Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Jak kwiatek w tapetę przerobić - czyli od szkicu do deseniu.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak kwiatek w tapetę przerobić - czyli od szkicu do deseniu.  (Przeczytany 95926 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
BishKopt
Nowicjusz

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 28.03.2007, 22:54:33 »

Witam.
W tym krótkim tutorialu mam zamiar przedstawić moje zmagania które na celu miały wyprodukowanie pewnego wzoru opartego na rysunku kwiatka. Szkic popełniłem samodzielnie po czym wrzuciłem go na skaner i dalej do GIMP-a. Co działo się dalej przeczytacie poniżej. Chciałbym zaznaczyć, że tego opisu nie można traktować jak instrukcji do wykonania krok po kroku lecz raczej jak zbiór wskazówek poukładanych chronologicznie. Uśmiech

1. Na początku był chaos. Czyli kwiatek.



2. Następnie trzebabyło dla bezpieczeństwa zduplikowac tę warstwę.

3. Zmienić kolor biały w alfę:

Filtry --> Kolory --> Zmiana koloru w alfę...

4. Stworzyć nową, białą warstwę i umieścić ją bezpośrednio pod szkicem.

5. Powymazywać niepotrzebne kreski ze szkicu:



6. Narzędziem do zaznaczania obszarów wg koloru należy... zaznaczyć szkic kwiatka. Ale, ale... W moim przypadku nie wyszło to zbyt pięknie:



Dlatego musiałem użyć:

Zaznaczanie --> Zmniejsz - o 1.

7. Następnie należało przekształcić zaznaczenie w ścieżkę:

Zaznaczenie --> Przekształć na ścieżkę

8. Następnie... ścieżkę przekształcić na zaznaczenie. Ten oraz poprzedni punkt służą wygładzeniu zaznaczenia.  Po prostu otrzymamy lepszy efekt.

9. Stworzyć nową, przezroczystą warstwę i zalać ją kolorem n.p. czarnym (w obrębie zaznaczenia):



10. Szczerze przeszkadzały mi te kwadraciki miast plamek Uśmiech zatem podmalowałem je trochę pędzelkiem (w ostateczności mogłem je całe zamalować...):



11. Tak więc otrzymałem element składowy układanki. Teraz trzeba było jednak jakoś to poukładać. Należało zatem dać sobie trochę miejsca:

Obraz --> Wymiary płótna - dobrać odpowiednio duże wielkości.

I po kolei z każdą warstwą:

Warstwa --> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu

12. Warstwę z przygotowanym wcześniej kształtem należało zdublować - by nie stracić oryginału. Na kopii można było zacząć zabawę w puzzle. Chodzi w tym o to, by kopiując dany kształt (względnie: jego część) i obracając, odbijając itp. tak powstałą oderwaną warstwę ułożyć ładny wzorek. Ja zacząłem od czegoś takiego:



13. Kolejnym długim etapem jest zabawa z prowadnicami. W niej za to chodzi o to, by pierwotną małą układankę (patrz wyżej) nijako "obłożyć" od lewej i prawej a także z góry i z dołu odpowiednimi częściami... kolejnych skopiowanych i zmodyfikowanych części kształtu... Robota czasochłonna i wymagająca sporo kombinacji. Ogólnie chodzi w tym punkcie o to by zgrabnie (za pomocą prowadnic) wpasować elementy do prostokąta - należy go wyznaczyć prowadnicami. Najłatwiej będzie wyciągnąć wnioski ze zrzutów ekranu:







14. Oczywiście nie da się tak zaprojektować kwiatka (czy cokolwiek innego), o ile nie jest się Mauritsem Cornelisem Escherem ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurits_Cornelis_Escher ) Uśmiech tak by od razu pasował z każdej strony. Dlatego potrzebne są poprawki i dosztukowywanie elementów.

Dla wygody czytających ten tutorial stworzyłem nową warstwę z już poukładanymi częściami układanki. Pomalowałem ją na czerwono by odróżnić ją od czarnych prób (na kolejnej warstwie) dosztukowywania elementów i wpasowywania ich w wolne przestrzenie:





15. A oto efekt domalowywania (doklejania):



16. Pewne niedokładności które wystąpić mogły "w środku" przygotowywanego deseniu, tła czy jakkolwiek to nazwać, można podmalować ręcznie:

(tutaj lewa górna część prostokątu)


17. Na koniec należy połączyć odpowiednie warstwy (w zależności od potrzeb z tłem lub bez (przezroczyste tło). Następnie zaznaczaniem obszarów prostokątnych zaznaczyć obszar ograniczony przez prowadnice; może przydać się:

Widok --> Przyciągaj do prowadnic

po czym skopiować efekt koncowy.

18. Zmiany (łączenie warstw) można w tym momencie cofnąć (Ctrl + z) by nie niszczyć warstw.

19. Plik zachować z rozszerzeniem XCF i schować do szafy.

20. Ze schowka wkleić efekt końcowy do nowego dokumentu:

Edycja --> Wklej jako nowy

21. Tak przygotowany obrazek można wykorzystać na 2 (jeszcze więcej?) sposoby:

a) zachować jako zwykły plik graficzny (PNG, JPG, GIF...) i używać n.p. na stronach WWW jako tło, lub

b) zachować z rozszerzeniem PAT i używać jako Deseń w GIMP-ie. W tym przypadku plik ten należy wrzucić do katalogu:

C:\Documents and Settings\Nazwa_Użytkownika\.gimp-2.2\patterns - w przypadku Windowsa, lub

~/.gimp/patterns - w przypadku Linuxa (Czy ktoś mógłby mnie poprawić jeżeli się mylę (co prawie pewne, bo piszę to z pamięci) - z góry dzięki).

Mam nadzieję, że tutorial się przyda.
Załączam mój plik wynikowy.

Pozdrawiam
Marcin 'BishKopt' Woroch

Tutorial na licencji:
Creative Commons Attribution 2.5 Poland License
http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/pl/


* pattern.png (49.05 KB, 200x303 - wyświetlony 1919 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10.06.2009, 09:25:35 wysłane przez @Cakper » Zapisane

make tea not love
kufer
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika


Najlepszy gimpiarz pod słońcem!!!


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.03.2013, 16:18:05 »

Przepraszam,ale nie pisze się "deseniu" tylko "desenia"
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Jak kwiatek w tapetę przerobić - czyli od szkicu do deseniu.
Skocz do: