Język ) Uśmiech Jeżeli w tymże złożonym obrazku się czepiam szczegółów, to znacznie pracę ułatwi i siatka i linie Uśmiech

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem co i jak Uśmiech Lecz, jeżeli coś jeszcze brakuje - napiszę Uśmiech

Pozdrawiam,
Dobrotek
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 05.04.2009, 11:23:25 »

Możesz jeszcze z prowadnicami pokombinować.
Zapisane

Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.04.2009, 15:29:10 »

Kombinowałem, lecz efekt jak na siatkę pozostawia dla mnie wiele do życzenia Smutny
Dlatego pisałem na wstępie o pluginach tudzież skryptach Język
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 05.04.2009, 18:11:05 »

Siatkę możesz skonfigurować w menu: Obraz>Konfiguruj siatkę. Aby mieć ją widoczną musisz to zaznaczyć w menu: Widok>Wyświetl siatkę. Moim zdaniem siatka jest dość dobrze konfigurowalna.

Gorzej z liniami perspektywy. Ale możesz je sobie narysować ręcznie jakimś pędzelkiem. Klikasz w miejscu zbiegu, puszczasz klawisz myszki, odsuwasz myszkę, wciskasz SHIFT, potem wciskasz klawisz myszki i już masz linię prostą, którą sobie dowolnie ustawiasz. Potem to samo z następną linią od punktu zbiegu.
Możesz zmieniać grubość pędzla i jego kolor. Aby mieć linie perspektywy zawsze widoczne, rysujesz je na przezroczystej warstwie, którą umieszczasz sobie nad innymi.

Co do skryptu jakiegoś, to nie spotkałem niestety. Wiem, że swego czasu jeden z deweloperów GIMP-a pracował nad prowadnicami, które można dowolnie obracać. Niestety, jak na razie nie weszło to do programu.     
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.04.2009, 18:57:20 »

Dzięki wielkie mmiicc  Uśmiech Właśnie nie mogłem znaleźć tego co podałeś odnosie siatki, więc myślałem, że przypadkowo wywaliłem czy cuś Uśmiech Więc jest git.

natomiast z liniami perspetywy, niestety nie pomyślałem o tym. Jednakże jest to dodatkowa praca przy rysowaniu tych lini, ale z tego co podałeś, lepsze to niż nic Uśmiech

Dziękuję bardzo za pomoc i zeedytuję topic na [ROZ] Uśmiech

Pozdrawiam,
Dobrotek Uśmiech
Zapisane
Joten8
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 184
Galeria Użytkownika

Joten8

Nie ma mnie... Przerzucam się na PS'a.


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 05.04.2009, 20:41:29 »

Możesz jeszcze użyć skrypty obracanie warstw na jednej wielkiej kresce i wtedy przesuń poobracane kreski aby ich punkt wspólny leżał tam gdzie chcesz. Skrypt w temacie: http://www.gimpuj.info/index.php?topic=21442.msg105254.
Zapisane

Nie ma mnie... Przerzucam się na PS'a.
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.04.2009, 14:06:15 »

Możesz jeszcze użyć skrypty obracanie warstw na jednej wielkiej kresce i wtedy przesuń poobracane kreski aby ich punkt wspólny leżał tam gdzie chcesz. Skrypt w temacie: http://www.gimpuj.info/index.php?topic=21442.msg105254.

O! bardzo ciekawe Uśmiech Przetestuję ten skrypcik Język

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za pomoc Mrugnięcie

Pozdrawiam,
Dobrotek
Zapisane
pomyj
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

pomyj


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 17.10.2009, 23:32:48 »

Przy okazji pierwszego postu chciałbym przywitać wszystkich
dopiero zaczynam przygodę z Gimpem więc proszę o wyrozumiałość

Przechodząc do tematu:
*mmiicc Wiadomo coś odnośnie tych prowadnic o których wspominałeś(chodzi mi o ich obrót) czy są planowane w najbliższej wersji Gimpa w ChangeLog'u nie widzę nic na ten temat?

*Dobrotek Znalazłeś może już jakieś narzędzie do wygodnego prowadzenia linii perspektywy?
Czy robisz to "na piechotę" ołówek i linie robione z shiftem ->
osobiście uważam że wygodniej i szybciej będzie chyba przez zrobienie ścieżki rysowanie wzdłuż niej i przesuwanie jednego końca ścieżki, rysowanie itd.
Dzięki temu jest mniej latania kursorem i pewność ze zawsze wychodzisz z tego samego miejsca.
Przy większej ilości linii pewnie będzie trzeba zaprzątnąć do roboty więcej warstw żeby nie bawić się z wymazywaniem chyba ze macie jakiś "bezbolesny" sposób żeby przeciągnąć namalowaną linię tak jak jeden koniec ścieżki?

pozdrawiam
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 18.10.2009, 16:35:43 »


*mmiicc Wiadomo coś odnośnie tych prowadnic o których wspominałeś(chodzi mi o ich obrót) czy są planowane w najbliższej wersji Gimpa w ChangeLog'u nie widzę nic na ten temat?


Raczej się na to nie zapowiada, ale kto wie, może znajdzie się ktoś, kto się tym zajmie.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiSzukamWątek: [ROZ] Linie perspektywy i siatka/kratka - script lub plugin
Skocz do: