Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przewodnik po GIMP-ie dla początkujących  (Przeczytany 461029 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gorn
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 415
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 02.05.2008, 12:17:15 »

Oryginał: Gimp Mini Howto
Opracowanie: Gorn




Postanowiłem przetłumaczyć jeden z wielu poradników do GIMP-a, dzięki któremu lepiej poznacie podstawowe narzędzia używane w tym programie oraz nauczycie się standardowych czynności, których używa się po każdym załadowaniu programu.

Poradnik napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Po pierwszym uruchomieniu GIMP-a, ułóż okienka w wygodny dla ciebie sposób. Ja swoje ułożyłem tak:




Lime Point 2. Okienka możesz zamknąć za pomocą przycisku z symbolem X, który znajduje się w prawym górnym rogu każdego z nich.



Lime Point 3. Możesz dowolnie przemieszczać okienka, przytrzymując granatowy (w moim przypadku jest to granatowy; zależy on od skórki systemu operacyjnego) pasek na samej górze (przytrzymaj lewy przycisk myszy).
Możesz zmieniać rozmiar okienek przeciągając krawędź lub róg w dowolne miejsce.
Przy zmianie rozmiaru okienek, twój kursor zmieni się w taką: lub taką: strzałkę.

Lime Point 4. Po dopasowaniu rozmiaru okienek do swoich potrzeb, przejdź do menu na samej górze i wybierz: Plik -> Preferencje -> Zarządzanie oknami i wybierz Zapisz położenia okien.





Lime Point 5. Przejdź do menu i wybierz: Plik -> Preferencje -> Środowisko. W polu Minimalna liczba cofnięć wpisz odpowiadającą ci liczbę.




Lime Point 6. Jeśli gdzieś się pomyliliśmy możemy to zmienić wracając do tego poprzez Cofnięcie [Ctrl+Z].

Lime Point 7. Aby otworzyć obrazek, wybierz w menu Plik -> Otwórz. Powinieneś zobaczyć coś takiego:



Najważniejsze miejsca zaznaczone są punktami od 1 do 4

Lime Point 8. W strefie pierwszej (1) wybierasz ścieżkę pliku, który chcesz otworzyć. Jako przykład wybrałem "Manual-GIMP".
W strefie drugiej (2) też możesz wybrać ścieżkę do plików, ale tym razem za pomocą podwójnego kliknięcia LPM (lewy przycisk myszy). Możesz także zapamiętywać wcześniejsze poszukiwania klikając na przycisk Dodaj oraz usuwać je za pomocą przycisku Usuń.
W strefie trzeciej (3) możesz wybierać obrazki, klikając na ich nazwę i otwierając je za pomocą przycisku Otwórz.
W strefie czwartej (4) możesz zobaczyć miniaturkę wybranej grafiki.

Lime Point 9. Kiedy klikniesz na przycisk Otwórz, zobaczysz obrazek, który wcześniej wybrałeś w jego prawdziwych rozmiarach.




Lime Point 10. Na otwartym obrazku możesz zauważyć, że jest jeszcze inne menu, które nie jest takie same jak to, które widziałeś na początku.
Pierwsza zakładka tego menu to Plik, a ostatnia to Filtry.



Lime Point 11. Podobne menu zobaczysz klikając prawym przyciskiem myszy (PPM) na obrazku.




Lime Point 12. Tworzenie zaznaczenia. Zacznijmy od zaznaczenia prostokątnego. Wybierz ikonę prostokąta  Zaznaczenie prostokątne z panelu GIMP-a lub użyj skrótu [R]. Aby utworzyć zaznaczenie, umieść kursor w dowolnym miejscu na obrazku i przeciągnij go wciskając lewy przycisk myszy. Gdy zaznaczenie będzie gotowe, zwolnij przycisk.

Lime Point 13. Jeśli chcesz przesunąć zaznaczenie, które nie ma jeszcze wypełnienia, wybierz przesunięcie  Przesuwanie, po czym wciśnij Shift + Alt i przesuń je w dowolne miejsce przytrzymując lewy przycisk myszy.




Lime Point 14. Następnie skopiuj zaznaczenie używając skrótu [Ctrl+C] (zauważysz, że zaznaczenie stało się aktywne, gdy przerywana linia zacznie się poruszać).

Lime Point 15. Wybierz Plik -> Nowy (lub [Ctrl+N]), stworzysz dzięki temu nowy obraz bez tła, który ma taki sam rozmiar, jak zaznaczona wcześniej grafika.

Lime Point 16. Wklej skopiowane zaznaczenie na nowo otworzonym obrazie, wybierając Edycja -> Wklej (lub [Ctrl+V]).

Lime Point 17. Spójrz na okienko warstw:



Zobaczysz nowo-wklejony obrazek jako oderwane zaznaczenie.

Lime Point 18. Zanim zajmiesz się czymś innym, zakotwicz wklejony obrazek, kliknij prawym przyciskiem myszy na oderwanym zaznaczeniu i wybierz Zakotwicz warstwę.




Dzięki tej operacji połączyliśmy dwie warstwy (w tym przypadku oderwane zaznaczenie i tło).

Lime Point 19. Czas zapisać naszą pracę. W menu wybierz Plik -> Zapisz jako...
Wpisz nazwę pliku i wybierz rozszerzenie dla swojego obrazka (np. JPG, PNG, GIF). Kliknij Zapisz.




Lime Point 20. Jeśli chcesz zmniejszyć rozmiar swojego obrazka, kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazku i wybierz Obraz -> Skaluj obraz lub kliknij w panelu na ikonę Skalowanie Skalowanie.
Wybierz rozmiar, który będzie Ci odpowiadał. Kliknij Przeskaluj.




Lime Point 21. Używamy okienka warstw do sterowania naszym obrazkiem.

Lime Point 22. Możesz mieć wiele otwartych obrazków, ale tylko jeden aktywny, na którym można pracować. Aby sprawić, by wybrana przez nas warstwa była aktywna, po prostu klikamy na niej lewym przyciskiem myszy (staje się niebieska).



Lime Point 23. Dodamy teraz małą część innego obrazka do wybranego wcześniej samochodu, aby pokazać jak działają warstwy.

Lime Point 24. Otwieramy jakikolwiek obrazek. Ja wybrałem Wilbera.



 
Lime Point 25. Zaznaczamy go za pomocą narzędzia zaznaczenie prostokątne  Zaznaczenie prostokątne. Widzimy zaznaczony kawałek jako ruchome kreski.




Lime Point 26. Przechodzimy do okienka z samochodem.

Lime Point 27. Klikamy w menu Warstwa -> Nowa warstwa.
W menu warstw zauważymy nowe okienko.



Lime Point 28. Przechodzimy na okienko z Wilberem.

Lime Point 29. Zaznaczenie jest wciąż aktywne, więc klikamy w menu Edycja -> Kopiuj (lub [Ctrl+C]), aby skopiować zaznaczenie.

Lime Point 30. Wklejamy Wilbera w okienku z samochodem.

Lime Point 31. Stworzyliśmy oderwane zaznaczenie, które jak długo jest aktywne, tak długo nie możemy nic zrobić w GIMP-ie. Dlatego zakotwiczamy je.



Lime Point 32. Warstwa z oderwanym zaznaczeniem połączyła się z przeźroczystą.



Lime Point 23. Oto jak wygląda nasz obrazek:




Lime Point 33. Możesz przesuwać wklejony obrazek za pomocą narzędzia przesunięcie Przesuwanie [M].

Lime Point 34. Zmienimy nazwę wklejonej warstwy. Aby to zrobić przechodzimy do okienka z warstwami i klikamy (lewym przyciskiem myszy) dwa razy na nowej warstwie.



Lime Point 35. Przesuwamy Wilbera w dowolone miejsce na samochodzie.




Lime Point 36. Aby sprawić, by nasz obrazek był lekko przeźroczysty, zmieniamy jego krycie w okienku z warstwami Warstwy. Ustawiamy je na 70%, przesuwając suwak w lewo.



Lime Point 37. A oto co powinniśmy uzyskać. Możemy zobaczyć samochód przez "prześwitującego" Wilbera:




Lime Point 38. Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę z Wilberem i wybierz opcję Połącz w dół (lub Połącz widoczne warstwy).

Lime Point 39. Warstwa może stać się niewidoczna, jeśli klikniesz na ikonę oka Widoczność warstwy (na lewo od nazwy warstwy).
 
Lime Point 40. Zapiszmy naszą pracę. Plik -> Zapisz jako...




Lime Point 41. Pierwsze co musisz zrobić, to wybrać miejsce dla Twojego obrazka.
Pojedyncze kliknięcie na lewo od numeru "4" lub podwójne kliknięcie dla numeru "2" pozwoli Ci na wybór miejsca.
Wybierz nazwę, rozszerzenie swojego obrazka i wpisz je przy numerze "1" na screenie.

Lime Point 42. Kiedy już to zrobisz, zapisz obrazek klikając "zapisz" w prawym dolnym rogu.

Lime Point 43. Aby rozjaśnić lub przyciemnić obrazek, otwórz go i kliknij w menu Kolory -> Jasność i Kontrast. Aby zobaczyć o jaki stopień rozjaśniamy/przyciemniamy obrazek włączamy opcję Podgląd.



Lime Point 44. Aby zrobić jedno lub więcej zaznaczeń, użyjemy szybkiej maski. Otwórz nowy obrazek [Ctrl+O].

Lime Point 45. Kliknij na małym kwadraciku, który znajduję się tuż pod obrazkiem po lewej.




Lime Point 46. Ustaw kolor pierwszoplanowy na czarny, a kolor drugoplanowy na biały.



Aby odwrócić kolory kliknij na "zagiętej" strzałce, lub wciśnij [X]. Aby powrócić do domyślnych kolorów wciśnij [D].



Lime Point 47. Wybierz pędzel Pędzel [P] klikając na ikonę w Narzędziówce.

Lime Point 48. Aby zmienić rozmiar pędzla, kliknij w okienko wyboru pędzli.




Lime Point 49. Zamaluj 3 miejsca na obrazku. Po czym kliknij na małym kwadracie w dolnym rogu obrazka (tym od szybkiej maski).

Lime Point 50. Tym sposobem, zrobiliśmy 3 zaznaczenia. Są one ze sobą połączone.







Lime Point 51. Pokolorujemy je np. na zielono.

Lime Point 52. Po pierwsze zmieniamy kolor pierwszoplanowy na #57c327 (okienko "Zapis HTML'owy").




Lime Point 53. Aby wypełnić nasze zaznaczenie wybieramy narzędzie wypełnienie kubełkiem  Wypełnienie kubełkiem [Shift+B].

Lime Point 54. Tworzymy nową przezroczystą warstwę i klikamy LPM (lewym przyciskiem myszy) na jednym z zaznaczeń aby je wypełnić.

Lime Point 55. Aby usunąć zaznaczenie używamy skrótu [Shift+Ctrl+A] lub z menu wybieramy Zaznaczenie -> Nic.




Lime Point 56. Zapisujemy naszą pracę poprzez Plik->Zapisz jako...

Lime Point 57. Pamiętajmy o odpowiednim rozszerzeniu!

Lime Point 58. Narzędzia do pisania. Zaczniemy od najczęściej używanego narzędzia, czyli pędzla  Pędzel [P]. Różni się tym od ołówka Ołówek [N], że zostawia gładkie kreski i posiada dużo więcej opcji.

Lime Point 59. Po kliknięciu na ikonę pędzla  Pędzel [P] w Narzędziówce, pojawi nam się takie okienko:




Lime Point 60. Opcja krycie pozwala na zmniejszanie widoczności pędzla.




Lime Point 61. Gdy klikniemy w obrazek przy napisie Pędzel pojawi nam się okienko w którym będziemy mogli wybrać pędzel, którym chcemy coś namalować.



Lime Point 62. Opcja skala, która znajduję się tuż pod pędzlami, pozwala na dowolną zmianę rozmiaru pędzla.




Lime Point 63. Opcja gradient pozwala malować wybranym gradientem. Gdy klikniemy na obrazek przy napisie Gradient, otworzy nam się okienko, z którego będziemy mogli wybrać odpowiadające nam zestawienia kolorów.




Lime Point 64. Ołówek  Ołówek [N], w przeciwieństwie do pędzla  Pędzel [P], zostawia postrzępione kreski. Nadaje się świetnie do rysowania prostych linii, które mają się odcinać od tła, lub gdy potrzebujemy pracować w dużym powiększeniu na pojedynczych pikselach.

Lime Point 65. Gdy klikniemy w ikonę ołówka Ołówek [N], pojawi się takie okno:




Lime Point 66. Podobnie jak w przypadku pędzla mamy do dyspozycji parę opcji. Krycie służy do zmniejszania widoczności namalowanych linii, a skala do zmniejszania lub zwiększania rozmiarów ołówka.

Lime Point 67. Aerograf Aerograf [A] symuluje prawdziwe narzędzie. Używamy go tak, jak byśmy natryskiwali kolory.

Lime Point 68. Gdy klikniemy na ikonę aerografu  Aerograf [A], pojawi się takie okienko:




Lime Point 69. Podobnie jak w przypadku pędzla Pędzel [P] rodzaj końcówki wybieramy z palety wyboru pędzla, która znajduję się przy napisie Pędzel.



Lime Point 70. Aerograf Aerograf [A] rysuje prawie niewidoczne kreski, więc opcja krycie rzadko się przydaje, gdy nim pracujemy.

Lime Point 71. Dzięki opcji tempo możemy ustalić z jaką prędkością ma być wytryskiwana farba. Natomiast opcja nacisk pozwala na zwiększanie/zmniejszanie ciśnienia z jakim ma wylatywać.



Lime Point 72. Odbicie Odbicie [Shift+F]  służy do tworzenia lustrzanego obrazu danej warstwy lub zaznaczenia.

Lime Point 73. Gdy klikniemy w ikonę odbicia Odbicie [Shift+F] pojawi się nam takie okienko:




Lime Point 74. Możemy wybrać odbicie w poziomie lub w pionie.

Lime Point 75. Żeby pokazać jak to działa, wybrałem ten napis.



Lime Point 76. Odbiłem go w poziomie.



Lime Point 77. I w pionie.



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że przynajmniej trochę rozjaśniłem wam działanie niektórych narzędzi.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego GIMP-owania. Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:06:49 wysłane przez Domaxi » Zapisane

Brak czasu...
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.02.2010, 19:14:52 »

super informacje.Mozna prosic o przyblizenie innych skrotow np:kanal alfa,ze sciezki,na siezke etc.oraz naturalnie z przykladami jak to w praktyce wyglada.
Zapisane
Moniaas
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Moniaas


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.05.2010, 11:47:28 »

Ja bym chciała wiedzieć jak się robi na drugiej warstwie. To jest coś takiego: ,,Następnie używając opcji zaznacz według koloru zaznaczam interesujący mnie obszar i na NOWEJ WARSTWIE wypełniam nowym kolorem. Nie rezygnując z zaznaczenia na NOWEJ WARSTWIEużywając ciemniejszego koloru obszary ciemniejsze."
wszystko rozumiem prócz tych nowych warstw. Jak to się robi, gdzie jest do tego ikona, i jak tego nie popsuć?
Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.05.2010, 13:58:59 »

Ctrl+L, guziczek nowa warstwa już znajdziesz.
Zapisane

dyllu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

dyllu


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.01.2011, 10:26:05 »

Super tutek, jasno opisany krok po kroku. Dziękuję za pomoc.
Oto moja druga praca w gimpie:

Zapisane
jeawl
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.05.2011, 18:48:27 »

Super tutorial, mam tylko jedno pytanie Wilber.
Jaka wersja gimpa jest użyta w tutorialu?Pytam, ponieważ korzystam aktualnie z 2.6+ i mam zupełnie inny format menu, niż w tutorialu Język.

@edit
@down
Sory nie zauważyłem .
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.05.2011, 18:53:27 »

Przecież jest napisane.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Saha
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Saha


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.06.2011, 08:46:41 »

Posiadam gimpa 2.6 dopiero się uczę .Nie mam tego okna warstw ani nie mogę go w żaden sposób otworzyć .Wie może ktoś jak się go otwiera lub na tej wersji nie ma tego okna warstw ??
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.06.2011, 09:14:18 »

FAQ
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
midian
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

midian


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.09.2011, 21:35:37 »

Zgubiłam się w punkcie 45. W tutorialach i FAQ jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi, nie wiem, może czegoś nie dostrzegam, patrzę i nie widzę albo coś.

Jeżeli dobrze rozumiem, to leci tak:
Otwieram obrazek. Zaznaczam kwadrat szybkiej maski. Ustawiam kolor pierwszo- i drugoplanowy, klikam pędzel. I owszem, mogę nim "zamalować" jakiś obiekt na zdjęciu. Ale kiedy po fakcie ponownie klikam kwadrat maski, to widzę mój wyjściowy obrazek z namalowaną czarną plamą, a nie żadne zaznaczenie.
Co mi umknęło?

(Wiem, że pewnie coś oczywistego, więc proszę o wyrozumiałość).
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.09.2011, 06:01:01 »

Może dlatego, że malujesz kolorem czarnym, a powinnaś białym? Chociaż wtedy też nie powinno być czarnej plamy, tylko po prostu brak zaznaczenia. Sprawdź, czy masz na pewno tylko jedną warstwę w oknie warstw. Jeśli jest ich więcej, to sprawdź czy włączasz szybką maskę na tej właściwej warstwie. Czy po kliknięciu w kwadrat szybkiej maski Twój obraz wygląda, jakby był za czerwoną szybą? Wg mnie najprawdopodobniej masz maskę na innej warstwie niż ta, na której malujesz pędzlem.
« Ostatnia zmiana: 12.09.2011, 06:17:17 wysłane przez beata072 » Zapisane
midian
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

midian


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 12.09.2011, 18:39:32 »

Beata, ogromne dzięki  Chichot
Chodziło o warstwy. Klikałam maskę, mając zaznaczony obrazek, a nie nową warstwę. Teraz wszystko działa  Chichot
Zapisane
bungar
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

bungar


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 17.12.2011, 18:47:54 »

Witam w jakiej wersji gimpa był tworzony ten poradnik?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 17.12.2011, 18:54:09 »

Poradnik napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Przewodnik po GIMP-ie dla początkujących
Skocz do: