Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 7
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: GIMP 2.6 dostępny!!!  (Przeczytany 44695 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 01.10.2008, 09:46:50 »

W nocy ukazała się, długo oczekiwana, stabilna wersja GIMP-a z numerkiem 2.6.

Obecnie można pobrać kod źródłowy (ftp://ftp.gimp.org/pub/gimp/v2.6/), binarki dla poszczególnych systemów operacyjnych powinny wyjść niebawem.

Wkrótce dłuższy artykuł o tym co nowego w GIMP-ie 2.6 Uśmiech     

EDIT--------------------------------------------------------------------------------------

Instalator dla Windows  --dzięki za link dla marrek13

Paczki deb --dzięki za link dla przemas



Informacje o wydaniu GIMP 2.6 na podstawie: http://gimp.org/release-notes/gimp-2.6.html tłumaczenie Ziomioslaw, ba®thez, mmiicc, jeśli kogoś pominąłem niech się dopisze Mrugnięcie


Wprowadzenie

GIMP 2.6 jest istotnym wydaniem z punktu widzenia programistów. Zawiera on zmiany w interfejsie użytkownika, które zostały wprowadzone w oparciu o niektóre z często otrzymywanych opinii oraz jest to pierwsza wersja GIMP-a która opiera się na GEGL-u, silniku który wreszcie pozwoli na obsługę 16-, a nawet 32-bitowej głębi koloru i bezstratną edycję obrazu w GIMP-ie.

Interfejs Użytkownika


Pasek menu z Narzędziówki został usunięty

Pasek menu z Narzędziówki został usunięty i połączony z paskiem menu w oknie obrazu. Aby móc to zrobić zostało wprowadzone okno zwane pustym oknem obrazu. Zawiera ono pasek narzędzi i utrzymuje aplikacje uruchomiona kiedy nie ma otwartych żadnych obrazów. Reaguje ono również na przeciąganie i upuszczanie plików. Podczas otwierania pierwszego obrazu puste okno obrazu zostaje przekształcone w zwykłe okno obrazu, a podczas zamykania ostatniego obrazu, to okno staje się pustym oknem obrazu.

Narzędziówka i Doki są teraz Użytecznymi Oknami

Z pustym oknem obrazu działającym jako zwykłe główne okno, domyślne typy okien dla Narzedziówki i Doków zostały zmienione na Użyteczne okna. Pozwala to menadżerom okien na dużo lepsze zarządzanie oknami GIMP-a, włączając w to usunięcie Narzędziówki i Doków z paska zadań i utrzymanie Narzędziówki i Doków zawsze ponad oknem obrazu.

Możliwość przewijania poza granice obrazu

Teraz możliwe jest przewijanie poza granice obrazu, zmieniając nawigacje okna obrazu na dużo mniej męczącą. Nie ma już więcej problemu z użyciem krawędzi pędzla na krawędzi obrazu podczas przybliżenia oraz można tak przesunąć płótno, aby nie było zasłaniane przez żadne Użyteczne okno.

Drobne zmiany

    * Zmiana menu Okna Dialogowe na Okna.
    * Lista ostatnio zamkniętych doków z możliwością ich ponownego otwarcia.
    * Poprawienie zachowania GIMP-a przy otwieraniu nowego obrazu w uruchomionym już programie dla systemu Windows.
    * Możliwość wpisania stopnia powiększenia bezpośrednio w pasku stanu.
    * Możliwość korzystania z pomocy on-line zamiast instalowania plików pomocy.
    * Możliwość blokowania zakładek w dokach w celu zapobiegania ich przypadkowemu przesunięciu.


Narzędzia, filtry i wtyczki


Udoskonalone narzędzie Zaznaczenie Odręczne

Zaznaczanie odręcznie zostało wzbogacone o wsparcie dla zaznaczania wielokątów. Pozwala ono również na równoczesne zaznaczanie odręcznie i wielokątne, edycje istniejących segmentów, wprowadzanie wymuszonych kątów do segmentów i oczywiście zwykłych operacji narzędzia zaznaczania jak dodawanie, odejmowanie itd. Dzięki temu wszystkiemu Zaznaczanie odręczne staje się wszechstronnym, potężnym i łatwym w użyciu narzędziem zaznaczania.

Dynamika pędzla

Opcja dynamiki pędzla pozwala przypisać pędzlom różne parametry, np.: rozmiar, czy krycie, odpowiednio do wartości (jednej lub więcej) nacisku i szybkości ruchu lub też wartości losowej. Szybkość i wartość losowa są dostępne przy użyciu myszki. Stalówka, która obsługiwała szybkość ruchu myszki wcześniej, została poprawiona i teraz radzi sobie z tym znacznie lepiej.

Obecność dynamiki pędzla przyczyniła się do pojawienia się nowej funkcjonalności w rysowaniu wzdłuż ścieżki. Nowa opcja znajduje się poniżej Rysuj narzędziem i emuluje dynamikę pędzla kiedy rysujesz wzdłuż ścieżki. Oznacza to, że GIMP będzie modyfikował parametry użytego pędzla w zależności od długości ścieżki i określonych sposobów reagowania na nacisk i szybkość ruchu. Nacisk startuje od zera i rośnie do wartości maksymalnej, a następnie spada z powrotem do zera. Szybkość rośnie przez cały czas, od zera do wartości maksymalnej.

Drobne zmiany


    * Dodano ograniczenia ruchu dla narzędzia Przesunięcie.
    * Dodano mały krzyżyk, który wskazuje środek prostokątów podczas ich przesuwania, a także może on być przyciągany do siatki i prowadnic.
    * Możliwe jest skalowanie pędzli dla narzędzia Rozsmarowywanie
    * Dodano możliwość prostego zapisywania preferencji we wszystkich Narzędziach kolorów
    * Możliwa jest zmiana krycia dla niektórych narzędzi przekształcania
    * Możliwość pobrania zrzutu ekranu z widocznym kursorem myszki.
    * Wyświetlanie proporcji boków na pasku stanu podczas kadrowania i zaznaczania prostokątnego.
    * Dodano ograniczającą ramkę dla narzędzia Tekst, która pozwala na automatyczne zawijanie tekstu wewnątrz tej ramki.
    * Możliwość podglądu desaturacji bezpośrednio na płótnie.
    * Plugin Płomień został rozszerzony o 22 nowe możliwości.
    * Foldery z zasobami, takie jak folder pędzli są przeszukiwanie rekursywnie.
    * Nowa ulepszona wersja wtyczki importującej pliki PSD, pozwala m.in. na odczyt profili kolorów ICC.
    * Przeniesienie uchwytów narzędzi opartych na prostokącie takich jak Przytnij czy Zaznaczenie prostokątne, na zewnątrz prostokąta kiedy prostokąt jest mały.


Pod maską (zmiany w API)


GEGL

Ważny postęp w kierunku wysoko-bitowej głębi koloru i bezstratnej edycji obrazu w GIMP-ie został poczyniony. Większość operacji na kolorach w GIMP-ie jest teraz przeportowana do GEGL-a: biblioteki graficznej stworzonej z myślą o obsłudze 32-bitowej głębi koloru. Domyślnie używane są 8-bitowe operacje, lecz ciekawi użytkownicy mogą włączyć używanie GEGL-u dla operacji na kolorach przez menu Kolory>Użyj GEGL.

W dodatku do portowanych operacji na kolorach do GEGL-a zostały dodane eksperymentalne narzędzie operacji GEGL, można je znaleźć w menu Narzędzia. Pozwala ona na używanie operacji GEGL-a na obrazie i daje podgląd na płótnie.


Drobne zmiany


    * Przeportowanie większości widżetów, aby używały biblioteki grafiki 2D Cario do rysowania elementów.


Znane problemy

    * Właściwości Użytecznego okna aktualnie działają prawidłowo tylko na środowisku GNOME.
    * Obecnie narzędzie Tekst nie działa w sposób optymalny . Polepszenie jego działania jest jednym z celów GIMP-a 2.8.
    * Jeśli chcesz skompilować GIMP-a własnoręcznie a nie posiadasz wsparcia GVfs w swoim systemie, powinieneś użyć --without-gvfs przy konfiguracji. W przeciwnym razie otwieranie plików zdalnych (np. pomocy on-line) nie będzie działać poprawnie.


Co w planach

Dla zainteresowanych, plany na następne stabilne wydanie GIMP 2.8 obejmują:

    * Zintegrowanie z GIMP-em projektów z Google Summer of Code 2008, czyli edytowanie tekstu bezpośrednio na płótnie, tagowanie zasobów GIMP-a i udoskonalenie skryptów Pythona.
    * Dalszą integracja GEGL.
    * i oczywiście wiele innych udoskonaleń...

Mamy nadzieje, że GIMP 2.6 przyniesie Ci wiele radości

Proponowany układ okien w GIMP 2.6:


Nowe możliwości dzięki użyciu emulacji dynamiki pędzli i rysowania po ścieżce:


Nowe narzędzie tekstowe:
« Ostatnia zmiana: 02.10.2008, 13:20:24 wysłane przez mmiicc » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
96th
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: 96th@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 96
Galeria Użytkownika


Tłumacz GAP


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.10.2008, 16:26:05 »

Jeee. Ale super. Akurat dzis bede Fedore instalowal Chichot
Zapisane

Wgram później Duży uśmiech
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #2 : 01.10.2008, 16:45:50 »

skompiluję jak tylko sformatuję kompa Uśmiech może nawet paczkę deb zrobię.
Zapisane
marrek13
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: marrek13@jabber.hostingcenter.pl
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 55
Galeria Użytkownika


Pogromca uciśnionych


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.10.2008, 18:58:21 »

Dawno mnie tu nie było, ale skoro już widzę takiego newsa to dołączę informację, że jest już instalator pod Windowsa.

http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=121075&package_id=250052&release_id=630019
Zapisane
amator :-(
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

amator :-(


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.10.2008, 21:16:09 »

Jak zainstalować tą wersję na ubuntu 8.04 posiadając wcześniejszą wersję GIMPa?
Zapisane
przemas
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

przemas


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 01.10.2008, 21:31:25 »

Paczki do Hardego (Ubuntu 8.04) na stronie http://www.getdeb.net/app/Gimp
Natomiast do Interpida (Ubuntu 8.10) paczki są w repo:
Kod:
deb http://ppa.launchpad.net/c-korn/ubuntu intrepid main

amator - albo przez gdebi albo przez sudo dpkg -i (nazwy paczek)
Jak będą jakieś problemy to wcześniej odinstaluj starą wersję Gimpa.
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.10.2008, 23:56:06 »

Heh, wczytuje mi "dokumenty" i winda wywala błąd że "Wystąpił kłopot z aplikacją... idt." Wina pewnie mojego XP który nie ma nawet SP1 i zero aktualizacji bo wcześniej beta mi działała. Niestety tylko taki mi się trafił po reinstalacji :/. Planuję odpalić Ubuntu kiedy wypalę płytkę, podobno można odpalić też na próbę w wersji LiveCD więc zobaczę czy wykrywa mi kartę dźwiękową lepiej niż Mandriva. 
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 02.10.2008, 08:46:16 »

Dodałem screeny i poprawiłem błąd w pierwszym poście (mam nadzieje ze się nie obrazisz mmiicc Uśmiech )







Pewnie, że nie Uśmiech Dzięki, umieszczałem to już półprzytomny Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 02.10.2008, 09:34:30 wysłane przez mmiicc » Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
kodishu
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 28
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 02.10.2008, 09:28:40 »

Cieszy to bardzo. Ciekaw jestem tylko czy dodano możliwość pisanie teksty po ścieżce.
Zapisane
Sebko
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 02.10.2008, 10:25:19 »

Gimp jak gimp, szaleństwa nie ma.

Cytuj
    * Właściwości Użytecznego okna aktualnie działają prawidłowo tylko na środowisku GNOME.

Niestety powyższy cytat jest największym rozczarowaniem tej edycji. Liczyłem na to, że w końcu na Windowsie, będę mógł zamknąć gimpa w jednym oknie i pracować bez bałaganu na pasku zadań. (i proszę nie truć mi o żadnych GIMPshopach, bo to narzędzie po prostu się nie sprawdza na mojej konfiguracji sprzętowej)

Dobrze, że 2.6 w końcu wyszedł. Ma kilka drobnych, ale według mnie ważnych poprawek jak chociażby to, że tekst pisany jest w wyznaczonym przez nas obszarze i nie trzeba trzaskać enterów bo sam się zawija. Zresztą nie ma co o tym dyskutować - nowy gimp ma wiele dobrych cech, niemniej jednak bardzo liczyłem na scalenie okien w jedno.
Zapisane
kodishu
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 28
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 02.10.2008, 11:30:35 »

Wersja dośc niestabilna, jednak. Przynajmniej u mnie. Podczas 2 godzinnej pracy trzykrotna zwiecha i konieczność zamknięcia z menadzera zadań Smutny Dobra rada: często zapisywac postęp w pracy.
Zapisane
wojTrek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: wojtrek@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 02.10.2008, 11:37:58 »

Cytuj

Cytuj
    * Właściwości Użytecznego okna aktualnie działają prawidłowo tylko na środowisku GNOME.

Niestety powyższy cytat jest największym rozczarowaniem tej edycji. Liczyłem na to, że w końcu na Windowsie, będę...


Przesiadz sie z Windowsa wiec... Nic nie stracisz, tylko zyskasz;-)
Ja "jakos" radze sobie od 10 lat. Cale firmy przestawiam na Linuksa, nikt nie zglasza reklamacji.

Pozdrawiam
Zapisane


Brak obrazków...
Padł mi serwer, reanimacja w toku. Pomyślności życzcie!
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 02.10.2008, 11:50:06 »

Cytuj
Dobrze, że 2.6 w końcu wyszedł. Ma kilka drobnych, ale według mnie ważnych poprawek jak chociażby to, że tekst pisany jest w wyznaczonym przez nas obszarze i nie trzeba trzaskać enterów bo sam się zawija.

Ale nie można zrobić tak by wyrównywał względem jakiejś ścieżki jak to jest w PS.

Cytuj
Wersja dośc niestabilna, jednak. Przynajmniej u mnie. Podczas 2 godzinnej pracy trzykrotna zwiecha i konieczność zamknięcia z menadzera zadań Smutny Dobra rada: często zapisywac postęp w pracy.

U mnie to samo było na becie, na 2.4 też lubi się wywalić w najgorszym momencie. W dodatku nie ma auto-zapisu, najlepiej do2 plików na przemian.

Tak jak patrze to w zasadzie niewiele zmian w tym GIMP :/. W sumie to tylko ta emulacja pędzli może być ciekawa.

Cytuj
* Zintegrowanie z GIMP-em projektów z Google Summer of Code 2008, czyli edytowanie tekstu bezpośrednio na płótnie, tagowanie zasobów GIMP-a i udoskonalenie skryptów Pythona.
    * Dalszą integracja GEGL.
    * i oczywiście wiele innych udoskonaleń...
 

Mogli by się skupić na tworzeniu folderów dla warstw bo to jest podstawa przy większej pracy. Właśnie z tego względu przesiadam się ostatnio na PS bo robienie prac z ilością warstw 150-200 w GIMP mija się z celem. Większą ilość czasu spędza się na szukaniu warstw niż na pracy.

Cytuj
Przesiadz sie z Windowsa wiec... Nic nie stracisz, tylko zyskasz;-)
Ja "jakos" radze sobie od 10 lat. Cale firmy przestawiam na Linuksa, nikt nie zglasza reklamacji.

Pozdrawiam

Tyle że pod KDE i XFCE też nie działa Język. A to dość popularne środowiska z tego co wiem.   
Zapisane
amator :-(
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

amator :-(


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 02.10.2008, 12:32:48 »

GNOME też jest popularne  Język

Czyli teraz nowe tutki będą pod tą wersję GIMPa?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: GIMP 2.6 dostępny!!!
Skocz do: